
Bagration 1944 IV. Němci Č 1-4.
Díl IV.
Část 1.
Jak se mohlo stát, že moderně vyzbrojená a zkušená německá armáda v roce 1944 utrpěla takový debakl jakým Bagration nesporně byl? Pojďme si částečně z pohledu Němců říci základní důvody porážky a samotný průběh bojů nám pak řekne to ostatní.
V roce 1944, jak konstatují východní i západní historici, představovala německá armáda extrémně mocnou bojovou sílu. Přestože se již technicky i zkušenostmi sovětská armáda dosti svou kvalitou přiblížila ( některé historické prameny hovoří o roce 1944, že se technicky a kvalitativně, již armáda sovětská a německá vyrovnaly), německou armádu vždy předčila jen kvantitou.
Německá armáda byla schopna porazit v roce 1944 v izolovaném střetnutí každou armádu světa. Nedovedla však již výsledky udržet a nedovedla již útočit na celých frontách.
Připomeňme si jak vypadalo rozložení německých sil na východní frontě.
Proti sovětské armádě na východní frontě bojovaly 4 německé skupiny armád. Byla to skupina armád Sever, Střed, Severní Ukrajina a Jižní Ukrajina.
Skupina armád Střed, která nás nyní bude zajímat, hájila frontu dlouhou 785 km. Na začátku května 1944 měla ve stavu 38 divizí. Z těchto 38 divizí u skupiny armád Střed, byla jedna divize maďarská, tři divize byly tankové a dvě divize z toho byly v záloze.
Skupina armád Severní Ukrajina měla 35 německých a 10 maďarských divizí a bránila úsek fronty dlouhý 352 km. Ale z těch 45 divizí bylo 8 divizí tankových.
V rámci skupiny armád Severní Ukrajina a Jižní Ukrajina působilo 18 tankových divizí (některé byly divizemi pancéřových granátníků s prapory tanků Panther V – počítaly se mezi td). Je tedy s podivem, a my si za chvíli vysvětlíme, že u skupiny armád Střed byly jen „Tři“ tankové divize a mnohem větší délka fronty.
Skupině armád Střed velel polní maršál Ernst Busch. Polní maršál Ernst Busch bojoval jako důstojník pěchoty i ve ww1. Tam byl v bojích vyznamenán řádem Pour le Merité.
Protože Pour le Merité je zde často jmenován a mimo jiné jej též obdržel Rommel napíši zde jak je historiky vysvětlován - cituji :
„Pour le Merité – řád ve tvaru osmihrotého maltéského kříže s děleným francouzským nápisem ‚Pour le Merité‘ (Za zásluhy), nejvyšší pruský řád udělovaný důstojníkům za prokázanou mimořádnou statečnost v boji. Francouzština byla na půdě pruského kurfiřta Friedricha Wilhelma v době vzniku řádu (rok 1667) dvorním jazykem, proto je nápis vyveden ve francouzštině. S koncem rytířství nově vzniklé řády už neznamenaly automatické zařazení do společenství lidí se společným označením (řádu); výraz řád dostal nový další význam. Stal se formou viditelného vyznamenání, jakými jsou medaile a kříže.“
Ale vraťme se k polnímu maršálu Ernstu Buschovi. Mimo svých dobrých velitelských vlastností je o něm známo, že byl velice přizpůsobivý zvláště k lidem, kteří hlásali nacistické ideje a byl spojen s nacistickou špičkou.
Jeho náčelník štábu plukovník Peter von Groeben o něm řekl: „Byl jsem při několika diskuzích, ve kterých se pokoušel Hitlera odradit od některých konkrétních postupů. Když se mu vůdcovo pojetí zvrátit nepodařilo, považoval za svou povinnost vykonat to, co vůdce rozhodl. Říkal mi často: Groebene, jsem voják. Naučil jsem se plnit rozkazy. A splnil rozkaz i když se jeho přesvědčení a názoru sebevíc příčil.“
To je jen na vysvětlenou, aby bylo jasné, jak poddajného velitele nešťastná německá skupina armád Střed měla.
Ve svazku skupiny armád Střed byly 4 armády. Nejseverněji to byla 3. TA, té velel generálplukovník Hans Reinhardt. Skládala se ze třech armádních sborů (dále as) tyto tři as měly devět pěších divizí v předních postaveních a dvě pěší divize v záloze. Přestože se armáda jmenovala 3. Tanková Armáda neměla ani jednu td. Pro pěšáky zde byla jen podpora 86 ks SHD. Čtyři z těchto divizí byly rozmístěny v prostoru Vitebska. Kde právě město Vitebsk Hitler určil jako Fester Platz – měl to být hlavní pilíř obrany pro skupinu armád Střed.
Fester Platz – tento pojem Hitler svým rozkazem s datem 8. března 1944 vysvětlil takto: „Fester Platz bude plnit roli, jaká v historických údobích příslušela pevnosti. Zaručí, že nepřítel nebude okupovat určité teritorium z rozhodujícím operačním významem. Posádka FP se nechá obklíčit, a tím, že na sebe bude vázat co možná největší počty nepřátelských vojsk, zajistí co nejpříznivější podmínky pro úspěšný protiútok.“
My ještě uvidíme, co tato hloupost, když není dostatek pohyblivých mechanizovaných záloh (a ty zálohy skupina armád Střed neměla) na průnik do FP pro skupinu armád Střed znamenala.
Jaké bylo pozadí vzniku Hitlerovy myšlenky FP a kterou Hitler prosadil, to vykresluje hrabě von Kielmansegg. Ten říká: „Pojem Fester Platz vytvořil sám Hitler. Nějaký čas tuto koncepci, která vycházela z jeho osobní filozofie, nosil nedozrálou v hlavě. Nesmíme zapomínat, že si uchoval velmi živé vzpomínky na První světovou válku, tedy na válku zákopovou. Válku, během níž se skutečně počítalo s každým metrem země. Takovým způsobem se pokoušel udržet německou frontu prakticky až do samého konce války.“