
Bagration 1944 XI. 5. GTA versus 5. td Č 1.
Díl XI.
Část 1.
Bojovými operacemi Rudé armády ve dnech 23. června až 28. června 1944 došlo k proražení německé fronty skupiny armád Střed (Mitte) v úsecích všech jejich armád, tedy 3. TA, 4. A a 9. A.
Armády, sbory a divize sovětských 1. Baltského, 3. Běloruského, 2. Běloruského a 1. Běloruského frontu se svými operačními a bojovými pohyby (na sever a na jih) dostaly i mimo své přidělené úseky.
STAVKA na vzniklou situaci reaguje svým rozkazem dne 28. června 1944, kdy upřesní další úkoly jednotlivých frontů:
1. Baltský front dostane rozkaz osvobodit Polock a útočit ve směru na Glubokoje.
Stejně tak sovětský 3. a 2. Běloruský front dostane za úkol osvobodit hlavní město Běloruska Minsk. A hlavní síly 1. Běloruského frontu mají útočit na slucko – baranovičském směru a část jeho sil má pokračovat v úderu na Minsk, který bude obchvacovat z jihu a jihozápadu.
Všechny tyto úkoly vyplývají z celkového plánu operace „Bagration“ kde hlavním cílem operace je úplné obklíčení a rozdrcení německé skupiny armád „Mitte“ Střed. Prostředky, které má Rudá armáda k dispozici plně odpovídají tomuto úkolu.
Dne 28. června 1944, tedy ve stejný den jako vydává rozkaz STAVKA, reaguje svým rozkazem (dodatek číslo 8 k původnímu rozkazu o Fester Platzech) na katastrofální situaci skupiny armád „Mitte“ i generální štáb německé armády v čele s Hitlerem.
K pochopení toho jak byl dodatek číslo 8. scestný (stejně jako rozkaz o Fester Platzech), jak špatné informace Hitler a generální štáb dne 27. a 28. června 1944 měli, jej cituji v českém překladu:
DODATEK 8
HITLERŮV OPERAČNÍ ROZKAZ NO. 8
PŘÍSNĚ TAJNÉ!
K rukám velitelům armád skupiny armád Střed
Odesláno skupinou armád Střed
Přílohou Vůdcův rozkaz skupině armád Střed.
V zájmu utajení bude taktický obsah velitelům sborů a divizí sdělen ústně a pouze v rozsahu, jenž se jich týká. Vůdcovy požadavky jiného než taktického charakteru budou vojákům všech hodností tlumočeny obvyklým způsobem. Listiny s rozkazem budou po přečtení zničeny. Tento rozkaz (Rozkaz No. 8) nic nemění na Vůdcově rozkazu No. 1, přikazujícím držet Bobrujsk a Mogilev.
Podpis: Busch
Velitelství skupiny armád Střed
Operační rozkaz No. 8
Instrukce pro skupinu armád Střed pro vedení dalších operací.
Postup nepřítele v sektoru skupiny armád Střed musí být zastaven jednou pro vždy. K dosažení tohoto výsledku jsem nařídil posílit vojska skupiny armád Střed tankovými divizemi a brigádami útočných děl jiných skupin armád i z Německa v čase a měřítku, přinášejícím oslabení ostatních front. Také jsem natolik posílil 6. leteckou armádu, že se z ní stala nejmohutnější vzdušná síla na východní frontě. Oplátkou teď od skupiny armád Střed očekávám, že nevydá jediný metr země bez boje a že každý velitel i muž skupiny armád ve svém nitru vybudí železnou vůli vytrvat. Nejzazší čára, na níž musejí být Rusové za jakoukoliv cenu zastaveni, prochází následujícími body: Červonoje – Ljubaň – Star Dorogi – Osipoviči – řeka Svisloč – řeka Berezina po město Berezino – jezero Ljukolmskoje – současná pozice 3. TA. Pokud jde o nepřítele na území za touto linií, musí být bezodkladně zatlačen zpět brutálním nasazením všech dostupných sil. A pokud se jedná o podmínky, za nichž a o kolik smí být uvedená krajní linie fronty posunuta zpátky, musí jít o postupný proces stahování se po krátkých vzdálenostech vždy do kompaktních a kontrolovaných obranných pozic. Pro naše vojáky se musí stát přeprava veškeré výzbroje a výstroje do nových postavení věcí cti. Území postoupené nepříteli musí být co možná nejvíce vypáleno a zničeno: veškeré zbraně a zásoby, které budou naše vojska nucena opustit, musí být totálně zničeny.
Tankové formace mají za úkol – přidržujíce se osvědčených bojových zásad – zničit nepřátelské skupiny, jež pronikly za vytčenou frontovou linii, sérií rychlých, prudkých úderů. Zakazuji nasazovat tankové formace do pozic za účelem vázání sil nepřítele.
Mé detailní rozkazy:
1) Budou vytvořeny 3 Gegenangriffgruppen (protiúderové skupiny):
a. V sektoru 9. A 12. a 20. td v rámci 41. ts
b. V sektoru 4. A 5. td a 505. SchPzBn pod velením generálporučíka von Sauckena; k sledovanému cíli mu bude dočasně podřízen štáb 39. ts.
c. V sektoru 3. TA 212. pd a 227. a 232. brigáda útočných děl.
d. Rozhodnutí o nasazení 4. td bude učiněno v přiměřeném čase.
2) 9. A obnoví ve svém sektoru souvislou frontu tak, že stáhne svůj střed a levé křídlo a k protiútoku v maximální míře využije své mobilní formace. V průběhu uvedených operací nesmí 9. A ztratit kontakt s pravým křídlem 4. A. Kritickým faktorem operace je rychlost manévrů 4. A.
3) 4. armáda se, aniž by přerušila souvislou frontu, stáhne na linii řeka Berezina – jezero Ljukolmskoje. Během této operace musí použít mobilní formace k podpoře svého levého křídla. Mogilev a Orša musejí být hájeny řádově několik dní; vyvázání sil umožní vybudovat v hlubším zázemí finální frontovou linii. Každý muž posádek obou měst si musí být vědom, jaký význam má a jak důležité je splnění jeho povinností.
4) 3. TA bude dál držet své současné pozice nebo, v nezbytném případě, si vybojuje volnost pohybu. Za žádných okolností se však nesmí nechat zatlačit ještě dál zpátky.
Věřím, že skupina armád učiní vše, co je v jejich silách, aby zadaný úkol splnila. Očekávám, že skupina armád prokáže oprávněnost důvěry, kterou k ní chovám, svými skutky.
Podpis: ADOLF HITLER.