Technika pro budoucí AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od kopapaka »

Jasně, vždyť kvůli tomu má Merkava motor ve předu...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

Nov Merkavu bych moc nevěřil, to spíš uvěřím, že dostaneme Abramse z fondů americké vojenské pomoci :-?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13676
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Rase »

Od američanů dostaneme tak akorát M1A1, tím netvrdím že je to špatné, jen to není úplně to co chceme. Ojeté Leopardy nejsou, nové jsou hodně drahé (byť je to nejreálnější plán). Merkavy chápu jako exotickou techniku, leč s Izrelci máme velice dobré vztahy. Možná nemá nejlepší pancéřování, kanón a snad i motor, ale více méně sedí do standadů NATO (takový průměr). Pokud by byl zájem, upraví nám konstrukci dle zadání, což si ale zaplatíme. Potenciál by tady byl - snad i co se týče montáže v ČR. Cena mi vychází tak, že je mnohem níž než u nového Leopardu 2, ale má to své mouchy. Nikdo v okolí je nemá (Battlegroup mají problém), kanón je OK, ale jinak to jsou izraelské a americké komponenty. Možná by bylo vhodné Merkavu "germanizovat" - tedy EuroPowerPack, odlehčit pancéřování, možná osadit lepším kanónem a nějakou českou elektronikou. To všechno je ale problém. Problém ale je i samotné zavedení MBT pro AČR. Přeci jen současné tanky (T-72M4CZ) jsou na úrovni moderních BVP.
Pokud tedy chceme MBT, tak bude lepší, pokud budeme vybírat z Merkavy IV a Leopardu2, než jen z Leopardu2 - bez konkurence.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 644
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Docela mě zaujala ta cena Merkavy 4 a Nameru, Vybavuji si jeden článek, který se zaobíral redukcemi obrněného sboru IDF, ve kterém bylo kromě vyřazení starých M60 zmíněno i omezení počtu nakoupených Mk. 4 a Namerů z důvodu přílišné ceny. A to jsou tyto nákupy financovány americkým programem vojenské pomoci prostřednictvím dodávek společnosti GDLS, která jenom u Nameru vychází na cca 2 mil $. Mně spíše připadá, že to je cena toho, co dodá Izrael, a bylo pro Kolumbijce a Turky taktéž počítáno s americkou pomocí.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od klingy »

Rase, GD ti doda (prestava) M1A1 na standard, aky si vyberies, Marocanom modernizovali na standard M1A1 SA (taky si vybrali) vratane vymeny panciera, ked si zakaznik vyberie verziu M1A2 sep. 3 alebo s dieslom mimochodom nemeckym a zaplati....
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13676
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Rase »

Pak je asi otázkou cena, takto repasovaného tanku. Trochu by byl problém v tom, že je v Evropě nikdo nepoužívá. Na druhou stranu, když se do Evropy vrací těžká americká technika (na východ EU), možná by to nemusel být problém. Dost by mě zajimalo reálné porovnání nového Leopardu2A6, repasovaného Abramsu (německý powerpack a celkově poevropštěný) a třeba i té Merkavy IV, jaký stroj by byl pro ČR ideální. Ne jen pro AČR samotnou, ale hlavně co se týče náročnosti na zázemí, provozních nákladů, životnosti (jak často opravy), nároky na logistiku atd. Pak také, jestli by se podařilo zapojit české firmy (některé komponenty, nebo výroba náhradních dílů a servis), offsety, leasing nebo jiné možnosti jak snížit finanční náklady (třeba ta spojenecká pomoc od americké vlády). Bojová hodnota samotná, váha, rozměry atd. bude zhruba na stejné úrovni.
Přiznám se, že Abrams jsem, možná zbytečně, předem vyřadil (přeci jen pod GDLS v podstatě patří i ty nové Leopardy). Porovnávat nově vyrobený tank a repasovaný taky není zrovna ideální, ale výběr je tak malý, že by se s touto možností mělo počítat.
ps. exotické tanky, ale i ukrajinský T-84 Oplot-M jsem radši vyřadil, hlavně kvůli problémům se spolehlivostí
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od klingy »

Rase, ja si ten Opot este lepsie Yatagan viem predstavit, ale jedine ze by ho vyrabalo CSG/v kooperacii zo ZTS, + zapadna (licencna) elektronika, pri potrebe CR/SR tankov v pocte 100 az 150 kusov, by sa to dalo zvladnut...

Ono v M1 Abrams je kopec povodom Europskych/Izraelskych systemov pohon veze robi elbyt, pasy su od Diehlu, v pripade pouzitia naftoveho motora je to MTU prevodovku robi Alisson naco u seba servis alebo dokonca licencnu vyrobu...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

Jen tak mimochodem.. neví někdo jak je na tom italský Ariette? Ať už co se skladovek i možnosti výroby týče?
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Dzin »

Vyrobeno dvě stovky, aktivně slouží 123 kusů, zbytek v rezervě. Výroba skončila před cca deseti léty, ale mluví se stále o plánované modernizaci, takže nejspíše stále bude schopnost ji obnovit.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 644
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Plánované nákupy nabírají otáčky.

Místo původních 42 kusů obrněnců Titus chce armáda v první fázi nakoupit 62 kusů s cílovým stavem 300 vozidel. Ta by měla být kromě původních velitelských a spojovacích i ve variantách zdravotnické vozidlo a nosič minometu. Nákup má být realizován po několika krocích v letech 2019 až 2023 v celkové hodnotě až 20 mld. Kč. Podmínkou pro nákup je souhlas vlády.

Zdrroj: deník E15 | Středa 17. 8. 2016
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13676
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Rase »

To zapadá do plánu, že vznikne další brigáda - lehčí a mobilnější (než ta s Pandury). Titus by měl být poměrně levným strojem a přeci jen je takovým obratnějším mezistupněm mezi nákladní tatrovkou (jako multifunkční nosič) a Pandurem. Vzhledem k tomu, že Francouzi plánují masivní zavedení obdobných vozidel Griffon (která jsou mnohem dražší*), tak je to rozhodně krok správným směrem. Samozřejmě ne na úkor pásových BVP nebo jiné techniky.

* pokud budu vycházet z ohlasů z Francie, kdy si všimli cenového rozdílu. Ten byl lidmi od Nexteru zdůvodněn tím, že si jsou vozidla jen opticky podobná. Dle mého je Titus složený z komerečně dostupných dílů + postavený na levnějším podvozku. Pro AČR to více než stačí, pokud ho chceme hlavně jako nosič a OT.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

v článku mě nejvíce zaujala tato část
V první fázi nakoupíme 62 kusů včetně nákladů na jejich životní cyklus s tím, že chceme, aby smlouva obsahovala i pasáž o tom, že je to jen začátek vyzbrojovacího projektu. Ideálně bychom chtěli, aby první zakázka připravila půdu pro jednání o cenách vozidel kontrahovaných v příštích vlnách, a to opět se životním cyklem,“ řekl deníku E15 Koštoval.
od kdy ministerstvo obrany používá opce? nějaká novinka..
ObrázekObrázekObrázek
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 644
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Koncem loňského roku byla vládou schválena koncepce výstavby AČR do roku 2025, tato koncepce měla zvrátit stávající trend snižování bojových schopností AČR. V čevnu letošního roku se pak objevily zprávy ve smyslu "Armáda plánuje utratit na modernizaci 460 mld. s výčtem některých položek plánovaných k pořízení." Protože jsem si nepamatoval všechny částky v této koncepci, ale rozhodně plánované nákupy nemohly v tomto časovém období dosáhnout takové částky, domníval jsem se, že jde o nějakou dlouhodobou koncepci zahrnující i taktické letectvo po roce 2027, takže by nejstarším kusem techniky byly KBVP Pandur II. Pak se yačaly objevovat poněkud znepokojující zprávy. Přesněji o změně projektu Dělo NATO z důvodu nedostatku prostředků a nákupu pouze 34 nových tanků.

Tím se dostávám k důvodu, proč píši tento komentář. Znovu jsem otevřel tuto koncepci a několik dalších materiálů ministerstva obrany a záhy jsem objevil, kde se vzala ta kulatá suma 460 mld. Kč. Jedná o celkou sumu prostředků, které by chtěl generální štáb přímo pro potřeby AČR v kapitolách Osobní mandatorní výdaje, provozní výdaje a investiční projekty. Otevřel jsem tedy Excel a začal plnit tabulky, rok 2015 jsem nezahrnul, protože už je pasé.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Tato koncepce pracuje s finančními prostředky které dosáhnou v roce 2020 milníku 1,4% HDP a tento stav si udrží do roku 2025 při každoročním 2% růstu HDP. Tyto prostředky byly přislíbeny v roce 2014. Jak je z tabulky patrné, hned v prvním roce platnosti této koncepce dochází k jejímu nenaplnění, návrh státního rozpočtu na příští rok, rámcový návrh stání rozpočtu na rok 2018 a příslib finančních prostředků na rok 2019 dávají jasně najevo, že prostředky, kterými bude MO disponovat rozhodně nenaplní koncepční plán na 1,4% HDP v roce 2020. Proto jsem v tabulce dopočítal, jak by se mohl vyvíjet rozpočet po roce 2020 při zachování stávajícího tempa růstu s tím, že by milníku bylo dosaženo až v roce 2022. Jaké důsledky to bude mít pro armádu, která má v současnosti 80% výdajů pevně daných, je zjevné.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13676
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Rase »

Děkuju za čísla.
Taky mám dost obavu, že "DANA M1M" dala přesně ten příklad, jakým se MO vydá: "hlavně ať je to levné a české". Mám dost velkou obavu z toho, že se nějakým způsobem vrátí "BVP Šakal" - tedy opráší se BVP. Místo nových tanků se jen zmodernizují M4CZ (a zase jen nějak blbě) - navíc jen 30 kusů. Přičemž to zdůvodní úplně stejně jako u M1M: "je to levná modernizace, která stroje posune na úroveň armád NATO" - to že není ani jedno pravdou je známo nám, ale občané rádi slyší, že je něco levné... Hlavně "že to mají i Poláci". Přitom i ti poláci mají jak nové lehké kolové houfnice, tak i pásové - jejich Dany jsou spíš druhosledové (než bude dost modernějších houfnic). Mám pocit že je tady všechno špatně. Hloupě se zaměřujeme na to, aby sme byli kompatibilní se státy, které nejsou kompatibilní s NATO, případně techniku, kterou hodlají vyřadit - my modernizujeme. Už jen zbývá vybrat jako ten lehký vrtulník ozbrojeného Sokola...
Na jednu stranu se mluví o tom, jak je potřeba postavit moderní armádu, vybavit ji moderní technikou ve standardu NATO, jak jsou připravené peníze... přitom když dojde na věc, vybere se co nejlevnější, polovičaté řešení. Ještě že už máme ty Pandury, jinak by (v tomto trendu) MO stačilo mít faceliftované OT-64. Nevím jestli se vojáci bojí chtít něco lepšího, nebo se MO bojí říct o peníze bokem, nebo MF dát nechce...
...co budou dělat až přijde krize a škrty

ps. jsem trochu nasratý, dneska jsem prolezl většinu techniky Bundeswehru (i AČR)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od arten »

Zase sa budem opakovať a je mi jasné, že to tu nikto vlastne nechce počuť, ale budovať plnohodnotnú vševojskovú armádu pri veľkosti našich krajín, skrátka nie je možné. Resp. - nedá sa to ufinancovať. A budúcnosť je v "skladačkách" jednotlivých kompetencií/ vojsk národných armád v rámci vyšších celkov v EU/NATO.

Ale aj tú jednú (dočasnú) možnosť ako efektívne zmodernizovať armády naše vlády veselo ignorujú:

Chorváti v lete obdržali prvý z 16tich OH-58D Kiowa warrior - z prebytkov USA - http://www.janes.com/article/62690/croa ... elicopters

Priemerný vek strojov je 5 rokov.
Hodnota kontraktu je vyše 200 mil. dolárov.
Cena ktorú Chorváti za všetko (aj simulátory, dane) zaplatia je... 27,9 mil USD. Teda 1, 74 mil. USD za kus...

A teraz to porovnajte s naším nákupom holých Blackhawkov, alebo s plánovanými nákupmi vrtuľníkov pre AČR...
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od klingy »

Arten, vsebojskova armada sa da budovat, vid Finsko, alebo Swedsko, ako je mozne, ze 5 Mil. Finsko prevadzkuje 50 nadzvukov? 200 tankov, a niekolko stoviek kolesovych a pasovych OT/BVP? ... odpoved je jednoducha efektivne vynakladaju prostriedky, nezivia kopec uradnikov, sedu plukovnu hmotu, a to ostatne co je vseobne zname...
stetula
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: 25/7/2014, 17:52

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od stetula »

já jenom doplním :
Finské výdaje na obranu 2015 2,66 mild dolarů 1,29 HDP cca 60 milard korun
Švédsko 6 miliard dolarů 1,24 HDP cca 120 miliard korun

a ted si porovnejte jejich armády a tu naši
Obrázek
drakenYs
četař
četař
Příspěvky: 71
Registrován: 21/6/2016, 21:56

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od drakenYs »

Finsko
rozpočet 78 mld Kč(https://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Defence_Forces)(stejný rozpočet by mělo mít i naše MO v roce 2020 1.4%)
technika https://en.wikipedia.org/wiki/Equipment ... nnish_Army
+
Fighter aircraft 62 (F-18 Hornet.)
Combat-capable advanced trainer aircraft 65
Transport aircraft 13
+
námořnictvo
Neříkejte, že to nejde.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od arten »

Vôbec sem neťahajte Fínsko a Švédsko. Nejde len o veľkosť rozpočtu ale napr. aj o korupciu. Stačí sa pozrieť na naše a vaše nákupy - politikom v skutočnosti nejde o vybudovanie armády, ale o kšefty. Veď prakticky každý jeden nákup je predražený. A veriť, že čarovným prútikom sa to zmení je rozprávka.

Pekne to vidno na rel. porovnaní výdajov rozpočtu vs. skutočnej sily tých karajín a našich.
Uvedomte si, že tu nejde len o nákup, ale aj prevádzku, opravy, živiť to treba, šatiť...
Nestačili by ani 2% ani 3% HDP...
Takže sny sú to pekné, ale tak do "Snívajte s nami"...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od arten »

drakenYs píše:Finsko
rozpočet 78 mld Kč(https://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Defence_Forces)(stejný rozpočet by mělo mít i naše MO v roce 2020 1.4%)
technika https://en.wikipedia.org/wiki/Equipment ... nnish_Army
+
Fighter aircraft 62 (F-18 Hornet.)
Combat-capable advanced trainer aircraft 65
Transport aircraft 13
+
námořnictvo
Neříkejte, že to nejde.
Výborne, tak to teda mechanicky porovnajme - AČR má zhruba 4/5 fínskeho rozpočtu.
OK, má ČR vo výzbroji 110 Leo 2? Má vo výzbroji 80 CV-90? Má vo výzbroji 640 OT? A 50 F-18tiek?
A to zanedbajme, že personálne náklady sú cca 3x vyššie a ČR nemá námorníctvo...

Čo? Akože nemá, keď to je také jednoduché a stačí mechanicky prerátať?

Nuž "niekde sa vlúdila chybička," v týchto úvahách, že?
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“