Americké družice zaznamenaly velké výkopy v této oblasti po roce 1990. V okolí se nachází město Beloretsk vzdálené 264 km od města Ufa a 105 km od města Magnitogorsk. V roce 1995 měl Beloretsk přes 70 tisíc obyvatel. Město bylo kdysi postaveno jako jedno z nejstarších center hutnictví a metalurgie na jižním Uralu. Před první světovou válkou sem byla zavedena úzkokolejná železnice Zaprudovka-Beloretsk. Těží se zde dřevo, železná ruda, uhlí.
Komplex Jamantau má být pouze jedním z asi 200 tajných podzemních atomových válečných objektů v Rusku, z nichž byly během posledních šesti let mnohé zmodernizovány nákladem miliard dolarů. Vojenští důstojníci a vedení CIA se domnívají, že od roku 1990, symbolického konce Studené války, vydala Moskva na zřízení bunkru pod horou Jamantau 6 miliard dolarů.
Vážnější je to, že američtí zástupci říkají, že nemají ponětí o tom, co se v prostorách masivního bunkru děje. Ruská státní správa udržuje projekt v tajnosti. Někteří vidí v komplexu bunkr pro „soudný den“. Komplex se nachází poblíž jedné ze zbývajících ruských laboratoří na atomové zbraně, Čeljabinsk-70, z čehož pramení dohady, že by mohl sloužit jednak jako sklad nukleárních hlavic, odpalovací základna, tajné centrum výroby atomových zbraní, řízená laboratoř nebo ukryté velení. Ať je to však cokoliv, Jamantau je navržen tak, aby byl schopen přežít nukleární válku.
Jaké podzemní město by se mohlo skrývat hluboko pod zemí?
- soukromé byty a ložnice
- ulice a chodníky (tunely)
- bufety a nemocnice
- systém čištění vody, atomová elektrárna, a hlavní administrativní budovy
- podzemní jezírko naplněné sladkou vodou
- veřejný přepravní systém (podzemní dráha)
- televizní kanál a rádio
- výrobní a opravárenské dílny
- výzkumná laboratoře a střediska

