Kapitola čtvrtá: VÝVOJ SYSTÉMU PALBY V OBRANĚ
PÁR SLOV ÚVODEM
Stupeň účinnosti palebného systému závisel, jak ukázala draze placená zkušenost za Velké vlastenecké války na:
- šířce fronty obrany střeleckých svazků a útvarů
- na hloubce jejich bojové sestavy
- na složení vojsk v této sestavě včleněných
- na množství a kvalitě výzbroje
- na umění, s jakým vojska využívala možnosti terénu a ženijních zátarasů
Proto tedy proces rozvíjení palebného systému probíhal v těsné souvislosti s rozvíjením všeho výše uvedeného a logicky už jsem se některými aspekty zabýval v předchozích částech tohoto cyklu. Pravda je, že kdykoliv se velitelé všech stupňů zabývali kteroukoliv z výše uvedených otázek, vždy řešili dopady na palebný systém.
Řešil jsem charakteristiku palebných prostředků a jejich rozvoj, hloubku jejich členění, hustotu různých druhů zbraní na 1 kilometr fronty obrany, spojování palby se zátarasy další. Další věci, které měly na systém palby v obraně vliv, budu rozebírat v dalších částech cyklu, pokud na ně dojde. V této časti se budu zabývat jen hlavními otázkami organizace palebného systému.
PRVNÍ OBDOBÍ VÁLKY
Obranné boje na samém začátku Velké vlastenecké války odhalily nedostatky jak v organizaci obrany střeleckých svazků v celku, tak i v organizaci palebného systému. Ukázalo se, že hlavní nedostatek palebného systému v obraně spočívá na začátku války v tom, že nezajistil dostatečně mohutnou a dobře organizovanou protitankovou palbu schopnou odrazit hromadné útoky tankové a jiné obrněné techniky.
Jelikož to byla hlavní úderná síla útočících sil nepřítele, a tanky měly být i hlavní údernou silou Rudé armády, je tato nedostatečnost asi zákonitá – mám-li přehnaně velké mínění o možnostech vlastních tankových sil, mám současně tendenci podcenit tankové možnosti protivníka. To může vést k podcenění protitankové obrany, koneckonců tanky nepřítele budou zničeny mými vlastními tanky dříve, než se dostanou k mé pěchotě. Ale příčinám slabosti sovětské protitankové obrany, tedy těmi uchopitelnými kvantitativně i kvalitativně se ještě budu zabývat.
Střelecké divize měly k organizaci protitankové obrany krajní nedostatek protitankových děl. K 21. červnu 1941 měla střelecká divize Rudé armády v tabulkách počtů pouhých 18 protitankových kanónů ráže 45 mm. Tedy jeden samostatný přímo veliteli divize podřízený protitankový dělostřelecký oddíl. Dále bylo 18 kusů těchto kanónů rozptýleno ve střeleckých praporech, po dvou u protitankové čety každého praporu. Dalších 12 nebo 18 jich bylo v protitankových bateriích střeleckých pluků. Naplněnost těchto tabulkových počtů byla různá průměr byl kolem 50%.
Malé počty plukovních a divizních dělostřeleckých hlavní různých ráží tento nedostatek nemohl suplovat. Navíc celková zastaralost plukovního a divizního dělostřelectva nedokázala speciální protitankové kanóny nahradit – bylo v boji s tanky málo účinné a přesné.
Situaci zhoršila i skutečnost, že vyvinuté a v roce 1941 prokazatelně velmi dobře účinné protitankové pušky nebylo kdy vyrobit v potřebném množství a dodat k vojskům. Přesto protitanková puška byla vyvinuta a odsouhlasena k zavedení do výzbroje od roku 1932.
Vložka 1: Sovětské protitankové pušky
Противотанковое однозарядное ружьё обр. 1941 г. системы Дегтярева tedy protitanková puška PTRD-41 byla navržena konstruktérem Děgťarjovem v roce 1932. Zbraň využívala nově vyvinutý vysoce výkonný náboj ráže 14,5 mm s ocelovým jádrem, který dokázal probít 25 mm pancíř na vzdálenost 500 metrů. Od roku 1941 byl zaveden náboj s wolframovým jádrem – těžším a tvrdším, který dosahoval vyšší rychlosti a měl lepší průbojnost. Uvádí se, že na vzdálenost 300 metrů dokázal prorazit 40 mm silný pancíř, pokud projektil dopadl kolmo na objekt.

Protitanková puška PTRD-41 byla s úspěchem používána proti německé technice, která měla slabší pancéřování, tedy obrněné automobily a transportéry a tanky starší generace. Proti novějším německým tankům však byly v čelním boji neúčinné, proto bylo střelcům doporučováno, aby stříleli do pásů nebo z boku či zezadu pod věž, do prostoru motoru a palivových nádrží, na hnací kola, zaměřovače či periskopy.


Protitanková puška PTRD-41. První obrázek ukazuje střelce s nadřízeným důstojníkem v bojích o Tulu v roce 1941. Druhá potom postavení této zbraně 316. střelecké divize generála Panfilova v boji na možajské silnici
Protitanková puška PTRD-41 byla jednoranná, což bylo oproti protitankové pušce typu PTRS její jedinou nevýhodou. Typ PTRD-41 byla spolehlivější, jednodušší, méně náročná na údržbu. Střelbu usnadňovaly mohutná úsťová brzda a dvojnožka, upevněná pod hlavní.
ПТРС-41 / Противотанковое самозарядное ружьё обр. 1941 г. системы Симонова tedy PTRS – 41 konstruktéra Simonova zavedená do výzbroje také v roce 1941, měla samonabíjecí závěrový mechanismus s odběrem prachových plynů a zásobník na pět nábojů. Právě tyto prvky byly původci mnohem větší poruchovosti zbraně v porovnání s lehčí a jednodušší PTRD – 41. Stavbu zbraně dále komplikovalo ústrojí upevnění hlavně, umožňující odejmutí hlavně a usnadnění přepravy zbraně. Přesto se tato zbraň osvědčila sovětská pěchota ji používala stejně jako jejího předchůdce celou válku.

Protitankové pušky se do výzbroje Rudé armády dostaly v době, kdy vzhledem k rychlému nárůstu mohutnosti pancéřové ochrany německých tanků rychle ztrácely na své původní účinnosti. Z určitých důvodů považovala sovětská armáda obě protitankové pušky za velmi účelné univerzální zbraně. Stále se dobře hodily k ničení lehce chráněných cílů, jako byly nákladní automobily. Při boji v městské zástavbě byly sice velmi neobratné, ale zároveň účinné.


Zde první obrázek ukazuje protitankovou pušku PTRS-41 v postavení u města Jelňa v roce 1941. Druhý je potom skoro unikátní – je to protitankový opěrný bod v boji o město Voroněž v roce 1942. Ta unikátnost je dána tím, že v tomto postavení jsou vedle sebe oba typy protitankových pušek.
Rudá armáda nebyla během 2. světové války jediným uživatelem těchto zbraní. Němci během počátečních fází vpádu do Sovětského svazu systematicky využívali co největší množství ukořistěných zbraní pro svou vlastní potřebu. Pušku PTRD – 41 označovali 14,5 mm Panzerabwehrbüchse 783 ( r ) a PTRS – 41 jako 14,5 mm Panzerabwehrbüchse 784 ( r ) . Po roce 1943 se jejich použití u německých frontových jednotek značně omezilo.
Ty dva pěkné barevné obrázky jsem mrzce zcizil u kolegů na Válka.cz. jsou v těchto odkazech.
http://forum.valka.cz/topic/view/31155/SOV-PTRD-41
http://forum.valka.cz/topic/view/31157/SOV-PTRS-41
Tímto jim děkuji a pokud budete mít čas, tak si sekci protitankové zbraně na tomto webu proběhněte, je to zajímavé, jsou to šikulové.
A pokračujeme.
Z výše uvedeného tedy plyne, že velký nedostatek protitankových zbraní neumožnil vytvořit účinný systém protitankové palby. Protitankové prostředky, které měla divize k dispozici nemohly zajistit dostatečnou hustotu protitankové palby na široké frontě obrany divize. Hustota protitankových děl se pohybovala u některých divizí v rozmezí 0,5 až 1 dělo na 1 kilometr fronty.
Situaci zhoršovalo i to, že tato děla byla rozmístěna lineárně na předním okraji obrany, což bylo dáno jak už víme lineárním učleněním bojové sestavy a do hloubky 2 až 3 kilometry. To umožnilo zkušeným německým tankistům poměrně lehce překonat prostor pokrytý protitankovou palbou a následně udeřit na pěchotu která už měla k dispozic jen zápalné láhve a ruční granáty.
Je zajímavé, že tyto bojové prostředky jsem nikdy a nikde do systému palby u Rudé armády neviděl započítané.
Dalším problémem bylo, že i ta protitanková palba která byla k dispozici, nebyla dostatečně dána do součinnosti s protitankovými zátarasy všeho druhu Dále se projevila velmi negativně počáteční snaha na počátku rozmisťovat divizní dělostřelectvo za přirozenými překážkami- snaha uchránit ho před tanky.A aby to nebylo málo, pokrytí boků a styků protitankovou palbou bylo minimální.
Snadnost s jakou potom tankové síly prolamovaly sovětskou obranu a devastovaly prostory hluboko v týlu bránících se vojsk nemůže nikoho moc překvapit. Tolik protitanková palba.
A jak to bylo s palbou pěchotních zbraní a dělostřelectva? I zde se ukázaly velké nedostatky. Příkladem může být organizace palebného systému v bitvě pod Moskvou, konkrétně u 50. střelecké divize. Co na schématu vidíme?

Divize bojuje ve dvou sledech. Pravý soused je 144. střelecká divize a levý 82. střelecká divize. První sled má vybudovanou lineární obranu a všechny síly prvosledových pluků jsou v jedné linii. Stejně uspořádán i druhosledový pluk. Navíc bylo vyhodnoceno po válce, že ani velitelský sbor divize nebyl na potřebné výši a neuměl palbu organizovat. Na neúspěchu palby se podepsalo i to, že palebných prostředků byl velký nedostatek.
Jsou zde zakresleny:
- prostory dalekého palebného napadení
- jednotlivé úseky soustředěné palby
- nepohyblivé palebné přehrady
- jsou zde, a to jsem viděl málokde, zakresleny i tankové léčky. Jedna dokonce střeží most přes řeku Moskvu, velmi dobře umístěno a v bojových sestavách pluků jsou posilové tanky nebo tankové jednotky.
Ta nezkušenost velitelského sboru se mi zdá ale zvláštní. Naopak, já bych řekl, že tato divize a její velitelé nezkušení nebyli. Jen tak lehce na to mrkneme a uvidíte sami.
Vložka 2: 50. střelecká divize a její velitel v říjnových dnech roku 1941 bojích plukovník Arkadij Aleksandrovič Borejko.
50. střelecká divize vznikla v roce 1936 ve Vitebsku jako součást sil určených pro obranu opevněného prostoru číslo 61. v Polocku. Na své první bojové nasazení nečekal dlouho.
Napřed byla v roce 1939 nasazena pro zabrání části Polska dle tajného protokolu paktu Molotov-Ribbentrop.
Následně byla přeložena na sever a od 3. února 1940 do 13. března se účastnila druhé části války s Finskem.
Divize byla tvořena: velitelstvím
2., 49. a 359. střelecký pluk
202. dělostřelecký pluk
257. houfnicový dělostřelecký pluk
V bojích v říjnu 1941 byla posílena 398. tankovou brigádou.
Od 01.11.1941do 20.10.1942 byl její součástí 480. minometný prapor
89. samostatný protitankový prapor
6. průzkumná rota
68. samostatný ženijní prapor
81. samostatný spojovací prapor (tvořený 81.a1 443. samostatnou spojovací rotou
614. a později 10. zdravotnický prapor
07. samostatná rota chemické ochrany
41. a později 130. automobilní rota
51.a později 219. divizní veterinární nemocnice
V bojích po 1.11.1941 až do konce války byla postupně, ale pořád reorganizována a doplňována a stala z ní velmi silná, zkušená a dobře bojující divize.
Před válkou byla rozmístěna v prostoru Polovo – Borovucha – Ekimaň v oblasti Vitebska. Podle plánu krytu příhraničního prostoru pro 21. střelecký sbor do jehož bojové sestavy divize válečně přecházela, měla divize k 15 dni mobilizace zaujmout postavení východně od města Grodno a vybudovat obranné postavení jako druhý sled 3. armády.
Dne 15. června 1941 divize obdržela rozkaz velitele 3. armády, který ji přikázal provést vyvedení všech jednotek z mírových posádek a 18. června 1941 se soustředit v lesích jihozápadně od města Smorgoň. Při pochodu do určeného prostoru byla odebrána 3. armádě a převedena pod velení 13. armády.
Její první bojový úkol byl už ovlivněn válkou kterou Rudá armáda od počátku krutě prohrávala. Jeho obsah byl takový, že spolu s útvary 5. tankové divize, útvaru frekventantů Volenského pěchotního učiliště a 84. pluku NKVD, aby zaujaly obranu severozápadně od města Molodečno v minské oblasti na linii Daňuščevo – Smorgoň. Části divize šly do bitvy s nepřátelskými silami na řece Vilija, severozápadně od Molodečna, nedokázaly ale nápor zkušených německých vojáků zadržet a v boji ustupovaly k městu Pleščenicy.
Divize bojovala na severním křídle již rozbité 13. armády a od 27. června 1941 byla odříznuta od hlavních sil armády a ustoupila jediným volným směrem k řece Berezina severně od Borisova. Ráno 30. června 1941 se soustředila v prostoru Logojsk – Pleščenica. Celou dobu si dokázala udržet soudržnost, většinu těžkých zbraní a i když byla hodně oslabena, byla to pořád divize.
Zde vzala pod své velení zbytky zničené 64. střelecké divize a zbytky 331. střeleckého pluku ze 100. střelecké divize, která byla obklíčena u Ostrošického Gorodka a takto posílena dne 1. července 1941 opustila Pleščenicu. Od 2. července 1941 se bránila
Dne 2. července 1941 se bránila v směru Borisovo, kdy svedla boj který trval několik dní se silami německé 20. motorizované divize. S touto divizí svedla rovnocenný boj, která obnášel i pouliční boje a boje muž proti muži v tomto prostoru. Nakonec motorizovaná německá pěchota prorazila obranu 50. střelecké divize a obsadila Begoml. Zde ale byla 50. střeleckou divizí v příštích třech dnech 20. motorizovaná která se pokusila z Begomlu útočit na Lepel opět na tři dny zadržena. Bojovala o obce Lipsk, Palik, Cholcholica a Studenka severně od Borisova.Studenku si vojáci 20. střelecké divize a 20. motorizované dovize několikrát přehodili z ruk do ruk za těžkých pouličních bojů. Nakonec do krajnosti vyčerpaná 50. střelecká divize začala 5. července 1941 začala ustupovat přes Senno, do 7. července 1941 dorazila k Vitebsku a zde po začlenění do své sestavy koho a co bylo možno, od 9. července 1941, bojovala východně od Vitebska. Po třech dnech byla 11. července 1941 z důvodu velmi těžkých ztrát stažena z boje do města Veliž k reorganizaci a doplnění. Bohužel aniž by se podařilo divizi nějak zásadně dát do pořádku, už 14. července 1941 do Veliže dorazily předvoje wehrmachtu a všechny síly Rudé armády které se dokázaly vyhnout obklíčení, zahájili ústup na východ pro reorganizaci.
Dne 23. července 1941 se po těžkých ústupových bojích a několikerem krátkodobém obklíčení podařilo vyvést zbytky 50. střelecké divize z bojového pásma a divize byla rozmístěna v prostoru 12 kilometrů východně od města Vjazma a měla se dočkat doplnění lidmi, výzbrojí a materiálem. Zde se divize skutečně dočkala doplnění a obnovení divizních jednotek a prošla krátkým bojovým stmelením.Výhodou bylo, že doplňky byly většinou vojáci a velitelé, kteří se dokázali probít v bojích do Velké země, a byly to tedy vesměs už v boji zkušení vojáci.
Dne 6. srpna 1941, během bitvy u Smolenska, byla 50. střelecká divize zasazena do útočné fáze této bitvy a dokázala u Jarceva postoupit o 17 kilometrů na západ, natloukla zde přítomným německým silám budku a 17. srpna 1941 divize převzala obranu na linii Rjadin - Osipovo – Čistaja a od 29. září čelila sílícímu náporu německých sil.
1. října 1941 v obranné zóně 50. pěší divize v prostoru 10 až 12 km severovýchodně od Jarceva a 3 až 4 km od soutoku řeky Vop, a řeky Carevič obsadil palebné pozice posilový 120. houfnicový pluk.
Dne 3. října 1941 divize pokračovala v držení linie Rjadin - Osipovo – Čistaja, jihovýchodně od Duchovčiny. Dne 4. října 1941 divize opustila neudržitelné pozice, překročila řeku Vop a zaujala obranu na východním břehu této řeky v úseku Kurganovo – Podyliše – Ozeryše. Zde, kryta vodní překážkou dokázala na svém úseku odrazit všechny útočné pokusy nepřítele. Utrpěla ale velké ztráty působením nepřátelského letectva. Jenže bylo to málo platné – německá operace Tajfun jela jen s malými korekcemi a nakonec bylo jasné, že u Vjazmy dojde k další vojenské katastrofě. 50. střelecká divize byla stále v poměrně dobré kondici a dostala zvláštní úkol. Opustit do té doby úspěšně bráněná postavení, jako celek nastoupit na nákladní vozidla a po přesunu na východ do prostoru Vjazmy udeřit severně do čela severního obkličovacího ramene a zabránit tak uzavření stovek tisíc vojáků do dalšího kotle. Než se tak ale stalo, Němci kotel uzavřeli. Divize tedy byla zachráněna a postupovala dle dalších rozkazů ve směru na Tumanovo jižně od Gžatska v městu Vereja.
19. října 1941 divize bojovala u Vereji ale nakonec byla z rozkazu vyššího velení být stažena a přemístěn do prostoru Šalikovo – Dorochovo a zde krýt přístup k Možajsku. Po provedení nočního pochodu k ránu 20. října 1941 skutečně divize dosáhla prostor Šalikova, a začala se připravovat k obraně, vše v dotyku s nepřítelem. Oslabená divize byla pro vedení obrany poměrně významně posílena. Obdržela tyto síly:
- dva oddíly 154. houfnicového dělostřeleckého pluku
- 999. lehký dělostřelecký pluk
- 316. stíhací protitankový dělostřelecký pluk
- 20. tankovou brigádu, která byla zformována ve dnech 1. až 8. října. Byla to silná brigáda, měla mimo jiné 26 kusů tanků T-34/76, 20 tanků T-26 a 12 tanků T-4. Dále měla 8 samohybných protitankových děl ráže 57 mm. Tankové léčky v bojové sestavě 50. střelecké divize jsou tvořeny tanky a tankisty právě této formace. Samotná divize byla součástí 19. armády

Vojáci 20. tankové brigády při fasování menáže
Večer 20. října 1941 se divize přesunula přes řeku Protvu na obranou linii Alexino – Pertiščevo a potom do potom západně od Dorochovu, kde byla organizována pevná obrana. Divize byla doplněna pozůstatky 19. a 103. pěší divize, které se probily z obklíčení u Vjazmy a také vojáky prozatímní bojové skupiny vyvedených u obklíčení generálmajorem Kondratěvev.
23. října 1941 se divize dostala i posilovými silami pod mimořádně těžký úder nepřítele. Boj který vedla nelze nazvat jinak než brutální. Divize nakonec úderu neodolala a i posilovou 20. tankovou brigádou couvla k Dorochovu, o který svedla tvrdý boj a po ztrátě možností město udržet, zahájila organizovaný ústup na východ.
25. října 1941 v obci Gorbovo, byl v krutém boji, kdy odmítl vydat své pozice a jeho vojáci bojovali do pověstného posledního dechu téměř úplně zničen výcvikový divizní 230. pluk. Z více než osmi set jeho vojáků bitvu přežilo a dostalo se ke svým jen 27 vojáků.

Výkazník 50 střelecké divize po zde popsaných bojích
Do 31. října 1941 divize ukončila ústup a zaujala obranu u Tučkova Muchina a Danilovky a od 5. listopadu se stala součástí 5. armády. Zde divizi opustíme, její další osudy jsou mimo rámec této práce.
Ve zde popsaných bojích divizi veleli tři velitelé:
Generál major Vasilij Pavlovič Jevdokimov, zmizel beze stopy v červenci 1917 a ani poválečné vyšetřování nedokázalo odhalit jeho osud.


Velitelé 50. střelecké divize plukovní Arkádij Alexandrovi Borejko a jeho krátkodobý nástupce Sergej Ivanovič Jovlev
Plukovník Arkádii Alexandrovi Borejko, byl těžce raněn dne 16. října 1941 a po uzdravení v květnu roku 1942 byl převelen k jiné divizi. Velení divizi po něm převzal jeho zástupce podplukovník Sergej Ivanovič Jovlev, který divizi velel jen dva dny.

Generál major Nikita Fedotovič Lebeděnko, který divizi vedl až do 12. března 1942.
Myslím si tedy, že velitelé divize zkušenosti nabrali a i divize, přestože opakovaně v boji s nesmírně zkušeným a schopným nepřítelem čelila vážným potížím, rozhodně nepropadla.
Přesto hodnotitelé boje této divize dále uvádí a zde už asi správně, že lineární uspořádání palebných prostředků stejně jako bojové sestavy sice umožnilo hustotu palby pěchotních zbraní před předním okrajem 5 až 6 výstřelů na jeden metr za jednu minutu ale neumožnil stejné nebo podobné možnosti v hloubce obrany. Palba dělostřelectva se plánovala pro skupiny podpory pěchoty a málo se spojovala s palbou střeleckých jednotek a sousedů.
Velký nedostatek dělostřelectva se vůbec nevedl boj proti nepřátelskému dělostřelectvu. Jen pro oklamání německých dělostřeleckých pozorovatelů byla vytvořena fikce kočovných děl, která neustále kmitala po obraně a střílela a tím vytvářela , či měla vytvářet u nepřítele pocit, že obránci mají děl přímo hafo a ještě díky tomu nebylo možno zjistit kde skutečně jsou a vytvářelo to velké množství klamných cílů pro německou dělostřeleckou přípravu.
Prostě děl bylo všeobecně málo, měla nedobré charakteristiky a tím nebyl palebný systém schopen zajistit odolnost obrany a potřebě tedy nevyhovoval. Na počátku války a to platí až do jara 1942, že palebné možnosti dělostřelectva například 32. střelecké divize vést soustředěnou palbu na ploše max. 26 hektarů a nebo nepohyblivou přehradu o šířce max. 2 kilometry. Stejná divize na konci války měla čtyřnásobně větší možnosti.
Velmi málo účinný byl sytém protitankové palby, jelikož hustota protitankových děl byla od 0,4 do 1 kusu na jeden kilometr fronty.
Válka je tvrdá škola a ty co přežijí první zkrumáže, učí rychle a velmi účinně. Proto se velmi rychle objevily fundované rozbory německé útočné taktiky pomocí tankových sil a jak tedy tomu čelit jak celkovým palebným systémem tak zejména protitankovými prostředky. Už na konci prvního období se u střeleckých divizí značně zlepšila organizace palebného systému. To je možno vidět například u 33. gardové střelecké divize 62. armády generála Čujkova v červenci 1942 na přístupech ke Stalingradu.
Palebný systém u této divize byl členěn do hloubky 6 až 8 kilometrů. V praporních rajonech se využívalo ke zničení nepřátelských tanků jedné až dvou protitankových baterií a pěchotních protitankových prostředků – ručních granátů, protitankových pušek, zápalných láhví a protitankových ručních granátů. Střelecké roty bojovaly pěchotními prostředky výše uvedenými, hlavně protitankovými puškami a jejich palebná postavení byla uzpůsobena ke kruhovému výstřelu.
Některé střelecké prapory se bránily na frontě široké až 5 kilometrů. V těchto případech byla obrana zaujímána po jednotlivých rotních rajonech a mezery mezi nimi byly kryt křížovou palbou.
Střelecké pluky byly podporovány divizním dělostřelectvem. Palposty dělostřeleckých oddílů byly budovány 3 až 4 kilometry od předního okraje a to tak, aby jejich děla byla schopna přímou palbu na tanky, které by pronikly za přední okraj. Veškerá palba byla plánována tak, aby její těžiště bylo před předním okrajem, ale byla zajištěna i v hloubce obrany. Palebný systém se v této době už propojoval se zátarasy všeho druhu.
Příkladem jak byla organizována palba na konci tohoto prvního období ukazuje další schéma, které ukazuje palebný systém 233. střelecké divize v obraně v říjnu 1942.

Co schéma ukazuje?
Poměrně sofistikovaný palebný systém, kde jsou připraveny daleké palby ke dvěma datům - a to 3.10 a 10.10.1942. Tyto palby provádí ze svých postavení celá 684. dělostřelecký pluk. Daleké palby jsou plošné a na schématu mají podobu elips.
Dále zde jsou k těmto datům připraveny a zastříleny úseky soustředěných paleb, kterých se účastní vždy určené dělostřelecké oddíly a dělostřelecké i pěchotní zbraně pluků a praporů včetně minometů ráže 82 a 120 mm.
Nechybí ani dvě varianty palebných nepohyblivých přehrad. Je potřeba si všimnout i toho, kolik je v sestavě zakresleno praporních a plukovních minometů, postavení samostatného protitankového dělostřeleckého oddílu i prostorů rozmístění jednotlivých oddílů 684. dělostřeleckého pluku.
Základem palby pěchotních zbraní byla palba těžkých kulometů, které se zde vyskytovaly v plných počtech a pro zvýšení odolnosti i jejich krytí byly umístěny ve dřevozemních objektech a to jak na předním okraji, tak i v její hloubce.
Zde hodnotitelé vidí jediný nedostatek – v této době ještě neuměli velitelé divizí a jejich náčelníci dělostřelectva plánovat pohyblivé přehradné palby pro rozvrácení tankových útoků.
Takže v bojích pod Moskvou bylo těžiště organice paleb před předním okrajem, u Stalingradu už i v hloubce na nejdůležitějších směrech. U Stalingradu už bylo více zbraní celkově a tak se zesilovala jak protitanková palba, tak i dělostřelectva divizního stupně, u pluků a praporů Členění do hloubky divizím dávalo více šancí udržet své obranné linie.
Bohužel ani v této době nebylo dost zbraní a munice k nim pro vytváření opravdu účinných přehradných paleb a zejména pohyblivých. Na to divize jako samostatné celky ještě nestačili a posilových prostředků velké účinnosti bylo stále málo – děsivé ztráty z prvního období války nebylo lehké nahradit. Ale pracovalo se na tom velmi vážně a blýskalo se na lepší časy.