
Tento článek jsem napsal před dvěma lety pro vojna.net a vzhledem k blížícímu výročí všeobecné mobilizace ho dám i tady. I když se stal historicky o půl roku později.
Pravděpodobně ho všichni znáte,jelikož se dočkal i zfilmování. Jak už to tak u nás bývá,tak samozřejmě zkresleného.
Takže zde dávám článek pro všechny ty, co tvrdí, že jsme se vzdali bez boje......
Zároveň bych chtěl připomenout na všechny oběti československých vojáků, Finanční stráže,příslušníků SOS, četnitva, kteří padli při obraně Československých hranic. Ať už to bylo v Českých zemích, na Slovensku, nebo Podkarpatské Rusi. Dodnes se na ně zapomíná....
Datum 15. března 1939 je spojováno S definitivní okupací zbytku tak již rozbitého Československa.Takže ted trošku popořadě. Dne 14. března 1939 se Slovensko odtrhává od Československa a vyhlašuje Slovenský Štát. Na Podkarpatské Rusi probíhají těžké boje s Maďarskou armádou a českoslovenští vojáci se statečně rvou s Maďary a ustupují bud ke slovenským anebo rumunským hranicím, kde jim nehrozí zajetí. V českých zemích je situace trochu jiná. Prezident Hácha dává pod nátlakem osud českého národa do rukou Říše. Datum okupace je stanoven na 15. března 1939. Je však málo známé, že Wehrmacht překročil hranice na severní Moravě,konkrétně na Ostravsku už 14. března. Důvodem bylo rozhodnutí německého vrchního velení, aby toto území ještě dřív nepadlo do rukou Polsku, které si už vlastně urvalo část Bohumínska ,Těšínska a Jablunkovska- takzvané Zaolzie v říjnu 1938. Tím pádem už byla hranice posunuta víc do vnitrozemí a Němci měli obavu z toho, aby Poláci nezabrali Ostravu a okolí.
Němci trochu zariskovali a dali rozkaz skupině vojsk, takzvanému vratislavskému sboru AK-VIII, aby začal operaci a překročili hranice. Spolu s tímto sborem začali obsazovat Ostravsko i část pozdější slavné SS-Leibstandarte “Adolf Hitler”, dále to byly policejní jednotky a skupiny bezpečnostní Služby SD.
Dne 14. 3. 1939 v 17.01 překročily německé jednotky hranici u Koblova, Petřkovic a Svinova a postupovaly na Mariánské hory a Vítkovice. Všechny tyto části jsou dnes části Ostravy. Od Koblova směrem na Hrušov jely obrněné jednotky vyzbrojené tanky PzKpw. I a obrněná auta. Během obsazování Ostravy Němci odzbrojovali překvapené četnické stanice, pošty, nádraží, banky, úřady, křižovatky, velké podniky a doly. Obklíčili kasárna ve kterém byl dislokován 1 prapor 8-ho pěšího pluku ve Slezské Ostravě. Zatím to všechno klaplo bez jediného výstřelu.
Ostravsko bránil v té době jen jediný pěší pluk č.8 “Slezský”. V důsledku Mnichovské dohody v roce 1938 byl tento pluk silně poddimenzován po lidské stránce, jelikož odešli vojáci jiných národností a i záložníci z předposledního vycvičeného ročníku. Sice k 1. březnu 1939 narukovali k pluku nováčci, ale i tak byl pluk na nižších počtech.
Dislokace praporu byla následující- I. prapor byl ve Slezské Ostravě, II. prapor byl v Beskydských kasárnách ve Frýdku a III. prapor byl s několika podružnými útvary ubytován ve Slezských kasárnách v Místku. Z tohoto třetího praporu byla vyčleněná 12. rota, která byla provizorně ubytována v odstavené továrně firmy Czajanek. Tato rota byla složena ze zhruba 30 aspirantů a délesloužících poddůstojníků, kteří byli ve funkci instruktorů, dále z 25 vojáků druhého ročníků a asi ze 40 nováčků prvního ročníku, kteří jak už jsem psal výše nastoupili k útvaru onoho 1. března 1939. Byla to vlastně výcviková rota, která se statečně postavila okupantům.
Jak se to asi seběhlo. Čelo německé kolony na jejímž čele jel osobní automobil dorazilo k Czajankové továrně něco málo po osmnácté hodině. Dva němečtí oficíři vystoupili a v doprovodu civilní osoby a šli k bráně kasáren. Poté vstoupili do slabě osvětleného prostoru před objektem, kde poté československý strážný zavolal na ony Němce třikrát “Stůj” a mířil na ně zbraní. Jeden z důstojníků šel více vpředu a na výzvy strážného nereagoval a ještě cosi volal na svůj doprovod. Strážný viděl, že se Němec nemá k ústupu a vystřelil. Německého důstojníka zasáhl a ten se poroučel k zemi. Ani oba zbývající na další výzvu strážného nereagovali, došlo ke druhému výstřelu a strážný zasáhl i druhého důstojníka, který zraněn se belhal ke svému autu. Onen civilista, s největší pravděpodobností nějaký henleinovec, utekl. Řidič vojenského auta se snažil pomoci onomu postřelenému důstojníkovi dostat ho do auta. Poté začal couvat z dosahu světel a způsobil zmatek v ostatních nákladních autech s pěchotou, co jela za ním.
Velitel stráže, který slyšel střelbu se domníval, že to bude zase akce místních henleinovců a nařídil ihned nástup hotovosti, ale poté co viděl německá auta a seskakující německé vojáky, dal vyhlásit bojový poplach. Velení kasáren se ujal štábní kapitán Pavlík, který začal organizovat obranu budovy. Poslal střelce z lehkým kulometem na plochou střechu tovární kotelny a ten ihned začal střílet a německou pěchotu přibil k zemi. Poté německou pěchotu předjel obrněný automobil, který vedl prudkou palbu na obránce strážnice a chtěl rozrazit vrata do kasáren, aby pěchota mohla vniknout na dvůr. Jenomže se Němci přepočítali. Ve výzbroji československé armády totiž bylo speciální průbojné střelivo, které z kulometu mohlo prorazit pancíř tehdy jakéhokoliv obrněného vozidla a jestli se nemýlím, tak za určitých podmínek dokázalo prostřelit pancíř tehdejších tanků Panzer I a II.
Ale zpět k tomuto dramatu. Naštěstí se v muničním truhlíku našel zásobník s oním průbojným střelivem a kulometčík zasáhl plnou dávkou ono obrněné auto, které s prostřílenou pneumatikou a s velkými obtížemi vycouvalo do bezpečné vzdálenosti.
Tento německý útok byl prozatím odražen.
Kapitán Pavlík dal rozkaz ,aby se zatarasili okna a přesunul část obránců místa, odkud mohl hrozit německý obchvat. Do obrany kasáren se zapojil i druhý lehký kulomet a postupně asi 50 vojáků 12. roty včetně nováčků, kteří v ten den měli někteří poprvé pušku v ruce. Němci provedli i druhý a třetí útok, ale českoslovenští vojáci jej odrazili.
Němci neustále vyzývali československé vojáky k zastavení palby, ale tito to nerespektovali a bránili se dál. Ovšem bylo stále jasnější, že dlouho nevydrží, protože jim docházela ostrá munice. Také se jim nedostávalo zbraní. K dispozici měli jen dva lehké kulomety vz.26, zhruba 40 pušek, několik pistolí a bedničku ručních granátů vz.34. Kapitán Pavlík nařídil šetřit střelivem a střílet jen při maximální šanci na zásah. K oklamání Němců nařídil i střílet cvičnými slepými náboji.
Kapitán Pavlík se marně snažil spojit i se svým nadřízeným velitelstvím, ale bezúspěšně. Dokonce vyslal i vojáky pátrače, aby zjistili možnost ústupu, ale ti se brzo vrátili se špatnými zprávami. Němci je obklíčili a odřízli a celé okolí je zaplněno neustále novými přijíždějícími jednotkami.
Němcům už došla trpělivost a odpor v kasárnách nařídili zlikvidovat za každou cenu. Kasárna začali odstřelovat třemi minomety ráže 50 mm a nasadili dokonce i jeden 37 mm protitankový kanon. Ale než se obsluhy těchto zbraní dokázali řádně zastřílet, přišel rozkaz od nějakého vyššího velitele k okamžitému zastavení palby. Němci měli pokračovat ve vyjednávání. Za této situace se německý velitel obával vyhrocení konfliktu a dobře věděl, že druhý den nastane okupace celého zbytku českého území. Němci se snažili dál vyjednávat a z megafonu se v češtině dál ozývaly soustavné výzvy k zastavení palby. Ale bezvýsledně. Kapitán Pavlík za této vyhrocené situace dál odmítal výzvy k čestné kapitulaci. Po nějaké době se Pavlíkovi podařilo spojit s velitelstvím III. praporu a po zjištění, že jsou obsazeny i kasárna II. a III.praporu a po telefonickém rozkazu od nadřízených k zastavení palby, svolil nakonec kapitán Pavlík k prvnímu jednání s Němci. Bylo 18.45 hodin. Přestřelka tak trvala 45 minut. Kapitán Pavlík přistoupil na jednání, ale Němce do kasáren nepustil.
Německé prameny však uvádí, že obránci Czajankových kasáren nekapitulovali, což potvrzují i pamětníci, kteří uvádí, že střelba i když s klesající intenzitou,trvala celou noc. Němci nechtěli píchat do vosího hnízda a situaci se přizpůsobili a neriskovali. Nechtěli riskovat další ztráty, jelikož věděli, že okupace celé země proběhne zítra a proto odložili další jednání až na ráno.
Ke vpuštění německých vyjednavačů došlo až onoho 15. března 1939 v 7.00. Německý velitel se spokojil pouze s postavením německé stráže u kasáren a převzetí zbraní obránců. Žádný z příslušníků 12. roty nebyl vzat do zajetí a ani nijak perzekuován. Odzbrojení českoslovenští vojáci zůstali na ubikacích a měli možnost omezeného pohybu. V rámci zajištění klidu, nechal německý velitel dokonce vykázat všechny civilisty a dokonce i místní henleinovce. Němci tento incident vůbec nevyšetřovali a ani se nesnažili zjistit viníky. Ani kapitána Pavlíka nevyslýchali, nechali mu i zbraň a nechali ho i odejít na velitelství III.praporu a potom i k rodině.
Co se týče ztrát ,tak o tom se dodnes polemizuje.Výpovědi pamětníků se různí . Obvykle se udává 6 až 16 mrtvých německých vojáků a asi 10 zraněných.
Na československé straně byli pouze 2 až 3 ranění vojáci.
A ted něco k obráncům
Kapitán Karel Pavlík

Czajankova kasárna v Místku


a zde výpověd tehdejšího velitele čety pana Svatoslava Kalicha,doporučuji zhlédnout
https://www.youtube.com/watch?v=mKwOT6aIkHA
a sestřih z filmu Neporaženi a k tomu Sabaton
https://www.youtube.com/watch?v=a9k0f0f788U
Zdroje-Kniha BŘEZEN 1939,Miloslav John,Charles K. Kliment,Břetislav Nakládal.r.v.2004