
SSSR a Finsko 1939-40 Zimní válka IX. Č 1.
Díl IX.
Část 1.
Když začalo být patrné, že boj s Finy, nebude jen procházka růžovou alejí, musel Hlavní stan Rudé armády a Stalin reagovat.
Nejprve důstojník operačního oddělení generálního štábu M. V. Zacharov po inspekci u vojsk předloží v Moskvě 16. prosince 1939 návrh na změny – v těch se říká:
a) Směr hlavního úderu přenést z kivinieminského směru na vyborgský.
b) Průlom opevněného prostoru uskutečnit na základě promyšleného plánu zničení systému opevnění.
c) K zlepšení řízení vojsk utvořit dva fronty, Severozápadní na Karelské šíji a Karelský od Ladožského jezera po Murmansk.
Mimo toho vyšle Hlavní stan dne 20. prosince 1939 velitele Kyjevského vojenského okruhu komandarm 1. rangu S. K. Timošenka na Karelskou šíji a velitele Běloruského vojenského okruhu kamandarm 2. rangu M. P. Kovaleva na severozápadní pobřeží Ladožského jezera, aby prostudovali situaci.
Koncem prosince 1939 se hlavní vojenská rada rozhodla probíhající ofenzívu Rudé armády zastavit. Okamžitě bylo přikročeno k novému vypracování operačního plánu průlomu Mannerheimovy linie, aby došlo k zásadní změně v průběhu bojů na sovětsko – finské frontě.
Především však Hlavní stan začal vyhodnocovat co bylo příčinou krutých porážek. A bylo toho mnoho!
Nedostatečné soustředění vojsk na hlavním směru. Jejich rozptylování do méně důležitých směrů. Rozvinování vojsk probíhalo velmi pomalu, to proto, že nebyla odhadnuta kapacita silnic a propustnost míst nedovolovala nutnou koncentraci a nasazení odpovídajících sil k útoku. Rudá armáda začínala útok nikoliv najednou, ale jeden útvar za druhým.
Murmanská železnice, která měla být největším pomocníkem se stala místem kde nejvíce vázly přesuny vojsk – stala se úzkým hrdlem láhve.
Průzkum nebyl dostatečný. Rudá armáda nevěděla co je před nimi a co je okolo nich.
Velkým překvapením byl finský samopal Suomi M 31. Finové jej zavedli hromadně a tím získali velkou palebnou převahu nad sovětskou pěchotou.
Přes motorizaci armády byly divize málo pohyblivé. V mrazech selhávala technika, zamrzalo mazivo i pohonné hmoty. Rudá armáda nezvládala přesuny a boj v hlubokém sněhu, v lesnatém neznámém terénu.
Velkým problémem byli sovětští komisaři. Zejména u 9. armády do činnosti velitele zasahoval člen vojenské rady Mechlis. Velitelé byli pasivní, protože se báli komisařů.
Morálka vojáků byla nízká. Vojáci nechápali proč ve Finsku bojují a říkali, cituji: „Říkalo se nám, že svou zemi nikomu nedáme a s cizí nechceme ani píď, tak proč teď dobýváme finské území?“ Politruci říkali: „Hájíme své hranice.“ To vojákům do hlavy nešlo: „Jak hájíme? Proč, když nás nikdo nenapadl?“
Musím zde citovat to co uvádí pro historiky jeden zajatý sovětský plukovník, je to zachyceno i u E. Engleové, L. Paanena – Zimní válka – cituji: „Kdo z téhle války, hlavně z bitev tady, co má? Proč museli tihle mládenci umírat? Když jsem bojoval s carskými generály Děnikinem a Kolčakem za revoluce, to jsme měli důvod. Chtěli jsme dát půdu rolníkům a továrny dělníkům. To jsme taky dokázali. Válčili jsme pro věc, a proto jsme vyhráli. Když jsme šli do Polska, chtěli jsme osvobodit z útisku bratrský lid. Věřili jsme té věci a zase jsme vyhráli. Ale teď, co nás poslali do Finska, jsme o žádné věci neměli ani páru.
Pamatuju se, jak nám říkali, že máme za úkol osvobodit pracující přátelé od kapitalismu, ale poznal jsem na vlastní kůži, jak nás ti, co jsme je přišli vysvobodit, přivítali. Co vám Finům asi můžeme nabídnout? Já jsem sice zajatec, ale stačil jsem se podívat kolem sebe a zjistit, že finský dělník chodí oblečen líp, než náš stranický funkcionář.
Já vím, že Stalin a Vorošilov jsou inteligentní lidé a nechápu, co je to napadlo s touhle pitomou válkou. K čemu nám studené a temné Finsko vůbec může být?
Mí hoši, jací to byli vojáci! Nejlepší z celého Ruska, elitní divize, a k ní patřil můj pluk. Byli nejlepší při výcviku i ve zbrani. Pamatuju se, jak jsme odjížděli z nádraží v Leningradu a mí hoši říkali těm, co měli jet po nás: vy už tam nebudete mít co dělat. Prorazíme vám cestu a sejdeme se na Silvestra v Oulu.“
Hlavní vojenská rada zaznamenává velký počet zajatců, nové případy dezertérství a nechuť rudoarmějců bojovat. Vojáci nejsou připraveni na boj ve složitých přírodních podmínkách a úplně jim chybí znalosti v dobývání pevností.
Letectvo většinou jen bombarduje týl a nepodporuje vojáky přímo při zteči.
Dělostřelectvo pokrývá jen plochu a neničí zjištěné konkrétní cíle.
Již 21. prosince 1939 si Vorošilov stěžuje v dopise Stalinovi, cituji: „Cesta jsou zavaleny, pěchota na frontě nebojuje jako organizovaná síla, ale motá se sem a tam jako nikým neřízená masa, která se při prvním výstřelu rozuteče ve zmatku do úkrytu a po lese. Mnohé pluky byly poslány do boje s jedním kulometem na pěší jednotku, ostatní čekají na průlom, aby slavnostně vpochodovaly do Vyborgu. Vojenská rada 7. armády nic nedělá organizovaně.“
Stalin propadal vzteku a i když nechal dál Mereckova velet 7. armádě pohrozil mu, že jestli nezavede ve vojscích pořádek bude sesazen, zbaven armády a postaven před soud. Celkově nařídil reorganizaci a přeskupení všech vojsk, která byla zasazena proti Finsku.
Již počátkem ledna 1940 se koná zasedání politbyra. Účastní se ho i velitelé a členové vojenské rady Leningradského vojenského okruhu, velitelé Západního vojenského okruhu a Kyjevského vojenského okruhu. Účastni jsou i představitelé lidového komisariátu obrany a generálního štábu. Na pořadu je vše, co se týká války s Finskem.
Na této poradě náčelník generálního štábu B. M. Šapošnikov předkládá svůj starý plán průlomu Mannerheimovy linie, který měl zpracován již před válkou a který mu Stalin tehdy zavrhl.
Nyní se Stalin rozhodne jej přijmout. Rozkáže Timošenkovi a generálnímu štábu, aby tento plán urychleně rozpracovali a přizpůsobili ho dnešní nové situaci.