
Jak na tom byla aerodynamika Bf 109 oproti třeba Spitfiru ?
Moderátor: Hans S.
Čau FučiHans S. píše:Ještě dodatek: Celé tohle je opravdu hodně komplexní a už to zavání potřebou alespoň trošku hlubší znalosti aerodynamiky. Když mluvíme skutečně o základech a součinitelích odporu, tak je třeba mít na mysli toto: Součinitel odporu u osobního auta, lze vyjádřit celkem jednoduše (konstantou) a můžeme si říkat, že jsme toho zase až tak moc nezanedbali. Auta totiž jezdí hlavně dopředu a při rychlostech, kdy nás jejich aerodynamika začne zajímat, už téměř zcela rovně. Krom závodních speciálů, jako třeba formule 1, se nám tedy nějaké úhly nabíhajícího vzduchu příliš neprojevují. U letadla je situace zcela jiná, a proto je otázka, při jakých úhlech náběhu aerodynamiku hodnotíme. Od toho máme tzv. poláru, což je křivka, která vyjadřuje závislost součinitele vztlaku a součinitele odporu při určitém úhlu náběhu. Pak můžeme zjistit zajímavou věc a sice že jedno letadlo je aerodynamicky čistější ve vodorovném letu a druhé třeba v manévru od úhlu náběhu 5°.
Fuči , nechci se pouštět do sáhodlouhých rozborů aerodynamiky letu . jen jsem reagoval na Waspovo přání "Jak na tom byla aerodynamika Bf 109 oproti třeba Spitfiru ?" a tvojí odpovědí , že to není jednoduché a záleží na polaře (ůhlu náběhu křídla a nejde to porovnat)Hans S. píše:Úhly náběhu se samozřejmě řeší, zvláště pak u bojových letadel, kde se předpokládá provádění bojových manévrů na vyšších úhlech náběhu. To je pak právě ta alchymie volby správného profilu, křídla a vůbec všeho.
Pozdrav vyřídím, jen nevím od koho.
Tak trochu pozdě ale... snad napomohuWasp píše: Někde na cizojazyčném fóru a bohužel už nevím kde to bylo, jsem se dočetl, že u profilů křídla taky došlo ke změnám, přesně nevím, příkladem z NACA 230 000 na NACA 230 000.32.
Uvedené .32 navíc značí tloušťku profilu ?
Já bych zájem měl.Hans S. píše: Mám PDF scan článku, ve kterém nějaký nadšenec nechal ofouknout Fw 190 A a D, Spitfire, P51 B a D a všechno porovnal. Je to moc pěkné a názorné, ale není mezi nimi jako naschvál ten Bf 109. Článek případně můžu nějak nasdílet, je opravdu zajímavý.
V tomhle směru si žádnou konkrétní informaci nevybavím. U G-14 se změnil systém plnění MW50 a to, pokud si vzpomínám, ve smyslu odstranění poněkud improvizovaných tlakových lahví a hnání směsi pomocí kompresoru. To jistě k nějakému drobnému posunu těžiště vedlo, ale nemyslím, že nějak významnému. Těžiště se instalací různých motorů a dalšího vybavení posouvalo sem a tam celkem pravidelně, stejně jako kontinuálně rostla hmotnost stroje. Do původního draku bylo jednoduše řečeno vměstnat větší a těžší nové výdobytky civilizace.Bleu píše:Dotaz - asi tady na Fučidu/Hanse S. - nemáš anung jak je to s tím mnou zmiňovanym těžištěm?
Propočítávání aerodynamiky je složitý a výpočetně náročný proces. Ona jen samotná teorie, že zadáš skutečně dokonalý 3D model, je poněkud divoká. Efektivně se v programech "ofukují" spíše menší celky, než jsou celá letadla. profily, nebo části křídla či součástí, ale celé letadlo, aby skutečně odpovídalo reálné předloze (všetně nýtování a deformací za letu)...takový 3D model ještě snad ani nebyl vytvořen. Ten dokument, o kterém jsem hovořil výše, používá výrazná zjednodušení 3D modelů, nicméně pokud je míra zjednodušení na porovnávaných letadlech vzájemně odpovídající, pak jsou +/- odpovídající i výsledky. Ovšem pro absolutní výpočty to není dostatečně přesné a to ani s detailnějšími modely, než v uvedeném dokumentu.Wasp píše:Má program, do kterého dá návrh letadla a ten mu počítá co potřebuje, co kdyby tam vložil Bf 109G-10 a dal to spočítat?
Nestačilo. Aerodynamika není jako elementární část matematiky, kdy při vydělení všeho deseti dostaneš výsledek dělený deseti. Proč? Zjednodušeně si představ, že molekuly vzduchu mají nějakou velikost, nějakou stlačitelnost, nějaké viskozní vlastnosti, s tím souvisí rychlost zvuku...atd. Teď si představ, že ta molekula obteče reálné křídlo za 0,1 vteřiny a během své cesty se bude nějak deformovat a reagovat s ostatními molekulami. Jenže co na zmenšeném modelu? Křídlo obteče mnohem rychleji s jinými nároky na deformace, přitom její základní vlastnosti jsou stejné. Tahle problematika je mnohem hlubší, ale tohle jen pro základní představu, proč ani tohle není ideální způsob. S malými aerodynamickými tunely se pracuje zcela běžně, protože jsou mnohem levnější jak na výrobu, tak na provoz. Obecně ale platí, že jen tunel, který umí 1:1 skutečně v plném rozsahu rychlostí, je skutečně "zcela přesný". Jen je blbé, že stejně nakonec musí letadlo vyzkoušet pilotWasp píše:Druhá varianta je tunel, ofouknout v tunelu. V republice je další firma která staví modely a má k dispozici vlastní větrný tunel v malém, kdyby se vyrobil model v měřítku, stačilo by to ?
Nevím, ale počítej řádově desítky minut práce několika lidí. Rozdíl je v sadách označovaných jako "R" (Rüstsatz) a U ("Umrüstbausatz"). R přestavíš velmi rychle (nejpozději v rámci jednoho dne) i v polních podmínkách, zatímco U je tovární úprava, která se v polních podmínkách realizuje obtížněji. Nicméně je pár výjimek, kdy tohle základní pravidlo příliš neplatilo.Wasp píše:Jak dlouho trvala montáž a demontáž podvěsných kanónových pouzder na letišti ?
Fw 190 dostával zhruba od počátku roku 1942 (nástup verze A-3 s motorem BMW 801 D-2) výhradně palivo C3. Motor s palivem B4 nemohl plnohodnotně fungovat. Pozdější Fw 190 D naopak ve většině svých subverzí s motory Jumo 213 létaly na B4.Wasp píše:Opravdu Fw 190 dostával přednostně palivo C-3?
Hmmm...vlastně nevím, potřeboval bych nějaký výkres. Ale osobně předpokládám, že spíše ne.Wasp píše:Jaký druh vztlakových klapek vlastně Bf109 měl ? Klapky se pohybovaly spolu s klapkama chladičů kapaliny na odtokové straně křídla které byly blíže k trupu, a tato část klapek byla tvořená jednoduchými klapkami ? Kdežto "opravdové" klapky už byly štěrbinové ?
Původně ta letadla pancéřování kabiny postrádala. V průběhu války (přibližně počínaje rokem 1940) byla ochrana postupně standardizována na obou stranách kanálu na záďové a čelní pancéřové desce, resp. pancéřovém skle. Německé pancéřové pláty měly tloušťku 6 - 12 mm, pancéřové sklo pak 50 mm. Ačkoliv se ochrana nemusí zdát jako nijak zvláště silná, k jejímu prostřelení docházelo jen naprosto výjimečně. Samo o sobě se jednalo o nejkvalitnější pancíře, jaké daná strana byla schopna vyrobit - s ohledem na hmotnost.JiK píše:jak na tom vlastne byly druhovalecne stihaci legendy s ochranou posadky? Treba mezek, spit nebo hurricane? Mely nejaky pancir? A jak odolaval tehdejsim zbranim, treba kulkam z kulometu z hurricane, nebo granatum z nemeckeho kanonu?
Doplním.Hans S. píše:Hmmm...vlastně nevím, potřeboval bych nějaký výkres. Ale osobně předpokládám, že spíše ne.Wasp píše:Jaký druh vztlakových klapek vlastně Bf109 měl ? Klapky se pohybovaly spolu s klapkama chladičů kapaliny na odtokové straně křídla které byly blíže k trupu, a tato část klapek byla tvořená jednoduchými klapkami ? Kdežto "opravdové" klapky už byly štěrbinové ?