
Bagration 1944 II. Maskirovka Č 1-4.
Díl II.
Část 1.
V roce 1944 a zvláště u operace Bagration jasně vyniklo, jak Sověti povýšili Maskirovku (vojenské maskování – kamufláž) na umělecké dílo. Maskirovka měla největší zásluhy na vítězství sovětských vojsk v operaci Bagration, samozřejmě s hrdinstvím a obětováním zkušených sovětských vojáků.
Maskirovka – vojenské maskování – kamufláž, to není jak se laici domnívají jen nátěr, oděv, větve na tancích. Ty jsou součástí Maskirovky.
Maskirovka má tři roviny – strategickou, operační a taktickou.
Oficielní sovětská vojenská věda má pro Maskirovku tuto definici: „Je to způsob utajení bojových operací a denní aktivity vojsk; jedná se o komplex opatření zaměřených na oklamání nepřítele a zahrnující přítomnost a rozmístění vojsk i dalších vojenských objektů a cílů včetně jejich stavu, bojeschopnosti, denní činnosti a fungování právě tak jako bojové činnosti a plánů velení. Maskirovka vnáší do akcí prvek překvapení a napomáhá zaskočit nepřítele. U vlastních vojsk se podílí na zachování a zvyšování jejich bojeschopnosti, na prodloužení průměrné doby života příslušníků zaangažovaných druhů vojsk i na prodloužení existence nejrůznějších neživých vojenských objektů.“
Samozřejmě má Maskirovka význam jen tehdy, když se vše provádí v co nejpřísnějším utajení. V opačném případě ztrácí všechna opatření smysl.
K tomuto vrcholu Sověti dospěli až po třech letech války. Ty 3 roky války byly plné omylů a jen částečných úspěchů.
Řekněme si tedy něco o začátku, roku 1941 a potom i dále, abychom viděli po jak těžkých cestách Sověti dorazili skoro k dokonalosti.
V prvních měsících války, tedy červen, červenec a srpen 1941, nebylo ze strany Sovětů nic jiného než překvapení, chaos a nezkušení důstojníci (čistky 1936 – 38). Němci v té době měli poměrně dobré informace o stavu Rudé armády.
Sovětští velitelé ve snaze zastavit totální zhroucení obrany páchali pravý opak Maskirovky. Ve snaze maskovat, maskovali vše možné (T 34, nová letadla) a to tak, že i před vlastními lidmi. Vlastní lidé nevěděli jestli to jsou ruské zbraně, nebo zbraně Němců. Částečně však Němce také překvapili tanky T 34 a KV 2.
STAVKA byla ochromena a překvapena úderem Němců. Stalin svou paranoiou „spiknutí západu a pak i Hitlera proti SSSR“ – špatně vyhodnocoval špionážní informace. Jak dnes víme z Mitrochinova archivu dostával je z Anglie od „Slavné pětky“ (agenti v anglických tajných službách pracující pro KGB – Anthony Blunt, Guy Burgess, John Cairncross, Donald Maclean a Kim Philby – absolventů Cambridge) a ze Švýcarska od „Rudé kapely“, Sorgeho a dalších.
Nejhorší byl při ruském ústupu chaos v radiovém provozu. Vysílalo se bez utajení a kódování a přímo se žvanilo. Profesionální a zkušená „Německá taktická výzvědná služba“, měla vše jak na podnose. Zvláště pak její radiová složka.
Poprvé „Německá taktická výzvědná služba“ selhala v průběhu bitvy u Moskvy. Němci si byli po jednoduchém vyhodnocování ruských radiových vysílání tak jisti, že podlehli rutině. Vzhledem ke klimatickým podmínkám selhal druhý faktor průzkumu – letecký průzkum. Letadla zamrzla a nemohla provádět tolik výzvědných letů. Dodnes německá strana přesně neobjasnila proč neodhalila příchod tří sovětských armád utajeně na frontu u Moskvy. Zda to byla skvělá ruská Maskirovka, nebo těžce snášené klimatické podmínky a souhra nešťastných okolností, kombinovaná s rutinou co vedlo k porážce Němců u Moskvy. Jediný fakt co Němci přiznávají je ten, že o síle Rusů u Moskvy neměli ani páru.
Toto ještě plně Sověty nepoučilo. Němci je v letním tažení roku 1942 zase přelstili. Přesvědčovali je, že budou pokračovat v loňském tažení proti hlavnímu městu SSSR, Moskvě. Němci na to šli jednoduchou a přímočarou metodou.
Vytiskli mapy Moskvy a jejího okolí a ty rozdávali všem jednotkám od nejvyšších až po ty nejnižší. Pořádali porady na téma: „Dobytí hlavního města komunistické říše. Stovky sovětských válečných zajatců vyšetřovali tak, že museli odpovídat na otázky týkajících se moskevských obranných zařízení.
Sověty tak zmátli, že ti ve snaze donutit Němce, aby odvolali útok na Moskvu, zahájili ofenzívu proti Němcům. A to v oblasti Charkova na východní Ukrajině. Bylo to přesně místo, kde se Wehrmacht soustřeďoval ke skutečné operaci (operace Modrý), tedy k tažení na Kubáň a na Kavkaz. Sověti v této ofenzívě měli ohromné ztráty a vlastně ulehčili Němcům začátek operace Modrý.