
Korsuň-Ševčenkovský kotel 44 I. Č 1-4.
Díl I.
Část 1.
Tato rozsáhlá operace, která znamenala pro německou armádu velkou porážku na západním břehu Dněpru má v historii ww2 na východě – název katastrofa.
V začátku si řekněme, že operace má dvě jména. Východní historici jí nazývají Korsuň – Ševčenkovská operace a západní a němečtí historici jí nazývají Čerkassy – Čerkasská operace – kotel. Ale i západní i němečtí historici se po krátkém líčení dohodnou, že správný název je Korsuň – Ševčenkovská operace podle města Korsuň – Ševčenkovskij – které bylo centrem kotle.
V Díle o Kirovogradu jsme si popsali jižní hranu „balkónu“, která vznikala operacemi německého 47. ts generála Vormanna proti 2. Ukrajinskému frontu generála Koněva. Od 5. ledna 1944 do přibližně 24. ledna 1944.
Zde jsme i naznačili, že i 1. Ukrajinský front generála Vatutina prováděl operaci, která přibližně k stejnému datu utvořila severní hranu „balkónu“. Abychom ale pochopili tuto severní hranu „balkónu“ musíme se vrátit ještě k 1. Ukrajinskému frontu a k jeho operacím, které jsme popsali u Dněpr 1943 Východní val V. Č 4. Zde jsme si řekli, že Sověti po dobytí Kyjeva a operacích do konce listopadu vytvořili „balkón“ na západním břehu Dněpru 75 km hluboký a 200 km široký. Sověti ho opevnili a velmi brzy byl plný sovětských útočných jednotek.
Nyní si popíšeme sovětskou útočnou operaci, jejíž konečná fáze vlastně vytvořila severní hranu „balkónu“, ze kterého začne útok severním ramenem kleští Korsuň – Ševčenkovské operace.
Tato operace se nazývá Žitomirsko – Berdičevská a začala 25. prosince 1943.
Sověti připravili Žitomirsko – Berdičevskou operaci tak, že 1. Ukrajinský front měl přes německou 4. TA prorazit a zahnat Němce k řece Jižní Bug.
Proti německé 4. TA stálo v „balkónu“ před Kyjevem celkem 63 střeleckých divizí, 6 tankových a 2 mech. sbory a 3. jezdecké divize.
1. Ukrajinský front dostal jako posilu od STAVKY 18. armádu, 1. tankovou armádu, 4. gardový a 25. tankový sbor. Celkem měl tedy 1. Ukrajinský front tyto armády 1. gardovou, 13., 18., 27., 38., 40. a 60. vševojskovou armádu, 1. a 3. gardovou tankovou armádu. Ze vzduchu je podporuje 2. letecká armáda generála S. A. Krasovského.
Ráno 25. prosince 1943 po 50ti minutové dělostřelecké palbě a leteckých útocích přejdou Sověti do útoku. Německá obrana 4. TA útok nevydrží a začne ustupovat. Již odpoledne je do bojů zasazená sovětská 1. a 3. gardová tanková armáda. Večer 25. prosince 1943 je průlom rozšířen na 300 km a hloubka přesahuje 100 km. Sověti obsadí Korostěň, Brusilov, Kazatin, Skvira a další města a vesnice.
Německá vojska začnou klást odpor až na přístupech k Žitomiru, Berdičevu a Bílé Cerkvi.
Hitler okamžitě nařídí stáhnout volné jednotky – celkem 12 divizí ze skupin armád Sever, Střed a skupiny armád Jih A. Než jednotky dorazí, Sověti 31. prosince 1943 osvobodí Žitomir.
Těžké boje se rozhoří o město Berdičev, to je totiž důležitou železniční a silniční křižovatkou. Boje zde probíhají až do 5. ledna 1944 a teprve tehdy je Berdičev dobyt.
Bitvy o Bílou Cerkev se úspěšně v sestavě sovětské 38. armády účastní i 1. československá brigáda. Co o tom říká G. K. Žukov budu citovat: „Bojů o Bílou Cerkev se účastnila 1. československá brigáda pod velením generála Ludvíka Svobody. Tento obdivuhodný a silný člověk vzbuzoval v nás svým klidem a rozvážností hlubokou úctu a naprostou důvěru. A nezmýlili jsme se v něm. Svoboda velel až do konce války úspěšně československým vojskům a svými hrdinskými činy vydatně přispěl k rozdrcení nepřítele, kterého nenáviděl stejně jako my všichni, sovětští lidé.“
Když došlo k soustředění oněch 12ti německých divizí v prostoru Vinnice a Umaně začíná německý protiútok proti sovětské 38., 40. a 1. tankové armádě. Sověti přejdou do obrany a chtějí útok Němců zničit z obrany a leteckými údery. Nápor Němců však Sověti nevydrží a začnou ustupovat. Do poloviny ledna ustoupí o 30 km zpět a zakopají se. Zde se fronta stabilizuje na čáře Sarny – Slavuta – Kazatin – Iljinci. Dále se stáčí k Dněpru až k prostoru Ržiščeva a Kaněva. Oběma stranám na této čáře 15. ledna 1944 dojde dech a začnou posilovat vojska.
Sovětská vojska 1. Ukrajinského frontu Žitomirsko – Berdičevskou operací postoupila na šířce 300km o 200 km na západ a osvobodila celou Kyjevskou oblast a mnoho okresů Vinické a Rovenské oblasti.
Právě to stáčení k Dněpru a Kaněvu je vlastně severní hrana budoucí Korsuň – Ševčenkovské operace.