Někde tam ji napadla myšlenka o vytvoření čistě ženské jednotky, plné dívek jako byla ona, s nimiž by bojovala a vedla je. Navštívila předsedu Dumy, Michaila Vladimiroviče Rodzjaka, s nímž se seznámila ještě na frontě. Setkali se v Tavričeském paláci a Jaška prosila, aby jí umožnil založit výhradně ženskou armádní jednotku, o kterou by se sama starala a dívky by připravila na válku. Její nápad se však zdál Rodzjakovi až příliš odvážný: typ jednotky, jaký Marija navrhovala, se neobjevil u žádné země bojující v První světové válce. Jaška vycítila jeho váhání a prohlásila:
"Jestli mi dovolíte založit ženský prapor, přebírám za všechny dívky odpovědnost. Nebudu jim poskytovat žádné úlevy a budu je vychovávat v tuhé kázni. Nyní, když je naše armáda napůl zlomena a oslabena, pomůže jedině disciplína. Můj prapor se tím bude řídit. V opačném případě, nemá jeho založení žádný smysl." Nápad o ženském praporu se zalíbil generálu Alexeji Brusilovovi, který se za Jašku přimluvil u ministra obrany, Alexandra Kerenského. Poukázal na to, že by ruské ženy mohly pozvednout klesající úroveň vojáků a svou poslušností je inspirovat. Kerenskij souhlasil a 21. května 1917 dostala Marija Bočkarjovová svolení jednotku založit. Vznikl 1. ženský batalion smrti.
"Žena porodila chlapce, budoucího muže. A proto může, musí mu ukázat správnou cestu, jak zachránit svobodu." zaznělo v jejím vystoupení v Mariinském paláci, když veřejně vyzvala ruské ženy, aby se k ní přidaly. Hovořila, jak bylo jejím zvykem, stručně a jasně:
"Obracím se na vás, ruské ženy a dívky, vaše srdce jsou čestná, duše čisté a myšlenky šlechetné. Muži odcházejí za svými povinnostmi a jen ženy, jako jste vy, jim v tento obtížný čas mohou pomoci." Na její výzvu se zhruba dva tisíce žen přihlásilo do řad 1. Ženského batalionu smrti. Pocházely ze všech společenských vrstev, byly mezi nimi negramotné rolnické dcerky, zdravotní sestřičky, absolventy středních a vysokých škol i zástupkyně ruské šlechty a vládnoucích vrstev - Kerenského manželka Olga Baranovská, která prohlásila, že
"bude-li třeba, zůstane celou válku v zákopech", a několik dcer ruské generality.
Hned první den Jaška z praporu vyloučila třicet dívek, druhý den dalších padesát. Nestrpěla nikoho, kdo by se protivil jejím zákonům: poslušnost a disciplína především. Budíček v pět ráno, cvičení do deseti večer, jednoduchá strava. Negramotné dívky z rolnických rodin se musely naučit číst a psát, všechny ženy byly ostříhány dohola. Hlavní zásadou byl absolutní zákaz politiky. Dívkám Jaška připomínala, že jsou jenom vojáci a musí plnit své povinnosti. Nic jiného. Pomáhalo jí deset instruktorů Volyňského pluku, kteří dívky učili zacházet se zbraněmi. Jídlo dostávali z jídelny pro baltskou námořní flotilu. Dívky pocházely ze všech stran země – Kyjeva, Minsku, Poltavy, Charkova, Simbirsku, Taškentu, Baku atd. Kasárna musela být silně chráněna, aby se dovnitř nikdo nedostal. Často se ale stávalo, že někdo rozbil cihlou či kamením část oken a vyhrožoval, že je zapálí.

Podpora, již Bočkarjovová na počátku měla, se postupně ztrácela. Dívky, které ze svého batalionu vyhodila, si na ni ztěžovaly u Alexandra Kerenského. Celá jednotka se rozštípila na dva tábory - jedna část stála za Jaškou a poslušně plnila její rozkazy a druhá se snažila do výcviku vnést revoluční ideje. Brzy si Mariju znovu pozval Alexander Kerenskij, aby mu celou záležitost vysvětlila. Rozmluva proběhla rychle: Jaška bouchla pěstí do stolu a prohlásila, že v jejím praporu žádné výbory a politická setkání nebudou. A pokud se to někomu nelíbí, může odejít. S Jaškou zůstaly tři stovky žen, které akceptovaly její metody, zbytek utvořil svou vlastní jednotku - 1. Petrohradský ženský batalion, který se později proslavil neúspěšnou obranou Zimního paláce během VŘSR, a propaganda si na nich ukázkově pocvičila svoji moc.

21. června 1917 byl na náměstí před chrámem svatého Izáka slavnostně vztyčen bílý prapor s nápisem "1. Ženský vojenský batalion smrti Marije Bočkarjovové". Metropolité Petrohradu a Ufy jednotce požehnali před ikonou Bohorodičky a dívky se v nových uniformách s černými nárameníky s červeným pruhem a vydaly na oslavný průvod ulicemi Petrohradu, kde je čekaly tisíce lidí. Reakce byly rozporuplné. Kocour na druhé fotce je oficiální maskot.
23. června se Jaščina jednotka rozjela na frontu. Svůj bojový křest zažila v řadách 525. pěchotního pluku počátkem července v boji u Smogroně (SZ Bělorusko). Do Petrohradu záhy putovala zpráva, že
"oddíl Bočkarjovové projevil odvahu; zachoval klid a rozvahu a šel příkladem ostatním jednotkám". I generál Anton Ivanovič Děnikin, který se zpočátku stavěl k ženskému batalionu skepticky a hleděl na něj s krajní nedůvěrou, prohlásil, že tato
"náhradní armáda" šla statečně do útoku.
9. července 1917 byla Máša Bočkarjovová zraněna a převezena do nemocnice v Petrohradě. Jakmile se její zdravotní stav zlepšil, uposlechla příkazu generála Lavra Kornilova a setrvala ve městě, aby prověřila nově zformované ženské jednotky. Do konce léta 1917 fungovaly tři bataliony smrti – 1. Petrohradský, 2. Moskevský a 3. Kubáňský. V řadě měst krachujícího impéria (Kyjev, Minsk, Charkov, Smolensk, Irkutsk, Oděsa, Baku, Mariupol, Simbirsk, Poltava a Vjatka) byla založena náborová cvičiště.

Vojačka
Velká říjnová socialistická revoluce Jašku zastihla v Moskvě, kde cvičila zdejší oddíl. Podle příkazu nového režimu byla nucena rozpustit svůj batalion a poté byla zatčena. Pokud budeme věřit jejím pamětem, setkala se s Leninem i Trockým. Dá se věřit tomu, že triumfující Lenin i poražený Trockij si byli dobře vědomi, jakou popularitou a silou Jaška Bočkarjovová disponuje a pokusili se ji přesvědčit, aby se přidala se svými bojovnicemi na jejich stranu a podpořila je v občanské válce. Jaška oba odmítla, tvrdila, že je příliš unavena a svůj boj si už dobojovala. Upozornila je, že mír s Němci bude pro Rusko znamenat smrt. Jak se jí podařilo vyváznout na svobodu, nikdo netuší. Krátce poté Petrohrad opustila. Co se dělo potom není opět příliš jasné.

Ví se, že Bočkarjovová odjela do Tomské gubernie, kde se setkala se svými rodiči. Poté se vrátila do Moskvy, byla znovu zatčena a uvězněna na Lubjance. Znovu jí někdo pomohl utéct a v uniformě zdravotní sestry se Jaška dostala na jih Ruska, kde se ve Volgogradu setkala s Lavrem Kornilovem. I ten se pokoušel využít jejího vlivu, ale opět se setkal s jasným odmítnutím. Rozčilený generál Maruševskij ji nechal uvěznit, propuštěna byla na žádost Lavra Kornilova. Dohodli se, že dostane falešné doklady a pokusí se uprchnout přes Sibiř do USA, kde měla získat podporu pro bělogvardějce. Jak si to Kornilov představoval, nevíme. Nedal jí ani rubl na cestu, takže se Jaška obrátila na americký konzulát s žádostí o pomoc. A vyhověli jí.
V květnu 1918 vystoupila na břeh Kalifornie z parníku Sheridan zvláštní dáma. Měla na sobě vojenské kalhoty a uniformu podplukovnice. Americká novinářka popsala setkání s Jaškou takto:
"Paní Bočkarjovové je asi 30 až 36 let. Odpovídá typu ruských žen ze středních gubernií Ruska. Má kulaté, plné tváře a mužský obličej, hrubé rysy. Ostříhané vlasy. Stojí rovně po vojensku. Na ramenou má epolety s třemi hvězdičkami. Na nohou americké vojenské boty." Doprovázela ji jedna z mladších sester, Naděžda, která zůstala žít ve Státech a do Ruska se nikdy nevrátila.
Pozvali ji do domu F. D. Roosevelta, kde ji přesvědčili, aby napsala knihu. Doporučili jí, aby se obrátila na ruského imigranta Isaaka Don Levina. Ten pak ve svých pamětech psal:
"Nechodila do školy, naučit se psát ji stálo velké úsilí. Ale když začala mluvit, ukázal se její talent. Mluvila gramaticky správně, rychle, aktivně a temperamentně. Dvě hodiny mluvila o svém životě, když jsem souhlasil knihu napsat. Psal jsem vše, co řekla. Pracovali jsme několik týdnů. Měla úžasnou paměť, vyprávěla asi sto hodin." Kniha byla vydána v USA i Velké Británii pod jménem Jaška. 10. července 1918 byla Marija pozvána na audienci k prezidentu Woodrowu Wilsonovi do Bílého domu. Diskuze byla poměrně chladná, mezi oběma stranami musel fungovat tlumočník. Na Wilsona zapůsobila až scéna, kdy Marija na kolenou a v slzách prosila o pomoc pro svou zemi. Slíbil jí pomoc a dal jí i slušné peníze, když zjistil, že nemá pomalu ani na hotel, ve kterém přespává.
V srpnu 1918 připlula Jaška do Anglie. Pozvali ji na krátkou audienci ke králi Jiřímu V., na níž dorazila v uniformě se všemi medailemi, které měla. Jiří V. řekl, že rád vidí ruskou Janu z Arku a že ho těší vidět ženu, která tolik udělala pro Rusko. Další otázkou na politiku ji ale zahnal do úzkých. Zeptal se, ke komu se hlásí. Bočkarevová nevěděla, věřila jenom generálu Kornilovovi, na což jí bylo skrze tlumočníka sděleno, že Kornilov je po smrti. Bočkarevová odpověděla, že o jeho smrti nevěděla a neví, ke komu se přidat. Tím její rozhovor s králem skončil.
Série fotek se sufražetkou Emmeline Pankhurstovou:
27. srpna 1918 už byla zpátky v Rusku, což byla osudová chyba. Vylodila se v Archangelsku mezi okupačními vojáky, které už její příběh po čase začínal nudit. Řeči o strádajícím Rusku se přejedly. Jaška byla ostatním někdy až otravná, když podesáté ukazovala své jizvy a rány z války, neustále všechny obcházela a vnucovala jim své historky. Jeden britský poručík po válce vzpomínal:
"Tahle mužatka musela vážit snad 100 až 120 kilogramů. Žvýkala tabák, kouřila krabičky cigaret a pila jako chlap, který nakonec skončí pod stolem. Nepatřil jsem mezi zženštilce, ale když jsem to stvoření viděl, jak jde po ulici naproti mně, přešel jsem na druhou stranu." Bohužel, není se mu moc co divit. Po návratu do Ruska Jaška hodně zpustla, přestala o sebe jakkoliv dbát, ještě více přibrala, kouřila jako komín a začala regulérně pít. Její osobnost, navzdory bývalé slávě, začala vzbuzovat rozpaky a nikomu nebyla příjemná. Od Prozatímní vlády dostala měsíčně 750 rublů, což nestačilo ani na nájem bytu. Když míra jejích večírku s litry vodky přesáhla tolerovatelnou míru, došla velitelům v Archangelsku trpělivost s jejím věčným strháváním si uniformy a demonstrací válečných šrámů. Rozhodli se jí co nejdříve zbavit a poslali ji domů do Tomsku. Cestu jí proplatili, aby měli jistotu, že skutečně odjede. Ani v Tomsku jí nepřivítali s radostí. Neměla kde bydlet, až našla útočiště v kuchyni své sestry.

V lednu 1919 se setkala s admirálem Alexandrem Kolčakem. Ten se pokusil ještě oživit její slávu a přimět jí, aby pro něj získávala dobrovolníky. Tím jenom oddálil její konec. Marija pronesla dvě unavené řeči v tomských divadlech a získala asi 200 dobrovolníků pro 1. Dobrovolnický ženský sanitářský batalion Marije Bočkarjovové. Tato jednotka ale nebyla nikomu potřebná a nikdy se nerealizovala v akci. Když se k Tomsku přiblížila Rudá armáda, Kolčak sebral své muže a štáb a včas uprchl do Omsku. Všechny zraněné nechal na místě, a to byla pro Mariju poslední kapka. Uniforma, kterou nosila, jí naprosto zošklivěla a poprvé po letech ji svlékla. Když Rudá armáda dobyla 20. prosince 1919 Tomsk, byla Jaška ve městě a čekala.
"Přišla jsem k veliteli města, předala mu svou zbraň, řekla, co jsem dělala pro Bílé a kde a nabídla svou práci Rudým. Velitel řekl, že mě nepotřebuje, a kdyby ano, pošle pro mě." Bočkarjovová podepsala dokument, že neopustí město a uvěřila, že nebude zatčena. Nebo neuvěřila, ale přestalo ji to zajímat. V noci na 25. prosince 1919 byla zatčena přímo během mše a odvezena do Krasnojarsku, kde začal výslech. Místní komisaři byli překvapeni jejím chováním. Odpovídala naprosto na všechny otázky, po pravdě, nic nezamlčela. Nepokoušela se nic nalhávat a vymýšlet. Důkazy o jejím protirevolučním smýšlení se ovšem najít nepodařilo. Komise byla bezradná. Až dostala spásný nápad poslat Bočkarjovovou do Moskvy, kde sídlila ČEKA. Nejprve si nevěděla rady ani ona, protože v této době se střídavě měnila možnost udělit trest smrti. Jeden týden to šlo, druhý ne. Marija žila v očekávání smrti až do jara 1920, kdy přijel na Sibiř zvláštní vyslanec Ivan Pavlunovskij, který měl povolení od ředitele ČEKy Felixe Džerzinského sáhnout k jakýmkoliv prostředkům. Když přijel do Krasnojarsku a viděl, že si místní organizace láme hlavu s jednou venkovankou, vydal rozkaz:
"Mariju Leonťjevnu Bočkarjovou zastřelte." Příkaz byl vyplněn 16. května 1920 v Krasnojarsku. Když Jašku zastřelili, bylo jí třicet.
V roce 1992 byla rehabilitována v plné výši. Nicméně se objevily nové pochybnosti. Nenašly se důkazy o provedení rozsudku smrti. Pouze ty, které ji odsoudily. Rozvinuly se teorie, že Bočkarjovová přežila, zachránil ji autor její biografie Isaak Don Levin a odvezl ji do Charbinu, V Číně se setkala s jedním mužem zesvé bývalé jednotky, vzala si ho a změnila jméno. Věřit tomu by bylo hezké, ale já to nějak nedokážu. Odkaz Jašky nicméně přetrval. Byla to ona, kdo se stal vzorem pro filmovou čapajevskou hrdinku Anku kulometnici a také její odkaz přetrval v následnicích, vojačkách ve druhé světové válce. Některé ženy bojovaly i v Bílé armádě na Kubáni a na Krymu. Její kniha poprvé vyšla rusky v roce 2001.
Co závěrem.
V roce 2015 vyšel na plátna ruský film Batalion (někde jako Batalion smrti), který řeší osudy Bočkarjovové po roce 1916. Dám sem odkaz na
ruský trailer. Anglický jsem nenašla. Na youtube byl ke zhlédnutí i
celý film, pro případ, že by odkazy mezitím byly smazány kvůli autorským právům, hledejte Батальонъ. Řada událostí poměrně věrně reprodukuje zápisy z pamětí Bočkarjovové a celkově je film nadstandartní, aspoň mně se to tak zdálo. Strhující výkon podala Marija Aronovová v hlavní roli. Zahrála opravdu úžasně. Pokud něco musíte vidět, je to
scéna stříhání vlasů, která je i bez ruštiny pochopitelná.

Aronovová
Kniha Yashka (tak vypadá Jaška po zásahu angličtiny) by měla být volně ke stažení na internetu jako veřejná doména. Četla jsem zatím první třetinu knihy, zejména kapitoly o jejím dětství a vřele doporučuji. Kniha je sice neuvěřitelně smutná a nutila mě k slzám, přinese ale popis ruského venkova zbavený všech iluzí tak, že by oněměl i Dostojevskij. Jazyk je sice jednoduchý, ale věcný, jasný a čtivý. Bezpochyby vtáhne do děje.

Tento článek není obhajobou Marije Bočkarjovové. Pokusila jsem se ji nevidět zaslepeně a odfiltrovávat propagandu. Je to osobnost, kterou lze za mnoho věcí kritizovat. Byla někdy příliš naivní a její apolitičnost se ukázala škodlivá. Tím, že nepatřila nikam, neměla pro nikoho valnou hodnotu a její mise neměla šanci uspět. Velmi jí ublížilo vzdělání, které neměla. Pologramotná, bez jazykové vybavenosti nemohla ničeho dosáhnout. Neměla žádný plán, nebyla způsobilá pro politickou hru a měla jen představu o tom, že musí nějak zachránit Rusko. Jak by se jí to mohlo podařit? Co se týče její statečnosti ve válce, nemyslím, že by to byl jeden z těch případů, kdy sedmnáctiletá kulometnice složila dvacet Němců, a když jí došly náboje, odjistila granát a vzala s sebou dalších patnáct. Ze svého psychologického neumění usuzuji, že to byl člověk, který byl k boji předurčen. Nechtěná, nemilovaná, týraná osoba, kterou všichni bili, a poznala, jaké to je, když se umírá hlady, protože není chleba. Rodinné zázemí neměla. Otec byl alkoholik a ubližoval jí, matka se jí nikdy nezastala a nepomohla jí. Vzala si násilníka. Když se zamilovala, muž ji buď zneužil a nechal nebo ji zkoušel oběsit. Neměla rodinu, zázemí ani děti. Život pro ni byl tak strašný, že se více než třikrát pokusila o sebevraždu a nikdy to nevyšlo. Nebyla ani pohledná, ani vzdělaná. Měla mužskou postavu, manýry a dokonce života zůstala prostou dívkou. Její mozek, absolutně nezasažený vzděláním, se rychle upnul na povrchní lži o spáse Ruska. Věřila tomu. Svou agresivitou v boji mohla ventilovat nenávist, která v ní byla zakořeněná od dětství. Byla to radikální feministka, řadu let o ní kolovaly fámy, že byla homosexuálka, což je v Rusku absolutní tabu. Dodnes je tato otázka ne úplně jasná. Muže ve většině nenáviděla, což na druhou stranu k tomu, co prožila, jde dobře dohromady. Která žena by si na jejím místě nevypěstovala averzi? Já si jsem poměrně jistá, že potom, co ona prožila, bych se chovala hrozně. Od dětství bez lásky se naprosto zatvrdila vůči okolnímu světu. Umíme si dnes představit situaci, že Jašku bije manžel, její otec to vidí, a když dcera skočí do řeky, řekne jí, ať zůstane, že jí koupí nové boty? Realita sibiřského venkova před sto lety. Já ji obdivuji za to, co dokázala přežít. Snad jsem naznačila, že její mise byla neproveditelná a vlastně šílená, ale za její duch, nezlomnost a odvahu se skláním až k zemi.

Po menší filosofické úvaze se ještě podívejme na zeměpis. Oblast, odkud Jaška pocházela, je mimořádně zajímavá. Dnes se rychle vylidňuje a vesnice vymírají. Čaronda, odkud pocházela její matka Olga, je dnes místo duchů. Poslední obyvatel zemřel v roce 2015. Vesnice v okolí čeká stejný osud, v
Nikolském žilo před třinácti lety osm lidí. Je to problém celé Vologodské oblasti, která velmi rychle vymírá. Po vesnicích zůstávají fotogenické opuštěné domy a kostely. Na Čarondu se můžete podívat
zde (rolujte pod článek). Dnes tam jezdí mladí Rusové za dobrodružstvím. Nikdy tam nebyla elektřina, plyn, kanalizace ani přístupová cesta.

Do Čarondy na poloostrově, který se často měnil v ostrov, se dalo dostat v létě lodí a v zimě po ledu. Chátrají tam kostely se středověkými ikonami, z chrámu v Nikolském se zachránila jedna ikona ze 14. století. Oblast severozápadní Rusi byla přitom ve středověku dobře osídlená, od 8. století byla osídlovaná Vikingy a ve 13. století prosperovala z obchodu jako součást Novgorodské republiky. V té době se také na odlehlých místech zakládaly kláštery a poustevny. Některé jako Ferapontov patří mezi nejvýznamnější památky Ruské federace a jsou na seznamu UNESCO. V 17. století fungoval v Čarondě velký přístav a ona sama měla 14 000 obyvatel. Dnes z toho nezbylo nic, přesto lze v rozvalinách dřevěných domů najít pozůstatky starého severního Ruska a jeho kultury. Až vás nasytí Moskva, třeba si tam zajedete. Navzdory jisté krutosti a neutěšenosti sálající z fotek, má tento kraj divné kouzlo, co říkáte?
Výmalba čarondského kostela sv. Jana Zlatoústého
ZDROJE:
• Části biografie Yashka: My Life As Peasant, Exile, and Soldier (AJ)
•
http://spartacus-educational.com/FWWbochkareva.htm (AJ)
•
http://medalirus.ru/fotografii/komandir ... kareva.php (RJ)
•
http://family-history.ru/material/biogr ... hy_20.html (RJ)
•
http://www.greatwomen.com.ua/2008/05/07 ... ochkareva/ (RJ)
•
http://www.yaplakal.com/forum3/topic1242653.html (RJ)
•
http://old-fox.livejournal.com/179814.html (RJ)
•
http://wg-lj.livejournal.com/321104.html (RJ)
•
http://www.telegrafua.com/224/history/2818 (RJ)
Článek může obsahovat, a nejspíše i obsahuje, gramatické a snad v menší míře i faktografické chyby, přepisy a podobně. Bez váhání na ně upozorňujte. Diskutujte o všem, co vás napadne. Pokud jsem vás slabě potěšila a doplnila váš přehled, mám z toho radost. Teď už jen doufám, že mě nikdo nebude žalovat za autorská práva fotek.