10.11.1982 umírá L.Brežněv a do čela politbyra nastupuje jeho chráněnec, J.Andropov (12.11.1982). Ten na popud OSN zahajuje jednání o stažení jednotek z Afganistanu. Má připravený plán na 8. měsíční stahování jednotek. Andropov je však v srpnu 83 hospitalizován a jeho zdr.stav se neustále zhoršuje.Nakonec 20.12.1984 umírá. Diplomacie SSSR a USA nenachází společnou řeč k jednání.
V roce 1984 odchází i 2. největší sovětští váleční štváči: v září náč. GŠ marš.Ogarkov – vypuzen z Moskvy za „nestranické chování a 20.12.1984 umírá marš.Ustinov.
V prosinci 1984 jsou tedy 3 ze 4 osnovatelů Afgánského vpádu mrtvi.
Andropovův nástupce, K. Černěnko je u moci pouhých 11měsíců (11.4.1984 - 10.3.1985), prakticky celé období je nemocen a politicky se neangažuje.
Na jedné straně tedy „tvrdá garda“ končí,na druhé nastupuje.
V lednu 1980 CIA oficiálně přiznala,že na základě plánu schváleného J.Carterem,financuje a dodává zbraně afgánské opozici a to již od dubnového komunistického převratu v r.1978.
Přímo v Pákistánu působí a cvičí partyzány poradci CIA a dokonce i DEA!!!(US protidrog. Jednotka).
7.ledna 1980 min.zahr. USA Brown při návštěvě Číny dohodl spolupráci a společný postup v „Afgánské otázce“.Za Cartera se však pomoc jen mírně zvýšila. V březnu 1980 presidentský kandidát R.Regan oznamuje svůj záměr výrazné pomoci afgánské opozici. V létě 1980 vyhrává volby a v lednu 1981 vstupuje do úřadu. Jeho snaha je však zbržděna 2 měsíce na to, když atentátník John Warnock Hinckley, Jr. střelil Reagana do prsou(J.Hinckley byl posedlý herečkou Jodie Foster a tímto činem jí chtěl na sebe upozornit). Do měsíce však byl Reagan zpět v úřadě a začal realizovat daňové škrty a rozpočtové škrty. Zároveň o 13 procent zvýšil výdaje na armádu, aby byl schopen se postavit Sovětskému svazu a „uzbrojit ho“.
Pověstný je jeho výrok na konferenci Nár.Asoc. Evangelíků v Orlandu 8.3.1983 : „Sovětské vedení je ohniskem zla současného světa“. Dva měsíce na to vyhlašuje svůj plán SDI – „Hvězdné války“.
Zlom nastává nástupem M. Gorbačova 11.3.1985. Postupně se zbavuje zkostnatělých polit. kádrů a 13 října 1986 na politbyru KSSS prohlašuje:
„V Afganistanu jsme již 6 let. Nezměníme li přístup,budeme tam ještě 20 - 30 let. Hlavní co musíme nyní udělat,je ukončit naši přítomnost Afganistanu co nejdříve.“
Postupně jsou vyvolávána diplomatická jednání. V prosinci 1987 M.Gorbačov při návštěvě USA oznamuje,že „politické rozhodnutí o odchodu RA z Afganistanu již bylo učiněno“.
14.dubna 1988 pak Afganistan,Pákistán ,SSSR a USA podepisují v Ženevě Dohodu o stažení sovětských vojsk a to k 15.8. 1988.
Tajné služby:
Již v r.1973,po Daúdově protimonarchistickém převratu,bylo v Pákistánu v blízkosti Attoku zřízeno výcv.středisko pro „potencionální partyzány“ ,financované Islámským společenstvím (Džamíjati islamí) a arabským Muslimským bratrstvem a řízené Pákistánskou tajnou službou.Po dubnového komunistického převratu v r.1978,bylo takovýchto táboru zakládá mnohem víc a instruktoři CIA a Pákistánské tajné služby zde vyučovali partyzánskou taktiku a záškodnický boj,ala Viet-cong.
CIA se významně podílí na výcviku a zásobování opozice. Za jeden ze zlomových faktorů považuje rozhodnutí o dodávkách raket Stinger,jejichž dodávku považuje za velké bezpečnostní riziko.
Taktéž KGB nezaostává.Po vpádu dostává Kábulská rezidentura statut „Hlavní“ a má dalších 8 poboček ve velkých městech v zemi.Celkem asi 300 důstojníků rozvědky a 100 tech. personálu pod velením gen.KGB B.Ivanova.Ti zde mají rozsáhlou agenturní síť. Zároveň však (dle svědectví zúčastněných),spali „s pistolí pod polštářem a samopalem u postele“. Sám Ivanov byl v r.1982 stažen z důvodu „akutní neurózy“. Padnout zde do zajeti,se rovnalo jisté smrti. Ti co zemřeli okamžitě,mohli mluvit o štěstí. Někteří méně „šťastní“ byly podrobeni výslechu podobnému středověkému „právu útrpnému“ . Známá byla metoda RUDÝ TULIPÁN (parafráze na Černé Tulipány –letouny odvážející mrtvé)
Princip spočíval v tom,že mučenému byly podány znecitlivující narkotika. Pak mu byla v oblasti pasu naříznuta dokola kůže. Ta pak byla přetažena nahoru přes hlavu a provazem nahoře zavázána. Poté se počkalo,až narkotika přestanou působit.
Po vzoru KGB budovali i Afgánskou tajnou službu CHAD(Chedamat-e Etela´at-e Davlátí).
Do čela je dosazen M.Nadžíbuláh – pozdější gen.tajemník. Organizaci a výcvik CHAD obstarává KGB.
V drsných podmínkách protipartizánské války,v níž se nedá zvítězit,KGB „obrodila“ v afgánských podmínkách některé hrůzy z dob stalinského teroru. Amnesty Internacionál shromáždil důkazy o „rozsáhlém a systematickém mučení mužů,žen a dětí!!!!“,ve vyšetřovacích izolacích CHAD za účasti sovětských vyšetřovatelů. Pálení žhavými předměty,bití,podchlazování sněhem a zapichování jehel pod proudem do těla patřilo k běžným praktikám.
25.10.1989 SSSR oficiálně odsoudil rozhodnutí o vstupu do Afghánistánu a vstup samotný.
Odkazy na další články o Afganistanu ZDE:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=107

