(1452 – 1485)
Slušelo by se říct, že za všechno vlastně může Shakespeare. Nebýt jeho mistrné tragédie, o Richardovi by se zdaleka tolik nemluvilo a nepsalo. Kromě toho, že je Richard III. hrdinou Shakespearovy hry a dalších literárních děl, byl i posledním anglickým králem z dynastie Yorků; druhým a zároveň posledním anglickým králem, který padl v bitvě (vzpomeňme na Harolda II. Godwinsona a jeho smrt v bitvě u Hastings v roce 1066); jeho smrt v bitvě u Bosworthu roku 1485 je považována za jedno z dat ukončující středověk v Anglii a jeho osobnost je dodnes vnímána značně kontroverzně. Dnes už víme, že si Shakespeare jako správný dramatik něco vymyslel a něco trochu přibarvil, v tom ostatně spočívala jeho práce, zbytek informací o tomto panovníkovi jsem se pokusila zpracovat do následujícího článku.
RICHARDOVI RODIČE A SOUROZENCI
Richard se narodil 2. října roku 1452 na hradě Fotheringhay v hrabství Northamptonshire ve střední Anglii. Na témže hradě byla v roce 1587 popravena i skotská královna Marie Stuartovna, roku 1627 byl z příkazu Mariina vnuka Karla I. hrad zbourán a dnes z něj zbylo jen několik kusů zdiva. Když se Richard narodil, byl v pořadí dvanáctým dítětem a čtvrtým synem, který přežil prvních pár let života. Jeho rodiče tvořili velice zajímavý pár, o němž britská historička Amy Licenceová nadšeně prohlásila: On byl vojenský génius, jehož nárok na trůn byl opodstatněnější než králův, ona byla nejkrásnější ženou své generace.


Hrad ve Fothernighay – reálný a odhadovaný stav

Plaketa upozorňující na místo narození Richarda III. ve Fotheringhay
Cecílie Nevilleová měla v žilách také královskou krev. Její matka byla totiž dcerou Jana z Gentu, dalšího ze synů krále Eduarda III. a bratra Edmunda z Langley. Cecílie se narodila 3. května 1415 Janě z Beaufortu a Ralphu Nevilleovi, hraběti z Westmorlandu, který byl jejím druhým manželem. Říkalo se jí Pyšná Cis, podle její pyšné a bouřlivé povahy, a Růže z Raby, podle hradu Raby v hrabství Durham na severu Anglie, kde se narodila.
Richard z Yorku a Cecílie Nevilleová měli celkem třináct děti, o kterých se zachovaly nějaké informace. Je možné, že tento počet byl ještě vyšší, i když nejspíše ne o moc. Z těchto třináctí dětí vzešli dva králové, Eduard IV. a Richard III., jména a data narození všech potomků jsou představena v následujících odrážkách:
- v únoru roku 1438 se narodila Jana, zemřela v dětství
- 10. srpna roku 1439 se narodila Anna, která se dvakrát provdala (za hraběte z Exeteru a Thomase St. Legera, s oběma měla děti) a zemřela roku 1476
- 10. února roku 1441 se narodil Jindřich, zemřel v témže roce
- 28. dubna roku 1442 se narodil Eduard, pozdější král Eduard IV., který měl s manželkou Alžbětou Woodvilleovou deset dětí a bezpočet dalších s různými milenkami, zemřel roku 1483
- 17. května roku 1443 se narodil Edmund, padl roku 1460 bezdětný v bitvě u Wakefieldu
- 22. dubna roku 1444 se narodila Alžběta, se svým manželem Johnem de la Pole, hrabětem ze Suffolku, měla 12 dětí a zemřela roku 1503
- 3. května roku 1446 se narodila Markéta, pozdější manželka burgundského vévody, zemřela roku 1503 bez potomků
- 7. července roku 1447 se narodil Vilém, zemřel v dětství
- 7. listopadu roku 1448 se narodil Jan, zemřel také v dětství
- 21. října roku 1449 se narodil Jiří, oženil se s Isabelou Nevilleovou, zemřel roku 1478 a přes nízký věk zanechal četné potomstvo
- kolem roku 1450-1451 se narodil další syn Tomáš, který zemřel v dětství
- roku 1452 se narodil náš Richard
- 22. července roku 1454 se narodila poslední dcera Uršula, která zemřela krátce po narození. Všechny děti měly po narození přídomek z Yorku (of York).
Cecílii Nevilleové bylo v době Richardova narození sedmatřicet let, což byl na tehdejší poměry věk už docela rizikový a její zdraví po jedenácti porodech, při nichž obvykle platilo, že co rok, to jedno dítě, nebylo nejsilnější. Po těžkém porodu v roce 1452 se narodil slabý, neduživý Richard, o němž se předpokládalo, že zemře brzy jako řada jeho starších bratrů. Richardovy sestry naproti tomu přežily dětství až na první Janu a poslední Uršulu (u těchto okrajových dětí je úmrtnost nejvyšší) všechny.
BOŘENÍ SHAKESPEAROVÝCH MÝTŮ: RICHARDŮV CHARAKTER
V souvislosti s obtížemi, které provázely Richardovo narození, si musíme vyjasnit pár věcí o křivém a znetvořeném ošklivci, jak je psáno u Shakespeara. Spekulace o jeho vzhledu, které se rozvířily za vlády Tudorovců (především v díle Thomase Mora, z něhož později čerpal i William Shakespeare a mnozí další), tvrdily, že Richard byl hrbáč, měl zcela ochablé svaly v jedné ruce, takže s ní nemohl pohybovat, a kulhal. Všechny tyto spekulace se objevily až po Richardově smrti, pro vládnoucí rod Tudorovců bylo ideální lehce změnit historii ve svůj prospěch a odůvodnit svůj nástup na trůn jako zachránění Anglie před člověkem, který je tak obludný, že i psy bere ďas, když kolem nich kulhá. Nový panovník Jindřich VII. byl pak samozřejmě líčen jako největší štěstí, jaké mohlo zemi potkat. Takto vypadala propaganda v 15. století. Z doby Richardova života se nezachovaly žádné informace, které by potvrzovaly, že jeho tělo bylo zdeformováno, ani na dobových portrétech nenajdeme žádné náznaky tělesného postižení. Je možné, že během těžkého porodu došlo k mírné deformaci končetiny, ale rozhodně ne takových rozměrů jako v Shakespearově tragédii.
Nadávky do hnusných pavouků a pokřivených zlosynů nakonec zcela vyvrátila analýza kosterních pozůstatků, které byly po staletích pátrání objeveny v Leicesteru v roce 2012. Ve spolupráci s antropology a dalšími vědci byla zrekonstruována Richardova tvář a nenajdeme v ní žádné stopy po obličeji nestvůrné zrůdy. Richardova tvář byla útlá, velice jemná, až ženská, s modrýma očima. Nebojím se tvrdit, že na středověké poměry to byl fešák.
Na zobrazeném modelu má Richard vlasy tmavé a oči černé – takový byl stav bádání v roce 2013, ovšem podle nejnovějšího výzkumu DNA vedeného věci v Leicesteru měl na 96% modré oči a na 76% světlé, blonďaté vlasy. Místo tmavého satana tak možná žil král s andělskou tváří a vizáží jako na tomto modelu z roku 2015.
Shakespearovské zprávy o nestejných rukou potvrdily závěry, že díky vychýlení páteře měl Richard jedno rameno o něco málo výše než druhé, ale ne do takové míry, že by se to nedalo zamaskovat vhodným oblečením (dnes to má každá žena, která nosí kabelku). Největší problém pro krále mohla představovat silná skolióza páteře, jejíž posouvání a kroucení muselo být navenek patrné a nejspíše stálo za vznikem pověry o hrbatém panovníkovi. Richard ale hrbáčem nebyl.
Podle pamětí Nikolase von Poppelau (což jsem vyhodnotila jako polský Popielów), slezského magnáta, který se s Richardem osobně setkal na hradě v Middlehamu, byl Richard štíhlý muž, s jemnýma rukama a nohama. John Rous, anglický historik druhé poloviny 15. století, Richarda zachytil jako muže jemného, štíhlého a fyzicky slabého. To by potvrzovala analýza kosterních pozůstatků. Richard podobně jako jeho otec Richard z Yorku byl spíše menšího vzrůstu a byl velmi subtilní. Naproti tomu jeho bratři Jiří, vévoda z Clarence a Eduard IV. byli vysocí a podsaditější. Zajímavé je svědectví Katherine FitzGeraldové, hraběnky z Drummondu, které si kdysi měla s Richardem zatančit na dvoře jeho bratra Eduarda IV. a prohlašovala o něm, že byl mimořádně hezký. Problém spočívá v tom, že Katherine jej vůbec nikdy nemusela potkat. Zemřela kolem roku 1604 a ví se, že jí bylo o něco více, než sto let. Nikdo ale přesně neví, v kolika letech zemřela, takže není možné určit, jestli zemřela ve věku kolem 140 let a mohla kdysi tančit v Toweru (je to silně nepravděpodobné, ale zcela vyloučit se to nedá), nebo se sice dožila věku přes sto let, ale zemřela o něco mladší (a to kdo ví, jak dlouho by ještě žila, kdyby jí nezabil pád ze stromu, na který sama dokázala již jako více než stoletá stařenka vylézt. Ti Irové..).
Poměrně mnoho toho můžeme vysledovat o Richardových koníčcích a zálibách. Jednou z jeho největších vášní bylo dělostřelectvo a vše s ním spojené. Zajímal jej pokrok a rozvoj všech zbraní na bojišti. V jednom z dopisů pro francouzského krále Ludvíka XI. psal: Vždycky jsem se zajímal a stále se živě zajímám o dělostřelectvo. Francouzský král Richardovi představil své největší dělo, které do rozměrů překonalo všechna anglická, a Richard na něj nikdy nezapomněl. Pohled na něj si uchovával jako jednu z nejmilejších vzpomínek a také o tom Ludvíkovi napsal v roce 1480. Pro tehdy šestadvacetiletého muže nebyla záliba v artilerii ničím neobvyklým, ale ne všichni šlechtici měli takové možnosti jako tehdy už po králi druhý nejmocnější muž Anglie.
Richard si velmi potrpěl na dobré vystupování a vhodný oděv, který musely doprovázet nákladné šperky. Slabost měl zejména pro vzácné smaragdy. Velký smaragdový šperk vsazený do zlata vlastnil jeden z lancashireských šlechticů John Pilkington a Richard se od něj několikrát snažil šperk odkoupit, jednou mu nabídl i obrovskou sumu 66 liber, ale Polkington se rodinné cennosti nevzdal. Teprve v roce 1478, když umíral, odkázal vévodovi z Gloucesteru cennost, o níž Richard tak stál. Kam smaragdový šperk po Richardově smrti zmizel, nevíme. Jindřich VIII. obdaroval v roce 1529 Annu Boleynovou nějakým smaragdovým šperkem, ale jestli je to ten stejný? To se také neví.
Posledním z velkých koníčků Richarda z Gloucesteru byly knihy. Sbírka knih, kterou nashromáždil, byla úctyhodná. Některé knihy byly již vytištěny, ostatní opsané ručně. Řada knih byla v latině, lze tedy usuzovat, že Richard latinu ovládal na velmi dobré úrovni. Náš starý známý Nikolas von Poppelau, na něhož musel Richard opravdu zapůsobit, prohlašoval, že slyšel Richarda mluvit latinsky a byl to nejkrásnější zvuk, jaký kdy slyšel. Je docela zajímavé, že Richard své knihy podepisoval, což bylo velmi nezvyklé. Ve své knihovně měl knihu o pádu Tróje od italského politika a spisovatele Guida delle Colonne, historii anglických králů od Geoffreyho z Monmouthu, dějiny Anglie od roku 1066 do roku 1199 a dějiny Francie. Řada knih byla náboženského charakteru a některé možná dostal darem od své matky Cecílie, o níž se říkalo, že ve stáří byla nejzbožnější ženou v Anglii. Vedle tradičních Biblí vlastnil i několik knih o životě svatých (sv. Kateřina Sienská, sv. Mechtilda z Hackebornu) a anglický překlad Nového zákona od Johna Wyklefa. Jeho přítomnost vedla k lichým spekulacím, že Richard mohl být příznivcem lolardů a skrytým kritikem katolictví. Významnou složku knihovny představovaly i knihy o rytířské tématice, dějiny rytířství, poučky o tom, jak být dobrým rytířem a jak se správně chovat, a knížecí zrcadla – manuály pro správné chování a vzory dobrého života šlechtice. Za neobyčejné se považuje i množství romantických příběhů – Richard četl romance o Tristanovi a jiných nešťastně zamilovaných rytířích. A také poezii Geoffreyho Chaucera. Každý četl Geoffreyho Chaucera. Později, už jako král, vydal zákon omezující činnost cizinců na území Anglie a prodej cizího zboží. Jediným, na koho se omezení nevztahovala a mohl se věnovat práci jako dřív, byli knihkupci a tiskaři knih. Richardovo vzdělání nejspíše nebylo kdovíjaké, jako třinácté dítě byl odjakživa přehlížen a nikdo se nestaral o to, aby získal rozhled a uměl jazyky. Pozornost na sebe strhával zejména jeho starší bratr Eduard a potom i Jiří. Od Richarda se chtělo, aby uměl bojovat a mohl podpořit své bratry, na Warwickově hradě získal nejspíše jen zcela standardní vzdělání jako jiní šlechtici v zemi. Vypadá to ale, že se z větší části dovzdělal sám, četl často a mnoho a snažil se doplnit své mezery ve vzdělání. Jeho sklony k čtení a nakupování knih byly výjimečné a těžko bychom našli jiného krále-knihomola, který by se mu vyrovnal. Minimálně v Anglii.
K Richardovi musíme ještě dodat, že byl zbožný a věřící člověk. Jistě se na tom podepsala jeho matka a sestra Markéta, která Cecíliinu zbožnost přejala. Od matky se nejspíše Richard začal zajímat o životy Mechtildy, Kateřiny Sienské a Brigid Švédské. Sestra Markéta zakládala kláštery, často spojené se špitály a sirotčinci, a také dívčí školy. Richard ji ještě překonal. Zakládal kostely, kláštery, sirotčince, špitály a další užitečné stavby zejména v severní Anglii. Investoval do rozvoje církevního života v Yorku, Middlehamu, Warwicku, Nottinghamu a Westminsteru. Zakládal nejrůznější nadace, věnoval velké sumy peněz církvi a jednotlivým klášterům a každoročně odkazoval 500 liber jedné z kolejí v Cambridgi. Řada darů směřovala i do menších vesnic, přispíval na opravy a budování malých farních kostelů, podporoval samotné faráře, stavěl kaple a pomáhal církevním školám. Díky této podpoře byl v severní Anglii velmi oblíbený, což ještě umocňovala pomoc sirotkům, vdovám a nemocným. V Middlehamu byla zřízena kaple, v níž se kněží modlili pouze za královo zdraví a za zdraví jeho rodiny. Richard zjevně našel kompromis po vzoru mnoha vládců v Byzanci. Sám financoval a podporoval církev, stavěl mnoho klášterů a ve všech těchto nových klášterech se všichni modlili za zdraví štědrého Richarda z Gloucesteru a odříkávali modlitby za jeho budoucí život v nebi. Richard zjevně uvažoval o víře pragmaticky a vedle zbožnosti a tradiční oddanosti církvi myslel i na spásu své vlastní duše. Severní Anglie si ale jeho služeb cenila, díky jeho aktivitě se postupně do odlehlých oblastí dostávali faráři, kteří měli i nějaké vzdělání. Pro studenty teologie v Cambridgi byl zřízen zvláštní fond, dostupný všem, kteří se usilovně modlili za Yorky a všechny jejich spojence zabité v bitvách u Barnetu, Towtonu a Tewkesbury. Kromě koleje v Cambridgi dostaly i některé menší školy nové pozemky. Mezi nejbližšími Richardovými rádci se také našla řada biskupů a kněží. Podpora církve, vzdělání a péče o chudé je záslužná činnost, přesto, že byla motivována i vlastním prospěchem. Na Richardových pozemcích panovaly dobré časy.
Jakkoliv nyní Richard může vypadat idylicky, nelze všechno brát pozitivně. Ne všechno, co Richard vykonal, bylo dobré. Při svém hromadění majetku využíval nejrůznějších úskoků, naléhal na ovdovělé hraběnky a vydíral je. Vyhrožoval a zasáhl silou, kde mu nebyly otevřeny dveře. Obíral vdovy o majetky jejich zesnulých mužů a vždy myslel na vlastní prospěch, což je mu ale těžko mít za zlé. Aby přežil, musel být chytrý, opatrný, diplomatický a nemohl dát najevo strach. Žil v době pokročilého intrikánství, občanské války a viděl, jak se jeho vlastní rodina štěpí na znepřátelené frakce. Musel umět být krutý, pokud to bylo potřeba, a exemplárně trestat. Zdaleka ne všechny jeho kroky byly etické a morální a legální, ve světě pozdního středověku ale humanismus patřil jen do sféry osobní. Na bojišti bylo třeba zabíjet, revolty potlačovat a zrádce a nepřátele trestat. Richard nebyl žádným masovým vrahem a fanatickým ničitelem, jak by nám někdy mohl podsouvat Shakespeare, nedopouštěl se zbytečných zločinů, ale nebyl zároveň žádné neviňátko. Kdyby jím byl, nedožil by se ani osmnáctých narozenin a všech poct by se dočkal až posmrtně.
DĚTSTVÍ A MLÁDÍ
O Richardově mládí toho moc nevíme, popravdě téměř vůbec nic. Coby nejmladší syn stál zcela mimo pozornost a ve všech zprávách o jeho rodině se pouze zmiňují, že zatím žije. Jeho vyhlídky na skvělou budoucnost v roce 1452 vypadaly nereálně. Rozhodně se nejednalo o idylické dětství s rodinou na některém hradě. Jestli byl Richard jako dítě oblíbencem některého ze svých rodičů nebo sourozenců nikdo neví. Vyrůstal během probíhající války růží - sporem mezi dvěma hlavními rody v Anglii a jejich spojenci. Lancasterové se snažili na trůně udržet Jindřicha VI., který trpěl duševní chorobou a nebyl schopen vykonávat všechny své vladařské povinnosti. Jejich protivníci Yorkové se spojili kolem Richarda z Yorku a zpochybnili Jindřichovu způsobilost vládnout, dožadovali se jeho svržení a nastolení nového krále, pochopitelně některého Yorka. Richardův otec byl většinu času na cestách, účastnil se bitev, připravoval je, a cestoval po hradech svých spojenců, domlouval s nimi tažení a snažil se zlákat do svého tábora i některé zapřisáhlé Lancastery. Synovi Richardovi se proto vůbec nemohl věnovat, i kdyby náhodou chtěl, což nebylo ani na konci středověku zdaleka obvyklé. Jestli si pro Richarda vyšetřila pár hodin času denně matka Cecílie, těžko říct.
V roce 1460 došlo k dalšímu střetnutí mezi oběma tábory v bitvě u Wakefieldu v Západním Yorkshiru. Boj trval jediný den, 30. prosinec 1460. Lancasterové měli na bojišti převahu, bylo jich kolem 18 000, ohledně počtu Yorků se setkáme s údaji od 9000 do několika set. Yorky vedl Richard z Yorku s Richardem Nevillem, 5. hrabětem ze Salisbury. Lancasterové bojovali bez přítomnosti své hlavní síly, královny Markéty z Anjou, která byla tou dobou ve Skotsku. Jejich armádu vedli tři muži – Henry Beaufort, vévoda ze Somersetu, John Clifford, baron z Cliffordu a Henry Percy, hrabě z Northumberlandu. Všichni tři bitvu přežili, na druhé straně padli oba Richardové (Neville byl zabit až druhý den v zajetí) a bil zabit i Edmund, vévoda z Rutlandu, Richardův starší bratr, kterému bylo sedmnáct. Edmund byl zabit až po konci bitvy, údajně baronem Cliffordem samotným nebo některým z jeho služebníků. Hlavy obou Richardů i Edmunda z Rutlandu byly poté odťaty od těla, odvezeny z bojiště a přibity na hlavní bránu Yorku (jinde napíchnuty na bodáky a umístěny na městské hradby) s papírovými korunami na hlavě, na znak posměchu. Koruny z papíru si vymyslela Markéta z Anjou, aby své mrtvé rivaly ještě více znemožnila. Richardovi bylo v době smrti otce osm let.
Aby Cecílie uchránila své malé syny před mstou královny, poslala je do Nizozemí. Spolu s Richardem tam odcestoval i Jiří, tehdy jedenáctiletý. Vůdcovství na straně Yorků přešlo do rukou nejstaršího syna Eduarda, který byl velmi schopným vojevůdcem a se svou výškou přes 190cm vzbuzoval respekt nejen na bojišti. V době smrti otce a bratra pobýval ve Walesu, a jakmile se doslechl, co se stalo, přísahal pomstu řezníku Cliffordovi a všem ostatním. Zvlášť jej rozezlila zbytečná smrt Edmunda, kterého Lancasterové rozsekali meči po konci bitvy. Své slovo dodržel. Necelý rok po bitvě u Wakefieldu byli hlavní rivalové po smrti.
Eduardův hlavní spojenec, Richard Neville, hrabě z Warwicku dobyl na počátku března 1461 Londýn a vyhlásil Eduarda z Yorku anglickým králem, doposud vládnoucí Jindřich VI. byl svržen. Hned poté oba vytáli na sever, aby podnikli trestnou výpravu proti vrahům Richarda z Yorku a Edmunda z Rutlandu. Vrah druhého zmíněného, John Clifford, byl zabit 28. března 1461 v bitvě u Dintingdale, během níž jej trefil šíp přímo do krku. Druhý den se strhla velká bitva u Towtonu v Yorskhiru, mnohými považovaná za nejkrvavější bitvu na území Velké Británie vůbec. Obě strany si odmítly poskytovat jakékoliv milosti a ústupky a bily se do posledního muže. Na obou stranách celkem bojovalo asi 50 000 mužů, více než polovina z nich padla na zasněžené pole. Boj značně ztěžoval déšť a vítr, který mařil útoky lučištníků. Mezi padlými byl i Henry Percy. Málem se bitva stala osudnou i Eduardovi, ale zachránil jej velšský rytíř David Mathew (velšsky Daffyd ap Mathew, David syn Mathewa). Davidovi bylo v době bitvy u Towtonu kolem šedesáti let, ale stále to byl schopný válečník a včas krále varoval před blížícím se nebezpečím a odvedl ho do bezpečí. Eduard jej potom vyznamenal, udělil mu několik řádů, majetky a jmenoval ho svým hlavním vlajkonošem. David Mathew zemřel v roce 1484, málem přežil i Eduarda, i Richarda. Díky bystrosti tohoto Velšana se Eduard dočkal v červnu 1461 své korunovace. Po bitvě u Towtonu se do Anglie vrátili Richard i Jiří a oba byli na korunovaci přítomni. Krátce po korunovaci byl Richard jmenován vévodou z Gloucesteru. Byl to tradiční šlechtický titul, který před Richardem nosil Tomáš z Woodstocku, nejmladší syn krále Jindřicha III., a Humphrey, syn Jindřicha IV.. Kromě toho se Richard stal i nositelem rytířského Podvazkového řádu a Řádu lázně. Richard si také v roce 1461 jako devítiletý chlapec přisvojil znak bílého (stříbrného) kance, který se stal jeho osobním symbolem, nosil jej na krku a jako přívěšek rozdával svým spojencům. Později, když se stál králem, byl bílý kanec na všech královských zástavách.
Od jedenácti let byl Richard zapojen do války a získal první malou jednotku. V sedmnácti již aktivně bojoval. Několik let dospívání Richard strávil na hradě Middleham v Yorkshiru, u svého ochránce Richarda Nevilla, hraběte z Warwicku, který se staral o jeho vzdělání a především rozvoj rytířských schopností. Od Eduarda IV. na to dostal tisíc liber. S přestávkami Richard na Middlehamu zůstal do roku 1465, kdy mu bylo dvanáct a pak po pauze do roku 1468, kdy měl šestnáct let. Na Middlehamu se také seznámil s Francisem Lovellem, který se později stal jedním z jeho nejvěrnějších lidí, a také s Annou Nevilleovou, Warwickovou mladší dcerou, s níž se jako dospělý oženil. Je možné, že sňatek Richarda s Annou se začal připravovat už v této době, bylo docela běžným jevem, že chlapci z rodin nejvyšší šlechty včetně královských Plantagenetů byli posíláni do výchovy na hrad jiného šlechtice, jehož dcery byly brány jako výhodná partie. Stejný osud měl i Richard z Yorku, když jako chlapec poznal Cecílii Nevilleovou na hradě Raby. Richard z Warwicku měl dcery dvě, kromě Anny ještě Isabelu, a Richarda z Gloucesteru bral jako více než vhodného kandidáta. Vztahy mezi Eduardem IV. a Richardem z Warwicku ale poměrně brzy ochladly a sňatky s jeho dcerami přestaly vypadat nadějně. Jiří, vévoda z Clarence, si v roce 1469 vzal starší Isabelu a nežádal u bratra-krále nutné povolení. Připojil se tak do již otevřené revolty proti králi. Mladší Richard nenásledoval Jiřího příkladu a zůstal loajální vůči svému bratrovi. Myšlenek na Annu se ale stále nevzdal.
Nenávist, kterou si Richard z Warwicku nakonec vypěstoval vůči králi Eduardovi, spolu s tím, jak pohasly jeho snahy mít hlavní slovo a ovládat politiku místo panovníka, jej přivedla až ke zradě a Warwick se připojil na stranu Markéty z Anjou. Přízeň Richarda Nevilla Eduard navždy ztratil, jakmile vyšel najevo jeho utajovaný sňatek s Alžbětou Woodvilleovou z roku 1464. Zde musíme učinit menší odbočku. Alžběta pocházela ze střední šlechty a narodila se kolem roku 1437 ve vesnici Grafton Regis v hrabství Northamptonshire ve střední Anglii. Jejím prvním mužem byl John Grey ze Scoby, jeden z drobných lancasterských podporovatelů. John Grey padl v roce 1461 v druhé bitvě u St. Albans, v níž bojoval na straně Lancasterů proti Eduardu IV., Alžbětě Woodvilleové zůstali dva synové, Thomas a Richard. Eduard v té době nebyl ženatý, užíval si radostí s řadou milenek, mezi nimiž vynikala Elisabeth Jane Shoreová (narozená jako Lambertová). Alžběta Woodvilleová byla údajně nejkrásnější ženou na celých Britských ostrovech a zálusk na ni měla polovina anglické šlechty, ovšem získal ji král Eduard. Opět to bylo poprvé po staletích, co se anglický král oženil s dívkou z nuzných poměrů (oproti Plantagenetům byli Woodvilleové, sami o sobě středostavovská rodina, jen chudí žebráci). Svatby se účastnila kromě snoubenců jen Alžbětina matka Jacquetta Lucemburská a dvě dvorní dámy. Alžběta tak pokračovala ve stopách své matky, bohaté vdovy, která se po smrti prvního muže provdala za chudého šlechtice Richarda Woodvilla a způsobila tím menší skandál. V porovnání s pozdvižením, jaké se rozpoutalo po odtajnění sňatku Eduarda IV., to byl ale jen slabý odvar. Manželství bylo velmi harmonické a přineslo deset dětí (synové Eduard, Richard a Jiří, a dcery Alžběta, Marie, Cecílie, Markéta, Anna, Kateřina a Bridget). S Alžbětinou korunovací v roce 1464 se Woodvilleové odráží z bídy Northamptoshiru a začínají obsazovat důležité pozice u dvora. Alžběta měla řadu mladších sourozenců a všichni se začali angažovat. Anna Woodvilleová se provdala za hraběte z Kentu, Markéta za hraběte z Arundelu, Marie za hraběte z Pembroke a nejmladší Kateřina za vévodu z Buckinghamu a podruhé za vévodu z Bedfordu. Výhodně se oženil i její bratr Jan, když si vzal ovdovělou hraběnku z Norfolku, další bratr Lionel se stal biskupem v Salisbury. Stará anglická šlechta nesla vpád neurozených Woodvillů dost nelibě a nejhůře je trpěl Richard z Warwicku. Se ztrátou vlivu by se ještě dokázal smířit, ale sňatek s Alžbětou nikdy neodpustil. Tím naše odbočka končí.
Oběma bratrům hrozilo po Warwickově zradě nebezpečí, Richard s Jiřím proto znovu uprchli v roce 1470 přes La Manche do Nizozemí. Nizozemí bylo součástí Burgundska a za burgundského vévodu Karla se provdala jejich starší sestra Markéta. Richard i Jiří byli proto přijati velmi vřele. V roce 1470 byl také sesazen Eduard IV. a na trůn se vrátil Jindřich VI. V Nizozemí zatím chystali odvetu.
Zvrat přišel na jaře 1471, kdy došlo ke střetu mezi Yorky a Lancastery v krvavé bitvě u Barnetu – 14. dubna 1471. Na straně Yorků se jí účastnil svržený král Eduard a osmnáctiletý Richard z Gloucesteru, který konečně mohl zužitkovat znalosti získané na Warwickově hradě. Přes své mládí si Richard vedl statečně a odvážně a byl v bitvě vidět. Na protější straně v bitvě padl jeho bývalý ochránce Richard z Warwicku a John Neville, markýz z Montagu. Yorkové zvítězili. Definitivní zlom přišel o pár dní později, 4. května 1471 se obě strany střetly u Tewkesbury v hrabství Gloucestershire na jihozápadě Anglie. Eduard s Richardem se bili za svoji čest a lancasterské vojsko zdecimovali. Královna Markéta z Anjou byla zajata a zcela zlomená přihlížela tomu, jak je zabíjen její jediný syn Eduard z Westminsteru, princ z Walesu a jediný dědic Jindřicha VI. Bylo to vůbec poprvé, co v bitvě padl následník anglického trůnu, nikdy později už se to nestalo. Podle jedné z verzí Eduard samotný střet přežil, ale našli si ho vojáci Eduarda IV. a přivedli ke svému pánovi. Mladičký Eduard z Walesu (měl sedmnáct) odpověděl, že se šel bít za svého otce a za jeho práva. Hned poté ho rozsekali svými meči vojáci. Markéta z Anjou, která do té doby působila dojmem nezničitelné lvice, sama se účastnila bitev a platila za schopného stratéga, se zlomila. Smrt jediného syna jí vzala všechny síly a přestala být nebezpečnou. Pro Richarda měla smrt prince z Walesu také osobní příchuť. Eduard se totiž v zimě 1470 oženil jako šestnáctiletý s Annou Nevilleovou, na níž si Richard myslel už téměř deset let. Je více než pravděpodobné, že toto manželství nebylo nikdy naplněno. Jindřich VI. byl uvězněn v Toweru a měl být držen naživu jako zástava, ovšem zemřel ještě v květnu 1471, jako psychicky velice nevyrovnaná osoba se nedokázal vypořádat se synovou smrtí. Na trůn se tak už podruhé dostal Eduard IV..