Mapa

japonských výbojů do roku 1941, mapa je volně přístupná na několika webech.
Ještě ani v prvních měsících roku 1941 neprojevovala americká vláda nějakou aktivitu
směrem k tomu, "nechat se zatáhnout do války", stále vše vypadalo, že spíše USA pokračuje ve známém IZOLACIONALISMU....! Což bylo vidět i na marných snahách diplomacie Velké Británie, která se nemohla stále dozvědět - Co USA podnikne v případě, že Japonsko zaútočí na Singapur? Otázka japonského útoku směrem na jih, směrem na Singapur, byla stále naléhavější.
Již počátkem února 1941 předložilo britské velvyslanectví ve Washingtonu důkazy, že japonské válečné loďstvo, spolu s pozemním vojskem, mají naplánován a již připravují - útok na jih! O stejném pak informoval svou vládu i velvyslanec v Tokiu Grew
(zde viz foto, na kterém je

velvyslanec USA v Tokiu Joseph Grew, foto je volně přístupné na několika webech)!
Stále to však vypadalo tak, že v oné době nebyl ani Roosevelt, ani jeho vládní kabinet ochotni přijmout popsaný britský názor na další vývoj válečné situace na Dálném východě a v jihovýchodní Asii.
Nakonec se však přece jenom americká vláda rozhodla a určitým způsobem provedla "demonstraci solidarity s Britskou říší" - v březnu 1941 byly vyslány dva americké křižníky a doprovodné torpédoborce do Austrálie, podobné seskupení odplulo do novozélandských přístavů. Celý akt je skutečně posuzován jen jako pouhá demonstrace, neboť z vojenského hlediska nebyl celé akci připsán žádný větší význam.
Mnohem větší a důležitější byly tehdy americké úvahy o ekonomických opatřeních. To když již počátkem ledna 1941 státní sekretář Hull projednával s Rooseveltem otázky embarga na vývoz mědi, mosazi, bronzu, niklu, zinku, potaše a dalšího zboží do Japonska.
K tématu český historik, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, nalezl v archivech a dále napsal ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 191 až 246, když stejná a podobná fakta jsou i v Použité podklady, zde pak v knize: Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 183 až 229.
Cituji z A. S.:
"Z obecného hlediska se však americká politika na počátku roku 1941 ještě neprojevovala rozhodnými akcemi. Tato skutečnost se logicky promítla do jednání o vojenské spolupráci, která byla zahájena 29. ledna 1941. Zástupci britských štábů, doprovázeni reprezentanty Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, připluli do Spojených států na palubě bitevní lodi King George V spolu s novým velvyslancem Halifaxem. Prezident Roosevelt se tajně dostavil na palubu lodi ještě před přistáním a začaly předběžné rozhovory.
´Jestliže Spojené státy vstoupí do války s Německem, současně se zapojí i do války proti Itálii. Za těchto okolností musí být vzata v úvahu možnost propuknutí války mezi Japonskem a skupinou tvořenou Spojenými státy, Britskou říší a jejími spojenci, včetně Nizozemské Východní Indie´- závěr jednání zněl povzbudivě.
Na druhé straně se během nich projevily závažné rozpory mezi britskou a americkou koncepcí. Britové považovali za nejdůležitější obranu Singapuru a v této souvislosti žádali, aby Američané vlastně rozdělili své pacifické loďstvo. Američtí admirálové se postavili proti tomuto požadavku, podpořil je Roosevelt a tak v tomto bodě zatím nebylo dosaženo žádné dohody.
´Obtíže vyplývají z naší současné nejistoty ohledně akcí Japonců i v souvislosti s britskou obhajobou životní důležitosti obrany Singapuru,´ napsal v dopise velitelům amerických flotil admirál Stark (Jde o dopis z 3. dubna 1941). ´Odmítl jsem jejich návrhy (Britů), aby většina pacifické flotily byla přesunuta k obraně proti Japoncům,´ uzavírá svou informaci šéf amerického štábu námořních operací."
V čem se však nakonec na této konferenci všechny delegace shodly, bylo i do budoucna důležité - "V případě amerického vstupu do války bude hlavní úsilí Spojených států orientováno na Evropu a Atlantský oceán, protože Německo představuje nejsilnější článek Paktu tří (OSA)!"
Zároveň se na konferenci USA zavázalo, že v případě, že se do konfliktu zapojí, zvětší své síly v Atlantiku natolik, aby VB mohla uvolnit část loďstva pro obranu svých postavení ve Východní Asii. Což by zároveň znamenalo, že americká Pacifická flotila převezme obranu nejen Havaje, Filipín, ostrovů Guam a Wake, ale i úkol narušovat japonské námořní spoje na Dálném východě a v celé Asii.
A právě tato prvá jednaní pak měla pro Brity i morální a konec konců i praktický význam. To přesto, že se ještě americká vláda nezaručila, že vstoupí do již probíhající války. A zároveň USA zde zcela odmítlo stanovit nějaké podmínky, za kterých by vyslalo část svého válečného loďstva do Singapuru, nebo do Indie...!
Diplomacie světa od ledna, do 7. prosince 1941.
V předchozím bylo řečeno i o prvních jednáních budoucích spojenců, tehdy ještě takřka tajném (prezident USA Roosevelt se na britskou bitevní loď King George V spolu s novým velvyslancem Halifaxem dostavil tajně, ještě než vplula do amerického přístavu...), jednáních, která načrtla prvou koordinaci budoucího válčení až do roku 1945.
Ale i Japonci již od počátku roku 1941 vyvíjeli značné úsilí na diplomatickém poli v celém světě.
"Pokud šlo o vztah ke Spojeným státům, připadl závažný úkol novému japonskému velvyslanci ve Washingtonu admirálovi Kičisaburó Nómurovi. Velký význam měla i cesta ministra zahraničí Jósuke Macuoky do Evropy.
Japonci předpokládali, že se nakonec USA připojí k Velké Británii ve válce proti Hitlerovi, a tudíž budou nakloněny kompromisnímu urovnání v Asii. Podle těchto představ měli Američané přimět Čankajška, aby se nadobro vzdal Mandžuska výměnou za příslib stažení japonských jednotek z Číny. Současně měl Washington uznat zvláštní ekonomické nároky Japonců v jihovýchodní Asii a Indii. Takto by v podstatě bylo dosaženo hlavních cílů expanze na na jih bez boje. Pro případ, že by Američané nesouhlasili, měla být jednání ve Washingtonu Nómurou alespoň protahována tak, aby byl získán čas potřebný k dokončení příprav japonského válečného námořnictva.
V Tokiu o nominaci Nómury do funkce velvyslance ve Spojených státech uvažovali již v září 1940, krátce po podpisu Paktu tří. Již tehdy ho navštívil dvorní emisar a sondoval stanovisko, ale admirál nabídku nepřijal. Znovu odmítl i v říjnu 1940, neboť podle vlastních slov ´nechtěl hrát úlohu ve hře, která mohla uvrhnout národ do hanby´.
Bylo vcelku jasné, proč volba padla právě na tohoto čtyřiašedesátiletého admirála. Již za první světové války působil jako námořní atašé ve Washingtonu, právě v této době se sblížil s F. D. Rooseveltem, který tehdy byl náměstkem ministra válečného námořnictva. Kromě toho měl ve Spojených státech řadu dalších vlivných přátel. Kičisaburó Nómura (zde viz foto, na kterém je velvyslanec Japonska

v USA Kichisaburó Nómura, foto je z Wikipedie a i jinak je volně přístupné na několika webech) neměl valnou důvěru v ministra zahraničí, o němž baronu Haradovi řekl: ´Macuoka vidí pouze vnější stránku věci´. Chápal dobře, že ´pokud bude japonská armáda sázet výhradně na vojenskou sílu, vztahy mezi Japonskem a Spojenými státy nebudou nikdy přátelské´. Za dané situace nedoufal v případnou ústupnost Američanů a současně nechtěl, aby jeho působnost byla zástěrkou válečných příprav. V listopadu 1940 byl admirál povolán k audienci do císařského paláce, tehdy, zdá se, ´pochopil svou povinnost´ a kapituloval. Během ledna 1941 dokončil poslední přípravy na diplomatické poslání ve Washingtonu a 14. února 1941 mohl prezident Roosevelt v Hullově přítomnosti přijmout starého přítele ve funkci japonského císařského velvyslance."
A již také za krátkou dobu poté, dne 8. března 1941 začaly prvé rozhovory velvyslance Nómury s americkým státním sekretářem Hullem. Otázky se týkaly všech japonsko-amerických vztahů a většina jednání probíhala v Hullově hotelovém apartmá. Celých devět měsíců pak rozhovory pokračovaly, a to až do japonského útoku na Pearl Harbour.
"Nómura se celkem asi padesátkrát setkal s Hullem a jeho poradci ze státního departmentu, jednání byla krajně komplikovaná vzhledem k rozdílnému pohledu na základní otázky. Bylo předloženo množství návrhů i protinávrhů, v podstatě nešlo nalézt východisko přijatelné pro obě strany. Ostatně Nómura měl pochybnosti o smyslu své činnosti ještě před zahájením vlastní diplomatické mise. Cordell Hull ve svých Memoárech japonského velvyslance charakterizuje takto: ´Byl vysoký, robustní, pevného zdraví a otevřené tváře. Hovořil někdy jistou a někdy nejistou angličtinou... Věřil jsem, že se Nómura čestně snažil zamezit válce mezi našimi zeměmi....´
Kromě diplomatů obě strany používaly ke vzájemným kontaktům a jednáním i různé dobrovolníky. První dvojicí diplomatů amatérů tvořili američtí katoličtí kněží biskup James Edward Walsh a páter James M. Drought. Na konci roku 1940 se vypravili do Japonska jednat o majetku římsko-katolických misií a současně se pokusili o prostředkování mezi Tokiem a Washingtonem. Těsně před Vánocemi dvojici přijal Macuoka a požádal kněze, aby předali jeho osobní poselství prezidentu Rooseveltovi.
Walshe s Droughtem pozval do své rezidence i kníže Konoe, jednali dokonce s představiteli armády a válečného námořnictva (Přijali je kontraadmirál Takasumi /šéf Sekce pro námořní záležitosti na ministerstvu válečného námořnictva/ a generálmajor Akira Muto /šéf Sekce pro vojenské záležitosti ministerstva války/.).
Poselství, které měli předat americkému prezidentovi, obsahovalo následující hlavní body:
Japonsko stáhne své jednotky z Číny s výjimkou severovýchodní oblasti výměnou za čínské uznání Mandžukua. V Číně vznikne nová vláda spojením vlád Čankajška a Wang Ťing-weje. Spojené státy pomohou Japonsku zajistit ropu, kaučuk, cín, nikl výměnou za slib, že ´japonská činnost v jihozápadním Pacifiku bude prováděna mírovými prostředky´.
USA a Japonsko společně zaručí, že na Dálném východě kolonie jedné evropské mocnosti nepřejdou do rukou druhé. Společné budou i záruky pro nezávislost Filipín. Washington se přičiní, aby se Velká Británie vzdala Hongkongu a Singapuru. Americká vláda příznivěji zváží otázku japonské imigrace do Spojených států."
Přestože šlo o naprosto nehorázné požadavky, samozřejmě nepřijatelné pro Rooseveltovu vládu, oba kněží, s neobyčejným nadšením daným významem své mise, vyvinuli ohromné úsilí, aby mohli vše předat prezidentovi... Když se vrátili do USA ihned se obrátili na svého přítele, finančníka Lewise L. Strausse s prosbou o pomoc. "Ten je představil bývalému prezidentu Hooverovi, který je zase odkázal na pomoc generálního poštmistra Franka Walkera.
Walker byl katolík, službu neodmítl a 23. ledna 1941 vzal oba kněze do Bílého domu, kde vysvětlili japonský plán prezidentovi....."