OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 165
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Suger »

niko píše:No Macko podla mna nic svetoborne do odbornej/verejnej diskusie nedoniesol. Co je skoda. V podstate sa prisposobil argumentacnej linii politickych stran, ktore zastupuje a zastupoval, miesto toho, aby sa snazil tuto argumentacnu liniu nejako smerovat. Cakal som, ze bude robit most medzi MO a opoziciou, v podstate ale len posil ich ofenzivu proti MO. Proti tomu MO, v ktorom este pred rokom sedel.
Niko zase by som gen.Macka až tak nekritizoval. Už je súčasťou politiky, tak politizuje, je to úplne normálne... Ja keď som pracoval po škole v štátnej správe, mohol som si svoje nápady a riešenia tak kresliť do šuplíka... videl som ako môj minister bol viac na tenise a golfe, ako na ministerstve. (po necelom roku som tam skončil).
Gen.Macko na svojom FB v podstate odpovedá na to čo mu ty a Juraj Tichý vyčítate...
Píše ako odpoveď na reakciu priateľa a bývalého vojaka... : " Táto tvoja poznámka je tak trocha populistická podpásovka, alebo fakt nevieš ani čo sa v armáde dialo ani v akom je stave. Stručná rekapitulácia: Od roku 2002 prebiehala reforma, od konca 2005 sa zaviedla plne profesionálna armáda. Dobre nám išla reštrukturalizácia a konsolidácia štruktúr, od samého začiatku kvôli nedostatku zdrojov, lebo ani vtedy sa aj napriek sľubom nevyčleňovali tie 2 % HDP. Takže sme úspešne rušili, ale menej už budovali. Dramatický zlom k ešte horšiemu nastal po nástupe Smeru k moci v roku 2006. Postupne sa začal znižovať rozpočet a ten skutočný bol ešte nižší, lebo MO sa v priebehu rok stalo zdrojom voľných peňazí na populistické projekty v iných rezortoch. Dramatické znižovanie nastalo dokonca už za ministra Bašku, pred plným prepuknutím dôsledkov krízy, keď sa z roka na rok znížil rozpočet MO o 13 % (na rok 2009). Už v roku 2008 bol prakticky zastavený výcvik ozbrojených síl - redukoval sa už na úrovni družstvo (výnimočne čata) u bežných jednotiek a realizoval sa len u zopár jednotiek do misií a deklarovaných jednotiek. Tento stav prakticky pretrvával až do roku 2014. Aj preto sme vtedy aj so Zmekom zaviedli výcvik tzv. základných bojových zručností, lebo u profi armády opakovať družstvo niekoľko rokov je nezmysel. Viac nám z peňazí, ktoré boli Smer, ale aj Radičovej vláda ochotní vyčleniť sa viac nedalo. Technika postupne chátrala a okrem osobných terénnych automobilov a menšej časti automobilovej techniky, pár špeciálov a nejakých spojovacích systémov hlavná výzbroj a technika modernizovaná nebola. Po nástupe Glváča sa začala implementovať prvá Biela kniha o obrane. Ale Dlhodobý plán (Model 2024) nebol vo vláde Smeru schválený a minister Glváč mohol modernizovať len v rámci rozpočtu menšieho ako 1 % HDP. To sa dalo len na úkor personálu a tak sa ďalej znižovali počty personálu (tzv. zaplatiteľné počty, teda zámerná riadená nenaplnenosť), čo malo dopad na vycvičenosť a klesajúcu naplnenosť útvarov, ale aj redukciu sociálnych výhod - lebo niekde bolo treba na modernizáciu zobrať peniaze a rozpočet stále stagnoval. Situácia sa aspoň v prístupe k výcviku čiastočne zmenila po ukrajinskej a neskôr utečeneckej kríze, kedy sa nám podarilo presadiť aspoň komplexný, aj keď zdrojovo nenáročný výcvik veliteľov a štábov, neskôr sa pracovalo na COP a GRP. Na problémy sme upozorňovali nielen vnútorne, ale v rámci cenzúry aj verejne, napríklad NGŠ počas VZ NGŠ za prítomnosti prezidenta. Aj preto sa nakoniec v synergii s tlakom NATO podarilo presadiť postupné navyšovanie výdavkov na obranu. Lenže to už sme mali zruinovanú infraštruktúru, redukované počty personálu a zastaranú techniku po životnosti naviac často nebojaschopnú. Ak dostávaš dlhodobo na prevádzku len 13-20 % z potrebných zdrojov, nemôžeš robiť všetko, čo je potrebné. Bez ohľadu na Tvoj charakter. Vzbura nepripadá do úvahy a môžeš buď odísť a užívať si dôchodok, alebo zachraňovať čo sa v tom srabe dá. Ja som volil druhú možnosť a robil čo sa dá dosť dlho, kým som videl zmysel, je na to dosť svedkov spolubojovníkov od vojaka 2. stupna po kolegov generálov. Nielen ja, ale ani kolegovia sme nič netajili a nielen ministri, ale aj BR a vláda SR boli po celý čas plne informovaní. Už v roku 2014 napr. veliteľ PS preložil zo svojej iniciatívy pravdivú a kritickú správu o stave plnenia ciela síl - mechanizovanej brigády do konca roku 2017. Teda tri roky pred cieľovým rokom, aby sa dali prijať opatrenia. GŠ túto správu podporil a predložil do KOMO. Ja som potom viedol takmer dva roky celorezortnú komisiu pre vypracovanie Akčného plánu. Zbytočne, nebol nikdy predložený do BR a vlády. Ja som odišiel, až keď som videl, že ani pri zvyšovaní peňazí nie je vôľa ich použiť čo najlepšie a systémovo riešiť nahromadené problémy a že zelenú majú rýchle obchody a tí, čo sú ochotní ich podporiť. Keby som zostal, tak by som kolaboroval a legitimizoval tento postup bez možnosti ho ovplyvniť, lebo NGŠ bol dosadený osobne Hoľkom a Dankom na plnenie ich predstáv. Jediná možnosť ako niečo ovplyvniť bolo odísť a začať hovoriť bez cenzúry pani hovorkyne a straníckeho politbyra SNS. Čo som celú dobu robil konkrétne ja? 2002-2004 Veliteľ logistiky, reorganizoval logistiku na Model 2010 a snažil sa uchovať jej existenciu počas najväčšej redukcie v dejinách našich ozbrojených síl, 2004-2008 ALCC HQ Heidelberg, okrem iného postavil/implementoval novú koncepciu logistiky pre NRF a odskúšal ju na Cape Verde v praxi, riadil operácie celého ISAF v AFG, 2008-2010 - ZV PS, okrem iného koordinoval výstavbu prvých dvoch BG EU, výcvik OHQ EU s AČR a presadil, viedol plánovanie a riadil realizáciu dovtedy najväčšieho cvičenia OS SR Joint Goal 2010. 2011 - 2013 Veliteľ NATO JFTC, riadil výcvik spojeneckých veliteľov (veliteľov divízií) a ich štábov pre misiu ISAF a výcvik NATO veliteľstiev (3* a4*). 2014-2018 ZNGŠ - okrem iného presadil rozšírenie výcviku, zavedenie cyklu Slovak Shield, Zelená vlna, Nový Horizont, znovu zaviedol pravidelný a systémový výcvik GŠ a Krízového štábu. Číta to tu dosť vojakov a oni vedia, kto čo robil a čo bolo v rukách vojakov a čo ministra a vlády - teda politikov. Bez zmeny politiky, vojaci bez peňazí vo vnútri systému veľa nezmôžu...Dlhý komentár, ale nech vedia aj iní. Tak sa môžeš pridať k davu a kopnúť si do nás vojakov, tvojich kolegov. Len pamätaj, ak postavíš vojaka doprostred bojiska len s 2 nábojmi, tak ho nekritizuj, že neviedol mohutnú paľbu... a teda je zbabelý. Aj ja som smutný. Aj zo stavu OS SR, aj z tvojej reakcie...lebo vojaci nielenže nemajú ani rozpočtové právomoci, ale ani dosť osobných peňazí aby si za svoje opravili techniku a kasárne. Tak si len za svoje kupujú výstroj a drobné súčiastky na techniku, ak chcú splniť úlohu. Veľmi, veľmi dlho si nebol medzi skutočnými vojakmi, lebo oni nie sú smutní z titulku článku, ale reality, ktorú podľa mňa vystihuje. Čo som nestihol v rámci možností v armáde chcem pomocť zmeniť aspoň zmenou politickej klímy tým, že verejnosť aj politikov pravdivo a necenzurovane informujem o problémoch..."
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Zaujimave citanie, len jeden dotaz: Ak politizuje, o co je lepsi ako SNS?
O nic.
Pekny vikend prajem.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4187
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Suger osobne nemam nic proti gen. Mackovy. Pre mna moze byt aj novy minister obrany. Hlavne nie zase Galko. Ja som len cakal, ze Macko zacne urcitym sposobom formovat nasich obrannych radobyexpertov. Zatial mam vsak pocit, ze oni formuju jeho.
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 165
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Suger »

Ja z jeho vyjadrení skôr cítim, že sa ho strana Spolu snaží vmanévrovať do politického zápasu, a on sa skôr vyjadruje neutrálne, kriticky k politickým veciam...nekritizuje napríklad stíhačky. Kriticky sa vyjadril k obstarávaniu, "vývoju", výzbroji 8x8 Vydra... Tak ale je to slobodný človek a len on sám vie, prečo vstúpil do politiky, čo tým sleduje... Rovnako ako tam vstúpil gen.Gajdoš a dnes tancuje ako SNS píska... Som ale presvedčený, že vojaci ako gen. Gajdoš, gen.Macko v politike možu OSSR posunúť výrazne dopredu, či už z pozície vlády, alebo z opozície ako reálna a konštruktívna kritika stavu...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4187
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Suger vojaci v politike su urcite kvalitativny posun vpred. Myslim, ze aj Mackovy este asi treba dat cas, nech sa vyprofiluje a trochu sa v politike zorientuje.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Velmi vtipna diskusia. Tí istí ľudia, ktorí donedávna chválili Mackov vstup do politiky, jeho odbornosť, zrazu unisono zmenia pohľad a Macko je "spoluzodpovedný," "odísť a kritizovať vie každý" "trucpodnik" atd.

No. Generál Macko robil zo svojej pozície všetko čo sa dalo. A keď mal v zmysle služobného postúpiť na náčelníka GŠ, začala sa voči nemu tvrdá diskreditačná a nátlaková kampaň. Nájdite si napr. prípad jeho syna. To je taká zjavná účelovka a svinstvo štátnej moci, že špinavosti vojenského spravodajstva voči Suchodolinskému a Mikulcovi sú detská hra. Súd to samozrejme hodil zo stola, ale účel bol splnený.

A pritom je to úplne jednoduché - Macko sa nebol ochotný dohodnúť s ľuďmi, ktorí berú investície do armády len ako príležitosť na kradnutie, na rozdiel od Gajdoša a Zmeka, ktorí sa kúpiť nechali. A keď pochopil, že nijako ináč sa to zmeniť nedá, len zmenou politického vedenia ministerstva, tak odišiel a vstúpil do politiky. Simple.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

SNS podpísala pred Vianocami veľký nákup, za 172 miliónov objednala nepotrebné delá
zdroj: https://dennikn.sk/1341309/sns-podpisal ... a/?ref=tit
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Arten:
""spoluzodpovedný," "odísť a kritizovať vie každý"" som použil ja a Macka som nechválil, keďže som tu nebol registrovaný. Čo sa týka jeho syna, opäť účelovka:
Mackovho syna zatkli v novembri 2015 a obvinili ho na základe výpovede niekoľkých svedkýň, ktoré tvrdili, že ich natieral exkrementmi. Najskôr ho Okresný súd Bratislava IV vo februári 2017 oslobodil, po zrušení rozsudku a vrátení prípadu Krajským súdom Bratislava ho 16. novembra 2017 odsúdil ten istý okresný súd na 8 mesiacov s podmienečným odkladom na 14 mesiacov.

Hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak vtedy uviedol, že rozsudok nie je právoplatný keďže prokuratúra aj obžalovaný podali odvolanie. Proces v súčasnosti stále nie je ukončený.

Takže o zmätenní zo stola by som nehovoril... Ak takto budeme pristupovať k všetkým serióznym témam, že dojmy prevážia realitu, tak SNS zlodejinu môžme začať rovno obhajovať.
PS: nové delá ani F-16 70/72 mi nevadia, dobré stroje, len chápem , že tie SNS tančeky okolo napínajú nie len nás všetkých.
PS2" z princípu submisívny vojaci do politiky nepatria. Expertov typ Galko a spol máme plnú r...
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Arthur píše:SNS podpísala pred Vianocami veľký nákup, za 172 miliónov objednala nepotrebné delá
zdroj: https://dennikn.sk/1341309/sns-podpisal ... a/?ref=tit
vyberám z článku:
"Obchod s húfnicami však je v jednej veci výnimočný: dá sa bez preháňania označiť ako nákup „Made by SNS“. Kompletne si ho vymysleli a presadili Dankovi ľudia na ministerstve v čele so šéfom služobného úradu Jánom Hoľkom a ministrom Petrom Gajdošom.

„Ministerstvo zalepilo ľuďom oči tým, že ide akože o nákup slovenského výrobku od štátneho podniku. Vďaka tomu nemuseli robiť štandardné obstarávanie a biznis mohli dokončiť v rekordnom čase,“ dodáva Naď.
V skutočnosti sa na výrobe bude podieľať aj celý rad súkromných firiem, medzi ktoré patrí napríklad automobilka Tanax z Bánoviec nad Bebravou, ktorú vlastní rodina známeho podnikateľa Jozefa Majského. Popri nej môže na húfniciach zarobiť i množstvo ďalších hráčov, ktorí však zostanú ukrytí v reťazci subdodávateľských zmlúv.
Denník N sa spýtal ministerstva, či zverejní všetky zmluvy týkajúce sa tohto nákupu, vrátane zmlúv so subdodávateľmi. Odpoveďou bolo len mlčanie.

Naďovu teóriu, že nákup húfnic je účelovou záležitosťou, potvrdzujú aj indície, na ktoré narazil Denník N. Ešte pred príchodom SNS na ministerstvo sa o žiadnych nových húfniciach Zuzana neuvažovalo. „Za môjho pôsobenia takáto požiadavka nebola,“ potvrdil Denníku N bývalý minister obrany za Smer Martin Glváč.

O zámere kupovať nové húfnice Zuzana informovalo ministerstvo prvýkrát až vo februári 2018. Hovorkyňa Danka Capáková v tom čase oznámila, že prioritne chcú objednať osem kusov.

Takýto plán by ešte dával zmysel. Osem húfnic tvorí takzvanú batériu. Slovenská armáda má dnes dve delostrelecké batérie, ktoré majú 16 starších húfnic Zuzana, nakúpených okolo roku 2000.

Rozšírenie o ďalšiu batériu s ôsmimi novými húfnicami dávalo logiku aj vojakom. „Plán na vybudovanie tretej delostreleckej batérie skutočne existoval, hoci nebol považovaný za prioritu,“ povedal generál Pavel Macko, bývalý zástupca náčelníka generálneho štábu, ktorý dnes spolupracuje so stranou Spolu.

O pár týždňov však obchod výrazne nafúkli. V apríli Dankovi nominanti oznámili, že chcú nakúpiť rovno 25 nových kanónov – tri pre delostrelecké batérie a jednu pre výcvik. To znamená, že sa majú nahradiť aj pôvodné, ale stále ešte moderné húfnice, ktoré obstarali za prvej Dzurindovej vlády.

Nad tým už viacerí odborníci krútia hlavou. V slovenskej armáde sú totiž omnoho staršie kusy techniky, ktoré by si zaslúžili obmenu – napríklad tanky alebo pásové bojové vozidlá. Tie tvoria jadro pozemných síl, zatiaľ čo húfnice majú slúžiť len ako ich podpora.

„Nedáva to zmysel. Väčšinu našej výzbroje tvorí omnoho staršia technika, ktorá pochádza ešte z čias studenej vojny. Ministerstvo sa však rozhodlo, že nahradí húfnice, ktoré sa nakúpili až po vzniku Slovenska,“ hovorí vojenský publicista Vladimír Bednár."

Pikujuci:
pozri si niečo o tom prípade... Toto Macko vyhrá na 100%
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1456
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Vyšlo nové číslo časopisu obrana. Mimo iných je tam reportáž z Pobaltia:

https://www.mod.gov.sk/data/disk/casopi ... 1_2019.pdf
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Flader píše:Vyšlo nové číslo časopisu obrana. Mimo iných je tam reportáž z Pobaltia:

https://www.mod.gov.sk/data/disk/casopi ... 1_2019.pdf
Ten Zmeko bojoval už u Buzuluku??? Veď má viac vyznamenaní ako Kuzminová.... :mrgreen:
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
noah11
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 17/11/2010, 13:10
Bydliště: Vranov

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od noah11 »

V tomto máš Arten naprostú pravdu žiadne nové Zuzy nepotrebujeme tlačia nás omnoho dôležitejšie problémy nechcem maľovať čerta na stenu ale je len otázka času kedy sa nejaká budova často z čias Márie Terézie poskladá ako tá v Magnitogorsku.
asdf
rotný
rotný
Příspěvky: 90
Registrován: 5/11/2014, 14:29

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od asdf »

Pikujuci brizolit píše: Ten Zmeko bojoval už u Buzuluku??? Veď má viac vyznamenaní ako Kuzminová.... :mrgreen:
Tu su nejake jeho stusky

https://forum.valka.cz/topic/view/140609/Zmeko-Daniel

Clovek by neveril,za co vsetko sa udeluju medaile.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5174
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ak ma mat Z2 nejake sance v indickom tendri, kde presla uzivatelskymi skuskami, musi byt zavedena v OS SR a to vo vacsom pocte ako 1 ks.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Juraj Tichý píše:Ak ma mat Z2 nejake sance v indickom tendri, kde presla uzivatelskymi skuskami, musi byt zavedena v OS SR a to vo vacsom pocte ako 1 ks.
Nikto predsa nekritizuje plán na vybudovanie tretej delostreleckej batérie s 8 ks nových ShKH Zuzana 2 v OSSR čo by vyšlo cca 55 mil EUR s tých 172 mil EUR tj. 117 mil EUR sa mohlo napr. realokovať v rámci kapitoly početne väčšej modernizácie, kde väčšinu našej výzbroje tvorí omnoho staršia technika, ktorá pochádza ešte z čias studenej vojny ako napr. BVP-1 (BPzV Svatava) a BVP-2 povedzme do 78 ks BVP-M.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5174
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

16ks novych Zuzan2 je rozhodne lepsia investicia ako reinkarnacia BVP1/2.
Zuzany 2000 vo vyzbroji OSSR nie su modernizovatelne na standard Z2 a nedokazu vyuzivat Delsys naplno.

Ak nie sme ochotni nakupovat vlastne zbrane zo statom vlastnenych zbrojoviek v normalnom pocte, preco by si ich mal kupit ktokolvek zo zahranicia.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Juraj Tichý

17 ks nových ShKH Zuzana 2 nás predsa netlačí keď máme dve nevystrieľané batérie so 16 ks ShKH Zuzana 2000, ktoré nemajú ani 20 rokov a mohli sme ich doplniť o tretiu delostreleckú batériu s 8 ks nových ShKH Zuzana 2 v OSSR čo by vyšlo cca 55 mil EUR.
Ja už neviem ako to vysvetliť, že tie finančné prostriedky mohli byť využité omnoho efektívnejšie do iných spôsobilostí kde nás oveľa viac tlačí topánka nakoľko tá technika sa rozpadá a je oveľa staršia a tiež by bola modernizovaná tuzemským bezpečnostným a obranným priemyslom SR, tak nestrašte resp. nenavodzujte dojem, že nie.

Ten článok to popisuje úplne vecne!
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:
Ak ma mat Z2 nejake sance v indickom tendri,
Zuzany 2000 vo vyzbroji OSSR nie su modernizovatelne na standard Z2 a nedokazu vyuzivat Delsys naplno.
Prečo by neboli modernizovateľné na standard Z2, teda okrem zakladneho HW? Preco by nemohli vyuzivat Delis naplno?
O akom indickom tendri hovoris, ked samotne MO spominalo len Cesky (pre ktory sa ale vyvíjala Eva2)?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5174
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ja nic nenavodzujem, ani nestrasim.
Mam len iny nazor, treba to akceptovat.

Ja dufam, ze 16 Zuzan 2000 nikto vyradovat nebude a budu k dispozicii strednej brigade. A 24ks Z2 tazkej brigade.
(Mimochodom podvozky Z2000 by mali byt povodne zo Vz.77 Dana)
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Prečo by som mal akceptovať SNS-ácké názory, ktoré ste si osvojili. Beriem ich na vedomie a snažím sa s Vami slušne viesť diskusiu a argumentovať.
Nič viac a nič menej.

Ja totiž odpočiatku zastávam názor, že čo si vieme tu na SR modernizovať a vyrobiť nech si vyrobíme a zmodernizujeme, aby do budúcna tie podniky zo zisku vedeli ich časť investovať z vlastných zdrojov do R&D výskumu, vývoja a následných inovácií avšak transparentne, hospodárne a efektívne.

Je predsa množstvo pokročilých zbraňových systémov od stíhačiek, cez radary až po neviem čo, ktoré tak či tak budeme musieť nakúpiť od našich spojencov v NATO (EÚ) resp. aj prozápadných demokratických štátov Izrael, Južná Kórea atď.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“