Polarfox píše:Hele obecně to v současnosti funguje tak, že Čína si vybere nějaký chudý/zaostalý region (Afrika, ruský Dálný východ, atp.), který je říčný po čínském přátelství a penězích a začne ho ždímat. Postaví si tam těžní zařízení, zpracovatelská zařízení a továrny udělá si z toho extrateritoriální těžební/výrobní zónu. Jak moc to bude balancovat mezi ždímáním a drancováním záleží na korupci a míře kontroly toho daného státu. Většinou je to pro ně ale v těchto ohledech velice příznivé (vysoká korupce, malá kontrola), nabírá to spíše podobu drancování, kašle se na enviromentální stránku, často je značná část produkce navíc ilegální. Řada států sice po čase trochu prozře a vezme trochu zpátečku/Číňany nějak opentlí, ale většinou to má jen omezený a dočasný efekt...Čínu si nechtějí jako kámoše a sponzora rozházet, takže se opětovně sblíží, ev. Číňané využívají více různých kliček nebo přímo přecházejí na větší podíl ilegálních aktivit, podplácení atp.. Jinak díky korupci a neadekvátnímu nastavení poplatků a zisku to Číňané často dostávají za hubičku, místní z toho mají minimum (většina jakýchkoli výnosů stejně skončí v kapse pár funkcionářů) a jediné, co jim skončí na krku, je enviromentální zátěž a vycucané suroviny.
...
Uvedomuješ si že si teraz presne popísal metódu akú používajú USA v krajinách tretieho sveta už dlhé desiatky rokov? S tým že daným krajinam dali pôžičky s takými úrokmi aby stíhali splácať sotva úroky.
Na rozdiel od toho im Čína buduje aj infraštruktúru.
https://www.ide.go.jp/English/Data/Afri ... ia_10.html
Polarfox píše:...
palo satko píše:„Rusko je benzinová pumpa, která si hraje na stát.“ je skôr prejavom zavisti než poznania. Bohatstvo v podobe prirodnych zdrojov je trvale bohatstvo, na rozdiel od penazi, domov, dokonca aj vedy a kultury.
Jo, trvalé bohatství (trvalé je tedy jen to nějak obnovitelné mimochodem), které z té země musíš nějak dostat a ne na něm jen sedět. Fakt jsem plný závisti nad tím, že stát, který je do velké míry závislý na těžbě a exportu přírodních zdrojů a hraje si na velmoc, má nedostačující technologickou základnu na to, aby ty zdroje efektivně těžil a musí mu dodávat technologie a realizovat a modernizovat těžní soustavu zahraniční elementy (západní a čínské společnosti). Tak trochu smutné a zarážející, nemyslíš? Ale hlavně, že bude mít hypersonické rakety....
Keď je vývoz ropy znakom neschopnosti. Prečo sa teda USA preťahujú so Saudskou Arábiou kto bude väčší vývozca ropy? A Norsko by som už ani nekomentoval.
USA nakrátko predbehli Saudskú Arábiu a stali sa najväčším vývozcom ropy
https://www.trend.sk/spravy/usa-nakratk ... ozcom-ropy
Polarfox píše:.. a hraje si na velmoc, má nedostačující technologickou základnu na to, aby ty zdroje efektivně těžil a musí mu dodávat technologie a realizovat a modernizovat těžní soustavu zahraniční elementy (západní a čínské společnosti). Tak trochu smutné a zarážející, nemyslíš? Ale hlavně, že bude mít hypersonické rakety.....
Ano, oni si rusi mysleli že v tržnom svete si nemusia vyrábať všetko ale niečo si môžu bez problémov kúpiť. Z toho boli vyliečení. Podobné naivnú predstavu o tom že si v tržnom svete môžu nakupovať podľa potreby malo aj Nemecko keď sa rozhodlo pre Nord Stream 2

.
P.S.
Tie hypersonické rakety rusi potrebujú na to aby im niekto nechcel zmeniť ich predstavy.
Btw. Už američanom aspoň jedna hypersonická raketa doletela tam kam chceli bez toho aby sa rozpadla po pár sekundách letu? Aspoň nejaký prototyp, nie sériový kus zaraďovaný do výzbroje ako ruský Zirkon.