
Osvobození Krymu 44 III. Č 1 – 4.
Díl III.
Část 1.
V Díl II. jsme končili tím, že Sověti prolomili 7. května 1944 německou frontu u Sevastopolu v pásmu 73. a 111. pd.
Situace v pevnosti Sevastopol byla pro Němce tragická. Pevnost Maxim Gorkij II, kterou Mansteinova vojska v roce 1942 zničila je nyní polním lazaretem. Leží v ní v dlouhých řadách němečtí a rumunští vojáci. Všude je slyšet nářek a je zde nesnesitelný zápach. Ve strmém pobřeží je vyhlouben příkop. Příkopem jsou odnášeni ranění ke kotvištím lodí a evakuováni. Příkop je ochrana proti dělostřelbě. Pobřežní lodě se však jen těžko dostávají ke kotvištím nákladních lodí. Moře se podivně vlní, jsou tam mrtvoly koní. Historická literatura zde zaznamenává nesmyslné vraždění koní Rumuny. Rumuni místo aby dle rozkazu stříleli koně po jednom, od 21. dubna 1944 nahnali koně na okraj strmého pobřeží a pak do nich celé hodiny stříleli z kulometů!!!
Krize nastává pro německou armádu 8. května 1944. To Sověti dobijí Sapunské výšiny s pověstným vinohradem. Je dobyta výšina Nikolajevka a anglický hřbitov. Němci se ještě snaží protiútokem Sověty vyhnat z hřebene. Kapitánu Dr. Finkemu z 2. praporu 282. mech. pluku se ještě podaří probít se na hřeben. Tam padne a prapor ustoupí. Velení německé 17. armády žene všechny rezervy do protiútoku. Celý 8. květen útočí všechny zálohy německé 17. armády na Sapunské výšiny, ale bez úspěchu. Důležitý obranný bod je ztracen. A tak večer 8. května ve 21 hodin 15 minut zasílá generálplukovník Schörner do vůdcova hlavního stanu dálnopis: „Žádám o vyklizení, protože další obrana Sevastopolu už není možná.“
Již ve 23 hodin dává Hitler souhlas.
Historická literatura zaznamenává cynický výrok Hitlera: „Hlavní nevýhodu vynuceného vyklizení vidím v tom, že Rus bude moci stáhnout své krymské armády a vrhnout je proti skupině armád Jižní Ukrajina.“ Hitler už o Turecku nemluví.
Generál Almendinger dává 9. května ve 2 hodiny 15 minut ráno rozkaz 17. armádě, aby se okamžitě stáhla na poslední obrannou linii – postavení v Chersonesu, na západním výběžku pobřeží.
A tak se z trosek Sevastopolu stáhnou 9. května v 16 hodin poslední bojové skupiny. Jdou do severní části nové obranné linie. Večer padne plukovník Beck, který velel od 1. května 1944 za zraněného generála Sixta 50. pd.
Obranná postavení Chersonesu byla dobře postavena a situována. HBL tvořil členitý zákop s útočnými příkopy a betonovými přístřešky pro vojáky, munici a potraviny. Sklady potravin byly plné. Chersones neměl pitnou vodu a tak zde byly velké zásoby minerálky.
Opěrné body byly nyní obsazeny z toho co zbývalo. Vojáci vytvořili úderné a pohotovostní oddíly. Sověti samozřejmě nečekali a Němce pronásledovali. Chtěli zničit poslední předmostí 17. armády. Přes ohromnou přesilu, opěrné body Němců držely.
Sověti však tím že získali Sapunské výšiny měli Chersones jako na dlani. Umístili tam dělostřelectvo a odstřelovali letiště. Dne 9. května večer se letiště změnilo v plochu posetou krátery. Generál Deichmann musel dát rozkaz k odletu posledním 13ti stíhacím letounům na pevninu. Střecha německé armády se odkryla. Stíhací a bitevní letouny Němců teď měly příliš daleko k ochraně vojsk a bylo jich především třeba k ochraně konvojů. Na provizorní dráze chersonského výběžku, teď přistávali jen stateční piloti ze starých, nejzkušenějších eskader Ju 52 (nejnovější poznatky uvádějí, že Ju 52 potřebovala ke startu a přistání dráhu, jen 400 m), aby evakuovali raněné. Ještě v noci 10. května 1944 bylo tímto způsobem odvezeno 1 000 raněných.
Poslední dějství krymské tragédie začíná právě 10. května 1944 strašným sovětským úderem. Právě tento úder ukazuje, jak důležitá je koordinace leteckých, námořních a pozemních sil.
Když Hitler povolil vyklizení, okamžitě zahajuje námořnictvo velkou a dobře připravenou evakuaci. Závisí na ní záchrana, nebo zkáza 17. armády. První konvoje vypluly ihned. Plavba z Konstance na Krym trvá 1 až 2 noci a 1 den. To je dosti dlouhá doba! Je to rozdíl proti Dunkergue, tam to bylo jen několik hodin a proto se Angličanům evakuace povedla. Podaří se Němcům?