Kapitola čtvrtá: TŘETÍ ETAPA
Třetí etapě vojenského obsazování Slovenska předcházela komplikovaná diplomatická jednání o budoucích slovensko-maďarských hranicích. Z předchozí kapitoly víme, že den před obsazením Nitry, 9. prosince 1918, vydalo v Praze vrchní velitelství československých vojsk směrnice pro další postup a 13. prosince tyto směrnice při své inspekční cestě po Slovensku upřesňuje vrchní velitel československých vojsk podmaršálek Jan šlechtic Diviš.
Ve třetí etapě se tedy počítalo se zapojením jednotek československého zahraničního vojska, kterým měla připadnout stěžejní úloha při dalším obsazování Slovenska, včetně obsazení samotné Bratislavy. Pro jednotky československého domácího vojska tak připadly pouze jakoby druhořadé úkoly typu ochrany klíčových železničních tratí a obsazování slovenského vnitrozemí.
Jenže pluky italských legionářů se při svém návratu do země opozdily, a tak se třetí etapa omezila pouze na zabrání východního Slovenska se strategicky důležitou košicko-bohumínskou dráhou, podle Divišovy Direktivy a tento rozhodně ne lehký úkol se tak stal úkolem strategickým.
Význam tohoto úkolu podtrhuje to, bylo potřeba zajistit naprostou bezpečnost ministerstva s plnou mocí pro Slovensko, které se právě začalo usidlovat v Žilině. Význam zajištění prostoru Žiliny od jihovýchodu a východu, tedy z prostorů, o kterých se skoro nic nevědělo, byl zásadní.
Navíc zpravodajská služba na Slovensku hlásila, že polské jednotky překročily severní slovenské hranice a jejich předvoje se blíží k Popradu. A když se ukázalo, že Károlyiho vláda se snaží udržet alespoň východní Slovensko a Podkarpatskou Rus, kde osoba jménem Viktor Dvorcsák v Košicích 11. prosince 1918 vyhlásila Slovenskou lidovou republiku jako samostatný stát, bylo jasné, že je potřeba rychlá, tvrdá a hlavně nečekaná akce.
Viktor Dvorcsak, samozvaný prezident Slovenskej ľudovej republiky
Zde je potřeba sdělit, že už v průběhu roku 1918 vznikla na východě Slovenska Východoslovenská rada, která prohlásila východní Slováky za samostatný národ pojmenovaný Slovjaci, který chce zůstat součástí Maďarska. Když tyto výzvy nezískaly dostatečnou podporu na zbytku Slovenska, začala se prosazovat myšlenka samostatné republiky, která by byla těsně spojená s Maďarskem. Za asistence Maďarské národní gardy byla v Košicích vyhlášena samostatná Slovenská ľudová republika. Do čela formálně jmenované vlády se postavil už citovaný prešovský župní archivář Viktor Dvorcsák. Slovenská ľudová republika proklamovala nezávislost na Československu a požadoval úzké spojení s Maďarskem, což bylo označeno termínem „uhroslovjactvo“. No, je to dnes už asi málo známé, ale je to tak. Československo zase mělo „čechoslovakismus“. Sám Dvorscsak po zániku jeho státu chvíli dlel Budapěšti a nakonec skončil ve Francii, kde vydával v Paříži časopis La Slovaquie, napadající Československo, ze všech stran. Faktem ale zůstává, že ne všichni Slováci chtěli být občany nového státu. Pokud o tom někdo má pochybnosti, doporučuji knihu Ferdinanda Peroutky Budování státu. Je to velmi poučné.
Vše bylo potřeba provést v situaci, kdy bylo jasné, že italskými legiemi nelze zatím počítat. Plukovník Schöbel a podplukovník Bartoš se tohoto úkolu chopili velmi iniciativně. Kalkulovali s tím, že po trase do Košic není potřeba očekávat nějaký významný odpor. V tomto názoru je podpořila i návštěva maďarského parlamentáře v Uherském Hradišti, kterého vyslal distriktní velitel v Košicích Berzeviczy. Parlamentář tlumočit ochotu svého velitele uzavřít příměří a následně dohodu o vyklizení slovenského území až po demarkační čáru, tak jak ji v Maďarsku domluvil - i když bez jakéhokoliv zplnomocnění - Milan Hodža. Stalo se 8. prosince.
Velitelství pro Slovensko rozhodlo, a pro postup na Košice vyčlenilo ze svých skromných prostředků vše, co bylo možné. I za cenu oslabení svého jižního boku před Bratislavou, Seredí a Nitrou. Dne 13. prosince byl na pokyny podmaršálka Diviše vydán rozkaz o postupu do nitra a na východ Slovenska.
Byla vytvořena dvě bojová uskupení.
Prvnímu uskupení - skupině velel podplukovník Eduard Šembera. Jeho úkol byl složitý - s jednotkami, které nepostupovaly na východ, měl za úkol udržet vše, co zatím domácí vojsko na Slovensku dokázalo obsadit. A to mohl být velmi těžký úkol.
Druhé skupině velel podplukovník A. Hrbenský ve složení:
- 1. prapor 2. čs. pluku
- severočeský prapor
- východočeský prapor
- 1. prapor slovenskej slobody
- 1. a 2. baterie
- jednotka dragounů
- zákopníci
- obrněný vlak.
Skupina měla jediný úkol. Rychlým náporem za sebou jedoucích ešelonů - rozkaz pamatoval i na jejich složení a harmonogramy nakládek a odjezdů - v čele s pancéřákem, obsadit Poprad. Pravý bok této sestavy rozložené na linii kolejí, měl zajistit jižně od ní působící prapor setníka Zajíčka s velitelstvím v Kremnici. Vše mělo být splněno ve dvou dnech, 14. a 15. prosince 1918.
Vsuvka: Slováci a jejich podíl na vojenském obsazování Slovenska.
Už víme, že Maďarsko sice navenek deklarovalo ochotu podvolit se výsledkem a nařízením mírové konference v Paříži, ale v praxi nadále odmítalo téměř ve všech regionech Slovenska předat politickou a správnou moc nové československé vládě. Stále hledalo cesty, jak území které měla pod faktickou kontrolou udržet. Na územích, kde maďarská armáda nemohla bojovat proti přicházejícím československým oddílům přímo a otevřeně, materiálně podporovala regionální maďarské polovojenské oddíly, útočící na přicházející československou brannou moc i na slovenské civilní obyvatelstvo, které se otevřeně hlásilo k nové republice.
Jenže jak je vidět, hlavní tíže na tomto vojenském obsazování zatím byla na českých dobrovolnících a vojácích. Tuto skutečnost si slovenská politická reprezentace začala uvědomovat, stejně jako si to uvědomili i samotní Slováci. A hlavně Slováci začali pociťovat svoji odpovědnost za tento boj. Byl jim jasný i fakt, že musí přinést svůj podíl obětí při osvobozování své nové vlasti.
GARDA SLOVENSKEJ SVOBODY
Základem a první slovenskou dobrovolnickou formací byla Garda slovenské svobody. Její první sběrný a výcvikový tábor vznikl v Uherském Hradišti. Hlavním organizátorem a velitelem Gardy byl ustaven štábní kapitán Ludvík Šimko. Už 24. listopadu 1918 byl v Uherském Hradišti na Moravě založen zvláštní výbor pro výstavbu Gardy a ten vydal výzvu k slovenským vojákům, která mimo jiné obsahovala následující výzvu, cituji:
"Bratři Slováci! Postavte se pod slovenské zástavy a vstupte do nové Gardy slovenskej slobody. Po čtyřletém utrpení voláme vás zase do boje, do kterého nás žene maďarské barbarství. V tomto boji jde o to, aby se slovenský národ nestal se obětí zuřivců a lotrů, kteří nám jdou sahat na život, na náš majetek a naše práva. "
Tato výzva, kterou podepsali za dočasnou slovenskou vládu Dr. Pavel Blaho, Dr. Ivan Dérer a za zakládající výbor GARDY - jeho šest členů, byla ve formě plakátů nebo letecky šířených letáků distribuována do slovenských měst a vesnic. Zakládající výbor Gardy se obrátil zvláštní výzvou i na národní rady a obecní výbory, aby poskytly všemožnou podporu propagační a náborové akci získávání dobrovolníků. Kromě žádosti o spolupráci vysvětloval podstatu myšlenky organizování slovenských dobrovolnických oddílů, cituji:
"Nebezpečí hrozí naší nové, krví skrápěné vlasti, státu československému. Zřízení tohoto státu vyžaduje pomoc každého uvědomělého Slováka. Bezpečnost našich životů a majetku potřebuje nasazení našich vlastních sil. Nečekejme vše od bratrů Čechů, nespoléhejme se ve všem jen na jejich pomoc. Pomoz si sám, i Bůh ti pomůže. Pro tuto naléhavou příčinu povinni jsme sobě, rodu i celé naší věci, zřídit si Gardu slovenskej slobody. "
Pražské hlavní velení československé armády potvrdilo, že organizování Gardy je uskutečňováno v rámci směrnic Ministerstva národní obrany a zároveň ponechalo kapitána Šimka ve funkci jejího velitele.
Ľudovít Šimko, první velitel Gardy Slovenskej slobody, zde jako plukovník československé branné moci
Zájem byl velký. Do poloviny prosince 1918 ze převážně ze západního a částečně i středního Slovenska do výcvikového tábora Gardy v Uherském Hradišti dostavilo více než 800 vojáků - dobrovolníků a 30 důstojníků. Už po dvou týdnech od zveřejnění první náborové výzvy byl vytvořen 1. polní prapor slovenské svobody. Z téměř 600 vojáků a poddůstojníků a 21 důstojníků do něj zařazených byly zorganizovány jedna kulometná a čtyři pěší setniny.
Tento prapor odešel po složení přísahy a slavnostní prohlídce 15. prosince 1918 na Slovensko. Při příležitosti jeho nasazení v bojovém pásmu vydal Zakládající výbor Gardy slovenskej slobody, který se přejmenoval na Velitelství Gardy slovenské svobody, vydal svou druhou deklaraci, v níž vyjmenoval všechny důvody a příčiny existence samostatných slovenských ozbrojených formací. Zároveň analyzuje propagandu nepřítele, který se chce pokusit udržet Slovensko v rámci maďarského státu, je už poměrně nacionální a to byla správná rétorika, cituji:
"Maďaři a jiná havěť, která nikdy česky nemluvila a všude jen krev našeho lidu vysávala, obracejí se nyní na slovenský lid a volají: neopouštějte Uhersko! To je už pozdě. Tisíciletá křivda je zničena, staré barbarství je poraženo a nové lži našich vrahů jsou odhaleny. Slováci ožili. My, Slováci, jsme již Uhersko opustili a stali se příslušníky Československé republiky, kde naší slovenskou řečí si naše záležitosti budeme vyřizovat. S Maďary nic více nechceme a ani s jejich tisíciletou vlastí se rozcházíme."
První prapor České svobody po příchodu do Popradu zajišťoval prostor Kežmarok - Veľký Slavkov. Dvě setniny praporu byly dislokované ve Velkém Slavkově a Matejovce.
Pokusy získat území na úkor ČSR na Slovensku udělalo koncem roku 1918 i Polsko, když vyslalo své vojenské oddíly přes Podolinec na Kežmarok. Po výzvě, aby opustili slovenské území, se Poláci stáhli. Hlavním důvodem bylo hlášení jejich vyjednavačů o síle československého vojska, tvořených místně částmi skupiny plukovníka Vrbenského, což byly:
- dva prapory,
- dvě setniny,
- pancéřový vlak
- dvě dělostřelecké baterie.
Navíc bylo zřejmé, že tyto síly jsou připraveny udeřit ve směru Kežmarok. Kežmarok sám byl obsazen 1. praporem slovenské slobody 18. prosince 1918 a jedna jeho setnina byla poslána do Podolince.
Nový útok polských útočníků ze dne 21. prosince 1918 vojáci 1. praporu Slovenskej slobody po boji odrazili. Navzdory tomu, že na bojiště dorazily polské posily - jeden pěší prapor z Nového Targu, nadšeně bojující Slováci přinutili Poláky ustoupit do Spišské Staré Vsi. Odtud potom prapor postupoval údolím řeky Hornádu přes Margecany do Košic. Při Margecanech narazil prapor na silnou maďarskou obrannou linii, kterou se mu podařilo spolu s 30. střeleckým plukem soustředěným útokem 28. prosince 1918 prolomit.
Maďaři ustoupili do Košic a československé jednotky obsadily ještě týž den Margecany a Obišovce a 29. prosince 1918 Košice. 1. prapor Slovenskej slobody zůstal v Košicích až do 12. ledna 1919, kdy byl převelen do Prešova.
Počty slovenských dobrovolníků se každým dnem zvyšovaly. K náhradnímu tělesu 1. praporu Slovenskej slobody, který byl ke dni 20. prosince 1918 přesunut do Ružomberka, přicházeli Slováci z Oravy, Spiše i středního Slovenska. Za krátkou dobu tak bylo možné skončit výstavbu 2. praporu Slovenskej slobody a 27. prosince 1918 jej vyslat přes Margecany do Prešova. V polovině ledna 1919 dostal prapor za úkol hlídat severní pohraniční pásmo s Polskem, v linii Orlov - Bardejov. V náhradním tělese 1. praporu však i tak zůstávalo více než 400 slovenských dobrovolníků, z nichž byl po doplnění v první polovině ledna 1919 dobudován 3. prapor Slovenskej slobody a nasazen jako pohraniční jednotka v hraničním úseku okolí Medzilaboriec. Právě toto teritorium bylo častým cílem výpadů ukrajinských polovojenských skupin. Takže prapory slovenských dobrovolníků se dostaly do bojů s nepřítelem pocházejícího ze tří národů.
Jsou li k dispozici tři silné a relativně dobře vyzbrojené prapory, homogenní národnostně a mající stejnou motivaci, je logický falší krok. A tak všechny tři zmíněné prapory dobrovolníků byly 20. ledna 1920 sloučeny a vznikl z nich 1. slovenský pluk se sídlem v Prešově. Pluk měl v době svého vytvoření 1 924 vojáků a poddůstojníků a 67 důstojníků. Jako doplňovací těleso pluku byl použit Náhradní prapor Slovenskej slobody, který se později rozčlenil na Náhradní setniny. Mezi ně bylo rozděleno 600 dobrovolníků bez stávajících zařazení.
S dalším náborem slovenských dobrovolníků však ministerstvo národní obrany přes velmi dobré zkušenosti v dalším období nepočítalo. Představa ministerstva byla dobudovat náhradní armádní tělesa podle teritoriálního zemského principu, jako za Rakousko-Uherska. Národně uvědomělá a disciplinovaná personální báze měla být použita při výstavbě všech budoucích náhradních armádních těles československé branné moci na Slovensku.
První pluk Slovenskej slobody byl rozpuštěn podle tří zvláštních výnosů MNO z roku 1919. Výnosy byly zveřejněny v rozkazu Zemského vojenského velitelství v Košicích č. 7056 prez. ze dne 11. března 1919. Po rozpuštění byl pluk rozdělen do třinácti setnin, které přidělili náhradním praporům pěších pluků a náhradním rotám střeleckých praporů. Bílá plukovní vlajka s vyšívanými zemskými znaky Čech, Moravy, Slezska a Slovenska, kterou věnoval 1. slovenskému pluku Národní výbor Nového Města nad Váhom, byla po rozpuštění pluku předána do úschovy Zemského vojenského velitelství v Košicích.
Že tento pluk nebyl jen tak nějaké rychlokvašené těleso ukazuje, že mimo jiné měl i vlastní polní poštu. Našel jsem tento důkaz.

xxxxx
Zde je pohlednice oravského hradu, líc i rub s razítkem polní pošty 1- pluku slovenskej slobody
Po několikaměsíčním období konsolidace vnitřních poměrů a stabilizace politického a správního systému ČSR, přišla na mladý československý stát ještě jedna těžká zkouška v podobě vojenského útoku maďarských bolševiků a jejich snahy znovu připojit území Slovenska k Maďarsku. Překvapivě prudký a účinný maďarský útok na střední a východní Slovensko si vyžádal vznik nových slovenských dobrovolnických formací.
Zde se ale dostáváme mimo rámec práce, kterou jsem se rozhodl vytvořit. Prosím tedy o jistou shovívavost. Patří to už do období války s maďarskou Rudou armádou a jejími pomocníky.
SBOR TURČIANSKYCH DOBROVOLNÍKOV
První nábor slovenských dobrovolníků do boje proti maďarské Rudé armádě byl vyhlášen 10. června 1919 v Turčianskom Svätom Martine. Výsledkem první výzvy byl příchod stovky mužů, kteří však již pro svůj vysoký věk nebyli způsobilí aktivní vojenské služby v bojovém pásmu. Po třech dnech se náborová akce zopakovala a zásluhou martinských evangelického faráře Miloše Rupelta byla pro tuto akci získána i místní slovenská mládež. Dobrovolníci si sami dali jméno
„Sbor turčianskych dobrovolníků“.
Ze 150 dobrovolníků a dvou důstojníků byla sestavena první setnina, která se po krátkém výcviku v Kremnici přesunula 15. června 1919 do Hronské Breznice, odkud přešla pěším pochodem následujícího dne do Banskej Štiavnice. Jednotka byla pouze částečně uniformovaná a kromě zvláštní dobrovolnické legitimace byl pro její příslušníky identifikačním znakem zvláštní rukávový znak tvořený štítem a iniciálami STD. Tak byla ještě starým slovenským pravopisem vyvedena zkratka Sbor Turčianskych Dobrovolníkov nad dvojkřížem na třech vrších.
Druhá slovenská skupina těchto dobrovolníků se formovala od 10. do 20. června 1919 v Kremnici, kde bylo téměř 100 jejích členů použitých jako bezpečnostní a strážní služba ve městě a okolí. Padesát mužů z této skupiny bylo vysláno 16. června 1919 jako posila za první jednotkou do Banskej Štiavnice.
Ještě v ten samý den, kdy přišla posila, vyrazili Turčianských dobrovolníci spolu se setninou 1. praporu 10. střeleckého pluku přes Svätý Anton a Prenčov do obce Nemce. Při Svätom Antone však narazili na silný maďarský protiútok, který na jeden den zastavil jejich postup. Po obsazení Prenčova se dobrovolníci stáhli právě do Sv. Antonu, kde zůstali do 24. června 1919. Vybraní dobrovolníci, kteří ovládali maďarštinu, byli použití jako výzvědná služba pro velitelství československé 2. divize v týlu maďarské Rudé armády ve městě Levice a jeho okolí.
Za mimořádnou odvahu byl dobrovolník osmnáctiletý student Milan Kvorka vyznamenán Čs. válečným křížem 1918 a povýšen do hodnosti desátníka. Až začátkem července byli dobrovolníci zcela uniformovaní, vystrojení a vyzbrojení a to v Lučenci až začátkem července 1919. A jako plnohodnotná síla se 12. července 1919 se aktivně účastnili útoku na Salgótarján. V tomto prostoru byli dobrovolníci pověřeni až do 12. září 1919 strážními úkoly. Následně byla tato jednotka 13. září 1919 přesunuta do Lučence a demobilizována.
JÁNOŠÍKOVA DRUŽINA
Na výzvu ministra s plnou mocí pro správu Slovenska a po dohodě s příslušným Zemským vojenským velitelstvím se pořádaly nábory slovenských dobrovolníků z turčianské, spišské, šarišské, zvolenské a liptovské župy. Náborové akce se vždy vedly ve spolupráci s jednotlivými obcemi a župních úřadů. Ministr pro správu Slovenska Dr. Vavro Šrobár ve své výzvě ze dne 17. června 1919 vyzýval Slováky z odvodových ročníků 1877 až 1891 a 1899 až 1900, aby se dobrovolně přihlásili do Jánošíkovy družiny v Ružomberku. Výsledek akce nebyl tak úspěšný jako počátkem roku 1919, protože mnoho slovenský dobrovolníků bylo již v rámci náhradních vojenských těles přeložených na Moravu a do Čech. Navzdory potížím měla Jánošíkova družina začátkem července 1919 již 232 dobrovolníků, kteří nepodléhali povinné vojenské službě, a 12 důstojníků. Přechod 1 500 vojáků - Slováků z českých a moravských posádek MNO nepovolilo. V rámci Jánošíkových družin byly uspořádány dvě setniny, jejichž výcvikem byli pověřeni instruktoři 21. pěšího pluku. Po svém definitivním personálním sestavení byla Jánošíkova družina přidělena k západní armádní skupině a svůj výcvik dokončila v táboře v Hlohovci. Nebyla však záměrně aktivně bojově nasazena a koncem roku 1919 byla zařazena do 8. pohraničního praporu, který tak získal čestný název Jánošíkova družina. Z tohoto praporu se reorganizací po unifikaci armády stal Hraničářský prapor 8. Ten vznikl 15. ledna 1920, byl dislokován v Teranech s čestným názvem Sibiřští úderníci. Měl už běžnou strukturu hraničářských praporů a existoval až do zániku První republiky. V roce 1938 velel mu plukovník pěchoty Bloch Karel.
DOBROVOLNICKÁ SKUPINA SLOVÁKŮ.
Po výzvách bratislavských vlasteneckých a národních organizací, zveřejněných v místním a regionálním tisku, se přihlásilo z Prahy a okolí více než 200 slovenských dobrovolníků do boje proti maďarským agresorům. Bylo jim umožněno odjet do Bratislavy.
Uniformy, výstroj a výzbroj dostali od náhradního praporu 72. pěšího pluku v Bratislavě a zároveň získali své definitivní označení - Dobrovolnická družina Slováků. V první etapě výstavby měla tato družina dvě setniny, po početním doplnění se struktura rozrostla na čtyři setniny. Po skončení organizačních prací, základního výcviku a stmelení, byla družina přesunuta 15. července 1919 do Dunajskej Stredy a vystřídala na pozicích prapor složený z opěšalých dělostřelců z Bratislavy.
Slovenští dobrovolníci z 1. a 2. setniny byli určeni k vystřídání 2. dělostřelecké setnině v Dunajskej Strede a 3. setnině zaujala pozice v Šamoríně. Organizačními a dislokačními změnami však bylo způsobeno, že dobrovolníci přestali existovat jako samostatná vojenská jednotka a její jednotlivé setniny nakonec sloužily jako zdroj pro personální doplnění ostatních pluků a útvarů. Nepřišla proto během své existence do přímého ozbrojeného konfliktu s maďarskými agresory a prováděla běžnou strážní službu na demarkační linii.
Tolik k čistě slovenským ozbrojeným dobrovolnickým formacím, které se podílely přímo či nepřímo vojenského obsazování Slovenska a na dalších bojích s Maďarskou rudou armádou.
A nyní se vrátíme zpět k dalšímu kolu obsazování Slovenska.
Jak jsem uvedl, cílem bylo naprosté překvapení nepřítele. K tomu mělo být použito obrněného vlaku jako jakéhosi útočného klínu, který měl prostě maďarské linie natvrdo prorazit. Pro případné poškození železničních kolejí nepřítelem, bylo ženistům určeno postupovat hned za obrněným vlakem. Průlomem v maďarských liniích potom měly postupovat další vlaky a nikde se nezdržovat. Po dosažení Popradu a vytlačení polského vojska za hranice měl postup pokračovat směrem na Spišskou Novou Ves a Levoču. Úkol chránit železniční trať a týlové spoje připadl náhradnímu tělesu Gardy Slovenskej slobody přemístěné z Uherského Hradiště do Ružomberku. Do Vrútok byla přemístěna jedna rota železničářů. Po odražení Poláků a obsazení Popradu mělo být zajištěno levé křídlo a mělo se postupovat na Spišskú Novů Ves
Současně byly vyslány dva oddíly na samostatnou misi:
- jeden prapor byl vyslán do Kežmaroku, velitel setník Zajíček, jak je uvedeno výše.
- jedna námořní rota dostala za úkol obsadit Trstené na Oravě
Nakonec podplukovník Hrbenský zavelel a akce započala skutečně 15. prosince 1918, kdy předvoj v čele s obrněným vlakem vsupěl do Popradu. Přijel tam v 11 hodin 30 minut. Tímto nájezdem byla maďarská posádka naprosto zaskočena a bez jakéhokoliv odporu město vyklidila a začala ustupovat na možnou linii obrany na říčce Gelnica. A protože z Košic dorazili posily, začali Maďaři budovat novou linii obrany až u Margecan. Tento příznivý vývoj umožnil plynulou přepravu dalších sil do oblasti a tak Hrbenského skupina poté přesně podle plánu 16. prosince dopoledne obsadila Spišskou Novou Ves a odpoledne Levoču.
Tento obrněný vlak měl být ten, který pomáhal prorazit obranu Maďarů na cestě na košoce a Poprad.
Dále bylo třeba zastavit pronikání polských jednotek na slovenské území i za cenu ozbrojeného střetu. Pláci postupovali směrem na Kežmarok a 17. prosince pronikli až do Spišskej Belej.
Velitelství v Uherském Hradišti vydalo jasnou instrukci, že chování Poláků je protiprávní a následoval rozkaz o.p.č. 1216/10, který Hrbenskému nařídil, aby ihned obsadil Podolinec, vyslal oddíl do Starej Lubovni a nekompromisně vyzval polské vojsko k okamžitému opuštění území Slovenska. Pokud by Poláci neuposlechli, měl použít veškeré prostředky k tomu, aby prosadil československý zájem. Naštěstí prvnímu konfliktu Poláci ve dnech 17. a 18. prosince svým ústupem za hranice sice zabránili, a Kežmarok a Podolinec obsadila Garda Slovenskej slobody, což už vlastně víme.
Když se 21. prosince na československé území vrátili, byli překvapeni dobře organizovanou obranou, a u Magurky je 1. prapor Gardy Slovenskej slobody rozprášil. Hrbenský nechtěl plýtvat časem a silami v neplodných bojích - Poláky nepovažoval za nepřítele a vše viděl jako nedorozumění.
Proto 24. prosince s polskými zástupci vyjednal provizorní demarkační čáru táhnoucí se od Javoriny a přes kótu 665, Richvald, ke kótě 1086, dále na Kamenku, Jarabinu, Malý Lipník k Andrejovce. Tato čára potom platila až do 14. ledna 1919, kdy se polské jednotky na rozkaz své vlády stáhly za hranice Slovenska.
V době kdy probíhaly tyto akce, kombinovaný prapor v čele se setníkem - kapitánem Jaroslavem Zajíčkem, jehož úkolem bylo krýt levé křídlo pplk. Hrbenskému, 14. prosince vyrazil z Vrútok a z chodu obsadil Kremnici. Jeho místo o pět dní později zaujala 19. prosince skupina praporníka Poráka, která se právě utvořila z takzvané vysokomýtské roty z Leopoldova, čáslavské roty z Trenčína a z brněnských zákopníků. Tato skupina následně zahájila postup na Zvolen - byl obsazen bez boje 21. prosince, a po něm byla obsazena Bánská Bystrica.
Později když jako posila dorazila jako posila jedna polní železniční rota, Porákova skupina obsadila Svätý Kríž nad Hronom - dnešní Žiar nad Hronom a Bansku Štiavnicu. Zároveň rota 30. střeleckého pluku se sokolskou rotou z Jaroměře pod velením nadporučíka Karla Ejema obsadila 5. ledna Lučenec. Na Oravě rota námořníků vykazující vysokou morálku a soudržnost - inu nejchlapovatější chlapi, jak by řekl jeden z našich bývalých kolegů - posílena rotou kladenských dobrovolníků, postupně do konce roku obsadila všechna důležitá místa v Župě, a zajistila železnici do polského Nového Targu.
Doposud vše co jsem popsal, bylo výsledkem činnosti domácího vojska a dobrovolníků. Jenže do vlasti už dorazily první transporty s československým zahraničním vojskem. Zde to byly italské legie s velícím důstojníkem, generálem Luigim Guiseppem Piccionem. Ten ze svým štábem dorazil 25. prosince 1918 do Kroměříže a převzal velení nad vším, co se odehrávalo na Slovensku. Velitelství vojsk na Slovensku pod velením plukovníka Schlöbla, které se přemístilo do Žiliny, bylo zrušeno a dostalo působnost nad svými vojsky v akci a status velitelství brigády.
Generál Piccione 27. prosince vydal svůj první rozkaz. Ten vycházel z operační směrnice z 9. prosince. Ale jelikož měl velící generál více sil než doposud, rozdělil akce na Slovensku mezi domácí vojsko a legionáře. Ti měli postupovat po jižní demarkační čáře a v případě potřeby svést boj se silnými skupinami maďarské armády.
Plukovník Schlöbl a jeho brigáda- nebrigáda potom měli dokončit to, co se jim tak dobře dařilo. Tedy dokončit obsazení železnice Žilina - Košice, průmyslová střediska, železniční a silniční uzly ve vnitrozemí Slovenska od pravidelných sil maďarského vojska a jiných ozbrojených sil.
A než se zde objevila první legionářská plnokrevná formace, na Slovensko dorazil 30. střelecký pluk, který právě dorazil na Slovensko. Jeho přítomnost byla okamžitě znát. Už 25. prosince obsadil Spišské Vlachy a Spišské Podhradie. Plukovník Schlöbl najednou věděl, že má dost sil na obsazení zbytku Slovenska ve svém úseku, hlavně Košic a Prešova.
Důstojníci 30. střeleckého pluku, podplukovník Beran je ten chlapík s bičíkem, čtvrtý z pravé strany fotky.
Vsuvka: 30. střelecký pluk byl prvním vojensky hodnotným československým pravidelným vojenským útvarem na území republiky. Skutečně to byl 30. střelecký pluk z Vysokého Mýta (v čele s pplk. Beranem), který se vrátil do Čech z Italské fronty dne 15. 11. 1918. Šlo o ucelený a spořádaný Rakousko-Uherský bojový útvar o celkové síle 1737 mužů, který si sebou kromě bojových zkušeností přivezl také relativně dobrou výzbroj a především výbornou kázeň a bojovou morálku. Kolega Zdeněk, z Vysokomýtského muzea, pokud si to přečte, bude mít radost a třeba ledacos doplní. Tento pluk se skvěle osvědčil na Italské frontě a bylo to znát i na Slovensku. Byl to totiž původní 30. pluk zeměbranecké pěchoty z tohoto posádkového města.

xxxxx
30. střelecký pluk za pochodu a jeho kulometná rota.
V následných bojích o Slovensko se velmi osvědčil a to dokonce tak, že i přes svůj cejch „rakouského pluku“ - pluk přestal své povinnosti vůči císaři plnit teprve několik dnů před koncem války, se mu dostalo mnoha oficiálních ocenění, kromě vyznamenání a pochval obdržel taktéž svolení nosit ve svém názvu jméno Aloise Jiráska. Slovo cejch se mi ani trochu nechtělo psát. Fuj. Pro mě to spíše punc, mít takový pluk v armádě. Ale tak to bylo vnímáno.
Italské legie v počtech 20 000 až 25 000 mužů a francouzské legie v počtu asi 9 000 mužů pak byly do ČSR přepraveny v rozmezí prosince 1918 až března 1919 především díky pomoci Itálie. Francie nebyla organizačně schopná vyslat ČSR legie domů. Naprosto neoddiskutovatelně zásadní pomoc do začátku poskytli Italové, kteří – ačkoli normálním jevem bylo posílat vojáky domů minimálně ozbrojené, případně jim byly zbraně při transportu Rakouskem odebírány- poslali 2 divize italských legionářů zpět do vlasti plně vyzbrojené, a to včetně dělostřelectva, jezdectva, ženijního vybavení, 300 nových nákladních a 2 obrněných automobilů.
A zpět ke Košicím a Prešovu.
K tomuto úkolu byla vytvořená nová skupina včele s podplukovníkem Františkem Beranem, která se skládala jak z nově příchozích jednotek na Slovensko, byly do ní vyčleněny
2 prapory 30. střeleckého pluku,
půlprapor 21. pěšího pluku
dvě baterie dělostřelectva – tak i z těch oddílů, které vyčlenil pplk. Hrbenský:
prapor 1. pěšího dobrovolnického pluku,
Pluk Slovenskej slobody,
jezdecká švadrona ze
7. dragounského pluku a obrněný vlak.
To byly velké síly.
Pplk. Beran své síly rozdělil, většina jeho vojska postupovala na Košice a zbylá část (jeden a půlprapor) postupovala ze Spišského Podhradí přes Široké na Prešov. Ve dnech 26. a 27. prosince 1918 byly dokončeny přípravy. V cestě stálo kolem 1 800 maďarských vojáků, 8 kulometů a jedna dělostřelecká baterie.
Prešov byl 28. prosince obsazen bez boje. Předvoj hlavního tělesa – část 30. střeleckého pluku a jezdecká švadrona – narazil u Margecan na maďarskou obranu. Jenže Maďaři nedocenili sílu možného československého úderu a jejich odpor byl rychle rozbit. Už první den dorazily hlavní síly do Obišovců. Zde Beran neváhal a poslal do Košic dva své důstojníky jako parlamentáře.
Plukovník Schlöbl nechal svého náčelníka štábu zapsat, že akce na Košice začala velmi slibně, u Margecan Maďaři utrpěli porážku, více než 100 jejich vojáků - mezi nimi i 12 důstojníků bylo zajato. A zde to věci vstoupil generál Piccione tím, že aniž by se zatěžoval stavem na bojišti, které bylo od jeho velitelství v Kroměříži asi tak 350 kilometrů daleko, zakázal jakýkoliv další postup na Košice.
Podplukovník Beran se rozhodl tento rozkaz ignorovat. Věděl, že místní velitelství maďarských sil v Košicích nemá dost sil ani vůle klást účinný odpor a rozhodlo se vydat toto významné město bez boje. A tak se 29. prosince maďarské velitelství zvedlo a přemístilo se do Nyíregyházy. Ten samý den československé jednotky bez jediného výstřelu Košice obsadily. Plukovníci Schlöbl a Beran prokázali cit pro morálku vojáků a první do města vstoupil Pluk Slovenskej slobody. Košice tak byly obsazeny i přes výslovný zákaz nového vrchního velitele generála Piccioneho – plukovník Schöbl jednal z vlastní iniciativy.
Vojáci pluku Slovenskej slobody v Prešově, leden 1919
Obsazením Prešova Košic skončila samostatná činnost jednotek domácího československého vojska při obsazování Košic. Za 7 týdnů jeho slabé síly dokázaly obsadit plné dvě třetiny Slovenského území. Plukovník Schlöbl a jeho velitelství opustilo na počátku ledna Žilinu a přemístilo se do Košic. Řízení všech bojů na Slovensku už převzaly Piccione a hlavní úkoly už čekal na italské legie.
16. ledna 1919 bylo zřízeno Zemské vojenské velitelství v Košicích. Jeho velitelem se stal právě plukovník Schlöbl. Jeho úkolem bylo vybudovat v reálně přípustném času náhradní vojenská tělesa a zahájit odvody z území Slovenska pro doplňování bojujících domácích vojsk i legionářských jednotek. Ze sil které zde z domácího vojska byly vytvořeny dvě brigády.
První brigáda pod velením podplukovníka Hrbenského sloučila všechny síly domácího vojska na východním Slovensku.
Třetí brigáda potom sloučila pod velením plukovníka Šembery všechny síly na Oravě a v Pováží a v údolí Nitry.
Jediný úkol co těmto brigádám zbyl, bylo už jen obsazení Zemplínské a Šařišské župy.