
Pistole GŠ-18 (v anglické literatuře GSh-18) je jednou z relativně nových pistolí oficiálně zavedených (lépe snad schválených) do výzbroje ruské armády po rozpadu SSSR. Jde o zbraň konstrukčně zajímavou, což je patrné už z názvu, kde písmena GŠ skutečně znamenají zkratku jmen Grjazev-Šipunov (Грязев-Шипунов), známých to konstruktérů leteckého kanonu GŠ-23. Číslice 18 v názvu značí údajně kapacitu zásobníku. Pistoli vyrábí KBP v Tule.
Důvody ke vzniku nové pistole
Na počátku devadesátých let minulého století se rusové rozhodli, alespoň u vybraných jednotek, zavést pistole na náboj ráže 9x19 mm. Nejprve byl vyvinut nový náboj 7N31 a poté byly zahájeny konstrukční práce několika kanceláří na novou pistoli pro tento náboj. Náboj 7N31 (7Н31) je velmi výkonný průbojný náboj ráže 9x19 mm, jehož střela je poměrně lehká a velmi rychlá. Pro srovnání, energie střely 7N31 zhruba odpovídá samopalovým verzím náboje 7,62 Tokarev (jugoslávský 7,62 M49). Na vzdálenost 15-20 m dokáže prostřelit 8 mm tlustý plát z nezakalené oceli nebo libovolnou neprůstřelnou vestu třetí třídy.

Navrhnout lehkou kompaktní pistoli střílející standardně takto výkonný náboj při současném zachování možnosti střelby běžných nábojů 9x19 mm Luger není úplně snadné. Úspěšný prototyp předchůdce GŠ-18 se povedlo vyvinout v roce 1998. V roce 2000 prošla pistole úspěšně vojskovými zkouškami. Poté byla pistole GŠ-18 zařazena do výzbroje některých zvláštních armádních či policejních jednotek.
Existují také sportovní verze pistole určené pro dynamickou střelbu, např. IPSC. Tyto pistole nemají pojistku na jazýčku spouště. Tím jsou uživatelé této zbraně vyjmenováni, neboť v Rusku se někdo jiný než voják, policista, nebo ve sportovním klubu oficiálně registrovaný střelec k této zbrani nedostane.
Popis zbraně
Pistole pracuje na principu zpětného rázu s krátkým pohybem hlavně a s uzamčením závěru pomocí rotace hlavně. Pistole má na dnešní dobu poněkud neobvykle závorník oddělený od závěru. Po opuštění střely z hlavně je pohyb závěru oddělen od pohybu hlavně pootočením hlavně o 18 stupňů. Uzamčení pistole je provedeno pomocí deseti pravidelně rozmístěných ozubů na hlavni, jež mají svůj protějšek v přinýtované objímce v těle závěru. Proto stačí k odemčení závěru oněch výše zmíněných 18 stupňů, neboť úhel mezi ozuby je 360/10=36 stupňů, a k otevření závěru je nutné otočení o polovinu tohoto úhlu. Při pohledu na hlaveň se neubráníte prvnímu dojmu, že uzamykacích ozubů je ve skutečnosti 20, ale jako uzamykací je tvarovaná pouze druhá řada ozubů. První řada výstupků je z hlediska principu funkce nadbytečná. Kdyby tam ale nebyla, byla by zde možnost průniku relativně velkých nečistot do uzávěrového mechanizmu. Kdyby tam bylo místo oněch ozubů plné těsnění, byla by znemožněna část polní rozborky, totiž oddělení hlavně od závěru. Přední řada ozubů (na konci hlavně) má tedy spíše funkci sítka, které propustí pouze malé nečistoty nemající vliv na funkci závěrového mechanizmu a zároveň umožní rozborku. (Zbraň prošla úspěšně ruskými vojskovými zkouškami a tato část zbraně je asi vyřešena dostatečně.)

Uzamykací ozuby
Zbraň má pouze dvojčinnou spoušť s přímoběžným úderníkem. Spoušť je tlačná, pohyb při stisku spouště je rovnoběžný s hlavní, podobně jako u Coltu 1911 nebo TT-33. Vnější vzhled spouště by v tomto případě mohl být zavádějící. Na jazýčku spouště je hmatník pojistky, podobně jako na Glocku.
Jeli náboj v komoře, vystupuje úderník přibližně 1 mm ze zadní stěny závěru (přesněji závorníku) a slouží tak k indikaci připravenosti zbraně ke střelbě. Úderník je tedy částečně předepnut. K jeho úplnému napnutí je třeba působit tlakem na spoušť. Záchyt závěru je na levé straně pistole.
Tělo zbraně je z neznámého plastu s ocelovými vodítky závěru. Závěr je ocelový. Výhozní okénko je na horní části závěru a nábojnice jsou vyhazovány směrem nahoru. Jestli dopředu nebo dozadu lze těžko říci. Ze zbraně jsem nestřílel, ale na videjích lítají nábojnice náhodně směrem nahoru a dopředu i nahoru a dozadu, nikdy však přímo na hlavu střelce. Asi záleží i na použitém střelivu.
Pro základní čištění se zbraň rozebírá na deset částí (pružiny a jejich vodící tyčky se počítají za jednu součástku, inu speciální matematika). Stojí určitě za zmínku, že jednou z těchto částí je i spoušťový mechanismus oddělený od těla zbraně. Něco podobného je možné vidět u TT-33.
Technické parametry GŠ-18
Typ spouště: Dvojčinná spoušť (DAO)
Náboj: 9x19 Luger nebo 7N31
Délka hlavně: 103 mm
Váha s prázdným zásobníkem: 0,59 kg (platí pro model s lištou Picatiny)
Rozměry: 184x34x136 mm
Kapacita zásobníku: 18
Pár poznámek
Zbraň teoreticky oplývá působivými technickými parametry a vynikající ergonomií. Dobře to vynikne při srovnání technických parametrů s CZ P-07. CZ P-07 je řazena mezi kompaktní pistole, přitom je (výrazně) těžší, delší, širší a má kratší hlaveň než GŠ-18. CZ P-07 má nižší kapacitu zásobníku, je ale také nižší o 6 mm.
GŠ-18 má o 8 mm delší hlaveň než CZ P-07 a o 12 mm kratší hlaveň než pistole plné velikosti CZ P-09.
Co se ergonomie týče, bez ohledu na pojistkovou blbuvzdornost spoušťového mechanizmu DAO, stojí za povšimnutí velmi vysoký a hluboký úchop zbraně vzhledem k hlavni. To teoreticky přispívá k lepší kontrole zpětného rázu. (V tomto případě ale výhodu nad různými verzemi CZ 75 nenajdeme.)
Tolik teorie, jaká je pistole ve skutečnosti je těžké říci. V ČR několik těchto pistolí asi je, ale jejich majitelé se o nich nějak veřejně nevyjadřují.
Zdroje
http://world.guns.ru
http://vitalykuzmin.net
http://www.kbptula.ru přímý odkaz na GŠ-18: http://www.kbptula.ru/en/productions/sm ... hie/gsh-18
https://en.wikipedia.org
http://www.forgottenweapons.com
https://www.youtube.com/watch?v=2p_vUxHiMaQ video GŠ-18 z volně přístupné počítačové hry World of Guns: Gun Disassembly. Rozborka a sborka na dvou úrovních.