Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 446
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od t.hajek »

kéž by, kéž by, za mě osobně 100% lepší než císař František I.
ale ten nikomu nevadí, takže si tam klidně sedí dál
ObrázekObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4648
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od seabee »

Doporučuji požádat o spolupráci nějaké italské instituce, třeba velvyslanectví. V Itálii na Radeckého vzpomínají jako na brutálního potlačovatele národně-osvobozeneckého boje - osvobození Itálie z rakouského "žaláře národů". Mohli bychom také obnovit, nebo postavit pomníky dalších uchovatelů říše z roku 1848, např. knížete polního maršála Alfreda Windischgrätze, který totéž co Radecký v Itálii předvedl v Praze.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4648
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od seabee »

Aaron Goldstein píše:Dojde-li k tomu (a já doufám, že ano) a budeš-li mít čas, chuť a náladu, tak si spolu někde připijeme "L'Chaim"... :razz:
A co si takhle připít "L´Chaim" až bude Praha 6 odhalovat pomník císřovny Marie-Terezie, která v roce 1744 vyhnala Židy z monarchie?
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od skelet »

Však nikdo nechce stavět Radeckého pomník v Itálii
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Zemakt »

seabee: jo jo, a co takovej Žižka :roll: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od skelet »

hlavně nikoho neurazit soudruzi :)
ObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Scotty87 »

Na wiki stránce o maršálu Radeckém mě zaujala především tahle etapa jeho života. Je vidět že se v naších zeměpisných šířkách některé věci prostě nemění. :???:
Po opětovné porážce Rakouska se Radecký stal roku 1809 náčelníkem stálého generálního štábu, přičemž dohlížel na reorganizaci rakouské armády. Rezignoval roku 1812 poté, kdy byla velká část jeho návrhů reformy zamítnuta jako příliš nákladná.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11852
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

seabee píše:
Aaron Goldstein píše:Dojde-li k tomu (a já doufám, že ano) a budeš-li mít čas, chuť a náladu, tak si spolu někde připijeme "L'Chaim"... :razz:
A co si takhle připít "L´Chaim" až bude Praha 6 odhalovat pomník císřovny Marie-Terezie, která v roce 1744 vyhnala Židy z monarchie?
Ještě že ten pomník "kuželka", vypadá alespoň jako parodie na mařku :D
Radecký to je kvalita z bronzu, dnes by ho asi nezaplatili !
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Alfik »

Scotty87 píše:Na wiki stránce o maršálu Radeckém mě zaujala především tahle etapa jeho života. Je vidět že se v naších zeměpisných šířkách některé věci prostě nemění. :???:
Po opětovné porážce Rakouska se Radecký stal roku 1809 náčelníkem stálého generálního štábu, přičemž dohlížel na reorganizaci rakouské armády. Rezignoval roku 1812 poté, kdy byla velká část jeho návrhů reformy zamítnuta jako příliš nákladná.
Jelikož v jiných šířkách často nemají ani vindru, tak tam ani nemohou zamítat pro nákladnost. To si může dovolit akorát ten, kdo aspoň něco vynakládá :D
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Zemakt »

Maršál Radecký se vrátí na Malostranské náměstí. Praha požádá o sochu z lapidária
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/socha ... a9f21fad5/

Zdá se, že vše spjeje ke zdárnému konci.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Koba »

Zemakt píše: 21/6/2026, 17:46 Maršál Radecký se vrátí na Malostranské náměstí. Praha požádá o sochu z lapidária
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/socha ... a9f21fad5/

Zdá se, že vše spjeje ke zdárnému konci.
Zasloužil se o stát. Ten, ve kterém jsme 300 let trpěli!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Zemakt »

Bejt v jiné říši, tak jsme taky třeba dotrpěli právě před těmi 300 lety.

Znát dějiny svého národa a umět je správně interpretovat, obzvláště bavíme li se o několika staletích a zvláště Češích je kumšt. Nepopírám. I proto by tam ovšem měl Radecký stát.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11852
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Lord »

No proto by se tady mohl objevit PÁTRAČ, který kdysi o tom a o něm sepsal rozsáhlé články. Měl poměrně jasný a vyhraněný názor.
Někdo to může skutečně vnímat jako renesanci R-U. Jako člověk a generál měl ovšem RADECKÝ své kvality.

K obnově Pomníku prostě jsou možná dějiny a myšlenkové směry jen cyklické.

Symbol absolutismu: Proti jeho nesporným kvalitám stojí fakt, že vojensky zachránil habsburský trůn během revolucí v letech 1848–1849, což vedlo k potlačení tehdejších národně-osvobozeneckých snah.

Jo poté musela přijít až první světová válka, aby jsme se osvobodili ze žaláře národů :)
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Scotty87 »

Ono to "úpění" pod Rakouskem mělo v průběhu času různé podoby. Dá se říct že v devatenáctém a začátku dvacátého století se o žádném velkém útlaku českého národa nadá hovořit. Dobře to ilustruje zažitá představa o tom že stavbu Národního divadla zaplatila sbírka mezi nejširšími vrstvami Čechů. Ve skutečnosti rozhodující část prostředků poskytla instituce Českého království a na stavbu přispěl i sám císař nezanedbatelnou částkou.
O a k pomníku se dá jen říct že ke to pozoruhodné a unikátní umělecké dílo, které je škoda nechat zavřené v muzeu.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11852
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Lord »

Ano, sousoší Radecký je pěkný kousek, odlitý z roztavených děl, o tom žádná, jen aby po něm nešli vandalové.
Kopie pokud ji tam dají bude stát desítky miliónů.

Ideály francouzské revoluce se šířily Evropou a někde museli nasadit nějaké vojevůdce na potlačení.
Poté se situace zase na dlouho normalizovala, pravda ne vše bylo špatné, ale každý režim má vždy svoje.
Hlavně bylo potřeba uspokojit Maďary, na emancipaci ostatních národů se už nějak nedostalo.

Stručně řečeno, hospodářsky i díky průmyslovým českým zemím, se relativně dařilo, ale politicky to byla paralýza.
Neochota Vídně k federalizaci situaci neustále vyostřovaly.

Rakousko-Uhersko nemělo budoucnost. Přežívalo z českých daní, upozorňuje historik Prokš
https://ekonom.cz/c1-64796390-rakousko- ... orik-proks

Dodnes přetrvávající úvahy o tom, zda se habsburská říše měla, nebo neměla rozpadnout, zda to byla, nebo nebyla chyba, jsou zcela ahistorické, prostě se rozpadla.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11852
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Lord »

Národní sbírka pro divadlo byla podstatná, příspěvky císaře byly na začátku a pak na dostavbu.
Problém byl ničivý požár v roce 1881, kdy se to muselo sanovat.
Během pouhých šesti týdnů se mezi lidmi vybral milion zlatých na obnovu.

František Josef I. přispěl už v počátcích (v roce 1854) částkou 5000 zlatých.
Císařské příspěvky spíše fungovaly jako zásadní politické a finanční gesto.

Zemský sněm: Významná částka přes 400 000 zlatých.

Celkově ale nejvíce přispěli lidi přes 3 milióny zlatých, někteří i zdarma materiálem.

https://epochaplus.cz/narodni-divadlo-p ... a-dvakrat/

Tady si dali pochopitelně práci a hezky rozepsali, kolik dala rodina panovníka.
http://www.spolekproobnovuceskehokralov ... la/ms-1046

Osobně jsem se nějak nesetkal s tím, že by to někdo více řešil, ale nejsem z Prahy :)

Zemský sněm byl historický parlament a nejvyšší samosprávný orgán Českého království v rámci habsburské monarchie.
Bylo normální, že dal. Ostatně i ten panovník něco dal, když se národní hrdost ventilovala aspoň přes ND.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Scotty87 »

Podstatné je bez podpory státu by se nepostavilo nic. Nejvíc šlo před i po požáru od České země, měst, šlechty na všech úrovních a průmyslníků. To že se vybralo po krejcarech mezi prostým lidem je obrozenecký mýtus.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Koba »

Scotty87 píše: 22/6/2026, 17:39 Podstatné je bez podpory státu by se nepostavilo nic. Nejvíc šlo před i po požáru od České země, měst, šlechty na všech úrovních a průmyslníků. To že se vybralo po krejcarech mezi prostým lidem je obrozenecký mýtus.
Jo to je jasný! To byl jenom takový špílec. Ale stejně mi to připadá dětinský, když nemají pomníky ani lidé z protinacistického odboje (Plamínková, Eliáš), nebo se odstranily v antikomunistickém nadšení (Marie Kudeříková třeba).
Jak napsal Palacký: Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm! A Itálie si to Risorgimento přes Radeckým vedené masakry taky vybojovala.
https://www.youtube.com/watch?v=fmQAwbi ... rt_radio=1
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11852
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Lord »

Dobře, ale nejvíce přes 2 milióny jsou DARY.
Přitom 1 milion zlatých po požáru divadla. Ale jako není rozepsáno přesně od koho.
Často se tohle udává jakože pocházelo od anonymních drobných dárců, což bylo více než se vybralo v předchozích sbírkách během 30 let.
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_divadlo

Samostatně jsou rozepsány jen největší dary od těch různých spolků, měst, rodiny, a to jsou řádově desítky až stovky zlatých.
Tedy před požárem. První česká vzájemná pojišťovna po požáru vyplatila pojistku ve výši téměř 300 tisíc zlatých.

Ale jinak to je jedno, já vím jak to zhruba bylo.

O oficiální vyšetřovací verzi, že divadlo zapálily špatně ulité uhlíky z letovacích kamínek klempířů, se totiž pochybovalo už tehdy.
Modelová zkouška provedená ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze 9, jíž o sto let později inicioval spisovatel Miroslav Ivanov, tuto skepsi jen posílila.
Vznícení nenastalo ani v laboratorních podmínkách simulujících příznivější průběh hoření, což tehdejší verzi o neopatrnosti dělníků vyvrátilo.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Příspěvek od Zemakt »

Dětinské to není, spíš smutné. Nicméně s tímto případem souvislost nevidím.

Ten pomník tam stál, stále existuje, tak proč ho nevrátit. Originál samozřejmě. Bydlím ve Frantovkách, s tímto přístupem by mne zde už dávno trefilo. Na každém rohu tu totiž číhá Habsburk a monarchie : :rotuj:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“