V noci na 29. prosince 1941 dopravil britský letoun Halifax s kanadskou posádkou do protektorátu tři skupiny parašutistů: Antropoid, Silver A a Silver B. Skupiny však nebyly vysazeny přesně podle plánu, a proto bylo nutné poskytnout úkryt jak členům výsadku, tak radiostanici Libuše, která přijímala zprávy z Londýna. Vysílačka byla ukryta nejdříve v lomu Hluboká u Dachova, později převezena do Lázní Bohdaneč a Mnětic u Pardubic. V polovině dubna 1942 se do lomu Hluboká vrátila a telegrafista Potůček se usadil u mlynáře Švandy v ležáckém mlýně.
27. května 1942 byl v Praze spáchán atentát na Heydricha. 28. května je znovu vyhlášeno stanné právo v Praze a 29. května v celém protektorátu. Hitler dává K. H. Frankovi souhlas k likvidaci obce Lidice - vyvraždění mužů, odvlečení žen a dětí, k vypálení obce a jejímu srovnání se zemí. Vysílací stanice Libuše byla přemístěna přímo do ležáckého mlýna.
16. června se pražskému gestapu přihlásil výsadkář Karel Čurda. Na základě jeho udání následovala vlna zatýkání. Telegrafista Patůček byl varován, a tak mohl odvézt vysílačku do Končin u Červeného Kostelce. V pátek 19. června provedli příslušníci pardubického gestapa důkladnou kontrolu přihlášek k pobytu v Miřeticích a Louce, kam Ležáky katastrálně patřily. Navštívili i lom Hluboká. Ráno 20. června byl zatčen majitel lomu František Vaško s manželkou. O den později byli zatčeni mlynář Jindřich Švanda, mechanik z lomu Hluboká Karel Svoboda a správce lomu Jindřich Vaško. Gestapo prohledalo i ležácký mlýn.
23. června získal Clages v Praze souhlas s likvidací Ležáků. Následujícího dne byly zmobilizovány oddíly SS, polního četnictva a ochranné policie z Pardubic a Hradce Králové, celkem asi 500 nacistů. Území kolem vesnice bylo obklíčeno policisty, kteří měli nařízeno, aby zadrželi každého, kdo by se pokusil utéci. Všichni obyvatelé a dělníci z lomu byli shromážděni u silnice a skupina policistů jela pro děti, kteří byly právě ve škole ve Včelákově. Po důkladné kontrole přihlášek k pobytu byli vyhnáni přebývající. Dohromady 47 osob bylo odvezeno do Pardubic. Nacisté rozebrali veškeré cennější věci a osadu podpálili.
Na pardubické popraviště byly odváděny nejdříve ležácké ženy, potom muži. Přežilo jen 13 dětí, které byly předem odděleny od matek a převezeno do pražského Rasového a osídlovacího úřadu. Později byli všichni převezeni do Lodže. Pouze dvě děti byly uznány schopnými poněmčení a poslány do německých rodin pod cizími jmény. Ostatní děti byly převezeny do Chelmna. Zde byly v létě 1942 zplynovány stovky polských dětí, 82 dětí z Lidic i 11 dětí z Ležáků.
Oficiální zpráva se v tisku objevila 26. června 1942: „Dne 24. června byla osada Ležáky u Louky (okres Chrudim) srovnána se zemí. Dospělí obyvatelé byli podle stanného práva zastřeleni. Obyvatelstvo přechovávalo české parašutisty, kteří měli vedoucí účast na přípravách atentátu na SS-Obergruppenführera Heydricha, a pokoušelo se je zachránit před policejním zakročením.“
Poslední zprávu do Londýna poslal telegrafista Potůček z úkrytu v Bohdašíně 26. června: „Ležáky u Vrbatova Kostelce, kde jsem byl se svojí stanicí, byly srovnány se zemí. Lidé, kteří mi pomáhali, byli zatčeni. Příští vysílání ve 23. hodin dne 28. června.“ K němu však už nedošlo, Potůček byl zastřelen strážmistrem Půlpánem. 2. července bylo v Pardubicích popraveno dalších 40 osob, které byly obviněny z napomáhání parašutistické skupině Silver A, mezi nimi mlynář Švanda z Ležáků.
Zdroje: www.lezaky.cz
http://www.archinet.cz/index.php?mode=a ... 33&lang=cz
kniha "Atentát - Operace Anthropoid 1941-1942" - M. Burian, A. Knížek, J. Rajlich a E. Stehlík


Ležáky