
Bojové vozidlo pěchoty MEXA
Jedná se původně o bojové vozidlo pěchoty BVP-M2 SKCZ, později upravený na standard IFV Šakal. Oproti němu se ale BMP-MEXCA liší v některých detailech. Na první pohled je rozdíl v použití jiné bojové věže, konkrétně DVK-30 od DMD Group (ZTS) oproti dříve představené věži Turra 30 od EVPU. K samotné věži se ale ještě vrátíme. Modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP MEXA (BMP-MEXCA) bylo vyvinuto společně s řadou partnerských firem z České i Slovenské republiky. Klíčovými vylepšeními nového BVP jsou např. nový motor Caterpillar C9.3 o výkonu 300 kW, nová věž slovenské provenience s automatickým kanonem CZ30 ráže 30 mm, kulometem ráže 12,7 mm či 7,62 mm a odpalovacími zařízeními řízených protitankových raket, či například nová hydraulicky ovládaná zadní rampa pro výsadek. Osádka je v kombinaci 3+6, bojová hmotnost činí maximálně 19 tun. Délka je 7m, šířka 3,2m a výška 2,9m. Balistická ochrana je dle normy STANAG 4569 Annex A Level 3 (s přídavným pancéřováním), nebo STANAG 4569 Annex B Level 2a/1b. Nyní něco k samotné věži, představené naposled na vozidle BVP MEXA.
Věžový komplet DVK-30 je vybaven prostředky odpovídajícími požadavkům současného boje pro ochranu výsadku a posádky, pro spolehlivé a přesné navedení zbraní za každých povětrnostních podmínek v rozsahu teplot od -30°C do +50°C, ve dne i v noci a za pohybu vozidla. Zbraně jsou externě lafetované ve věžičce a umožňují střelbu v rozsahu odměří 360° a v náměru od -4° do +68°. Věž DVK-30 je modulární jednomístná věž, kterou tvoří svařenec s externě lafetovanými zbraněmi. V bojovém prostoru věže je umístěno kompletní elektrické vybavení pro navádění a řízení zbraní, zásobníky střeliva a sedačka střelce-operátora. Navádění věže a zbraní je prováděno servopohony s možností manuálního navádění. Díky vysoké účinnosti, dobré balistické ochrany, modulární koncepci a nízké hmotnosti představuje věž DVK-30 optimální řešení náročných požadavků současných ozbrojených sil. Výzbroj tvoří 30 mm automatický kanón 2A42 a s ním koaxiální spřažený kulomet PKT 7,62 mm. Zbraně jsou stabilizované ve dvou rovinách. Střelba je řízena pomocí ovládacího panelu střelce. K věžový kompletu je možné také integrovat PTRS nebo OLRS dle přání zákazníka. Pro zaměření zbraně slouží modernizovaný periskopický zaměřovač PBK-2-42 s výkyvem zrcadla od -6o do + 60o. Zaměřovač je vybaven nočním viděním. Pancéřování zabezpečuje ochranu proti zbraním ráže 14,5 mm z čela a proti zbraním ráže 7,62 mm ze všech stran. Ochrana proti ZHN je řešena obkladem věže sklo textilem. Vrhače kouřových granátů (81 mm - systém 902) jsou umístěny na přední části věže. Váha prázdné věže je pouze 1150 kg. Výrobcem je ZTS – ŠPECIÁL, a.s. součást DMD Group.
Pro porovnání, něco málo o vozidle Šakal. Bojové vozidlo pěchoty BVP-M2 SKCZ, později upravený na standard IFV Šakal, má v základním provedení protiminovou ochranu dna na úrovni hladiny 1 a hladinu 2a (6kg TNT pod pásem). Balistická ochrana korby je na úrovni 3 až 4 dle STANAG 4569. Hnací jednotka je nahrazena (motor CATERPILLAR), převodové ústrojí upraveno pro novou hnací jednotku a je automatická s možností přepnutí do poloautomatického režimu. Řidičský prostor je kompletně zmodernizovaný, po levé straně jsou umístněný prvky jištění s ovládáním. Přístrojová deska je nahrazena za novou. Přístrojová deska zobrazuje veškeré stavy na vozidle včetně diagnostiky motoru. Přístrojová deska umožňuje zobrazit řidiči zadní a postranní kamery, GPS, i manuál vozidla. Korba je upravena, tak aby splnila balistickou ochranu na úroveň 3 až 4. Je zvýšena cca o 250mm, aby se zlepšil právě přepravní komfort osádky a ochrana dna. Vrchní díl korby musel být vyroben nový z důvodu upevnění nové věže. Původní hlavní palivová nádrž, nádrže v zadních dveřích a rozvod paliva v bojovém prostoru jsou zrušeny. Nové palivové nádrže jsou umístěny nad pásy uvnitř vozidla na pravé a levé straně bojového prostoru. Uvnitř nádrží je umístěna protivýbuchová hmota.
Nyní něco více o společnosti EXCALIBUR ARMY spol. s r.o., která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP. V letech 1995-2000 byl její hlavní náplní prodej armádního výstrojního, proviantního a zdravotnického materiálu, automobilní a další vojenské techniky. Od roku 2000 společnost rozšířila svou činnost o prodej náhradních dílů pro vojenskou kolovou a pásovou techniku, prodej náhradních dílů na nákladní vozidla, zbraně, munici a další vojenský materiál. V roce 2005 byla otevřena provozovna v Přelouči. V letech 2005 až 2007 dochází na provozovně Přelouč (bývalý VOP Přelouč) k velkým opravám a investicím. V roce 2008 se do nově opravené administrativní budovy v Přelouči stěhuje i vedení společnosti a část administrativy a je zde spuštěna nová dílna a lakovna. Od roku 2012 si společnost EXCALIBUR ARMY pronajala část VOP Šternberk a v roce 2013 společnost kupuje celý tento výrobní podnik, který má více jak 60letou tradici v opravách a výrobě vojenské techniky a náhradních dílů.Ve Šternberku sídlí vedení a obchodní oddělení. V roce 2014 se společnost stala součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP. Na začátku roku 2015 uzavřela společnost EXCALIBUR ARMY strategické partnerství s nadnárodním koncernem General Dynamics o spolupráci na projektu kolového obrněného vozidla PANDUR II 8x8. Společnost EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. vlastní několik dalších skladových a výrobních areálů po celé České republice a spolupracuje s širokou škálou společností nejen z obranného a bezpečnostního průmyslu. EXCALIBUR ARMY je certifikovaná společnost na ISO 9001, 14001 a AQAP a je členem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP).
Zdroje:
http://forum.valka.cz/topic/view/183339/CZE-BMP-MEXCA-
http://www.ztsspecial.sk/en/special-pro ... ret-dvk-30
http://palba.cz/viewtopic.php?f=297&t=7359
http://www.rumaniamilitary.ro/bmp-mexca ... a-pe-bmp-1
http://g.denik.cz/43/84/prezident-zeman ... ie-980.jpg




BVP-M2 SKCZ / IFV Šakal zakrytý multispektrální maskovací sítí