Tak samozrejme, že v rozsahu seriálu musíš niečo zjednpodušiť, napr. mnohé rozhodnutia boli série telefonátov a jednaní, ale v seriáli to dali do jedného zasadnutia UV, lenže to je úplne v poriadku. Jediné dve väčšie vecné výhrady som písal vyššie. A neviem teda v čom "dělají pitomce?"Smajk píše:Zase tak urputně přesně se faktů ve filmu nedrží a zdá se mi, že z mnohých opravdu dělají pitomce.
No vidíš a tento rozšírený mýtus, čo cituje tvoj zdroj, je napr. v záverečných titulkoch seriálu vysvetlený - je to tak ako píše Rase.Smajk píše:A co se týče potápěčů,nebo spíš dobrovolníků na smrt:
Pátek 2. května 1986.
Stále hrozilo, že se roztavené jádro reaktoru propálí do prostoru pod reaktorem, který byl díky popraskaným potrubím zatopený vodou. Mohlo by to způsobit vznik vodíku a další výbuch. Silně radioaktivní vodu bylo nutné odčerpat, ale některé ovládací ventily byly v zatopeném suterénu. K ponoru pod hladinu se přihlásili tři dobrovolníci: Vojáci Boris Baranov a Valerij Bezpalov a technik Alexej Ananenko. Úkol splnili, ale po vynoření museli být převezeni do nemocnice, všichni zemřeli na nemoc z ozáření 6. 5. 1986.
RMBK boli pomerne primitívne ale výkonné reaktory, bez adekvátneho zabezpečenia a rizikové (ako trefne hovorí seriálový Legasov "lebo boli lacné"). Stavali sa len v Sojuze, vonku sa exportovali len VVERky.Kouzelnik píše: Jde mi hlavně dopady černobylském neštěstí u ostatních (zejm. rozestavěných) JE podobného typu RMBK. Např. Ignalina 2, Smolensk 3. Poučili se v SSSR a přijali EFEKTIVNÍ vylepšení? Jaká?
Už po incidente v Leningradsjej JE v 1975 boli prijaté nejaké opatrenia napr. na odstránenie spomínaného "dutinového efektu" ktorý odpálil 4 blok. Paradoxne tyče už boli vymenené v 3. bloku, vo 4 ešte nie. A ako sa správne konštatuje v seriáli - obsluhy o tých rizikách vôbec neboli informované...

Po Černobyle sa zastavila výstavba nových, na Ukrajine a v Litve už boli odstavené, nejaké ešte bežia v Rusku...