palo satko píše:MacArthur nebol vymenovany do funkcie boha. Ani do funkcie diktatora. MacArthur musel, chcel a mohol konat len realnu politiku a nie Vaše vymyšlance. V realnych podmienka vtedajšieho Japonska, USA a sveta na nejake "lusknutie prstom", po tom ako prebehla kapitulacia nebolo ani pomyslenia. To nebol pokoreny narod s plne obsadenym uzemim a bez Führera. Zatknutie cisara po 2.9. by vyvoalo vzburu. Narodna vzbura Japoncov by bola obrovskym pruserom a Američania by mali velky problem, zdvovodnit doma, prečo opäť bojuju a zomieraju ich chlapci. To čo nakoniec s cisarom urobila americka vlada a okupačna sprava je, že v priebehu nasledujucich rokov aj s pomocou Hirohita, zmenila absolutnu moc cisara na konštitučnu a preniesla vladu z cisara na vladny kabinet. Aby tuto zmenu dosiahli potrebovali nielen čas, ale aj pomoc samotneho cisara. Ved si zistite, kedy Japonsko prijalo svoju novu Ustavu a aky bol jeho povojnovy vyvoj. To, že množstvo ludi malo vtedy na Hirohita iny nazor, je mormalne v demokraciach, ale americka vlada taky nazor nemala.
Strčit cisara do basy a popraviť ho, by ste vtedy zvladli asi len vi dvaja.

My o koze a ty o voze.
palo satko píše:Uver, že oficialna odpoved americkeho prezidenta cez diplomaticke cesty Japoncom, ktora obsahuje slova o zachovani cisara, je naozaj prislubom a garanciou.
Ne, není, protože to tam není. NENÍ (nevím už fakt jak to napsat). Ten text žádnou takovouto formulaci neobsahuje (plus doporučuji si opět prostudovat japonskou odpověď..neboli tam sklopí uši a už nesondují). Pouze ty potřebuješ vyvodit nějaký závěr a tak to tam lámaně přes koleno vidíš. To že japonské vedení státu bude zcela podřízeno vůli a řízení spojeneckého představitele (pokud to nebude v rozporu s deklarovanými principy, neboli by to nějak mělo ublížit japonskému lidu a směřování k právnímu, mírovému a demokratickému státu postavenému na svobodné vůli) je zcela v intencích toho, když stát bezdpodmínečně kapituluje a dočasný stav, než dojde k vypořádání v rámci okupace, reorganizacím, procesům, atd. A ty z této obyčejné záležitosti dokážeš vycucat, že odevzdání se na milost znamená beztrestnost a záruku kontinuity. A působí to ještě více absurdně, pokud se to spojí s ostatními částmi, kde je jednoznačně uvedeno, že vše se bude řídit dle principů (Postupim), které souzení a eventuální ukončení kontinuity a jiné kroky umožňují. Ta větička, které se ty držíš jak klíště, znamená jen to, že se císař a vláda (jako momentální legálně ustanovené vedení státu) podřizují cizí autoritě (a tudíž ztrácí svá práva jako nejvyšší autorita státu) a že se oni, případně jejich nástupci/nástupnické zřízení (protože kdokoli z nich může jít vzápětí do basy, k soudu, pod oprátku, může sejít přirozenou smrtí, může se zcela obměnit vláda, může dojít ke změně formy státního zřízení atd. atd. atd., neboli někdo musí nést formálně vlajku odpovědnosti dále) zavazují naplnit závazky spojené s Postupimskou deklarací. Což pro ně osobně mohlo v budoucnu znamenat i soud a odsouzení. Jak toto bylo/nebylo z pragmatických důvodů později uvedeno do praxe je zcela jiná záležitost...
palo satko píše:Američania neskumali Hirohitove vojnove zločiny. To čo robili, bola zahmlievanie a zatajovanie Hirohitoveho podielu na agresivnej vojne. Tvoj milovany general Fellers klamal. Učelovo klamal. Take mal MacArthur nielen inštrukcie z Bieleho domu, ale take mal aj osobne vnutorne presvedčenie. Toto napisal MacArthur generalovi Eisenhoverovi vtedy:
"His indictment will unquestionably cause a tremendous convulsion among the Japanese people, the repercussions of which cannot be overestimated. He is a symbol which unites all Japanese. Destroy him
and the nation will disintegrate. . . . It is quite possible that a million troops would be required which would have to be maintained for an indefinite number of years." (Jeho obžaloba nepochybne spôsobí obrovský kŕč medzi japonskými ľuďmi, ktoreho následky nedokažeme docenit. Je symbolom, ktorý spája všetkých Japoncov. Zničte ho a národ sa rozpadne. , , , Je celkom možné, že bude potrebnych milión vojakov na neurčity počet rokov)
...a otáčením posloupnosti a vytrháváním z kontextu vůbec nic neprokážeš.
Mimochodem proč se uvažovalo o souzení císaře a byly obavy z toho, co by se stalo, kdyby byl souzen, když ho vlastně nikdo soudit nechtěl, nemohl a bylo to již dávno tabu a v rukávu? Další protimluv?
palo satko píše:"Vojna skončila vďaka milostivému dovoleniu Jeho Veličenstvo, ktoré vydláždilo cestu k večnému pokoju, aby zachránilo ludi z utrpenia. Nikdy predtým sme neboli tak hlboko
hnani sympatiou k Jeho Veličenstvu. Hlboko ľutujeme, že sme mu spôsobili toľko obáv."
Čitaš tutu krasnu japonsku prozu? Ale pre obete japonskeho militarizmu je to naplutie na hroby ich blizskych a na ich osobne utrpenie. Ked je tam čo len naznak nejakych obav o dalši osud cisara? Predseda japonskej vlady nebol nejaky "hej ty!", to čo vravel muselo byt faktom. A že to bolo faktom už 4.9. potvrdila nasledna realita.
A kde tam čteš něco z toho, co píšeš?

Říká se tam jen "sláva císaři, který ukončil válku a utrpení". Kdyby byli Němci poetové jako Japonci, tak klidně mohli vyplodit něco na způsob "sláva velikému a jasnozřivému Dönitzovi, který konečně ukončil válku a naše utrpení...německý lid mu nemůže nikdy být dostatečně vděčen"...dle tebe by to patrně byla předzvěst slibné kariéry a záruky, že nepůjde k soudu a za katr
