
Sabotážní činnost francouzských zajatců
V průběhu první světové války, bylo v německém zajetí velké množství francouzských vojáků, ti byli odesíláni na nucené práce do zemědělství i do průmyslu. Dle válečného řádu francouzské armády byl každý voják povinen sloužit své vlasti také v zajetí. Francouzský generální štáb tedy vypracoval pozoruhodný sabotážní plán. Francouzští zajatci dostávali z domova přes Červený kříž balíčky s jídlem na přilepšenou. Balíčky u vybraných mužů obsahovaly nejen jídlo a kuřivo, ale také zamaskované pokyny od nadřízených a také sabotážní materiál. V buchtách, bochnících chleba, konzervách a sklenicích se zavařeninami byly ukryty kapsle s vysoce účinnými jedy k nakažení dobytka, ampulky s kyselinou sírovou určené k ničení sklizené úrody brambor nebo třeba zápalné kapsle se zpožďovačem, které dokázaly po odchodu zajatců podpálit stohy slámy nebo skladiště. Spolu s jídlem byly vojákům také skrytě posílány pokyny k jejich použití, které byly šifrovány Kronfeldovým klíčem. Jedná se o jednoduchý kryptografický způsob utajeného předávání informací. Jeho princip je že pod čistý text se napíše stále se opakující číselný kód, přičemž každé písmeno textu "in claris" se posune o tolik míst doprava, jaké číslo je pod ním napsáno.
Němci přišli na stopu francouzským sabotérům nešťastnou náhodou, když při rutinní prohlídce jednoho z baráků zajateckého tábora 12/II našli u zajatce seržanta Michela Dubouchyho (1896-) pokyny k dalším akcím. Ty měl ukryté v umělé sardince, přidané do konzervy, která se však bohužel při příchodu bachařů převrhla a pozorný feldwebl si makety všiml. Seržant Dubouchy byl v rozporu s mezinárodním válečným právem krutě mučen, načež přiznal, že je jedním z velitelů a instruktorů sabotážní organizace a do zajetí se dostal podvodem. V jeho slamníku Němci objevili další zašifrované pokyny, ale odmítal vyzradit kód. Německým dešifrantům bylo jasné, že se musí jednat o jednoduchou šifru, protože Dubouchy těžko mohl v podmínkách zajetí bez pomůcek provádět složité matematické úkony k dešifrování zpráv. Německý tým jemuž velel Tristan Busch, během několika týdnů postupně vyzkoušel všechny známé polní šifry, počínaje kódem Alexandra Velikého, až si nakonec jeden z nich vzpomněl právě na Kronfeldův klíč. Nedařilo se jim ale přijít na samotný kód - kombinaci čísel, kterou si mohl snadno zapamatovat. Busche napadlo použít jeho zajatecké číslo 42536, ale obráceně. Když depeši rozšifrovali, zjistili velice zajímavé informace:
"...Tuby s aspirinem obsahují nové, neobyčejně účinné tablety k nakažení dobytka. Musí být dány tři hodiny před soumrakem do žlabů s pící. Zároveň musí být umístěny do slámy podestýlky malé rourky, které jsou v krabičkách s cigaretami. Požáry vzniknou v noci, nakažený dobytek bude odveden do sousedních stájí, kde infikuje tamní stáda. Tak vzniknou epidemie. Větší zápalné zařízení je ukryto v doutnících, v každé krabici s 50 doutníky je 10 zápalných rourek. V každé plechovce s mlékem je pět párů malých fiolek, které je třeba umístit po dvou na oba konce doutníku šest hodin před plánovaným požárem. Odstranit uzávěry s dobře upevnit! Použít ve skladech, mlýnech, chemických továrnách, skladech dříví tři hodiny před skončením práce. Požáry pak vypuknou, když už zajatci dávno opustí pracoviště. Velký význam má zakládání ledních požárů, prostředky k akci jsou už na cestě..."
Seržant Michel Dubouchy byl postaven před soud a v rozporu s válečným právem popraven. Ačkoliv Němci slavili vítězství své výzvědné služby, jednalo se pouze o malý kousek celé sabotážní organizace, která i nadále pokračovala ve své činnosti a to až do konce války.
Zdroj:
http://www.secretintelligenceservice.or ... ssages.pdf
http://survinat.com/2014/02/encryption- ... he-cipher/
http://www.securitymagazin.cz/historie/ ... 58309.html
Journée des prisonniers de guerre de Vaucluse (Jules Flour)