jmodrak píše:V podstate zbieraním drbov

. Keď som sa hlbšie zaujímal o tom, čo sa tam v Maroku dialo, prekvapili ma určité veci a ľudia, ktorý mali potom dosť významný podiel v budovaní moderných armád. Napr. práve v roku 1924 sa uskutočňujú prve manévre reichswehru s "panzer" a vychádzajú prvé teoretické diela E. Volckheima na tému nie len tanky, ale aj boj s tankmi. Táto tematika sa zavádza medzi učebné osnovy vtedajších voj. škôl. V Rusku to bol V.S. Barabanov. Je tu jednoducho kvalitatívny skok. Tí ľudia jednoducho museli niečo "zažiť", čo ich posunulo ďalej ako napr. Francúzov alebo Angličanov. A tie zmeny neboli iba u tankov. Menil sa prístup k pechote, lietadlam ale aj chem. zbraniam. A jediná "moderná" vojna tej doby bola v Maroku. Preto som aj písal, že to bola 1 vojna 20. storočia. Takže sa trochu pohrabať v spomienkach na týchto ľudí, kedy sa objavia rozpory medzi oficiálnou verziou životopisu a napr. spomienku ženy na toto obdobie. Porovnať je ho teoretické práce s tím, čo tam asi robil veľa napovie. Viem, že Francúzi po nich išli, dokonca mali menný zoznam, ale monotónne odpovede daných vlád, typu, že daný človek nejestvuje alebo je niekde celkom inde (aj keď frantíci mali mena z pasov), iba dokladá, že to držali pod riadnou pokrievkou.
Já si myslím, že tady se hledá tajuplné (a zatím důkazově i kompletně utajené

), senzační a přelomové zdůvodnění pro zcela přirozené nepřelomové události. Konflikt v Maroku měl výrazný dopad především na různá osvobozenecká hnutí a jejich vůdce. Co se týká dopadu na budování armád, tak opět tu byla zkušenost především s protipovstaleckým bojem. Když si člověk vezme, jaké poznatky si odnášeli ve Španělsku a Francii (ať už byly poté využity nebo zapomenuty), tak se to opět váže hlavně na protipovstalecký boj a flexibilitu...málokdo to chtěl montovat do kontinentálních armád (ostatně jedním z prvních poznatků bylo, že armády a taktika strukturované pro boj v Evropě se pro tento boj moc nehodí...těžko si tedy představit, že někdo bude zpětně aplikovat něco, co se zase logicky nehodí pro Evropu).
jmodrak píše:Prvé masové nasadenie tankov nebolo v roku 1935, ale o 18 rokov skôr. Presnejšie 20.11. 1917. Že to neboli Nemci, neznamená, že to ako "obeť" nezaregistrovali.

S tím, ako sa vysporiadali, v tej dobe iba improvizovane, dalo mysliacim vojakom podnet, ako sa v budúcnosti tomu vyvarovať. Svoje teoretické predstavy potom potom mohli vyskúšať napr. v Maroku, kde boli aj Sovieti. Aj keď sa nejednalo o veľkú koncentráciu, ako laboratórium to stačilo.
Když si vezmu třeba Španěly - Nejmasovější (ale stále tu mluvíme o počtech kolem jedné desítky strojů) nasazení se událo při samotném prvním nasazení, kde tanky ujely pěchotě a povstalci na ně svalovali balvany, stříleli do průzorů a dokonce se podobným způsobem podařilo i pobodat člena posádky dýkou do obličeje. Ne tedy zrovna moderní operace a protitankový boj. Posléze už bylo nasazení minoritní a sporadické a malým počtem strojů, což k dalším sofistikovaným příležitostem moc nenahrává. A ani Španělé si z toho zdá se (dle sebraných a diskutovaných nedostatků) nevzali nic převratného, co by se neobjevovalo jinde a jindy.
Nic z této války moc nenaznačuje tomu, že by se pojetí tanků bralo jinak, než jako klasický podpůrný prostředek pěchoty. Teorie o tom, že to byl nějaký prekurzor k masovému a koncentračnímu stylu nasazení tanků mi tedy přijdou poněkud divoké a předčasné. A toto se dá vztáhnout i na jiné oblasti.
jmodrak píše:Je ho armádu podporovalo Nemecko a poslala tam inštruktorov, ktorý vypracovali pre je ho armádu taktiku. Ušili mu ju takpovediac na mieru. Vojny sa zúčastnili aj sovietsky poradcovia, ktorý ju potom doviezli domov a vyučovali ju potom na Frunzeho akademii. Bola samozrejme rozpracovaná, upravovaná atď. Ale bola to vo svojej dobe ta najlepšia taktika. O čom sa osobne mohol presvedčiť aj Petén.
A zdroje? Je tu jistý Josef Otto Klems, zběh z francouzské cizinecké legie německého původu, který se stal Abd el-Krimovým poradcem a byl nazýván El Hadj Alemán, ale to je myslím asi to nejbližší, co se německému poradci podobá a stále je to na hony vzdáleno tomu, co naznačuješ. Co je celkem jisté je leda to, že Němci pomáhali Španělům vyrábět ten plyn, který pozdějí na Rífy pouštěli. Takže trošku z druhé strany.
To samé sovětští poradci. Kdo, kde kdy?
Abd El-Krim měl k ruce nějaké Evropany, ale byla to směska dobrodruhů a zběhů různých národností (od Angličanů přes Němce po Turky), kteří sofistikovaným vojenským vzděláním moc nedisponovali (což neznamená, že nemohli být užiteční pro výcvik, organizaci a tvorbu taktiky domorodců) a k oficiálním vojenským poradcům měli daleko.
jmodrak píše:Dá sa povedať, že tí, ktorý cvičili Rífsku armádu, museli mať veľké skúsenosti s protitankovým bojom, keďže "lúpežníci" porazili najelitnejšiu časť španielskej armády aj s tankmi. Bola vytvorená taktika, že samotná pechota 1. sledu s tankmi defakto nebojuje, necháva ich prejsť, držiac liniu, ale nedovoľuje ich rozvinutiu, delostrelectvo a palebné prostriedky oddeľujú pechotu a spolu s určenými jednotkami potom ničia tanky.
Jak už jsem psal výše - nějací poradci a nějaký zvláštní tankový boj (natož protitankový) jsou velice diskutabilní a éterickou záležitostí.
jmodrak píše:keďže "lúpežníci" porazili najelitnejšiu časť španielskej armády
jmodrak píše:Nemci vytvorili z "lúpežníkov" efektívnu armádu, ktorá si to bola schopná rozdať so super veľmocou tej doby nielen na suchu, vo vzduchu ale aj na mori. A ani yperit zhadzovaný americkými letcami vo službách Francúzska - marockého sultána, im v tom nezabránil.
1) Elitní armáda to zrovna nebyla, zvláště na počátku...spíše pravý opak. A dávat mezi pojmy "tehdejší Španělsko" a "supervelmoc" rovnítko je přinejmenším podivné. Druhořadá evropská a koloniální mocnost v úpadku je myslím vhodnější.
2) Ještě jednou se ptám, jací Němci?
3) I ve vzduchu a na moři? Tak to bych poprosil více rozvinout. Protože to mne enormně zajímá

4) I ta efektivní armáda byla efektivně potlačena, když protivníci začali vykazovat efektivní protipovstalecké kvality.
Celkově si myslím, že vše kolem Maroka plave na vodě a to dost výrazně. Pokud by jsi měl mne a ostatní přesvědčit o opaku, tak je k tomu potřeba přeci jen více než sbírání drbů. Do té doby budu osobně velice ale velice skeptický k celé té široké teorii a jejím dalekosáhlým důsledkům.