AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13674
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Takhle to vypadá opravdu dobře (IDET 2013)

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Tak a je to venku:
http://www.armadninoviny.cz/modernizace ... -2020.html

dělostřelci se můžou radovat. Jakou mají současná bevka vůbec životnost, vydrží ještě pár let?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Spíše je otázkou kolik dělostřelecké techniky se dá pořídit za 800 mil.Kč. Což je nějakých 32,6mil.USD? Osm kousků samohybek?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pátrač »

Je to zase jen polovičatost. Je prostě potřeba koupit a vybavit 5 ostrých a pět uložených samohybných dělostřeleckých oddílů, tedy 180 těžkých zbraní a to jen pro brigády. Další je potřeba koupit pro armádní komplet.

Je to o ničem, k tomu nikdo nemá odvahu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13674
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Je to zase jen polovičatost. Je prostě potřeba koupit a vybavit 5 ostrých a pět uložených samohybných dělostřeleckých oddílů, tedy 180 těžkých zbraní a to jen pro brigády. Další je potřeba koupit pro armádní komplet.
Mno úvaha že budeme potřebovat víc samohybných děl než máme Pandurů je hodně ujetá představa. Momentálně máme 89 houfnic DANA, otázkou je kolik je použitelných. Pokud se AČR dostane na poloviční stav tak bych to viděl jako úspěch (osobně odhaduju počet kolem 30ti kusů). Dneska všechny armády osekávají počet techniky, i němci mají v plánu zanechat jen 81 kusů PzH 2000.

Osobně odhaduju:
120 mm minomet vz.82 na podvozku Tatra - (tohle se momentálně řeší) - máme ve výzbroji 85 kusů minometů vz.82
120 mm minomet NEMO na podvozku Pandur - (dřív bylo v plánu pořízení minometné Patrie AMV) - třeba někoho napadne že by se hodila podpora i kolovým jednotkám
155 mm dělo na podvozku Tatra - (náhrada za Dany) - počet záleží na typu a ceně (tedy asi málo kusů) - AMG na tatrováckém podvozku by byl velká fantazie, spíš to bude něco ve stylu houfnice T5-52 od Denelu nebo Caesar (oboje na podvozku Tatry) - tohle je blízká budoucnost
120 mm minomet na pásovém podvozku - hodně vzdálená budoucnost, snad až se bude řešit náhrada za BVP - do té doby musí stačit 8 kusů PRAM

Počty asi malé, ale pro armádu v současných počtech by to byla funkční kombinace (na stovky houfnic radši zapomeňme rovnou)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Poměrně zajímavé čtení - rozhovor se státním tajemníkem Ministerstva obrany ČR Danielem Koštovalem
http://www.armadninoviny.cz/daniel-kost ... ml#diskuze
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13674
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

skelet:
Osobně mě tenhle článek mile překvapil.
Z oficiálních míst tak bylo potvrzeno že výhledově počítáme s náhradou za BVP (už hledáme partnery mezi zeměmi V4) a někdy v hluboké budoucnosti přijdou i tanky (s tím už asi nikdo nepočítal). Přesněji chtějí je nahradit, ne zrušit.
Přeci jen mi přijde, že poprvé vznikl nějaký plán modernizace a budoucnosti AČR (zhruba do roku 2025).
Do nedávna se nedělo nic a teď se plánuje modernizace techniky: od vrtulníků, štábní vozidla, dělostřelectvo, minomety, útočné pušky pro víc jednotek a AZ, radary v budoucnu BVP a protivzdušné komplety středního dosahu (+ zmíněné tanky, někdy v daleké budoucnosti).
Otázkou je zda se podaří ony finance pro armádu navyšovat a hospodařit s nimi. Zatím ale politická vůle je (což tady snad ještě nebylo)
Naposledy upravil(a) Rase dne 19/11/2015, 08:55, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od kozlustechnykus »

No, politicka vule je oficialne, ale realne procento rozpoctu na armadu kleslo.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pátrač »

Když se nad tím zamyslíte, tak to co jsme diskutovali nad mojím snem, tak to co nyní řeší MNO a spol. je jakýsi díl toho co jsem my nebo já považovali za nezbytný základ. Je otázka času a dalšího pořádného průšvihu a budeme na tom co jsem napsal já a co bylo podrobeno kritice, která vedla k jakési shodě došlé.

Takže je to jen otázka velikosti průšvihu a není otázka jestli k němu dojde, ale otázka je, kdy k němu dojde. Potom se celé NATO a výhodní Evropa zvláště začne chovat konečně jako odpovědné země a ne jako smečka debilů.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Včera jsem sledoval reprízu "Máte slovo" k tomuto tématu... Hnus fialový.... Vydržel jsem asi pět minut....

Nejhorší bylo, když tam začali mladí lidé (můj odhad je že to všechno bylo -30) přesvědčovat, že armádu nepotřebujeme, protože není proti komu zbrojit.... Všichni lidé na celém světě chtějí mír.... A peníze vyčleněné na armádu se mají raději dát na pomoc uprchlíkům.... Déle jsem nevydržel a vypnul to....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pátrač »

Aarone - já to viděl a nevěřil jsem vlastním očím a uším, to by se jeden zbláznil... :sad: :sad: :sad: Radši to dále nerozvíjet, zůstaňme u technických věcí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Aaron Goldstein »

souhlas... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Pátrač
Já Ti nevím, jestli myslíš Danu Feminovou (Organizace svět bez válek a násilí) tak zase nějak mimo mísu nemluvila. Protože co říkala? Třeba že odůvodňovat zvýšení nákladů na armádu uprchlickou krizí je jen zástupný argument. Nebo že nedostatek peněz je v armádě kvůli korupci. Chtěla, aby se jasně definovalo, proti komu armádu potřebujeme. Nic z toho mi nepřišlo nějak zásadně mimo mísu... Spíše k pláči je, že se podobné otázky vůbec objevují, hlavně ta poslední. Jak je možné, že naši politici či generálové nejsou schopni jasně a srozumitelně veřejnost informovat na co armádu máme (Cimburek se to třeba konkrétně tady nějak snažil vysvětlit, ale zrovna moc mu to nešlo)? Tohle mi přijde jako daleko zásadnější problém.

A když se podíváš na vystoupení ostatních, odmyslíš si emoce a pokusíš se postihnout podstatu toho, o čem mluvili, tak to byla docela často poměrně adresná kritika. Vezmi třeba, že když Milan Eibl (T.I.) mluvil proti zakázkám, gen. Blaško mu nejprve oponoval a nakonec se shodli.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

AČR dostane přenosné samonaváděcí protitankové střely Javelin, v celkové hodnotě 254mil.Kč. Další investicí bude několik radiolokátorů krátkoho dosahu (30km dálkově, 5km výškově) od společnosti Retia. Radiolokátory budou určeny pro spolupráci s jednotkami vybavenými PLŘS RBS-70 a Strela S-10M
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=18105
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od kopapaka »

skelet: a já doufal, že se systémově nakoupí Izraelci...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Myslíš ty PTŘS? Taky mě překvapilo, že se nekoupí přenosná varianta Spike, když už je máme zavedené pro Pandury. Počínání nákupčích mi přijde nešťastné.. ale brečet budu až u nákupu vrtulníků.
ObrázekObrázekObrázek
mrakoplaš
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 28/11/2013, 15:34

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od mrakoplaš »

No taky mi to příjde divné. A docela by mě ohledně toho a Kompatibility měl jednu otázku. :)
Bylo by v tom případě modelové situace: Nepřítel xy zničil pandur, ale střely to přežili, a po zahnání nepřítele potřebuje přeživší pěchota držící pozici,chce do svého odpalovacího zaříření nahradit vystřílenou munici.
Možnost sundat je z nepoužitého panduru a použití rovnou na odpalovacím zaříření pěchotní verze? nebo by bylo něco takového složité/bez dílny se speciálním vybavením nemožnénepravděpodbné takže neuvažované.
Díky :)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Vláda schválila dva roky připravovanou koncepci výstavby české armády do roku 2025. V dokumentu jsou stanoveny cíle a úkoly, kterých má česká armáda do stanového data dosáhnout. Počítá se s doplněním počtu vojáků i s nákupem a obměnou vojenské techniky. Dokument se schvaloval v utajovaném režimu.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ceska-armada-ma- ... domaci_fer
aneb konec bitevních vrtulníků v ČR
ObrázekObrázekObrázek
mrakoplaš
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 28/11/2013, 15:34

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od mrakoplaš »

skelet píše:
Vláda schválila dva roky připravovanou koncepci výstavby české armády do roku 2025.i_fer
aneb konec bitevních vrtulníků v ČR
Na stránkách armádysi jde k tomu stáhnout dokument.
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... 5--118119/
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“