A tak to je krásná záležitost. Takové věci mám rád ale je to strašně z ruky
A tak jen pár slov z mé starší práce, která ukazuje, že základy tohoto letiště pro budoucí Republiku Československou položili českoslovenští - ex- rakousko-uherští námořníci.
Setníkovi Rošickému, prvnímu předsedovi vojenského odboru Českého národního výboru se ve večerních hodinách 28. 10. 1918 daly k dispozici necelé dvě desítky námořníků. Druhého dne jich bylo skoro sto a zde již bývalý učitel taktiky na pražské Kadetní škole pěchoty viděl velké možnosti. Rošický námořníkům opatřil výzbroj, oblékl je do krátkých kožíšků, a brzy pochopil, že to byl hodně dobrý tah.
Faktem je, že postupně se vracející jednotky našich námořníků patřili k tomu nejlepšímu co se z války domů vracelo. Udrželi si kázeň, byli zvyklí na spolupráci i v malých jednotkách a hlavně – uměli používat zbraně a měli dobrou fyzičku a
HLAVNĚ, jak to u námořníků bývá tím nejlepším zvykem-
NADBYTEK SEBEVĚDOMÍ.

Naše „námořní" pěchota v Praze, čekání, diskuse a velké cíle.
První akce našich námořníků pro první republiku měla velkou cenu. Už 30. října 1918 jejich nekompromisní nástup a tvrdé vyjednávání zajistilo obsazení velitelství VIII. sboru mizící rakousko-uherské armády. Tím byl poražen poslední významný prvek zanikající říše na našem území. V Praze totiž panovala vážná obava, aby se z tohoto velitelství nestalo centrum ozbrojeného odporu nebo nějaké protinárodní rezistence. Díky námořníkům tato hrozba jednou provždy pominula.

Budova velitelství r-u VIII. sboru, později zemského velitelství.
I jejich druhá akce měla velký význam pro budoucnost. Dne 9. listopadu 1918 vyrazil oddíl 120 námořníků, námořních pilotů a příslušníků námořního leteckého personálu obsadit letiště v Chebu. V dopoledních hodinách 10. listopadu dorazila bez větších problémů desetičlenná autokolona k okraji letiště, na kterém již shodou okolností stála dvě k odletu do Německa připravená letadla. Pár výstřelů do vzduchu ozřejmilo, kdo je zde novým pánem. Toto letiště se stalo základem pro výstavbu celého budoucího československého letectva. A tak naši námořníci pomohli zajistit jeho počátek.

Dobová fotografie, bohužel dost nekvalitní letiště v Chebu.
Kdyby někdo měl dobové fotografie letiště v Chebu, nechť je sem vloží. Mělo by to svoji cenu. Pátrač