kacermiroslav píše:Přijde mi, že tu vytváříš konspirační teorie britské Admirality, že zametla „pravdivé“ výsledky pod stůl atd.
Zcela zbytečně v tom hledáš nějakou konspiraci. To je běh událostí, který prostě vychází z nějakých podnětů a tehdejšího dění. Většina těchto věcí není nijak tajných nebo v určitých kruzích převratných/šokujících, ale prostě mainstream je mainstream.
kacermiroslav píše:Nějaká návaznost se dá u britských a německých BK určitě vypozorovat. Tím mám na mysli reakce Němců na stavbu prvních BK v podobě SMS Bluchera.
Tak třeba schválně, co bylo míněno tímto? Protože tam čuju zase jeden drobný mýtus
kacermiroslav píše:Myslím, že Vojta klade jasné a poměrně jednoduché otázky, ale ty na ně hledáš zbytečně dlouhé „neodpovědí“. Když jsem se třeba já ptal na ten „příděl obdržených zásahů“, tak jsi se z toho také vymluvil. A přitom to je tak jednoduché.
Když vy pánové chcete všechno jednoduchý

To je pak kapku problém, protože věci bývají obvykle značně složité

Když to také zjednoduším, tak vezmu dřevěného panáka a velkorážní puškou mu rozstřelím hlavu na cucky, že třísky budou lítat metry daleko. Pak vezmu jiného standardizovaného dřevěného panáka, nasypu mu to 50x do nohy. Načež začnu nebohého prvního panáka pranýřovat, protože se mu rozlítla hlava po jednom zásahu (do panáka) a druhému ani po 50ti zásazích (do panáka, protože panák jako panák, zásah jako zásah, zjednodušení je in). To tedy ten první panák byl pěkný zmetek, to dá rozum. Tohle je ten styl logiky, kterému se tu snažím ubránit a zabránit, protože k ničemu nevede a vede jen k těm (očividně žádaným) zjednodušením, která ale mají pochybnou finální vypovídací hodnotu.
kacermiroslav píše:Dokonce jsem ti vypsal i jednotlivé typy ráže, počty a přiložil obrázek zásahů na Derfflingeru. I směr dopadu je na uvedeném obrázku k dispozici. Takže kladu znovu stejnou otázku. Když si místo toho obrázku Derfflingeru představíš LION nebo TIGER, jak by dopadl? Co se probití/neprobití, explodování/neexplodování atd. týče, tak jelikož se odkazuješ na zdroje, které k tomu máš (viz. Admiralita to zametla pod stůl a podob.), tak jistě máš i zdroje k těmto dodatkům o účinnosti projektilů na Derfflingeru.
Budeš se divit, ale mám je. K jednomu každému zásahu zvlášť a s detaily. Ty je nemáš (a pokud ano, tak tě detaily očividně nezajímají, protože jinak by tě to už trklo), ty máš obrázek...a obrázek neříká celý příběh. Stejně tak ho neříká počet zásahů...ten jen specifikuje počet zásahů do panáka, ať už jsi mu to našil do nožičky nebo do hlavičky, pokud to vůbec něco udělalo a nemělo to efekt dopadu želé místo kulky, protože jsi vystřelil kulku a dopadlo želé.
1) Většina granátů, které dotyčný křižník absorboval svým pancířem, se roztříštila nebo částečně (málokdy, pokud vůbec, plně) detonovala o pancíř/na pancíři s minimálním průrazem (takže ani nebyl naplno využit rozsah pancéřování a odolal by tedy patrně i slabší pancíř) a většinou byl efektem pouze masivní šok, prasknutí, odtržení kusu či demolice přilehlých málo chráněných částí. To se týká všech do boku, do barbety věže A, do kasematy a velitelské věže.
2) Ten zbytek se buď prohnal komíny a podobnými částmi (kde asi uznej, je sice možná 381mm granát v celkovém součtu, ale co do schopnosti přežití to loď moc neafektuje, ev. jako benchmark odolnosti moc neposlouží) a nebo napáchal zkázu, byť značnou na nevitálních částech lodi (kabiny atd., pokud tedy za vitální část nepovažujeme trezor, který je sice pro výplatu a tím i život námořníků důležitý, ale nějak to bez něj přežijí

...pokud oni přežijí :/ ). Tyto zásahy zase rády zhusta explodovaly a pronikaly většinou nepancéřovanými nebo minimálně chráněnými prvky. Hodně škody, hodně velké plochy, ale nic kritického.
3) Jediné zásahy, které mohly opravdu nějak zásadně ohrozit loď, byly především dva do věží D (průnik 110mm skoseným čelním stropem) a C (průnik 260mm barbetou), kteréžto bohužel vyhořely s takřka celými obsluhami. Ale loď jako taková to přečkala zcela v pořádku. Nutno říci, že pokud by se ke své munici chovali jako Britové, tak je tu vysoká pravděpodobnost, že se tu bavíme o celkově nižším nebo neznámém počtu zásahů, neb by si Derfflinger také mohl vystřihnout výlet na nízkou oběžnou dráhu. Každopádně jediným dalším problém už byly pouze průsaky (ale ne nijak velké a zásadní) na přídi dírami po dalších zásazích. Upřímně větší potenciál k průseru mělo to, když se díky britské palbě utrhla část protitorpédových sítí a hrozilo jejich zamotání do šroubů.
Takže ne že bych chtěl nějak podceňovat odolnost Derfflingeru, to v žádném případě, ale ten typ škod nebyl zase takový, aby si dle mého ta loď opravdu šáhla na dno. A když tento typ zásahů se stejným chováním granátů aplikuješ na britské plavidlo, tak není nic nepředstavitelného, že z toho vyjde případně také "naživu" (kromě věží, tam je to automatická letenka do vesmíru). Německá loď bude mít patrně vždy výhodu, ale i britská loď snese vysokou míru kumulativního poškození, když toto není fatální/do kritických částí (a ani německá nesnese tolik navíc toho fatálního, protože to je jen teorie). Každopádně tohle je kouzlo toho, když se porovnávají a zkoumají konkrétní věci a ne obecnosti...dost často z toho vyleze něco trošku jiného.
A málokdo si uvědomuje, jak málo stačí k tomu, aby se kolo dějin, chvály/zatracení a technických parametrů točilo tam či onam. Když to vztáhneme na Jutsko, tak Britové investovali značné úsilí a podnikli jisté oběti na oltář své dosti ofenzivní doktríny - vysoká palebná síla (těžší děla a granáty) a její využití (začít opačnou stranu zasahovat tak rychle a tak často, že bude získána rozhodující výhoda a zároveň s tím bude upadat i bojeschopnost protivníka, čímž se výhoda dále prohloubí směrem k vítězství). Prostě ofenzivní mindset - střílet rychle, střílet masivně a zničit/poškodit protivníka dříve, než ten se pořádně rozkouká a začne mít šanci údery vracet. Vlastní bezpečí a zásady bezpečnosti byly v tomto případě druhotné a zcela vědomě odsunuty na druhou kolej (v případě BK byl pak tento rychlopalební a ofenzivní princip s kašláním na bezpečnost doveden na úroveň posedlosti). Z různých pohledů nezodpovědné a hazardní, ale stále to ještě mohlo fungovat nebo do značné míry fungovat. Co se však stalo u Jutska? Tenhle piplaný princip šel do kýblu....výhodu těžších děl/granátů a rychlosti palby výrazně shodily až anulovaly nevyhovující munice a často mizerná přesnost (hlavně u BK). A zůstaly jen ty úlitby na oltář, které se ještě v plné míře projevily a pak už jen ostuda a vztek/zklamání. Kdyby to vše zafungovalo jak mělo, tak není nepředstavitelné, že by se potopilo výrazně více německých lodí a vzhledem k tomu, že škody by omezovaly možnost protiakce, tak by to i do jisté míry chránilo ty britské a mohly z toho nějak profitovat i britské BK. A pokud by došlo jen k omezeným škodám/potopením na straně BK, tak bychom zde dnes klidně mohli mít kohortu opěvovačů výhod palebné síly nad pancířem (aneb jak ani silný pancíř německým lodím nepomohl ustát britskou kanonádu a jak to Jutsko prokázalo atd. atd.). Nestalo se tak. Britská doktrína pohořela na materiálu a provedení, k tomu přišla díky úlitbám na oltář doktríny zbytečně o několik BK a vylezla z toho bitva s nezřetelným výsledkem. A vzhledem k tomu, že německé lodě si nemusely sáhnout na dno a britské BK vylétly do luftu, se tu objevil výklad pancíř nadevše

A jsme tak nějak doma.
kacermiroslav píše:Polare, já ti bohužel také nerozumím, co vlastně chceš těmi stovkami vět říct.
Uznávám, že je to často dost rozvleklé, ale prostě snažím se co můžu, i když třeba neobratně, načrtnout tu základní principy. Jsem připraven se bavit velice konkrétně a i výrazně stručněji, ale musím vědět, že to má cenu a že se to zase nebude točit jen kolem těch obecných věcí. Nebudu tu třeba vypisovat do jednoho s detaily kolem třicítky zásahů na Derfflingeru, když si ani nejsem jistý, že tu někteří opravdu chápou, proč má zásadní význam porovnávat správné věci správným způsobem, pokud mám dojít pokud možno k těm nejobjektivnějším závěrům. Nechci se navěky věků točit v debatě "do panáka jsem jich nasypal 50 a hlava celá, je to prostě supr panák s perfektní ochranou hlavy".