kenavf píše:Zemakt píše:Tak jednoduché to není, kromě toho že bys musel komplet obměnit obsah muničáků v celé Evropě, musel bys i převrat a předělat všechny nábojové komory. A víš co by to bylo za love? Vždyť jak dlouho Amíci nahrazují M16/M4? Dvacet let? A přesto skutek utek.
Ja hovorím o uprave len projektilu a to takej že sa bude dať strielať z neupravenej/štandardnej M16ky. Takže o výmenách obsahov muničákov a prevrtávaní komor nie je reč.
Zmenil by sa len trocha tvar, konštrukcia a hmotnosť strely.
Pozri koľko variant sa vyrába už teraz. A líšia sa hmotnosťou aj konštrukciou projektilu(pri zachovaní kalibru)
https://en.wikipedia.org/wiki/5.56%C3%9 ... cartridges
Změnit tvar, hmotnost nebo konstrukci střely samozřejmě jde. Otázka zní, co to udělá s balistikou, pokud nebude současně upravena hlaveň a mechanismus pušky/kulometu. Může se ukázat, že nové střele nevyhovuje tvar a stoupání drážek (jak se stalo při přechodu z M193 na SS109), případně tvar, délka a úhel přechodového kuželu: Příliš dlouhý volný chod střely před vtlačením do drážek snižuje přesnost a výkon, způsobuje nadměrné vypalování přechodového kuželu a v krajním případě může dojít i k destruktivnímu nárůstu tlaku, jestliže střela nabere příliš velkou rychlost, než se v okamžiku vstupu do drážkované části vývrtu prudce zbrzdí. Příliš malá vůle naopak může zavinit nedovření závěru a tím poruchu na zbrani. A nebo se závěr dovře, střela se zarazí do přechodového kuželu a vznikne, technicky řečeno, spojení s přesahem. Závěr pak nepůjde ručně otevřít, budeš muset opřít pažbu o zem, šlapat na rukojeť závěru, abys vyhodil náboj z komory a riskovat, že si poškodíš pušku.
Pokud se změní délka vodicí části střely (válcová část vedená drážkováním), může se projevit potřeba zcela změnit plochu průřezu vývrtu.
Delší střela si vyžádá, při zachování původní délky náboje, hlubší usazení v nábojnici (nejde jen tak prodloužit náboj, rozměry zásobníků, mechanismů a nábojových komor jsou dané předem). Tím se zmenší spalovací prostor náboje a naroste tlak. Což zase znamená změnit výmetnou náplň a modlit se, aby to nemělo negativní vliv na funkčnost a spolehlivost automatických zbraní. U kratší střely je tomu naopak (náboje jen tak zkrátit nelze, štěrchaly by v zásobnících a způsobovaly závady při podávání), ovšem výsledné problémy budou tytéž.
Odlišná střela bude mít jinou balistickou dráhu. Takže vyměnit mířidla, včetně relativně drahých optických zaměřovačů...
Změna konstrukce nebo materiálu střely se nejspíše projeví změnou průtlacného odporu střely ve vývrtu, což má vliv na komorový tlak (bezpečnost) a namáhání hlavně (životnost).
Vojenské zbraně mívají různé úsťové brzdy, tlumiče hluku a záblesku atd. Tím se dostáváme do oblasti přechodové balistiky, což je dost složitá a komplexní záležitost, kde se sice leccos dá spočítat, ale dost věcí ne. Pak je to o pokusech a stává se z toho "věc pudová": Buďto to pude, nebo to nepude
Ano, jistěže by to šlo vyřešit. Ale možná za cenu nákladných úprav nebo výměny všech již zavedených a sloužících služebních zbraní. V celém NATO. V době, kdy nás politici (lživě, podle mne) ujišťují, že válka nehrozí a není třeba velkých investic do výzbroje...?
Jen pro ilustraci: Než se mi povedlo najít vhodnou laboraci kulového náboje pro karabinu Winchester (laboruji si náboje sám), trvalo to skoro tři čtvrtě roku hledání v tabulkách, shánění komponent, počítání, zkoušení, zklamání a nových pokusů. Aby to lítalo přesně, aby to mělo požadovaný výkon, aby nebyly závady při podávání, aby dokonale shořela výmetná náplň a zbraň nebyla po pár ranách zasviněná zbytky, aby se střely nestrhávaly v drážkách, aby se nevydouvaly nábojnice (samozřejmě také, aby to nebylo neúměrně drahé)... A to je prosím OPAKOVACÍ PUŠKA, se závěrovým mechanismem funkčně nezávislým na výkonu náboje. Také jsem hledal laboraci pro jednu jedinou konkrétní zbraň (!), ne pro několik desítek typů pušek po celém světě.
Výsledek? U mě funguje bezvadně. U pušky mého známého (stejná ráže, jiný systém závěru, jiný počet drážek vývrtu, o dva palce delší hlaveň) dělá potíže.
O logistických problémech se tu zmiňoval kolega Zemakt, takže je vynechám.
Rase píše:Dělá se vlastně vůbec BREN 2 i v ráži 5,45x39 mm, nebo jen v 7,62x39 mm a rážích NATO?
Pokud vím tak nedělá, i když konstrukčně by to nebyl problém. Náboj je rozměrově podobný jako starší 7,62x39.
Ráže 5,45x39 se stala po rozpadu Varšavské smlouvy záležitostí ruské armády a armád některých nástupnických zemí bývalého SSSR. Čili nejsou na obzoru žádní potenciální (a hlavně solventní) zájemci.
NATO tuhle ráži nestandardizovalo a nelze to ani očekávat, už jen z prestižních důvodů. Znamenalo by to přiznat, že Rusové umějí něco lépe než "rozvinuté západní demokracie" a to přece nejde... Navíc by západní zbrojní koncerny málo vydělaly. Na trhu by se rázem octly desetitisíce pušek řady AK a miliony nábojů z Ruska, takže místo na Wall Street by dolárky proudily do Iževska.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/