ÚVOD
Takže se do toho dáme. Asi se shodneme na tom, že každý národ má svou historii. Pokud se národ chová normálně, tak se k této historii hlásí, a to hrdě. Vidí v ní svoji historickou velikost, dovozuje z ní své fungování v reálném čase a vidí v ní záruku své další existence. Rád si svoji velikost připomíná ve významné dny, tedy při výročích, která nejednou vešla i do dějin celosvětových. A ještě raději si připomíná své velikány. Ale nejen velikány ducha nýbrž i lidi, kteří dokázali v běžné službě své vlasti něčeho významného. Významným počinem může být i věrnost a loajalita v těžkých dobách.
Novodobá historie našeho státu je bojem za národní svébytnost, národní kulturu a někdy i za pouhé přežití v dobách neskutečně těžkých. Naše země, ať jako součást velké habsburské říše, nebo i jako samostatný stát se nakonec dokázala vyrovnat i se všemi podstatnými složkami svých dějin a s důsledky, které přinesly. Jde -li o náš národ, vidíme v jeho dějinách události mající projevy náboženské a sociální, vedl se boj o jazyk, a tedy i psané slovo a kulturu, o politiku a armádu, o zradu a kolaborantství, o porážku i o vítězství.
Bohužel po roce 1918 bylo rozhodnuto malou skupinou lidí, že se odhodí téměř vše, co se v našich dějinách stalo od nešťastné bitvy u Moháče 29. srpna 1526, ve které zahynul poslední český král nepatřící do habsburského domu. A tak se tato skutečnost upozadila i zásadní fakt, že naše minulost byla po několik staletí pevnou součástí minulosti Svaté říše římské, později Rakouského císařství a nakonec Rakousko-uherska. To je prostě fakt a občanům Zemí Koruny české to dávalo jednoznačnou a nezpochybnitelnou povinnost. Věrně a oddaně sloužit habsburskému domu.
Je neoddiskutovatelnou pravdou, že naši předci, Češi, Moravané a Slezané, bývali spolehlivými vojáky a na evropských válčištích nejednou dokázali mimořádnou statečnost a udatnost. Je logické, že se mezi nimi museli objevit vynikající osobnosti i na poli vojenské cti a slávy. Mnoho z nich, byť pocházeli ze šlechtických rodů, muselo své slávy dosáhnou postupem vysloveně od píky. A často dosáhli i na maršálské a podmaršálské hodnosti.
Nebudu zde naříkat nad tím jak jim novodobá historie ovlivněná politickou objednávkou První republiky, potom komunistické zkreslení dějin hledajícím ve všem revoluce a základ budování lepší společnosti, ublížila. Zde má Palba.cz co se týká mých názorů už dávno jasno. Ale musím říci, že čím více toho mám nastudováno vidím ledacos jinak a a časem možná udělám nějakou větší revizi.
Jen připomenu, že se si dnes pod vlivem mnoha desítek let upravených výkladů dějin, lidé prostě neuvědomují, že to byli právě naši předci, kteří jinou volbu, nežli povinně - jako prostí vojáci či dobrovolně jako stálý stav, sloužit v c. k. rakouské nebo c. a k. rakousko-uherské armádě prostě neměli. A hlavně - oni to nepovažovali za nějaké příkoří, ale za normální věc. Jakékoliv odsudky, které dosud v některých kruzích - například v u naší legionářské obce - stále panují a jsou odsud pořád šířeny, jsou naprosto mimo realitu a nesmírně náš národ ochuzují.
Například nekončící randál kolem možného znovuodhalení pomníku polního maršála Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče na Malé Straně v Praze, je toho dokonalou ukázkou a mě osobně přivedl k vytvoření jedné z mých největších prací a nakonec i do řad občanského sdružení, které této instalace chce dosáhnout.
Tento umělecky velmi cenný pomník z dílny sochařů Emanuela a Josefa Maxových, odlitý z ukořistěných sardinských děl, by tak znovu mohl připomínat památku skvělého a neskutečně loajálního vojáka. Navíc pocházejícího ze starého českého šlechtického rodu. Je smutné, když osobnost evropského formátu, jež dosáhla naprosto oslňující kariéry diplomatické, politické a vojenské, je dnes v pozadí zájmu jenom proto, že „hájil rakouské zájmy“.
Kapitola první: Důvod zařazení bývalých důstojníků Rakousko- uherské armády do armády nového státu
Budeme se věnovat dnešní dalšímu českému chlapovi, který dosáhl ve státních službách rakousko-uherských i československých nejvyšších armádních hodností i poct: generálu šéfu zdravotnictva MUDr. Jaromíru Pečírkovi. Pro dnešek jsem vybral právě jeho, anžto se jmenuje stejně jako já, Jaromír. A napřed si vysvětlíme, jakým způsobem byla postupně ustavována nová armáda.
Zakladatelům Republiky československé naštěstí netrvalo dlouho, aby pochopili, že bez vybudování silné demokratické armády nelze vznik nového státního útvaru uhájit. Tedy naštěstí dost rychle opustili pacifistické vize typu: nic nám nehrozí a když už by ano, tak to po vzoru švýcarských milicí zachrání náš statečný národ - tehdy ještě frčel čechoslovakismus.
Na samém počátku, už 7. ledna 1918 stála vlastní Benešova akce, který za Československou národní radu podepsal v Paříži s ministrem války Georgesem Clemenceau Všeobecné nařízení o zřízení samostatné Československé armády. V listopadu 1918 již jako ministr zahraničí jednal doktor Edvard Beneš v Paříži o poskytnutí francouzské vojenské pomoci při organizování této armády.
Při zrodu československé branné moci v roce 1919-1920 počítali její zakladatelé s tím, že nosným prvkem se stanou silné svazky československých legií z Ruska, Srbska, Francie a Itálie. Tento základ, který měl plnou důvěru, měly doplnit loajální vojsková tělesa zaniklé rakousko-uherské armády. Začínající a glorifikovaná tradice legionářská se měla propojit s tradicí monarchistickou. Minimálně se mělo využít mnohaletých bojových zkušeností mnoha českých důstojníků, kteří vytrvali na bojištích Velké války až do hořkého konce.
Nebylo to však jednoduché, protože tzv. rakušanství vadilo, přičemž se zásadně nechtělo vidět, to byl právě české pluky a prapory voják, které pod císařským praporem patřily z národností v monarchii žijícím k těm nejspolehlivějším, což se i přes všechny známé problémy s dezercemi znovu projevilo na frontách v průběhu 1. světové války.
Minulost nelze vymazat, lze ji však umně akceptovat a tím zabránit rozporům. Prezident Masaryk si i přes svá odmítavá stanoviska k době nedávno minulé uvědomoval, že je třeba pracovat s lidmi schopnými, kteří si zachovali své češství a nezradili národ. Poválečný militantní odpor ke všemu vojenskému jen nahrával myšlenkám o nepotřebě vlastní armády, a pokud ji zachovat, tak ve formě tzv. domobrany-milice, což měla být definitivní tečka za bývalou c. a k. armádou. Přes veškerou snahu nezvládla Republika československá začleňovací proces s bývalými aktivními příslušníky domácího vojska, kteří ze zákona bojovali a sloužili za zachování habsburského soustátí.
Důležitým bodem, jímž se každý nově vzniklý stát na území bývalé habsburské monarchie musel podle pařížských mírových úmluv řídit, bylo pozbytí platnosti rakouského státního občanství, které bylo v našem případě automaticky nahrazeno státním občanstvím československým. Proces československé armádní unifikace z roku 1920 doznal uspokojivých výsledků jen v linii poddůstojníků a mužstva. Problém na místech důstojnických a generálských, byl vyřešen až kolem roku 1928, kdy si již československá branná moc vychovala mladý a republice hluboce oddaný důstojnický sbor.
Zde připadl zvláštní úkol důstojníkům jak bývalého domácího vojska, tak důstojníkům legionářským a zejména pak zcela mladým důstojnickým kádrům, aby se společně podíleli jako učitelé a vychovatelé armádního dorostu na mravní a morální péči o svěřené muže a byli jim příkladem, hodným k následování jak během služby, tak mimo ni. Oba prezidenti přitom pamatovali, aby československá branná moc byla založena na co nejvyšší vzdělanosti. Jako sami vzdělaní a velmi inteligentní lidé věděli, že pro moderního důstojníka je vzdělání nezbytnost, mající základní význam pro chod mužstva. Současně s tím dbali na to, aby armáda fungovala na principech apolitičnosti, a stala se školou politické shovívavosti a snášenlivosti. Přesně toto vše co jsem uvedl, a co jsem převzal od pana Dudy, anžto bych to lépe nevyjádřil, platí v plném rozsahu pro našeho dnešního vojáka.
Kapitola druhá: Generál šéf zdravotnictva MUDr. Jaromír Pečírka - život a služba do Velké války.
Na přelomu 19. a 20. století bylo snem každého mladého muže v kterékoliv vyspělé evropské zemi, stojícího před vojenskou odvodní komisí, dostat se ke dvěma preferovaným armádním zbraním: námořnictvu a letectvu. Námořnictvo slibovalo dobrodružství, technický pokrok, vize vzdálených zemí a koneckonců i pěkný vzhled. Ono každý námořník té doby byl fešák. Letectvo slibovalo něco podobného a navíc i vidět svět z pohledů ptáků a technicky bylo považováno za skoro zázrak.
V zemích Koruny české tomu nebylo jinak. Ale sdá se, že více než letectvo naše mladíky lákala marína. Koneckonců se tak z nich mohli stát ti nejchlapovatější chlapi. Námořnictvo lákalo vším - co jsem uvedl a pro tehdejší velmoci bylo chloubou a výkladní skříní. Podařilo-li se někdy středoevropským národům své sny naplnit, pak se mladým mužům vidina vstupu do služeb c. a k. rakousko-uherského vojenského námořnictva jevila jako nezvykle výjimečná kariéra.
K těm, jimž se takový sen splnil, patřil pražský rodák Jaromír Pečírka. Narodil se 19. dubna 1864, v čase události, která jej z profesního hlediska poznamenala na celý život. V Ženevě se totiž z popudu MUDr. Jeana Henri Dunanta sešli představitelé šestnácti evropských vlád, kteří 22. srpna 1864 podepsali tzv. konvenci Mezinárodního Červeného kříže, v níž se zavázali pomáhat všem znepřáteleným stranám v době míru i války.
Popudem k tomuto kroku pro Dunanta byl výsledek troj-bitvy, která dnes nese název Bitva u Solferina a byla vybojována během 15 hodin 24. června 1859. Rakouská císařská armáda v ní utrpěla porážku a bojiště bylo pokryto desítkami tisíc padlých a raněných vojáků, a bylo podobné peklu. Zoufalství a utrpení raněných se tak stalo momentem, kdy se Henri Dunant rozhodl konat.
Symbol Červeného kříže a později červeného půlměsíce v bílém poli se tak stal všeobecně uznávaným a respektovaným nadnárodním pomocníkem, mající celoevropskou autoritu. Dva roky po jeho vzniku se k této organizaci připojilo také Rakousko.
Jaromír se narodil do významné rodiny. Otec Josef Pečírka, žil v letech 1818 až 1870 byl lékař, středoškolský profesor, spisovatel a překladatel populární lidové četby, založil Pečírkův Národní kalendář. Jeho maminka Matka Marianna Pečírková, narozená v roce 1838 a ze světa odešlá v roce 1904, pokračovala po smrti manžela ve vydávání jím založeného Pečírkova Národního kalendáře. Starší brácha Ferdinand Pečírka narozen v roce 1859, zemřel v roce 1922, byl lékař, profesor dermatologie a venerologie na pražské univerzitě. Založil a řadu let vedl český spolek pro komorní hudbu.

Tatínek Josef Pečírka
Je tedy logické, tedy snad logické že životní cesta mladíka Jaromíra Pečírky se po vychození měšťanské a střední školy, zakončené maturitou, naprosto přímočaře ubírala na Karlo-Ferdinandovu univerzitu v Praze, kde na lékařské fakultě absolvoval a získal diplom medika.
V této době už nikoliv Rakouské, ale Rakousko-uherské c. a k. vojenské úřady si kromě speciálně zřízených vídeňských lékařských institucí vyhledávaly své budoucí zaměstnance také na jiných lékařských fakultách v monarchii, k čemuž je vedla snaha o maximální profesionalizaci zdravotnické služby v polních i mírových podmínkách. Bylo v tom i to, že bylo žádoucí využít i národní lékařské postupy, a v případě válečného konfliktu zajistit, aby raněnému vojákovy v jednotlivých zdravotnických etapách někdo rozuměl.
Už od roku 1874 c. a k. armádní úřady zavedly samostatný důstojnický sbor vojenské lékařské služby, který zahrnoval lékaře:
- armády,
- námořnictva,
- zeměbrany
- domobrany
Tomu také odpovídalo i jejich hodnostní postavení, které se odlišovalo od ostatních druhů zbraní, ale přirozeně se lišilo zařazením, délkou služby, praxí i dosaženými výsledky.
V měsíci říjnu 1885 nastoupil jako jednoroční dobrovolník k Posádkové nemocnici č.11 Praha. Dne 23. srpna roku 1888 nastoupil MUDr. Jaromír Pečírka na nové místo: byl vybrán jako provizorní korvetní lékař na praxi do hlavního císařského rakouského válečného přístavu v Pule, ležícího v jižní Istrii. Tato část Balkánu byla součástí říše od roku 1797 a po jejím rozpadu říše v roce 1918 připadlo Italskému království.

Veduta Puly v roce 1886

Mapa města Pula a námořní základny v roce 1886
Místem jeho praktického působiště se mu v zařazení rezervního vojenského lékařského eléva I. třídy stala tamní námořní nemocnice (Marie-Hospital), patřící k tomu nejlepšímu, co tehdejší medicína mohla nabídnout, a to jak po stránce lékařské i materiální.

A toto je dobová fotografie toho pulského špitálu.
V Pule, základně c. a k. válečného námořnictva začínal svou kariéru jako fregatní lékař. Toto (jmenování obdržel 30. října 1890) u c. a k. flotily na palubách lodí S.M.S. Fasana, S.M.S. Habsburk a S.M.S. Pola.


Dvě z lodí spojené se službou Jaromíra Pečírky - SMS HABSBURG a SMS FASANA.
Po těchto námořních zkušenostech přešel po roce 1890 jako vrchní vojenský lékař k Námořnímu velitelství v Zadaru. Zde se ale nezastavil nadlouho. V rámci propagace a mírových misí rakousko-uherská marína zorganizovala několik velkých dálkových plaveb.
První byl cesta císaře Františka Josefa I k zajištění jeho účasti při otevření Suezského průplavu v roce 1869. Potom to byla plavba Františka Ferdinanda d Este kolem světa a další plavba kolem světa byla plavba fregaty Saida v letech 1890 až 1892. A této plavby se zúčastnil i náš vojenský doktor.

A zde máme tu fešandu světoběžnici, co obeplula svět.
Kapitánem fregaty byl Josef Wachtel Edler von Elbenbruck. Cesta trvala pravděpodobně od 5. září 1890 do 16. ledna 1892. Cesta byla dlouhá celkově 37 112 námořních mil. Po návratu byla rozvinuta před vplutím na rejdu v Pule dle tradice - 1000 mil jeden metr - námořní vlajka dlouhá 36 metrů dlouhá. Během cesty zemřel první kormidelník, několik námořníků a při výjezdu z Port Esperance 12. února 1891 byl hlavní lodní inženýr Peter Gerrini zraněn a umírá. Náš doktor se díky této cestě stal skvělým horolezcem, jak uvidíme dále a obdržel i pamětní medaili za tuto cestu.

Ta medaile vypadala přesně takto
Samotná fregata byla plachetní lodí s pomocným parním strojem, byla 71 metrů dlouhá, 18 metrů široká a byly schopna plavby rychlostí 11 uzlů.
Posléze, když naplnil povinné údobí prezenční služby, nastoupil po jmenování plukovním lékařem II. třídy v květnu 1895 u Zeměbraneckého pěšího pluku č. 7 v Plzni. Další štace:
- od října roku 1899 vykonával funkci plukovního lékaře I. třídy u Zeměbraneckého pěšího pluku č. 29 v Českých Budějovicích
- v dubnu 1906 pak v témže zařazení pokračoval u 21. Pěší divize v Čáslavi
- v srpnu 1912 následovalo povýšení do hodnosti vrchního štábního lékaře II. třídy s umístěním na Zemském velitelství v Praze.