
SSSR a Finsko 1939 – 40 Zimní válka I. Č 1.
Díl I.
Část 1.
Když jsem se seznamoval se „Zimní válka 1939 – 1940“, konfliktem mezi SSSR a Finskem, zaujaly mne některé věty, které bych v úvodu rád řekl.
Finsko začalo v roce 1924 provozovat FINNAIR – letecké spoje (jednoplošníky Junkers F – 13). Piloti v bílé krajině ztráceli orientaci a nevěděli, kde se nacházejí. Řešili to tak, že když přelétali nad poli s lidmi, vyklonili se z letounu (pochopitelně v kuklách, šálách, brýlích a kožených kabátech) a ze všech sil volali – „Kde je Finsko?“
Další věty jsou citátem Winstona Churchilla. Ten právě po „Zimní válce“ řekl:
„Finsko opuštěné – vydané na pospas smrti, skvostné, vznešené Finsko – je příkladem, co dokáže svobodný lid. Služba, kterou Finsko prokázalo lidskému pokolení je velkolepá.“
Ano, kde je Finsko a co dokázalo?
Na tyto otázky se pokusíme postupně odpovědět. Nejprve tedy trochu popisu.
Finsko – země tisíců jezer, měřila v roce 1939 350 000 km čtverečních a jeho 4 500 000 obyvatel, bylo na této ohromné ploše roztroušené. Jen část obyvatelstva žila ve městech. Hlavní město bylo, jako i dnes Helsinky.
Jedna třetina země leží za polárním kruhem. Sousedilo na západě se Švédskem, na severu s Norskem a na východě a jihu se SSSR.
Jediné co vlastně zabraňovalo zamrznutí země a proměně na Antarktidu, je Golfský proud. Golfský proud se na jihu stáčí k Baltskému moři a na severu proniká do Severního ledového oceánu. Díky němu mělo i Finsko některé přístavy v Severním ledovém oceánu, které celý rok nezamrzaly jako např. Petsamo.
V době železné, tento neseverský národ přeplul úzký průliv z Estonska a Lotyšska. Neseverský národ se říká proto, že finský jazyk má historickou příslušnost k ugrofinskému pranárodu – ten tvořili i Estonci a Maďaři.
Dlouhá staletí neměl národ Finů svůj stát. Finové byli rozptýleni po celém ohromném území, kde žili ve svých obcích a osadách a neutvářeli politickou a sociální strukturu zvanou stát. postupně se do 14 století staly provincií Švédského království. Švédské instituce spravovaly území, kde žili Finové, a švédština byla úředním, vzdělávacím a literárním jazykem. Ale ani v této době největšího švédského spravování nemluvilo ani 20% Finů švédsky. Finská tvrdá nátura byla taková, že Švédové samy uznaly finštinu, jako druhý oficiální úřední jazyk.
V době třicetileté války muselo Finsko postavit třetinu švédské armády pro švédského krále Gustava Adolfa.
V roce 1809 při změnách v době Napoleonských válek připadlo Finsko Rusku.
V 19. století dalo jako samosprávné velkoknížectví Finsko Rusku okolo 400 generálů a admirálů a celou řadu nižších důstojníků.
Určitě nejznámější je Carl Gustav Mannerheim, ten vstoupil do řad carské gardy v roce 1890 a Finy přivedl k samostatnosti v roce 1918 a vedl je i v roce 1939 proti Rusům v „Zimní válce“.
Ze začátku byly vztahy Rusů a Finů v pohodě. Část Finů si však uvědomovala, že rusifikace se může stát pohromou. Začali razit heslo: „Už nejsme Švédové, nechceme být Rusy, buďme Finy“.
V roce 1881 byl zavražděn ruský car Alexandr II. Za vlády jeho nástupce cara Alexandra III. začal pro Finy ruský útlak. Rusové převzali kontrolu nad finskými vysokými školami, soudy a tiskem.
Nejhorší a největší represe Finové zažili za vlády posledního ruského cara Mikuláše II. Carův generální guvernér Mikuláš Bobrikov veškerou správu Finska poruštil a ruština se stala úředním jazykem. Jediným!!!
Finské vojsko se stalo součástí ruské carské armády. Kdo se z Finů nechtěl podřídit, toho čekalo vyhnanství na Sibiři. Za Bobrikova se stalo v Helsinkách bičování finských civilistů ruskými jezdci kratochvílí a zábavou. Finové začali Rusy nenávidět. Finští političtí aktivisté připravovali svržení ruské nadvlády.
Za 1. světové války nemělo Finsko armádu a Švédsko bylo neutrální. Finsko muselo požádat o pomoc Německo. Německo ochotně v letech 1915 – 16 přijalo 2 000 mladých Finů do svých vojenských škol v Lockstedtu u Hamburku. Sestavili z nich 27. královský pruský myslivecký prapor. První jednotce (183 Finů) velel německý kapitán major Maxmilián Bayer. Ten z nich velice tuhým výcvikem (z těchto individualistů) vychoval prvotřídní velitele.
Když 6. prosince 1917 vyhlásilo Finsko nezávislost, jako první jej uznalo Leninovo Rusko.
Převzetí moci a vytvoření Finska jako státu problémem nebylo, Finové si již v bouřlivých letech ww1 spravovali stát sami – Rusové neměli čas. Problémem státu však byly sociální potíže (chudí – bohatí). Tyto sociální potíže vyvrcholily v Občanskou válku. Rudí se postavili proti Bílým a začal teror.
Bílé gardy vedl C. G. Mannerheim, který se jako generál vrátil z Ruska. Přes nesouhlas generála Mennerheima vláda pozvala na pomoc do země Němce. Těch do Finska přijelo 8 000. Od té doby se říkalo, že Finsko tíhne k Německu. Vláda tyto vojáky pozvala proto, že ve Finsku zůstalo 20 000 ruských vojáků. Těchto 20 000 ruských vojáků se přidalo k finským Rudým gardám.
Finské Rudé gardy prováděly teror na začátku, finské Bílé gardy na konci této Občanské války.
Finské Rudé gardy na začátku zavraždily 1 600 neozbrojených mužů a 17 zajatců. Neozbrojení muži byli majitelé domů, učitelé, faráři a úředníci. Z Rudých byly zvláště obávané tzv. „Létající oddíly Rudých“. Proti těm dokonce musela zakročit 25. února 1918 Rada lidových zmocněnců Rudých.
Bílý teror jako odplata začal s blížícím se koncem Občanské války. Na seznamu obětí je 30 000 mrtvých, z nich 25 000 tvoří ztráty Rudých. Dále 2 000 nezvěstných tj. mrtvých. Na bojišti zůstalo 5 231 mrtvých Rudých, 7 314 jich bylo popraveno, zastřeleno nebo pověšeno při zajetí, 11 727 Rudých zajatců zemřelo v zajateckých nebo v internačních táborech na hlad a nemoci. Před Národním soudem stanulo 67 788 Rudých, z těch bylo 600 odsouzeno k trestu smrti (u poloviny prý rozsudek nebyl vykonán).
Zajatí Rusové byli hromadně postříleni a jenom 5 000 Rudých bojovníků uprchlo do Sovětského Ruska.
Při samotných bojích Bílí ztratili 4 811 mužů a lze sem ještě připočítat 3 241 mrtvých civilistů.