ÚVOD
Dar poloboha Prométea lidstvu, tedy oheň, se stal pro lidi pověstným dobrým sluhou i zlým pánem. Oheň představuje mocného služebníka lidí jak v míru, tak i ve válce. Co existují lidé mající oheň, po tu dobu existují snahy tento jev využít i ve vojenství.

Malířova představa řeckém ohni
Svého vrcholu tyto snahy dosáhly v první polovině dvacátého století, kdy byly v obou světových válkách nasazeny plamenomety. Stacionární, přenosné, na vozících i instalované na vozidlech zbraně tohoto druhu, měly obrovský ničivý účinek a velmi silný působily i na morálku nepřítele. Ono když kamaráda vedle vás v zákopu zabije kulka, je to zlé. Ale pokud jej zaživa spálí proud ohně, je to zničující zážitek.
V současné době jsou klasické plamenomety pokládány za zastaralé.
Klasický plamenomet či po našem klidně i ohňomet je zařízení – zbraň, která vystřeluje proud hořící kapaliny. Konstrukce takové zbraně zpravidla není příliš složitá, složité je ale najít takové upořádání, aby to opravdu k něčemu bylo. Má tyto hlavní součásti:
- nádrž na hořlavou kapalinu,
- zařízení pro výmet této kapaliny a je to možno buď pomocí stlačeného plynu v druhé nádobě, plynem získaným spálením náložky střelného prachu nebo dokonce mechanicky, kdy výtlačný píst může být poháněn opět stlačeným plynem nebo spalnými plyny z nábojky
- zařízení pro dávkování hořlavé kapaliny u pístových plamenometů
- samotnou dejme tomu pušku se spušťadlem, zaměřovačem a zápalným mechanisme pro iniciaci plamene.

První plamenomety použitelné v boji – císařská německá armáda
Běžná hmotnost pěchotních plamenometů se pohybovala kolem 30 kg, jejich maximální dosah zpravidla nepřekračoval 30 m. Byly však vyrobeny také malé jednorázové plamenomety (pouze na jeden zážeh) a naopak i těžší typy, které se daly převážet na vozíku, případně se montovaly do vozidel, eventuálně fungovaly také jako statické obranné nástrahy, jež se označují jako plamenometné fugasy. U vozidlových systému potom mluvíme o stovkách kilogramů hořlavých látek, a dosahu o kolem 100 až 130 metrů a i více, záleží na použitém systému plamenometu.
Náplní plamenometů jsou hořlaviny, což jsou chemické prvky, sloučeniny nebo směsi, které při svém hoření vyvíjejí vysoké teploty, kdy některé potřebují vzdušný kyslík, a jiné nesou okysličovadlo v sobě samotné.
- nejjednodušší jsou nezahuštěné směsi benzínu, nafty či zbytků z destilace ropy.
- složitější a účinnější jsou směsi ropných uhlovodíků zahuštěné, obecně označované jako napalmy. Napalm je de facto TOP starší doby a toto slovo je dáno zkratkou Napthetic Petrol Acid Palmitate, tzn. vlastně benzín zahuštěný kyselinou palmitovou. Později se zahušťovalo vším možným - polystyren, kaučuk či rozmanité soli kyseliny palmitové, stearové nebo olejové. Napalm je obecně hustá kapalná hmota (gel), která má nízkou prchavost a zároveň velkou přilnavost k povrchu.

Použití napalmu ve válce
Efektivitu uhlovodíkových směsí lze dále zvýšit přidáním některých specifických prvků, které se i samy používají coby zápalné zbraně v dělostřelecké nebo letecké munic, například dobře známý bílý fosfor, hliník a hořčík, jež rovněž mají silný zápalný účinek.
Tyto směsi se označují za Pyrogely a pro klasické plamenomety se využívali jen vzácně. Za zmínku stojí i směs zvaná supernapalm, což je napalm obohacený alkalickými kovy, sodíkem a draslíkem, který dokáže velmi účinně hořet i na sněhu.
Pomineme prahistorii jako legendární řecký oheň a metání hořlavin do opevněných měst, hradů a pevností či naopak polévání útočníků hořícími tekutinami u bran a pod hradbami, klasický plamenomet vznikl až na přelomu 19. a 20. století. Ale kdo za tímto objevem stál, dosud není zcela jasné. Západní zdroje běžně uvádějí, že to byl německý konstruktér Richard Fiedler, jenž roku 1901 vytvořil první Flammenwerfer, který po čtyřech letech přijala do výzbroje císařská armáda. Rusové uvádějí, že plamenomet byl vymyšlen již roku 1893 kapitánem Michailem Antonovičem Zigerem- Kornem, ale kvůli složitosti a hlavně úřednímu šimlovi se do výzbroje nedostal.
Nesporné ale je prvenství Němců v nasazení moderních plamenometů v boji. Jejich armáda se k tomu chystala už od roku 1909, kdy použila Fiedlerovy zbraně při nácviku obléhání pevnosti, a 25. září 1914 byly nové zbraně použity proti Francouzům. Ve velkém měřítku pak plamenomety zasáhly do zákopových bojů u Verdunu v únoru 1915. Ve vzniknuvší poziční válce, ve které šlo primárně o dobývání zákopů, bunkrů a pevností, se plamenomety záhy projevily jako velice efektivní, a to nejen díky svojí faktické ničivosti, ale i díky velkému psychologickému účinku. Němci pak zavedli i pokročilejší typy, a to nejenom zbraně přenášené jedním či dvěma muži (jako byl typ Kleine Flammenwerfer z roku 1916), ale také těžký Grosse Flammenwerfer, který se převážel na podvozku, disponoval zásobou 100 litrů hořlaviny a měl dosah až 45 m. Němci ovšem také rychle pochopili, že k účinnému použití plamenometů je třeba speciální výcvik, takže skončila zpočátku obvyklá praxe přidělování plamenometů běžným ženijním jednotkám, místo kterých „fasovaly“ tyto zbraně speciální plamenometné jednotky.
První reakce zemí Dohody na nasazení německých plamenometů vyvolalo zděšení, přímo šok. Ty vyvolával jak samotný pohled na plameny, tak i hrůznost působených zranění. Britové pak prohlásili plamenomety za „neférové“ zbraně, zneužili je pro propagandu a nakonec je začali stejně jako další bojující země vyvíjet a zavádět do výzbroje také.
Jak už bylo uvedeno, nasazení plamenometů nebylo lehké a vyžadovalo zvláštní výcvik, který naučil vojáka používat tuto neobvyklou zbraň, aniž by zbytečně plýtval dost omezenou náplní hořlaviny a aniž by ohrozil sám sebe. Z tohoto pohledu byl plamenomet zbraní nebezpečnou i pro majitele, protože silný poryv větru nejednou dokázal proud hořících látek nečekaně obrátit proti němu. Z těchto důvodů byly pro obsluhu plamenometů vyvinuty též gumové a azbestové ochranné pomůcky, z nichž se postupně staly kompletní ochranné oděvy, ale užívali se málo. Tento nápadný oděv jednoznačně identifikoval držitele plamenometu, ze kterého se poté samozřejmě stával velmi lákavý cíl nepřátelské palby. Vojáci s plamenomety byli na vysokém místě v seznamu primárních cílů odstřelovačů spolu s důstojníky a kulometčíky. Ostatně i bez nápadního ochranného oděvu byl držitel plamenometu velmi lehce rozpoznatelný prostě kvůli samotné své zbrani, která měla charakteristické tvary.

První pokusy o speciální ochranný oděv pro plamenometníky
Jako jediní to systematicky řešili Sověti u typu ROKS-2, jenž měl na pohled připomínat obyčejnou pušku a batoh. Nelze se asi příliš divit, že se k plamenometům přidělovali dobrovolníci. Co se týče vhodného použití na bojišti, krátký dosah pěchotních plamenometů logicky přinášel omezení. Nejvíce se uplatňovaly při dobývání bunkrů či pevností, protože když se povedlo nasměrovat proud ohně do průzoru nebo střílny, pak byl účinek v uzavřeném prostoru uvnitř opravdu strašlivý. Kromě toho se plamenomety ze stejných důvodů rozsáhlé uplatňovaly také v bojích ve městech. Ve Stalingradu kde došlo k prvnímu skutečně intenzivnímu užívání na obou stranách, v Budapešti nebo během dobývání Berlína. Trochu méně se ví o schopnostech plamenometu coby protitankového prostředku. V boji na krátké vzdálenosti se skupiny plamenometů v této roli ukázaly jako velice účinné. Uvádí se, že Rudá armáda zničila během války tímto způsobem asi 120 německých tanků, hlavními cíli však přece jen zůstávaly především opevněné objekty a samozřejmě pěchota. Používali se i poměrně často v obranných operacích stacionární ohňové prostředky – fugasy.
Zvláštní kategorií těchto zbraní potom byly plamenometné obrněnce. Obvykle se jednalo o tanky vybavené výrazně výkonnějšími plamenomety, než jakými disponovala pěchota. Mohly přepravit větší množství hořlaviny, nabízely větší dostřel a pochopitelně i pancéřovou ochranu osádky, a proto se nelze divit, že je vyvíjela a užívala většina mocností. Značně velkou pozornost věnoval plamenometným tankům Sovětský svaz, který v meziválečném období vyráběl vozidla, jejichž zbraně dokázaly vrhat nejen hořlavé kapaliny, ale i bojové otravné látky. Sověti montovali tyto své plamenomety, resp. chemické vrhače také do tanků bez osádky (opět nejpočetnější byly ty na bázi T-26), jež se označovaly jako „teletanky“ a ovládaly se dálkově prostřednictvím rádiových povelů. Ohňometné úpravy se dočkaly i tanky T-34, tanky KV a další. Plamenometům ručním, plamenometným fugasům a dalším prostředkům vedení boje pěchotou v rámci rudé armády se bude věnovat i tato práce. Na obrněné prostředky už na Palbě .cz došlo a tedy už se k nim nebudu vracet.
Kapitola první: TROCHU HISTORIE - RUČNÍ A ZÁKOPOVÉ PLAMENOMETY V RUSKÉ ARMÁDĚ
26. října 1914 byl německou armádou poprvé v této válce použit plamenomet. Jednalo se o menší typ označovaný jako „KleifL. Obětí útoku se stali vojáci francouzské armády v oblasti Argonem. Další nasazení, už většího typu „Grof“ bylo až v únoru 1915, v prostoru Verdunu.
V druhé bitvě u Yper, o půl čtvrté ráno 30. července 1915 došlo k masovému plamenometnému útoku na britské vojáky. Lokálně to byl velký úspěch. Nezadržitelně postupující stěna plamenů vyvolala velkou paniku a velká část vojáků v ní utekla do zápolí.
Plamenomet se osvědčil jako zbraň, která dokonale vyčistila zákopy a dokázala při správné činnosti rozdělit obrannou linii na několik izolovaných částí a tím ji snadněji ničit. Používala se i k obranným účelům. Hlavně pro boj v zákopech byl velmi dobré – lepší než puška, ruční granát či palba z děl, anžto před plamenem se prostě nedalo ukrýt a vrozený strach z ohně tomuto účinku pomáhal. Trvalým problémem bylo to, že měl malý dosah a po pár šlehnutích byl zásobník hořlavé kapaliny prázdný.
Navíc při zásahu do tohoto zásobníku tento často explodoval a krutě usmrtil jak obsluhu tak i vojáky v blízkém okolí.
Na východní frontě, tedy proti Rusku byl plamenomet poprvé použit 9. listopadu 1916 u Baranovičů. Byl to ale jen pokus. Ruská pěchota byla varována přeběhlíkem a na útok se dobře připravila. Soustředěnou palbou odstřelovačů a kulometníků byl tento pokus zastaven bez toho, že by jediný německý plamenomet zasáhl ruské zákopy. Následný útok německé pěchoty byl odražen.
V roce 1917 se už ruská pěchota setkala s novým typem plamenometu na německé straně, označovaným jako WEX. Byl nebezpečný tím, že na jednu výšlehovku bylo připraveno 8 kusů nádrží s hořlavinou a stlačeným vzduchem. To mělo umožnit výrazně vyšší vytrvalost plamenometu na bojišti. Ale sami Němci uznali, že tento přístroj má mnoho chyb. K plamenometníkovi potom připadli dva až tři nosiči, kteří ho v případě potřeby střelbou z vlastních zbraní bránili.
Jinak to bylo sofistikované zařízení, kdy kolem středové kulové nádržky na stlačený vzduch byla omotána prstencová nádrž s hořlavinou. Množství hořlaviny bylo 11 litrů, dosah až 30 metrů dle použité hořlaviny.
Celkově za války armáda německého císařství použila tyto velké plamenomety:
Grosse Flammenwerfer (Grof) M.1912
Grosse Flammenwerfer (Grof) M.1916 , nazývaný také Leichtgrof nebo Light Grof


Tyto dva obrázky ukazují ten starší typ. Tedy je to nákres těžkého plamenometu Grosse Flammenwerfer Grof 29 M 1912 . Druhý je fotografie toho samého Grosse Flammenwerfer Grof 29 M 1912 i s vojáky, ukazuje to velmi dobře jeho velikost.
a tyto malé plamenomety:
Kleine Flammenwerfer (Kleif) M.1912, M.1914, M.1915, M.1916 a M.1917, tedy několik stále se vyvíjejících se modelů.


Vybral jsem tento. Je to německý plamenomet Kleif Model 1916 - výkres - ani není třeba popisovat. Druhý je ten samý, fotografie a je to muzejní exponát. Zdá se, že Němci to jako u všech svých zbraní prostě dokázali vychytal.
Wechselapparat (Wex) M.1917- obrázek následuje

Je na něm vidět zajímavé uspořádání - prstencová tlaková nádoba na hořlavou kapalinu a kulová nádoba na stlačený vzduch jako výtlačné médium. Konstrukčně vydařená věc. Přemýšlel jsem proč kulová nádoba na stlačený vzduch. Asi to vylo tím, že koule má při největším objemu nejmenší povrch ze všech těles. Tím pádem při stejném tlaku stlačeného média stačí tenčí stěna nádoby a tím se šetří váha. Chytré. Na světe vzniklo několik jeho kopií v různých dobrých a v různých zemích
A nyní také trochu akce.


Obsluha plamenometu Flammenwerfer (Kleif) M.1916 , tedy plamenometník, a dva pomocníci, ti jej při samotné akci chránili rychlou palbu a ručními granáty. Druhý obrázek ukazuje čištění nepřátelského zákopu, kdy včele postupu pěchoty jde tato obsluha se svojí zbraní. Stějně to vypadalo v každé armádě s každou jednou zbraní obdobného typu. Jako ilustrační fotka je to více něž výmluvné.
Už jsem uvedl, že Rusové uvádějí, že plamenomet byl vymyšlen již roku 1893 kapitánem Michailem Antonovičem Zigerem - Kornem, ale kvůli složitosti a hlavně úřednímu šimlovi se do výzbroje nedostal. Ty složitosti co nedokázal vyřešit byly dvě:
- nedokázal vyřešit kontinuální přítok hořlaviny na výmetnou trysku
- nefungovalo mu spolehlivě zapalování proudu hořlavé kapaliny
Znechucen navíc obstrukcemi úředního aparátu, nechal vše ja bylo a odešel bojovat jako dobrovolník do búrských válek.
Přesto ale ruská armáda nechtěla tuto možnost propást a zakoupila si předváděcí akci na německé plamenomety německého inženýra Richard Fiedlera. Stálo to nemálo peněz ale rozhodnutí zásadního významu nepadlo.

Zajímavá fotografie ukazující zkoušky německých plamenometů v roce 1909 u Petrohradu.
Samotná STAVKA rozhodla o vývoji vlastního ruského plamenometu na jaře 1015. V září toho roku došlo prvních 20 kusů plamenometů profesora Gorbova k vojskovým zkouškám ale jejich výsledek se mi nepodařilo dohledat. V roce 1916 byly ve Velké Británii objednány plamenomety velkého dosahu profesora Livence, což byly těžké stacionární – zákopové - ohňometné baterie s dosahem až 200 metrů, viz dva zajímavé obrázky:


První obrázek ukazuje celkový pohled na těžkou zákopovou ohňometnou baterii systému profesora Licence, což je velké zařízení a druhý obrázek ukazuje tuto baterii v boji. Musela to být dramatická záležitost.

Zde je ten samý zákopový plamenomet v kresleném schématu i s postavičkou vojáka. Ukazuje to, jak to bylo velké zařízení. Myslím, že větší plamenomet už nikde a nikdy zkonstruován nebyl.
Nakonec byl ale do armády ve velkém zaváděn zádový či batohový plamenomet systému Tovarničkova.
Schéma tohoto plamenometu následuje:

Popis:
1 – ocelová tlaková nádrž na hořlavou kapalinu i stlačený výtlačný plyn
2 – otevírací patní ventil nádrže
3 – rukojeť ventilu
4 - pružná gumová hadice
5 – kovová výmetná tryska
6 - automatická zapalovač
7 - stlačený plyn – v dané době vzduch
8 – náplň hořlavé kapaliny
Na podzim roku 1916 byly u všech střeleckých pluků zřizovány ohňometné jednotky vybavené 12 kusy těchto ohňometů. Současně se začaly formovat tři samostatné ohňometné baterie, které byly přiděleny po jedné k Severní, Západní a Jiho-západní frontě.
Ruští inženýři mají jedno zajímavé prvenství – vynález, vyzkoušení a nakonec i zavedení do výzbroje pístového ohňometu – fugasu. Podíleli se na tom tři konstruktéři Stranděn, Povarin a Stolica, který vážil 32,5 kilogramu a z toho bylo 16 kilogramů hořlaviny. Díky tomu, že fungoval jako hydrostatické čerpadlo, měl dosah až 50 metrů. Vojskovými zkouškami prošel na počátku roku 1917 a byl zaveden do výzbroje jako Ohňomet SPS. Tedy dle prvních písmen jmen svých tvůrců.
Zde je jeho schéma:

Popis:
1 – válec kde je uložena hořlavá směs
2 – hnací píst
3 – tryska
4 – iniciační jiskřiště – mechanické
5 – prachová komora
6 – střelivina- obvykle černý střelný prach
7 – elektrické vodiče z iniciačního přístroje
8 – fixační kolík .
Následuje obrázek, kde je uvedeno, jak se měl správně používat. Myslím si, že je natolik výmluvným, že popis netřeba. Jinak se doporučovalo tyto ohňomety používat v několika liniích vzdálených od sebe 10 až 150 metrů a rozestupy mezi jednotlivými kusy měly být maximálně 35 až50 metrů.

Na konci Velké války na východě ruský průmysl zahájil výrobu těžkého zákopového plamenometu, opět od konstruktéra Továrníčkova. Bylo to velké zařízení umístěné přímo v zákopu a určené pro ničení nastupující pěchoty nepřítele. Měl dosah až 100 metrů, teda byl schopen vytvořit ohnivý vějíř o průměru 200 metrů.
Schéma tohoto zařízení:

Popis:
1 – ocelová tlaková nádrž na hořlavou kapalinu
2 – vypouštěcí ventil
3 – otáčecí rukojeť pro ovládání ventilu
4 – pružná gumová hadice
5 - kovová výmetná tryska
6 - ovládací páka
7 - zapalovací svíčka
8 - zdvihací zařízení
9 - kovový otočný kolík
V popisu chybí důležité součást – taková láhev na stlačený vzduch ovládaná ručním ventilem, na obrázku je velmi dobře vidět, a potom i kontrolní manometr na vrcholové části nádrže na hořlavou kapalinu.
Pro zajímavost vkládám zajímavou fotografii britského zákopového plamenometu VINCENT.

Tento plamenomet ruská armáda obdržela v počtu 5 kusů na vojskové zkoušky, ale nebyla jím moc oslovena. Ale určitě byl inspirací pro vlastní řešení a myslím si že jejich řešení popsané výše rozhodně ukazuje solidní erudovanost a schopnosti ruských konstruktérů.
A aby bylo vidět, že carští důstojníci nebyli žádní blbci, následuje taká fajnšmekrovina. Je to schéma zapojení těžkého zákopového plamenometu do obrané činnosti pěchoty. Jednoduché ale velmi účinné.

Co na schématu vidíme?
- dva těžké zákopové plamenomety vzdálené od sebe 150 metrů a vyznačení plamenných vějířů obou zbraní
- šipku ukazující předpokládaný postup nepřítele a logický průsečík kdy bude zasažena ohnivým vějířem. Je logické že přeživší se budou snažit uniknou vpravo i vlevo mimo dosah plamenů.
- zde na ně čekají úderné skupiny střeleckých čet a za nimi přechází do protiútoku úderné odřady střeleckých rot.
Za celou dobu trvání války na území ruského impéria bylo vyrobeno kolem 10 000 kusů přenosných zádových plamenometů, 362 kusů pístových ohňometů SPS a 205 kusů těžkých zákopových ohňometů.
Mimo zde uvedené systémy zkoušela ruská armáda dalších 7 možností, ale nebyly po prvotním přezkoumání určeny k výrobě a zavedení do výzbroje.
Zde nějaké informace v originále.
http://lemur59.ru/node/8911
http://technicamolodezhi.ru/rubriki_tm/ ... nnyiy_mech