Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Ataman je docela pěkný stroj (Pandur 6x6 dřív vypadal taky dost lacině), snad jen ten podvozek mohl být robustnější, když už na něj usadili věž s kanónem (možná houfnice).
V případě "ukrajinsky nízké ceny" by vozidlo mohlo mít potenciál na zahraničních trzích. Když bude čas, něco bych k němu přeložil.
ps. po hloubkové "vesternizaci" by mohlo mít potenciál i u AČR (a to jsem fanda Pandurů) nebo na Balkáně.
"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Tady je (v AJ) přepis takového programového projevu generála Flynna, asi nejvýznamnějšího vojenského poradce prezidenta Trumpa, ve kterém se dá najít takový předběžný náčrt směru, jakým by za Trumpa mohla jít americká administrativa ve vojenských, strategických a geopolitických otázkách: http://foreignpolicy.com/2016/11/10/ins ... nns-brain/
Klíčovou část přeložím:
Na druhou stranu musíme mít jasno v tom, s kým bojujeme.
Reagan vstoupil do historie když nazval Sovětský Svaz "Impériem zla". Měl pravdu a v análech historie bude tento výrok vždy zaznamenán.
Nazávat naše nepřátele tím, čím jsou, je klíčové.
Mnoho lidí dnes nemá rádo tento druh jasných postojů. Chtějí, abychom si mysleli, že je naší výzvou poradit si s nedefinovanými "násilnými extremisty" nebo jen "osamělými vlky" bez jakékoli ideologie či sítě.
Ale to prostě není pravda. Naši protivníci na celém světě sami sebe nazývají islámskými bojovníky. A to znamená, jak správně řekl prezident Francie, že náš boj je proti islámským extremistům, kteří jako prostředek svého boje používají terorismus.
Jakkoli má toto hnutí mnoho podob, je poháněno vizí světové dominance, které chtějí dosáhnout skrze násilí a krveprolití. Chtějí umlčet veškerou opozici.
Nenávidí naše ideály a nenávidí náš způsob života.
Udělají cokoli, aby dosáhli svého cíle - ať už to znamená sebevražedné útoky, řezání hlav, nebo masové popravy. ISIS je toho důkazem.
Jednoduše nám nepomáhá, když si odmítáme připustit zjevnou pravdu.
Dokud nám bude chybět intelektuální průzračnost přesně pojmenovat naše nepřátele, nebudeme mít dostatečnou kapacitu je porazit.
Nemůžete porazit nepřítele o kterém nepřipouštíte, že existuje.
S čímž je spojený můj čtvrtý bod: musíme myslet - a jednat - geopoliticky.
Moudrá zahraniční politika zvažuje hrozby, zájmy a příležitosti na základě imperativů světové politiky, namísto na základě mlhavých pojmů jako "vespírná spravedlnost" či "mezinárodní morálka".
Jakkoli jsou tyto ideály pěkné pro "Slonovinovou věž" teoretiků, nemají spojitost s reálným světem, v němž dnes všichni žijeme.
A protože jsou zdroje konečné, i národ tak mocná a silný jako USA musí moudře prioritizovat, aniž by ztrácel ze zřetele své principy.
Musíme zatočit s izolacionismem, jakoukoli podobou stažení se USA <ze světové scény> a falešným konceptem morální rovnosti. Ale také ani na vteřinu nesmíme uvěřit, že bude fungovat <vojenský> export demokracie do světa. Ovšem to neznamená, že bychom se měli stydět za naše americké hodnoty.
Tento princip se dá okamžitě uvést do praxe.
Často jsme ve své strategii ignorovali náboženství, kulturu a politiku. Generál Charlie Cleveland, velitel Velitelství Zvláštních Sil US. Army, o tom mluvil a má pravdu.
Je nejvyšší čas zahrnout tyto aspekty do naší války proti terorismu. Ve velmi dobrém zpětném zhodnocení od našeho současného Předsedy Náčelníků štábů, nazvaném Poučení z Dekády Války, se hned v prvním bodě píše:
Naše selhání v pochopení společenských a kulturních dimenzí hrozby, jíž jsme čelili, nás vedla k nesouladu mezi prostředky použitými proti našim nepřátelům a prostředí, v němž jsme operovali.
Pokud nám toto nedává důvod se zastavit, už nevím, co jiného.
Pět. Musíme <opět> přijmout myšlenku americké výjimečnosti. Hrozby okolo nás nejsou řešeny jen vojenskou silou. Namísto toho musíme pochopit, že úspěšná zahraniční politika závisí na dlouhodobé strategii, která kombinuje ekonomickou prosperitu doma, robustní americkou vojenskou sílu - a životní sílu Amerického Způsobu Života.
(...)
Dnes potřebujeme stejný jasný a jednoduchý jazyk, jako byla vyjádření Prezidenta Reagana.
Flynn je bývalý ředitel americké Vojenské Rozvědky, která je věčně trochu "na nože" s CIA ale sdílí s ní výcvik "polních agentů", a ve svém programovém prohlášení asi i proto velmi zdůraznil význam sil zvl. určení pro budoucnost americké vojenské strategie, kterým věnoval hned 4 odstavce. Žádné jiné jednotky či zbraně, než speciály, ve svém projevu konkrétně nezmínil.
Případná debata patří samozřejmě do hospody, tady o tom jen fakticky informuji.
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Toto mne vcelku zaujalo, něco bližšího není? Osobu pana Grégra samozřejmě znám, ale že by mu něco vycházelo venku....
Našel jsem další jeho knihu a vím, že publikoval i v časopisech Warship a Okrety Wojenne, takže mu toho v zahraničí vyšlo poměrně dost a je škoda, že touto činností nezaujal i naše nakladatele.
Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Poprvé od rozdělení v roce 1993 směřují česká a slovenská armáda znovu ke společné obraně vzdušného prostoru. Slovenská vláda schválila ve středu Smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. V Česku je to podle ministra obrany Martina Stropnického otázka týdnů. Pokud by některému ze dvou států hrozil teroristický útok, může mu soused přispěchat na pomoc. Slovenští stíhači by tak například mohli se souhlasem Prahy sestřelit teroristický letoun nad územím Česka.
zdroj:aktualne.cz