Julesak píše:A ten T-90A má čo, ak nie heterógénny pancier? Keď už z nejakého dôvodu (ktorý si nedokážem predstaviť) neuznávame za heterogénný ten v T-90, T-72B etc?
Dzin píše:Vím, máme zde jednu vyjímku, T-90A se svařovanou věží, ale zde se přiznám, že nějaké bližší informace o tomto pancíři nemám.
Co se týká T-90 a T-72B. Nebo i T-80B/U nebo T-64B. Zde se nejedná o klasický heterogenní pancíř, ale o homogenní pancíř na určitých místech vyztužený dalšími (kompozitními) materiály. Základem pancíře je ovšem stále odlitek. Ovšem beru, že podle určité volné definice by se to dalo v místech vyztužení nazývat jako heterogenní pancíř. Podle mého ale celkově tuto definici nesplňuje. Každopádně se rozhodně nedá srovnávat s moderními typy pancířů.
Pátrač píše:
Potřebuje Rusko takové transfery? Možnost něco získat bez náročného vývoje je vždy lepší něž vyhazovat peníze za dlouhodobý výzkum. Ale Rusko už tank T-72 vybavilo vrstveným pancířem. Na dobré úrovní je v oblasti tak i pancířů aktivních a samosebou je dlouhodobě na špici vývoje balistické ochrany obrněné techniky a pomocí aktivních systémů pro ochranu obrněné techniky prosti přilétajícím projektilům všech možných a nemožných typů.
Zde si dovolím nesouhlasit. Pancéřování posledních modelů sovětských/ruských tanků řad T-64/72/80/90 j sice vylepšení oproti starším, ale stále dost zaostává. Ostatně to byl důvod pro vývoj těžkého reaktivního pancéřování. Teprve s jeho nasazením se dotáhly nejmodernější tanky na ty západní. To mluvíme ale o tancích, co se týká BVP a OT, zde jednoznačně Rusko zaspalo a v současné době je balistická ochrana zavedených typů naprosto zastaralá. A to dokonce i v porovnání se stejnou generací západní techniky. Právě zavedení heterogenních pancířů dalo západní konstrukční škole náskok. Rusové to částečně stáhli nasazením reaktivních pancířů a aktivní obrany, ale oboje zavedla "západní" škola také a to mnohdy v daleko masovějším rozšíření.
Tedy jak v obraně proti průbojné protipancéřové nebo kumulativní munici, tak i různé aktivní obranné systémy nebo samotná rezistence bojových prostředků (proti minové apod.), nehraje Rusko v současném světě vedoucí roli. Možná se to změní, ale doposud technologický náskok Západu stahovalo transferem technologií.
Co se týká vojenské spolupráce Rusko x Izrael, existuje minimálně v rámci UAV. Zde se běžně udává, že rozvoj tohoto prostředku v ozbrojených silách Ruské federace je dán právě díky Izraeli a přenosu jeho technologií. Co se tak spekuluje (a dávám důraz na spekuluje) mělo se jednat o obchod, ve kterém Izrael poskytl technologie výměnou za nedodání raket S-300 Íránu. Ovšem celkově zde kontakty existují docela dlouho, stačí si vzpomenout na spolupráci ruského a izraelského vojenského průmyslu na vývoji vrtulníku Ka-50-2 z devadesátých let.