Mapa JASKO-KIŠINĚVSKÉ operace

, útočné operace do Rumunska a Moldavska, která trvala od 20. do 29. srpna 1944.
V konci Č 3. bylo řečeno, že STAVKA ve své směrnici, která nesla datum 2. srpna 1944 vyložila svůj zámysl plánu pro JASKO-KIŠINĚVSKOU operaci 2. a 3. Ukrajinského frontu. Směrnice přikazovala, cituji:
" Velitelé frontů měli připravit a provést operaci, v níž by spojené síly obou frontů rozdrtily ´nepřátelské uskupení v prostoru Jasy, Kišiněv, Bendery a obsadily čáru Bacau-Leovo-Tarutino-Moldavka; poté měly útočit dále ve směru na Fokšany, Galati a Izmail´.
Ke splnění tohoto úkolu bylo třeba, aby tři vševojskové a jedna tanková armáda ( sovětská 6. TA, které byl 12. září za boje v Rumunsku propujčen titul 6. GTA - tedy ´6. Gardová tanková armáda´ - má poznámka) z 2. Ukrajinského frontu (velitel frontu byl armádní generál R. J. Malinovskij, člen vojenské rady generálporučík tankových vojsk I. Z. Susajkov, náčelník štábu generálplukovník M. V. Zacharov) zasadily úder z prostoru severozápadně od Jasů ve všeobecném směru Jasy-Vaslui-Falciu, v součinnosti s 3. Ukrajinským frontem rozdrtily nepřátelské uskupení v prostoru Jasů a Kišiněva a nedovolily mu ustoupit k Fokšanům. Front měl obsadit čáru Bacau-Falciu a rozvíjet útok směrem na Fokšany a zabezpečit tak pravé křídlo úderné skupiny od Karpat, jižně od Piatra Neamt.
3. Ukrajinský front (velitel armádní generál F. I. Tolbuchin, člen vojenské rady generálporučík A. S. Želtov a náčelník štábu generáplukovník S. S. Birjuzov) bylo uloženo udeřit silami tří vševojskových armád z předmostí jižně od Tiraspolu ve všeobecném směru na Opač-Selemet-Husi, v součinnosti s 2. Ukrajinským frontem rozdrtit kišiněvské nepřátelské uskupení, obsadit čáru Leovo-Tarutino-Moldavku, nedovolit nepříteli, aby ustoupil za Prut a Dunaj, a rozvíjet útok na Reni a Izmail.
Černomořské loďstvo mělo spolupracovat s vojsky 3. Ukrajinského frontu při obsazování sovětského Moldavska a při útoku v Rumunsku.
Záměr operace byl tedy takovýto: vojska 2. a 3. Ukrajinského frontu měla na dvou od sebe značně vzdálených úsecích (severozápadně od Jasů a jižně od Tiraspolu) prolomit nepřátelskou obranu a rozvíjet útok na směrech sbíhajících se k prostoru Husi-Vaslui, aby bylo možno obklíčit a zničit hlavní síly Skupiny armád Jižní Ukrajina (Südukraine). Vojska obou frontů měla obsadit prostor Fokšanské brány a úsek při ústí Dunaje a probojovat se na čáru východní výběžky východních Karpat-dunajská delta, tj. proniknout do hloubky 220-230 km. Koordinováním činnosti obou frontů pověřil hlavní stan svého představitele maršála sovětského svazu S. K. Timošenka. Směrnice hlavního stanu ukazuje, že vrchní velení vycházelo při tom z možnosti využít výhodné konfigurace linie fronty a slabého zabezpečení křídel hlavního nepřátelského uskupení.Politickým cílem operace dvou frontů bylo dokončit osvobození sovětského Moldavska a vyřadit Rumunsko z války po boku Německa. To mělo pronikavě změnit vojenskopolitickou situaci v Rumunsku, ale i v celé jihovýchodní Evropě.
Podle pokynů hlavního stanu rozhodl se velitel 2. Ukrajinského frontu zasadit hlavní úder německo-rumunskému uskupení ve směru Larga-Vaslui. Síly 27., 52., 53., vševojskové armády a 6. TA a 18. tankový sbor měly za součinnosti 3. Ukrajinského frontu obklíčit a zničit jasko-kišiněvské uskupení. 2. Ukrajinský front zasadil rovněž pomocný úder podél řeky Seret na jih; provedly jej 7. GA a jezdecko-mechanizovaná skupina (Součástí jezdecko-mechanizované skupiny, které velel generálmajor S. I. Gorškov, byly 5. gardový jezdecký a 23. tankový sbor.). Větší část sil byla určena pro akce na vnější frontě kišiněvského nepřátelského uskupení a k zabezpečení úderného uskupení zprava, menší část měla utvořit vnitřní frontu obklíčení. Vševojskové armády postupující za rychlými vojsky, měly za 5 prvních dnů operace postoupit o 120-125 km. Velitel 3. Ukrajinského frontu hodlal zasadit hlavní uder z předmostí jižně od Tiraspolu, na styku německé 6. A a rumunské 3. A skupiny "Dumitrescu", a to silami 57. A, 37. A a hlavními silami 46. A a rovněž 7. a 4. gardového mechanizovaného sboru (7. mechanizovaný sbor byl začleněn do 3. Ukrajinského frontu.). Armádní Skupina "Dumitrascu" měla být rozetnuta na dvě části, v součinnosti s 2. Ukrajinským frontem měla být pak zničena německá 6. A a za součinnosti Černomořského loďstva i rumunská 3. A. Levokřídelní vojska 46. A z 3. Ukrajinského frontu spolu s Dunajskou válečnou flotilou měla zasadit též pomocný úder přes Dněsterský liman ve směru na Akkerman (Bělgorod Dněstrovskij). Za 6-7 dní operace měla vojska frontu postoupit do hloubky 100-120 km.
Velitelé frontů odvážně nahromadili na úzkých úsecích průlomu ( prostoru širokém jen 16-18 km - má poznámka) značné síly. Na každý kilometr průlomu připadalo 240-243 děl a minometů ráže 76 mm a větší.
Hustota dělostřelectva při průlomu nepřátelské obrany byla velmi vysoká, dokonce i pro operace v roce 1944. Bylo to nutné, neboť první úder musel být tak silný, aby byla co nejdříve prolomena mohutná nepřátelská obrana a zajištěn rychlý postup sovětských vojsk do rumunského vnitrozemí. Tak velkou hustotu dělostřelectva vytvořili velitelé frontů na přímý pokyn hlavního stanu. Na úsecích průlomu měla sovětská vojska obou frontů asi 6x více děl a minometů než nepřítel, zatímco celková převaha byla jen dvojnásobná. Stejně dovedně nahromadili velitelé frontů i jiné síly a prostředky. Celková převaha v živé síle obou frontů byla 1,4x vyšší, kdežto na úsecích průlomu - 2. Ukrajinského frontu 3,9x a u 3x. Ukrajinského frontu 8x více než nepřítel a na úsecích průlomu u obou frontů téměř 6x více.
Podle plánu hlavního stanu a rozhodnutí velitelů frontů měly mít v operaci nejdůležitější úlohu 6. TA a samostatné tankové a mechanizované sbory. Po zasazení do průlomu měly rozhodnými akcemi dokončit obklíčení hlavních sil nepřátelského uskupení a rozvinout útok do rumunského vnitrozemí. 6. TA měla zasadit hluboký úder přes Fokšanskou bránu a 18. tankový, 4. gardový a 7. mechanizovaný sbor měly útočit na sbíhavých směrech a spojit se na řece Prutu, v prostoru Husi-Leovo.
Operace se aktivně účastnily 5. a 17. Letecká armáda. Všechny svazky 5. Letecké armády 2. Ukrajinského frontu měly na začátku útoku podporovat vojska 27. a 52. A. Poté měly hlavní síly letectva podpořit zasazení 6. TA do průlomu a její operace ve vnitrozemí. Úkolem hlavních sil 17. Letecké armády v prostoru činnosti 3. Ukrajinského frontu bylo podpořit 37. a 46. A. V pásmech průlomu těchto armád byla plánována letecká příprava. Poté měly útok hlavního uskupení podporovat v několika sledech bitevní letouny. Oba fronty věnovaly velkou pozornost vzájemné součinnosti letectva s rychlými vojsky. Sovětské bitevní letouny Il 2 pořídily letecké snímky všech směrů pohybu tankových a mechanizovaných svazků v hloubce nepřátelské obrany. Snímky dostali velitelé tankových a mechanizovaných vojsk, což jim velmi pomohlo při úspěšném řízení bojových operací.
Velitel Černomořského loďstva admirál F. S. Okťabrskij se rozhodl, že spojenými silami letectva, ponorek a torpédových člunů přeruší námořní spoje Skupiny armád Jižní Ukrajina mezi černomořskými a dunajskými přístavy v Rumunsku a Bulharsku, hromadnými údery letectva zlikviduje bojové lodě nepřítele a zničí jeho přístavní objekty v Constanci a Sulině.
Vojska 3. Ukrajinského frontu měla za součinnosti výsadku a lodního dělostřelectva Černomořského loďstva obklíčit a zničit akkermanské nepřátelské uskupení (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 232., 233.)".
Od první dekády srpna až do začátku JASKO-KIŠINĚVSKÉ operace pak všechny jednotky obou frontů prováděly nezbytnou přípravu před ofenzívou. Ženisté upravovaly všechny výchozí prostory, kterými se měly pohybovat mechanizované a tankové jednotky a pečlivě vše po sobě maskovaly. Přicházely nové jednotky, přeskupovaly se síly. Jednotka prováděly bojovou přípravu, doplňovala se munice. Průzkumné jednotky všech stupňů velení každý den zkoumaly zda nenastaly změny v postaveních nepřátelských jednotek. Zda nebylo Němci prováděné nějaké nové zaminování.
Své vzpomínky pro přípravné období poskytl i maršál Malinovskij, který tam tehdy byl , jako velitel 2. Ukrajinského frontu. Cituji z východní historiografie:
"Maršál Malinovskij vzpomíná: ´Velitelé armád, sborů, divizí, pluků i já jako velitel frontu jsme s podřízenými prováděli cvičení, abychom si upřesnili, jak a odkud nejvhodněji proti nepříteli zaútočit, kde zasadit hlavní úder, jakými silami a prostředky, jak mnoho soustředit palby na klíčová obranná postavení, kdy a v jakých intervalech útočit, aby to opravdu nepřítele omráčilo ( pro Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str., 233, bylo použito z: ´Vojenno-istoričeskij žurnal´ r. 1959, čís. 2, str. 29.). Kromě toho byla učiněna opatření k dezorientaci nepřítele (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 233.).
Když Rudá armáda vstoupila na území Rumunska vyvstaly nové úkoly i pro týlové orgány. Týlová zařízení a jednotky musely nyní používat západoevropského typu železnic, s užším rozchodem, a tak musela vojska ze sovětských tratí přestupovat a technika i materiální prostředky musely být překládány. Železniční vojska 2. Ukrajinského frontu obnovila před zahájením operace na rumunském území úsek trati Veresti-Dorohoi-Larga, dlouhý 170 km a zřídila překladiště ve stanici Veresti (historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 240, inv. 357 158, sp. 1, I. 1-3.). Během přípravy operace upravila silniční vojska vojenské automobilové cesty v délce 2 758 km. Obnovu a stavbu cest prováděly i záložní jednotky. Fronty byly dobře zabezpečeny nákladními auty. Tak například automobilní jednotky 2. Ukrajinského frontu a jeho armád měly 2 900 aut o celkové nosnosti 6 160 tun (historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 240, inv. 357 158, sp. 1, I. 3-5.). Fronty měly i dostatek nemocnic s 212 500 lůžky ( historickým podkladem je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 17 368, l. 21.).
Zásluhou usilovné práce týlových zařízení a jednotek měla vojska vše, co bylo nutné k provedení velké útočné operace (historickým podkladem je zde: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 233.)."