Mapa útoků 2. a 1. Běloruského frontu ve Východopomořanské operaci

od 10. února do 4. dubna 1945. Patrné jsou na mapě i oba fronty.
Bylo 7. března 1945, když sovětské jednotky a polské svazky dovršily porážku německých oddílů, obklíčených jihozápadně od Polzinu. Jen některé německé rozbité skupiny se ještě snažily uniknout z obklíčení, ale "byly rozdrceny v lesích a na přístupech k Treptowu. Pouze kolberská posádka nadále kladla zuřivý odpor. Úkol zničit ji byl svěřen polské 1. A, která jej 18. března 1945 splnila. Rozdrtila německou posádku, obsadila město a potom s 6. A zaujala obranu na pobřeží Baltského moře. Ostatní armády 1. Běloruského frontu maršála Žukova zaujaly obranu na Odře. Hitlerovci drželi nevelké předmostí pouze na přístupech ke Štětínu a v prostoru Altdammu, ale i to bylo 20. března zlikvidováno. Za útoku pobila vojska 1. Běloruského frontu přes 75 000 německých vojáků a důstojníků, zničila velké množství nepřátelské bojové techniky, zajala 27 883 vojáků a důstojníků, ukořistila 188 tanků a SHD, 2 100 polních děl a minometů, 2 377 kulometů a 21 787 pušek a samopalů (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 233, inv. čís. 2 356, sp. 426, l. 13, 14.)."
Za porážku ve Východních Pomořanech byl Hitlerem odvolán z velení německé Skupiny armád Weichsel (Visla) Heinrich Himmler a jeho místo zaujal generál pěchoty Gotthard Heinrici.
Ještě lépe se na počátku března 1945 v útoku dařilo 2. Běloruskému frontu maršála Rokossovského (zde viz foto

maršála Sovětského svazu K. K. Rokossovského), jehož armády, na všech úsecích, pronásledovaly ustupující Němce směrem ke Gdaňské zátoce. "Zbytky rozdrceného nepřátelského uskupení se soustředily v gdaňském a gdyňském přístavu a na Helské kose. Hitlerovci , kteří se ocitli v bezvýchodné situaci, kladli zuřivý, fanatický odpor. Velitel Kriegsmarine, Karl Dönitz 16. března na poradě v Hitlerově hlavním stanu navrhl, aby v případě, že bude ztraceno pobřeží Gdaňské zátoky, byly minami zablokovány přístavy Královec, Pillau a Gdaňsk, protože i tehdy, budou-li maximálně poškozeny, mohly by v nich kotvit sovětské čluny (historickým podkladem pro informace je zde: Brassey´s Naval Annual, r. 1948, str. 464-465.).
Dne 22. března 1945 prolomila sovětská vojska obranné čáry gdaňsko-gdyňského opevněného prostoru západně od Sopotu, pronikla k pobřeží Gdaňské zátoky, rozbila na části gdaňsko-gdyňské uskupení a zmocnila se Sopotu. Dne 28. března ztečí dobyla Gdyni - válečnou námořní základnu a velký přístav v Baltském moři. V bojích o Gdyni bylo zajato na 9 000 německých vojáků a důstojníků a ukořistěno mnoho výzbroje a různého válečného materiálu (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 237, inv. čís. 2 394, sp. 1 622, l. 10.). Dne 30. března dovršila sovětská vojska porážku gdaňského uskupení a dobyla pevnost Gdaňsk - prvotřídní válečnou námořní základnu hitlerovců v Baltském moři. Zde bylo zajato přes 10 000 nepřátelských vojáků a důstojníků a ukořistěno 140 tanků a SHD, 358 děl, 45 ponorek a mnoho jiné válečné kořisti (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 237, inv. čís. 2 394, sp. 1 622, l. 10.). Část rozdrcených vojsk byla zatlačena do na půl zatopeného prostoru při ústí Visly. Zbytky německé 2. A, zatlačené k moři severně od Gdyně byly 4. dubna rozdrceny a zajaty. Nepřátelské útvary, blokované na Helské kose a v deltě Visly, 9. května 1945 kapitulovaly.
Velkou úlohu v této operaci sehrála 1. GTA. Její velitel generálplukovník tankových vojsk hrdina Sovětského svazu M. J. Katukov, byl za mistrné a úspěšné provedení útočných operací v roce 1945 podruhé vyznamenán medailí ´Zlatá hvězda´.
Po skvělém splnění úkolů ve Východních Pomořanech stáhla STAVKA sovětskou 1. GTA z bitvy a vrátila jí do stavu 1. Běloruského frontu maršála Žukova. Osvobození Gdyně a Gdaňska se účastnila i polská 1. brigáda hrdinů od Westerplatte, která vztyčila nad těmito městy prapor lidového Polska. Na paměť osvobození Gdaňska a Gdyně jmenovaly lidové rady těchto měst maršála Sovětského svazu K. K. Rokossovského čestným občanem Gdaňska a Gdyně.
Vojska 2. Běloruského frontu podporovalo v bojích o Gdaňsk a Gdyni Baltské loďstvo.
Jeho činnost byla však omezená. K blokování nepřátelského uskupení v Gdaňské zátoce bylo použito torpédových člunů a ponorek. Aktivně bojovalo letectvo Baltského loďstva, které bombardovalo nepřítele v těchto přístavech i jeho dopravní a bojové lodě na moři (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 129, 130.).
Od 10. února do 4. dubna 1945 zajala vojska 2. Běloruského frontu 63 577 německých vojáků a důstojníků. Ještě více hitlerovců bylo pobito. Tato vojska zničila velké množství nepřátelské techniky a ukořistila 681 tanků a SHD, 267 OA a OT, 569 tahačů, 431 letounů, 3 470 děl a minometů, 4 649 kulometů, 61 668 pušek a samopalů, 19 obrněných vlaků, 277 různých lodí a 610 skladů se střelivem, výzbrojí, výstrojí a potravinami. Mezi ukořistěnými loděmi byl poškozený a na půl potopený křižník ´Gneisenau´ a bitevní loď ´Schleswig-Holstein´. Na skluzech v loděnici bylo ukořistěno 50 rozestavěných ponorek. Vojska 2. Běloruského frontu kromě toho osvobodila 32 170 vojáků a důstojníků Rudé armády, 25 872 válečných zajatců spojeneckých armád, 57 006 sovětských občanů a 5 938 občanů z ostatních evropských zemí (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 237, inv. čís. 2 394, sp. 1 622, l. 69, 70.). Úspěch Východopomořanské útočné operace měl velký význam. Vojska 2. a 1. Běloruského frontu rozdrtila velké nepřátelské uskupení operující na severním křídle sovětsko-německé fronty a vyčistila od nepřítele Východní Pomořany a celé jižní pobřeží Baltského moře od Visly k Odře. Splněním tohoto úkolu bylo zlikvidováno nebezpečí, že nepřítel udeří do boku sovětských vojsk, která pronikla k Odře na berlínském směru, a byly vytvořeny příznivé podmínky pro uskutečnění berlínské operace a dokončení bojové činnosti v prostoru Královce a na poloostrově Samland. Po rozdrcení pomořanského nepřátelského uskupení bylo uvolněno 10 armád 1. a 2. Běloruského frontu, které byly později zasazeny na berlínském směru Po skončení Východopomořanské operace zahájila vojska 2. Běloruského frontu a pravokřídelní armády 1. Běloruského frontu přípravu k závěrečnému úderu na hlavní město fašistického Německa.
Baltské loďstvo, které přesunulo svá lehká plavidla na východopomořanské pobřeží, zaujalo výhodná postavení v Baltském moři a chránilo z moře sovětská vojska útočící na berlínském směru. Sovětská vojska zbavila nepřítele důležitých námořních základen v Gdyňské zátoce a podstatně omezila jeho možnosti používat přístavy v Pomořanské zátoce a v ústí Odry. Činnost a příprava německého loďstva v Baltském moři se tím zkomplikovaly. Situace kuronského a východopruského uskupení německých vojsk, která byla zatlačena k moři, se ještě více zhoršila (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 130, 131.).
Dobytím Gdaňské zátoky zlikvidovaly sovětské ozbrojené síly důležitý prostor pro přípravu posádek německých ponorek a zlepšily tím námořní situaci nejen sovětského, ale i spojeneckého loďstva. V poselství spojenému sboru náčelníků štábů (SHAEF) zhodnotil Churchill význam dobytí Gdaňska pro anglické loďstvo takto: ´dobytí Gdaňska a likvidace jedné ze tří hlavních ponorkových základen jsou dalším činitelem, který značně usnadní práci ministerstvu námořnictví. Obnovit operace německých ponorek v rozsahu, který Němci předpokládali, je nyní naprosto nemožné...´ (historickým podkladem pro Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 131, zde byla informace z: W. Churchill, The Second World War, vol. VI, p. 104.).
Úspěšnou operací RA a polské 1. A byly osvobozeny pomořanské oblasti mezi Vislou a Odrou. Odvěká piastovská území na baltském pobřeží s velkými městy Gdaňskem a Kolbergem byly navráceny Polsku. Aktivní odpor, který kladli polští vlastenci hitlerovským okupantům v týlu, a boj polské armády na sovětsko-německé frontě upevnily bojový svazek a přátelství mezi polským a sovětským lidem. Přínos polského lidu k vítězství nad fašismem je veliký (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 131.).
V období Východopomořanské operace vojska levého křídla 1. Běloruského frontu urputně bojovala na berlínském směru, aby rozšířila předmostí na levém břehu Odry, která byla vytvořena za lednového útoku severně a jižně od Küstrina (Kostrzyn, Kostřín). Německé fašistické velení se ze všech sil snažilo, aby sovětská předmostí zlikvidovalo. Ve snaze zatlačit útvary 1. Běloruského frontu zpět na pravý břeh Odry podniklo několik bezúspěšných protiztečí a protiúderů. Německé dělostřelectvo neustále ostřelovalo mosty a přepravy a letectvo je soustavně bombardovalo.
K odstraňování mostů a přeprav, které sovětská vojska postavila, zformovalo hitlerovské velení zvláštní námořní záškodnické jednotky. Ty se 25. března 1945 pokoušely zničit přepravu přes Odru, k čemuž použily nových zápalných prostředků. Jejich pokusy však ztroskotaly (historickým podkladem pro Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 131, zde byla informace z: Brassey´s Naval Annual, r. 1948, str. 450.).
Boj sovětských vojsk na rozšíření předmostí se v únoru zkomplikoval, neboť většina polních letišť byla v důsledku začínajícího tání nezpůsobilá provozu. Stíhači 16. Letecké armády proto nemohli spolehlivě krýt vlastní vojska na levém břehu Odry a ani přepravy přes řeku.. Když však na pokyn vojenské rady 1. Běloruského frontu útvary leteckého týlu urychleně vybudovaly za pomoci pozemních vojsk několik letišť s kovovými a cihlovými startovacími a přistávacími plochami, 16. Letecká armáda svou činnost zintenzívnila. Tak mohla sovětská vojska, aniž byla vážněji ohrožena nepřátelským letectvem bojovat za rozšíření předmostí (na Odře - má poznámka).
Koncem března vojska 1. Běloruského frontu po překonání houževnatého odporu hitlerovců rozšířila a vytvořila v prostoru Kostřína jedno rozsáhlé předmostí, jež mělo velký operační význam a kostřínské nepřátelské uskupení obklíčila (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 131, 132.).
Dne 27. března se německé fašistické velení naposledy pokusilo zlepšit svou situaci u Kostřína. Toho dne (27. března 1945) podnikli Němci silami pěti divizí, jimiž chtěli blokádu Kostřína prolomit. Jak však přiznává německý historik generál Buttlar, ´všechny zteče, několikrát opakované, přestože byly důkladné, ztroskotaly na nezdolnosti ruské obrany (historickým podkladem pro informace pro Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str.132, zde je Weltkrieg 1939-1945, T. S, S. 231.).
Za neúspěšný úder odvolal Hitler generálplukovníka Heinze Guderiana z funkce náčelníka štábu pozemních vojsk (OKW) a na jeho místo jmenoval generála pěchoty Hanse Krebse (historickým podkladem pro informace pro Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str.132, zde je Weltkrieg 1939-1945, T. S, S. 231.)."
V úporných bojích na Odře (v únoru a březnu 1945 - má poznámka) zlikvidovala vojska 1. Běloruského fontu maršála Žukova předmostní opevnění hitlerovců na pravém břehu řeky, rozšířila vlastní předmostí za Odrou a vytvořila příznivější podmínky pro svůj nadcházející útok na berlínském směru (historickým podkladem pro informace je zdw: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 132.)."