Dnes je to 75 let ode dne, kdy v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici padli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš, Josef Gabčík, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.
Kromě nedělního pietního aktu proběhla v jižní části Karlova náměstí ve dnech 17. a 18. června doprovodná akce pořádaná MČ Praha 2, Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar.
Američany se to při různých akcích jen hemží, případně Sověty, dokonce Rumuny

Na "parkovišti" stály britské a tedy zejména americké vozy v markingu čs. brigády, bohužel chybělo jakékoli obrněné vozidlo, což je sice pochopitelné, ale vzhledem k tomu, že brigáda byla obrněná, je to prostě škoda.
Vlastní tábor pak zahrnoval polní kuchyni a jídelnu, běžné stany, dva zdravotnické stany s opravdu velmi velkým počtem chirurgických i jiných nástrojů, třeba včetně zubařského náčiní. Dojem umocňují figuríny raněných i "doktor" se zakrváceným pláštěm.
Poměrně značně byla zastoupena "spojovací četa" s radiostanicemi i ženijní sekce s minami a minohledačkami. Ukázky vlastní výzbroje byly relativně omezené - několik stenů, pušek Lee-Enfield, samozřejmě Bren, vodou chlazený Vickers a dva minomety Stokes.
Největší pozornost pak přitahoval 57 mm protitankový kanón OQF 6 pounder, který měl i své akční ukázky.
Stejně tak byly vystaveny součásti parašutistické výstroje a předváděly se ukázky výcviku.
Své zastoupení měla i polní pošta
Z amplionů atmosféru dokreslovala dobová hudba a celkově jsem měl z celé akce výborný dojem.
Mám tedy pro Angličany obecně trochu slabost, ale v těch battledressech s lodičkami na uchu vypadali prostě všichni účinkující hrozně elegantně.