Mapa Východopruské operace, Etapa 1 od 13. ledna do 9. února 1945 a Etapa 2, od 10. února

do května 1945.
Plán a příprava Východopruské operace.
Když pomineme politický cíl Východopruské operace, jak jej popisují východní bolševičtí historici - zlikvidovat hnízdo reakčního prušáctví - zůstane nám v hlavním a původním historickém zdroji - ten základní a nejdůležitější vojenský a strategický cíl, který zadala STAVKA svým frontům. A tím skutečným a základním cílem Východopruské operace bylo zlikvidování hrozby "bočního úderu proti frontu, či frontům", které útočily ve Viselsko-oderské operaci a dobytí severního Polska (stejně jako u později popisované Východopomořanské operace a také na jihu spuštěné Slezské operace).
STAVKA zadala sovětským vojákům, důstojníkům a generálům ve Východopruské operaci tento strategický úkol: "rozdrtit jedno z nejsilnějších nepřátelských uskupení - Skupinu armád Střed (Mitte), proniknout k moři a dobýt Východní Prusko s důležitými přístavy Královcem a Pilau (Baltijsk). Splnění tohoto úkolu mělo podpořit úspěšný útok sovětských vojsk na jiných úsecích fronty, především na varšavsko-berlínském směru.
Poté co STAVKA probrala návrhy jednotlivých frontů a zvážila všechny jejich připomínky k Východopruské operaci, vypracovala "konečný" plán této operace, "podle něhož měly být zasazeny křídlům německé Skupiny armád Střed (Mitte) dva mohutné obchvatné údery z prostoru jižně a severně od Mazurských jezer. Vojska 2. a 3. Běloruského frontu měla prolomit obranu nepřítele, rozdrtit jeho síly, rozvinout útok ve směru na Marienburg a Královec, proniknout k moři, odříznout bránící se zde vojska od hlavních sil německé armády, rozbít obklíčené svazky, zničit je a obsadit celé Východní Prusko (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola III, str. 88.)."
Podle - "Konečného plánu Východopruské operace" - , který vypracovala STAVKA, a který byl pro 2. a 3. Běloruský front závazný, byly vojskům zadány konkrétní úkoly:
"2. Běloruský front, měl připravit a provést útočnou operaci s cílem zničit przasnyszsko-mlawské nepřátelské uskupení a desátého-jedenáctého dne útoku dosáhnout čáry Myszyniec - Neidenburg - Dzialdowo - Bielsk - Plock a dále postupovat směrem na Marienburg.
Hlavní úder měly zasadit čtyři vševojskové armády a jedna tanková armáda a jeden tankový sbor z rózanského předmostí na Przasnysz - Mlawu. Obranu na úseku širokém 16 - 18 km měly prolomit tři armády za podpory tří dělostřeleckých divizí. Hustota dělostřelectva neměla být přitom menší než 220 děl a minometů na kilometr fronty. Po prolomení obrany na hlavním směru měla rozvinout úspěch tanková armáda a větší část tankových a mechanizovaných sborů. Jedna armáda byla vyčleněna do druhého sledu frontu s tím, aby zasáhla do boje z rózanského předmostí, až bude prolomena nepřátelská obrana. Při útoku na Myszyniec měla smést německou obranu před pravým křídlem frontu a chránit úderné uskupení sovětských vojsk ze severu
Kromě hlavního úderu měl být zasazen i druhý úder, a to silami dvou vševojskových armád a jednoho tankového sboru z serockého předmostí ve směru na Bielsk. Nepřátelskou obranu na úseku širokém 9 km měly prolomit dvě dělostřelecké divize. Hustota na 1 kilometr fronty neměla být menší než 210 děl a minometů. 1. Běloruskému frontu (v jeho Viselsko-oderské operaci - má poznámka) měly při rozdrcení německého varšavského uskupení pomoci nejméně jedna armáda a jeden tankový nebo mechanizovaný sbor, které by zasadily úder a obešly Modlin ze západu, aby se nepřítel nemohl stáhnout z prostoru Varšavy za Vislu. Do zálohy 2. Běloruského frontu byl vyčleněn jeden mechanizovaný a jeden jezdecký sbor (historickým podkladem pro uvedené informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493, l. 303 - 305.).
3. Běloruskému frontu bylo uloženo rozdrtit tylžsko-insterburské uskupení a desátého - dvacátého dne Východopruské operace dosáhnout čáry Nemonien - Darkehmen - Goldao. Dále měla vojska frontu útočit podél řeky Pregoly na Královec, přičemž hlavní síly měly být soustředěny na jižním břehu řeky. Podle rozkazu hlavního stanu měly úder zasadit čtyři armády a dva tankové sbory z prostoru severně od Gumbinnenu ve směru na Wehlau. Nepřátelskou obranu měly prolomit v pásmu širokém 18 - 19 km tři armády prvního sledu za součinnosti tří dělostřeleckých divizí o hustotě dělostřelectva 200 děl a minometů na kilometr fronty. Armáda druhého sledu a tankové sbory měly být zasazeny do boje až po prolomení nepřátelské obrany, aby se mohl rozvíjet úder na hlavním směru. Operace hlavního uskupení byly zajišťovány úpornou obranou vojsk na křídlech frontu a útokem částí sil na vedlejších směrech (historickým podkladem pro uvedené informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493, l. 329, 330.).
1. Pobaltský front dostal za úkol podporovat vojska 3. Běloruského frontu při rozdrcení tylžského nepřátelského uskupení. Proto mělo být na levém křídle 43. A soustředěno nejméně 4 - 5 divizí, které by útočily podél levého břehu Němenu (historickým podkladem pro uvedené informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493, l. 334.).
Velitel válečného loďstva přikázal Baltskému loďstvu, aby blokovalo nepřátelské předmostí na Kuronském poloostrově. Torpédové čluny a ponorky měly přetnout námořní komunikace nepřítele a odříznout jeho uskupení v Kuronsku, a bombardovací námořní letectvo mělo udeřit na přístav Liepäju. Aby byly tyto úkoly splněny, musel velitel loďstva urychleně přesunout lehká plavidla do přístavu Šventoji a letouny na letiště Palanga (historickým podkladem pro informace je zde: AHO VL, sp. 9 366, l. 98.)."
Zde je nutno říci, že od 12. ledna 1945, kdy začala Viselsko-oderská operace, probíhaly vždy za několik dní - 1, 2 a až 3 dny po ní - další operace na křídlech - na severním křídle je to právě Východopruská operace, která, jak si řekneme začínala 13. ledna a na jižním křídle probíhaly boje v Karpatech (Slezská operace). Rudá armáda tak vlastně přešla do útoků během několika dnů od 12. ledna 1945 a strategicky se zároveň zajišťovaly útoky na celé frontě od Baltského moře až po Karpaty. Koordinovaně (s přehledem, který měla STAVKA, která průběžně zasahovala do činností frontů - má poznámka) byly řízeny údery 1. Běloruského frontu uprostřed, který útočil v Polsku, další pak, 3. Běloruský front měl zase severněji částí sil udeřit na Tylži a zničit zde německou obranu na úseku 43. A 1. Pobaltského frontu. A na jižním křídle pak 2. Běloruský front bezprostředně pomáhal při likvidaci varšavského uskupení.
(pro celkový přehled a orientaci, mapa všech útoků RA na východní frontě v období
od 12. ledna do 30. března 1945.)
Během plánování a při přípravě útoků Východopruské operace byly provedeny značné přesuny svazků. Již například koncem roku 1944 byla převedena, z 3. Pobaltského frontu do 2. Běloruského frontu, 2. ÚA, a z 1. Pobaltského frontu do 3. Běloruského front byla ve stejném období převedena 2. GA. Přesuny se pak prováděly i v prvé dekádě ledna 1945, kdy byla k 2. Běloruskému frontu přidána 5. GTA, která předtím bojovala v sestavě 1. Pobaltského frontu.
Do prostoru, kde se připravovala Východopruská operace, bylo kromě toho "přesunuto značné množství dělostřeleckých průlomových svazků a svazky jiných druhů vojsk" ze zálohy, kterou disponovala STAVKA.
V době kdy STAVKA plánovala tuto útočnou operaci, byl jejím prvopočátkem úvah - stav celkové situace na východní frontě - a poté určilo - hlavní cíl tažení a teprve poté vypracovala - Přesný a konečný plán Východopruské operace. Co je takovým celkem novým a málokdy používaným prvkem v jejich historických textech, který zde poznamenává kolektiv východních historiků v jejich prvopočátku díla - Velká vlastenecká válka, je ta skutečnost, že zde říká, že STAVKA -"zároveň neomezovala tvůrčí iniciativu velitelů frontů při přípravě a v plánování bojové činnosti vojsk, jak se stávalo při některých operacích v prvním a druhém období Velké vlastenecké války." Což, jak každý pochopíme, znamenalo, že STAVKA svým nejvyšším velitelům více věřila. A poté hned kolektiv, který sepsal Velkou vlasteneckou válku a na str. 89 upozorňoval hned na nedostatky, které popsal následujícími informacemi:
"V plánu Východopruské operace však byly i nedostatky. Především byla nedostatečně organizovaná strategická součinnost mezi Pobaltskými fronty a fronty operujícími ve Východním Prusku:
13. ledna 1945, kdy začala Východopruská operace, dostala vojska 1. a 2. Pobaltského frontu rozkaz přejít do ´houževnaté obrany´. Kromě toho nebyla 43. A 1. Pobaltského frontu včas převedena do sestavy 3. Běloruského frontu, takže byla do boje zasazena opožděně, a navíc nebyl ani šťastně zvolen směr jejího počátečního úderu. Místo aby zasadila rozhodný úder z prostoru severně Tylže na jih podél železnice na Isterburg (nyní Čerňachovsk) a tak pomohla 3. Běloruskému frontu obklíčit lasdehnenské nepřátelské uskupení, dostala rozkaz zasadit čelní úder z prostoru Sudargasu podél Němenu."
A poté si řekneme jak se jednotlivé fronty vypořádávaly s "Přesným a konečným plánem Východopruské operace", který vypracovala STAVKA a začneme u rozhodnutí velitele 2. Běloruského frontu, maršála Sovětského svazu K. K. Rokossovského.
"Podle celkového plánu Východopruské operace rozhodl se velitel 2. Běloruského frontu prolomit nepřátelskou obranu na mlawském směru z rózanského předmostí, a to na úseku širokém 18 km silami 3. A, 48. A a 2. ÚA, a dále útočit na Mlawu - Marienburg.
Aby byl průlom rozšířen doprava, dostala 3. A úkol zasadit hlavní úder ve směru na Allenstein (Olsztyn) a pomocný úder na sever, na Alexandrovo. Část sil 2. ÚA měla ze západu obejít Pultusk a v součinnosti s 65. A, která útočila ze serockého předmostí, zničit pultuské nepřátelské uskupení. 5. GTA měla být zasazena do průlomu v pásmu 48. A na směru Mlawa - Lidzbark.
Rychlé svazky dostaly za úkol připravit se k vniknutí do průlomů v pásmech armád a rozvíjet úspěch na hlavním směru; 3. gardový jezdecký sbor měl být zasazen do průlomu v pásmu 3. A, 8. mechanizovaný sbor v pásmu 48. A a 8. gardový tankový sbor v pásmu 2. ÚA.
Aby byla zajištěna činnost úderného uskupení frontu od Mazurských jezer a aby průlom mohl být rozšířen, plánovalo se, že druhého dne operace bude zasazena do boje ve směru na Myszyniec 49. A (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola III., str. 89, 90.)."