Je to tak jak napsal ještě podrobněji pan Fidler. Kouzelníku (zzz) hledej za tím geopolitiku. Bylo by zajímavé, kdyby se spojenci přeci jen nějaké akce proti SSSR odvážili, jak by to potom rovnali, ale spíš to byly jen takový hry

Švédsko si udržovalo svou politiku neutrality je částečně, resp. se přizpůsobovalo podle vývoje válečné situace. V době války zažila Kiruna rozvoj díky dodávkám železné rudy Německu, a na konci se na to už vyprdli.
Pro vláčkaře - trať, která spojuje přístav Luleå na švédském pobřeží Botnického zálivu s norským přístavem Narvik v Severním moři se jmenuje
Malmbanan. Vede přes města Kiruna, a Malmberget, kde jsou železné doly.
https://spz.logout.cz/trate/malmbanan.html
Z přístavu Luleå pak vede trať do Oxelösundu. Železná ruda se nutně nemusela dopravovat přes Narvik, ale bylo možné využít i výše uvedené alternativy. Leč přes Narvik šlo nejvíce exportu. Z Oxelösundu a pak Kielským kanálem do Porúří bylo možné exportovat asi jen 1/5 celkového množství rudy. To uvádí sám Churchill ve svých memoárech.
Obsazením Norska mohli Britové naléhat na Švédsko, aby se na Němce vyprdlo. Proto jako nejlepší formu reakce zvolil Hitler vlastní úder. Tím eliminoval vliv Anglie na Skandinávii a zároveň vytvořil vhodnou křídelní pozici vůči Britským ostrovům pro boj v Atlantiku.
V době války se Adolf vlivem prodlužující války s Ruskem, dostával do defenzívnější pozice, a pochopil, že bezpečnější bude přepravovat zásoby po železnici než po moři, a tam kde to bude mít po kontrolou. Stávající železnice v Norsku sahala po osadu Grong. Hitler ji chtěl během dvou let prodloužit až po Kirkenes na severu, který mohl sloužit jako vhodný nástupní prostor v boji proti SSSR. Nic z toho nakonec nebylo, protože železnice by vedla náročným terénem, a nebylo jí možné rychle realizovat.
Vláda švédského království v srpnu 1943 pod tlakem Spojenců zrušila dohodu o přepravě uzavřenou v roce 1940 a od roku 1944 byl povolen pouze průjezd nemocničních vlaků směrem z Německa do Norska, včetně omezení vývozu železné rudy, který byl definitivně zastaven v listopadu 1944.
Německo by však nakonec hospodářsky neskončilo na nedostatku železné rudy, ale kvůli jiným strategickým surovinám. Třetí říše v roce 1944 ze stejného množství oceli vyrobila čtyřnásobný počet zbraní, než kolik se jich průměrně vyráběla v roce 1941. Prostě omezilo se plýtvání a Speer nastavil jinak priority.