
Spolupráce AČR a Bundeswehru
V únoru 2017 se v Bruselu konalo zasedání ministrů obrany zemí NATO. Za Českou republiku se schůzky účastnil ministr obrany Martin Stropnický, který zde podepsal, se svým slovenským protějškem Peterem Gajdošem, smlouvu o spolupráci při ochraně vzdušného prostoru ČR a SK. Následně se sešel se svou německou kolegyní Ursulou von der Leyenovou a podepsali krátký čtyřstránkový materiál vymezující intenzivnější spolupráci mezi 4. brigádou rychlého nasazení a německou 10. obrněnou divizí. Tyto jednotky budou společně cvičit, sdílet zkušenosti, testovat systémy a vybavení. V podepsané dohodě stojí například to, že česká a německá strana chtějí přispívat k posilování bezpečnosti v Evropě a obranných kapacit skrze bližší a lépe strukturovanou kooperaci pozemních sil na úrovni brigády a vyšší. Dohoda je výslovně zaměřena na výcvik v době míru a cvičení v rámci přidružení 4. brigády k 10. obrněné divizi, přičemž zúčastněné útvary hledají společné cíle v oblasti rozvoje interoperability a rozvoje schopností pozemních sil. Čeští vojáci tak nebudou nikterak podřízeni německému velení. Dokument vyjadřuje vůli zintenzivnit společný výcvik a vyměňovat si zkušenosti.
V rámci NATO už několik let existuje koncept takzvaných "páteřních států", kdy se k armádám velkých členských zemí v užší spolupráci přidávají svými jednotkami a schopnostmi méně silní spojenci. "Spolková republika bude nepochybně hrát stále silnější roli z hlediska obrany," poznamenal v Bruselu, ministr obrany Martin Stropnický, s tím, že ČR pojí s německým sousedem strategické partnerství. Pro českou armádu je tak podle něj "logickým krokem", že 4. brigáda bude cvičit v rámci německé divize. Česko podle něj brigádu nikomu "nevěnuje", její cvičení bude standardním způsobem schvalovat česká vláda. Dnešní podpis není právním závazkem, ale jen vyjádřením společné vůle. Německo také počítá se spoluprací své divize rychlého nasazení s rumunskou 81. mechanizovanou brigádou. Podle německých diplomatů by první společné cvičení mělo přijít již v roce 2017, čeští důstojníci by měli pracovat na velitelství německé divize ve Veitshöchheimu. Cílem je vyšší schopnost vzájemné spolupráce německých jednotek s českými a rumunskými partnery i posílení role Německa jako páteřního státu evropské části aliance. Vojáci všech tří zemí by se měli společně vzdělávat a účastnit se společných cvičení, aby se zvýšila jejich společná bojová síla a možnost společného nasazení rozdílné vojenské techniky jednotlivých států. Německo podobným způsobem spolupracuje i s Nizozemskem, v současnosti jsou k německým velitelským strukturám přičleněny dvě třetiny nizozemských ozbrojených sil.
Protějškem naší jednotky bude 10. Panzerdivision, která se specializuje na konflikty nízké intenzity. Divize má cca 12000 vojáků, byla založena v roce 1959 a má velitelství ve Veitshöchheimu. Menší jednotky se ale nacházejí v Jižním Německu a Sasku. Právě v Saském Frankenbergu se nachází Panzergrenadierbrigade 37, která má ve výzbroji tanky Leopard 2A6 a bojová vozidla Puma. Obdobnou výzbroj má Panzerbrigade 12, která sídlí v Bavorském Chamu.
Za naši stranu je to tedy 4. brigáda rychlého nasazení, která vznikla jako nový svazek nařízením náčelníka Generálního štábu AČR ze dne 14. ledna 1994. První společné cvičení s příslušníky cizích armád se uskutečnilo v březnu března 1994 ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice, na které navazovala celá řada velice úspěšných vystoupení nejen u nás, ale i v Belgii, Francii, Holandsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Španělsku, USA a ve Velké Británii. K nevojenským úkolům, které brigáda v minulosti plnila, patří pomoc při živelních katastrofách. Brigáda rychlého nasazení je začleněna do sil rychlé reakce NATO. Pro vedení boje se zpravidla posiluje a podporuje jednotkami (útvary) druhů vojsk, tedy vzniká zmíněná 4. BÚU, její bojová činnost se podporuje palbou a údery dělostřelectva, taktického a vrtulníkového letectva. V době války, má jednotka plnit tyto úkoly: boj s výsadky protivníka v hloubce vlastního území, ničení důležitých objektů nebo organizování a řízení boje malých skupin, průzkum, narušování systému velení protivníka, jeho logistického systému, ničení komunikací, dobývání klíčových prostorů (objektů) a jejich úporná obrana. Brigáda rychlého nasazení se vyznačuje vysokým stupněm připravenosti a vycvičenosti a značnou pohyblivostí. V rámci Armády České republiky je vybavena nejmodernější výzbrojí a technikou. Je předurčena k okamžitému plnění bojových a speciálních úkolů při vojenském i nevojenském ohrožení republiky, jakož i částí sil k použití mimo její území v rámci operací NATO a mírových sil OSN. Pokud jde o čtvrtou brigádu úkolového uskupení, tak jako jediné má akreditaci pro začlenění do struktur NATO a lze jej tak zapojit do struktur Bundeswehru. Splňuje standardy NATO a může fungovat podle aliančních zásad. Jedná se jen o administrativní záležitost, jelikož 4. BÚU byla doposud dislokovaná v rámci struktury britského divizního velitelství. Prakticky vzato teď bude jednotka více cvičit s německými jednotkami a méně s britskými. Je tedy logické, že došlo k navázání přeshraničních vazeb mezi blízkými jednotkami. Nejedná se ale o nic nového, vazby mezi AČR a Bundeswehrem existují již dlouho a vojáci se účastní společných aktivit. Logičtější by sice bylo zapojení těžší 7. brigády, tanky a BVP, ale jak již bylo zmíněno, tato jednotka nemá potřebnou akreditaci pro začlenění do struktur NATO. Jinak řečeno, její výzbroj v podobě BVP-2 a T-72M4CZ není plně kompatibilní se spojeneckými jednotkami.
10. Panzerdivision
Velitelství 10. Panzerdivision ve Veitshöchheimu
Panzerbrigade 12
Gebirgsjägerbrigade 23
Panzergrenadierbrigade 37
Artilleriebataillon 131
Artillerielehrbataillon 345
4. brigáda rychlého nasazení
Velitelství 4. brigády rychlého nasazení v Žatci
41. mechanizovaný prapor (41.mpr)
42. mechanizovaný prapor (42mpr.army.cz)
43. výsadkový mechanizovaný prapor (43.vmpr)
44. lehký motorizovaný prapor (41.lmopr)
Ostatní vojenská spolupráce
Tak jako je dohodnuta spolupráce mezi AČR a Bundeswehrem, byly podepsány obdobné dohody i mezi Německem a Rumunskem. Na konferenci bylo projednáváno zapojení Německa u nové holandské tankerové flotily - tedy nějaká zásobovací flotila. Pro zajímavost, téměř 2/3 holandských jednotek, spadají pod společné jednotky s Bundeswehrem a významně se rozvíjí společná Battlegroup jenž má ve výzbroji tanky Leopard 2. Nedávno byla ohlášena spolupráce mezi Německem a Norskem ohledně podmořských flotil (ponorky) obou států. Byl dohodnut francouzsko-německý projekt na pořízení a provoz taktických transportních letounů Airbus A400M. Společné využívání několika velkých dopravních letadel A400M nedávno několika zemím včetně Česka nabídlo Německo. Stropnický vzájemnou spolupráci nevyloučil. Ministerstvo obrany ještě v prvním pololetí roku 2017 rozhodne o náhradě dvou dopravních letounů Jak-40, které slouží mimo jiné k přepravě ústavních činitelů. Půjde o investici v řádu miliard. Do nových letounů bude možné připevnit klasické sedačky nebo zdravotnické zařízení pro převoz pacientů a raněných.
Force Pool for Larger Formations
Dlouhodobá spolupráce mezi českou a německou armádou probíhá na mnoha úrovních. Vojáci si vyměňují zkušenosti v rámci vojenských struktur NATO a EU, na mezinárodních misích v zahraničí, při cvičeních a v mnohonárodních štábech. O další formě spolupráce jednali v úterý 17.ledna zástupci Pozemních sil Armády České republiky se svými kolegy z Bundeswehru. Delegaci v čele s plukovníkem Meinhardem Sawuschem přijal velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta. "Nadále bychom chtěli úzkou spolupráci s našimi německými partnery prohlubovat. Schopnosti vojsk rozvíjíme během společných cvičení, při nasazení v zahraničních operacích a hotovostních silách NATO a EU," zhodnotil generál Kaleta. Výsledkem pracovního jednání s německou stranou, které poté vedl zástupce velitele pozemních sil plukovník gšt. Ivo Střecha, byly konkrétní výstupy. "Za velmi přínosný považujeme výcvik 4. brigády rychlého nasazení s 1. německo-nizozemským sborem a 37. mechanizovanou brigádou. Do budoucna chceme cvičit jednotky našich pozemních sil v součinnosti s velitelstvím 10. mechanizované divize. Otevře se nám tak možnost zapojení do divizního uskupení vedeného Německem tzv. Force Pool for Larger Formations," upřesnil plukovník Střecha. Diskutující hovořili i o zkušenostech Bundeswehru s přípravou a vyčleněním jednotek do alianční posílené předsunuté přítomnosti tzv. Enhanced Forward Presence (EFP) v Pobaltí a Polsku a o možnostech dalších rotací vojsk v tomto uskupení, kterým reaguje aliance na vývoj bezpečnostní situace. "Posílíme komunikaci na všech velitelských stupních, abychom dosáhli vyšší sladěnosti českých a německých jednotek. Chtěli bychom vytvořit expertní týmy, které by plánovaly společné výcvikové aktivity a zajistily součinnost manévrových jednotek, jednotek bojové podpory a zabezpečení," uvedl na závěr plukovník Střecha.
Zdroje:
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cr-a-n ... ze/1450452
http://www.mocr.army.cz/assets/informac ... cr-srn.pdf
http://www.acr.army.cz/informacni-servi ... bu-130003/
http://4brn.army.cz/?p=2412
https://en.wikipedia.org/wiki/10th_Panz ... undeswehr)
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=188
http://zpravy.idnes.cz/ruska-propaganda ... _domaci_jw
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/minist ... el/1449557
http://www.defence24.pl/545418,bundeswe ... wspolprace
http://www.faz.net/aktuell/politik/sich ... 69905.html



