
SSSR a Finsko 1941-45 Pokračovací válka I. Č 1.
Díl I.
Část 1.
Jak se podařilo Finům vymanit se z vlivu SSSR, který byl dán Německo – Ruským paktem? Jak se stalo, že Fini se jako satelit Německa účastní přepadení SSSR po 22. červnu 1941? Jak je možné, že si po roce 1944 – 45 Finsko zachovalo samostatnost? Tak na tyto otázky si odpovíme v článcích Pokračovací válka. Také si popíšeme boje v letech 1941-45.
Musíme začít po skončení Zimní války.
Řeknu zde věty, které mě při studiu Pokračovací války zaujaly. Konec Zimní války nejlépe vystihují ironické věty, které napsal po skončení války finský spisovatel Väinö Linna, když v knize – Neznámý voják – říká a já cituji:
„nejlepší válka, jaká kdy byla, protože v ní zvítězily obě strany. Vítězství Finů bylo jen o to menší, že museli svému protivníku odevzdat jisté území a stáhnout se na nové hranice.“
Dále říká věty cituji:
„Nepřítel nás oloupil, ale dostal co proto. A jestli někdo zase něco začne, uvidí, zač je toho loket, kurva noha! Co nyní zbývalo? ‚Nejprve se pěkně po finsku ožrat‘, a pak si jednoduše plivnout do dlaní a pustit se do práce.“
Úžasně to vystihuje situaci ve Finsku po Zimní válce.
Okleštěná a zmrzačená země se těžko vzpamatovávala ze šoku a křivdy. Svět o Finsko začal projevovat stále menší a menší zájem po uzavření míru. Do popředí se dostávaly události jiné!
Již 1. března 1940 začínají Němci na Hitlerův příkaz připravovat plán pod krycím názvem Weserübung. Je to přepadení Norska a Dánska. Plán Weserübung předpokládá napadení Norska a Dánska, při kterém bude nasazeno 9 divizí a 1 brigáda Wehrmachtu, současně je počítáno s velkým využitím námořních a leteckých výsadků, kterého se účastní 96 bojových a transportních lodí, 35 ponorek Kriegsmarine. Použito bude 500 transportních a 500 bombardovacích a stíhacích letounů Luftwafe.
Rozvědka SSSR začíná registrovat zájem Němců o prostor Skandinávie, ten se kříží s tím co bylo řečeno v německo – sovětském paktu. Ale SSSR v tuto chvíli nemá čas. Soustřeďuje se po finském problému na 3 Baltské republiky (Lotyšsko, Estonsko, Litevsko). Ty se totiž pod špatným vojenským projevem SSSR ve Finsku snaží uvolnit otěže a rozšiřují své hospodářské styky s Německem. V nákupu zbraní dokonce dávají přednost Německu před SSSR. Již v prosinci 1939 (pod dojmem ruských porážek ve Finsku), se sejdou všichni 3 ministři zahraničních věcí Lotyšska, Estonska a Litvy na společné poradě. Chtějí obnovit Baltskou dohodu pod záštitou Německa. Diskutují o špatné bojeschopnosti Rudé armády ve Finsku a i o vztazích k sovětským posádkám v jejich zemích. Obyvatelstvo Lotyšska, Litevska, Estonska projevuje nesouhlas s pobytem Rudé armády na svém území. Dochází k třenicím s obyvateli těchto zemí, kteří spolupracují s Rudou armádou.
SSSR reaguje upozorněním vlád Pobaltských republik, že dochází k zjevnému porušování smluv.
Estonsko rozvine již v průběhu Zimní války vojenskou spolupráci s Finskem. Estonský generální štáb poskytuje špionážní informace o Rudé armádě finskému velení.
V Estonsku a v Lotyšsku proběhne nábor dobrovolníků, kteří odjedou do Finska a zapojí se do války na straně Finů.
Dne 9. dubna 1940 však udeří Hitler. Vtrhne do Dánska a bez odporu postupuje do vnitrozemí. Kriegsmarine vylodí námořní výsadky na ostrovech Sjaelland, Fyn a Falster. Zároveň transportní lodě s výsadkovými vojsky, aniž jim v tom britské loďstvo zabrání od Osla až k Narviku vylodí silné jednotky. Za účasti Páté kolony vedené zrádcem Quislingem dobijí Oslo.
Dánská armáda na rozkaz krále Kristiána kapituluje.
Slabá norská armáda se pokouší klást odpor Wehrmachtu, ale již první den Němci obsadí mimo Osla ještě Kristiansund, Stavanger, Bergen, Trondheim a Narvik. Do 14. dubna je norská armáda poražena včetně letectva a loďstva.
Po německé invazi do Norska a Dánska následuje ofenzíva proti Nizozemsku, Belgii a Francii, která pro Němce končí vítězně.
Útok na západě vyvolá u Rusů spěch. Je nutné ovládnout Pobaltské republiky. Levice v těchto zemích vyprovokuje pravici a radikály fašistického, proněmeckého smýšlení (tím, že dělá demonstrace proti vládě).
Sovětské prameny toto vše hodnotí tak, že prý pravice a fašisti chtějí proti SSSR a vládám Baltských republik provést puč. Jako záminku prý chtěli využít 15. červen 1940 – oslavy Baltského dne. Tento den prý chtěli využít fašizující a pravicové síly k tomu, aby Německo vyslalo svá vojska do těchto zemí.
Historikům je taková situace povědomá. Přičítají informace o puči rafinovanému dílu sovětské tajné služby (NKVD). Je tak vytvořena záminka k zákroku.
Něco podobného SSSR ukáže v roce 1968 v Československu (také v ČSSR byla jedna z variant proč SSSR přišel, že se připravuje kapitalistický puč).
Ale zpět. SSSR den před údajným pučem 14. června 1940 předkládá litevské vládě následující požadavky, cituji:
1) „Neprodleně postavit před soud ministra vnitra p. Skusase a náčelníka oddělení policie p. Povelaitise jako přímé viníky provokací proti sovětské posádce v Litvě.
2) Neprodleně vytvořit v Litvě takovou vládu, která by byla schopna a ochotna zajistit poctivé plnění sovětsko – litevské smlouvy o vzájemné pomoci a energicky odkázat do příslušných mezí nepřátele smlouvy.
3) Neprodleně zabezpečit nerušený vstup sovětských útvarů na území Litvy, aby mohly být rozmístěny v nejdůležitějších centrech Litvy v počtech potřebných k zajištění sovětsko – litevské smlouvy o vzájemné pomoci a aby zmařili provokační akce namířené proti sovětské posádce v Litvě.“
Litevská vláda má odpovědět na ultimátum SSSR do 10 hodin 15. června 1940. Hodinu před uplynutím ultimáta odpoví kladně, nic jiného jim nezbývá (má již stejně velké posádky Rudé armády v Litvě).
Ještě ten den 15. června 1940 Rudá armáda obsazuje celou Litvu, prý vřele pozdravována prosovětskými elementy, ty prý představují litevští pracující. Již 15. a 16. června 1940 vyjdou do ulic litevští komunisté, kteří vyšli z ilegality, požadují svržení „protilidové vlády“.
Premiér Smetona a ministři litevské vlády utíkají do Německa.
Stejný scénář proběhne 19. a 21. června 1940 v Rize a Tallinnu.
Všechny 3 Pobaltské republiky ustavují tzv. Národnědemokratickou vládu lidové fronty. V Litvě je v čele Justa Paleckis, v Lotyšsku A. M. Kirchenštejn, v Estonsku I. Vares.
Stejně to mělo dopadnout ve Finsku, to se však nepovedlo díky Zimní válce.
V Pobaltských republikách to jde jako po másle. Dne 14. až 15. července 1940 v těchto zemích proběhnou volby. Zvolení zástupci lidu se usnesou na ustavení vlády Sovětů a na vstupu svých republik do Svazu sovětských socialistických republik.
Stalinovi se to v Pobaltí podařilo, jeho úkol je splněn.