Vrtulníky pro OSSR

Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Vopred sorry za OT. Alfik u mas pracuju v drvivej väcsine iba ako pomocni lekari. Kedze ich skolstvo je ine ako to nase, musia robit preskusanie na Slovensku, aby mohli pracovat samostatne. A to pokial mam aktualne informacie zvladol zatial len jeden clovek. Moze ale byt, ze v Cechach to mate inak. Viem ale, ze podobne ako my to maju aj Rakusania.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Niko, v KE nie sú zatiaľ žiadne prieskumné lietadlá MV 8-)
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od skelet »

mám tušení, že bez přezkoušení u nás mohou pracovat jen slovenští doktoři.
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Pikujuci brizolit píše:Niko, v KE nie sú zatiaľ žiadne prieskumné lietadlá MV 8-)
Diki moc za info. :up:
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Niko: o ake drony pre MV SR ide?
O tom som nic nezachytil. Máš nejaké bližšie info?
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Je to uz trocha dlhsie co bola info, ze nase MV chce kupit male vrtulove lietadla. Aj tu bola o tom debata.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ako uz pisal Flader. Ma sa jednat o male jednomotorove vrtulove lietadla, vybavene pozorovacymi pristrojmi. Niekde som cital, ze tu "optiku" by im mala dodat Dubnica. Lietadla vraj dokazu z vysky 3000 m takmer nehlucne identifikovat postavu v lese aj na niekolko kilometrov.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Pilotované lietadlá alebo drony?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Pilotovane.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

:roll:
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Pikujuci brizolit píše:Juraj, bavíme sa tu o Mi-171 letky MVSR do PO podľa nika, prieskumné stroje do KE, lebo v PO nevzlietnu a pristanú asi iba raz.
Ale ja na to dôvod nevidím. Letisko v PO nefunguje 24/7.

PS: Nie som z KE a Ty asi nie si Trenčína, keď preňho lobuješ v prospech zrušenia Malaciek.
Inak za Trenčín a zrušenie Malaciek som aj ja. ja by som na tom zviezol aj Prešov, ale Niko bojuje ako rodený koňar ( koňar= Prešovčan pre mimointeresovaných)

To niko: inak ak vidíš Ukrajinu ako bezpečnostnú hrozbu,. ok, ale je to v silách MV SR to riešiť, na to do toho ťahať armádu je nevhodné.
Nelobujem za TN.
Len my príde logickejšie prevádzkovať 2 spartany a 4 flusátka z Trenčína, keďže v Trenčíne je hangár kam sa Spartan zmestí a tiež údržbová základňa pre tieto lietadlá. Ale aj do TN by bolo treba investovať, ak by sa tam mali presunúť.

Za Prešov však lobujem, lebo je to infraštruktúrne veľmi dobre vybavená základňa.
A ak ti chýba tá pevná dráha, tak LZPE vybudovali 1081x23 asfalt za 3,1mil€. Nech 4mil€ ak by sme chceli 30m širokú dráhu, nech tam pohodlne pristane aj Spartan. Alebo 6mil, ak by sme chceli 1500x30m.
Tisícka by mala stačiť. Spartan, flusátka a aj MALE UAV čo som pozeral potrebujú na vzlet aj prístatie cca 500m.

Sťahovanie Prešova na Sliač alebo TN by stálo dvakrát viac.

Ukrajina nie je hrozba teraz. Pred 10 rokmi nebola reálna hrozba ani Rusko. Pred 10 rokmi nebolo absolútne žiadnou hrozbou Rusko pre Ukrajinu. Svet sa neustále mení a čo bolo nepredstaviteľné v minulosti sa pokojne môže stať.
Sme krajina na východnej hranici NATO (a to sa tak skoro nezmení) a podľa toho treba robiť aj plánovanie.
Prešov je široko ďaleko (polomer 600km /radius UH-60) jediná základňa so zázemím pre UH-60. (Poliaci a Rakušáci majú S-70)

V súčasnosti je v Prešove 16 vrtuľníkov, nikto nepovedal, že to v budúcnosti nebude viac.
Pre štát by bolo určite efektívnejšie, keby z Prešova lietali aj policajné vrtuľníky a lietadlá.
Rovnako armádne drony môžu byť v PO.

Keď zistíme ako dopadne analýza ohľadom dopravných letiek, budeme múdrejší čo ďalej.
Ak ostane variant nula, tak pre môj pohľad je najlepšie mať dve vojenské letiská plus záložné.

Sliač, Prešov + Trenčín.
Sliač: taktické krídlo + dopravné krídlo
Prešov: vrtuľníkové krídlo + bezpilotné krídlo (vybudovať dráhu)
Trenčín: záložné v prípade rekonštrukcie PO a Sliača. Čiže tiež by bolo treba postupne investovať, hlavne do odstavných plôch, ktoré tam chýbajú.
Hádam tlak ÚHP na programové riadenie investícií padne na úrodnú pôdu a infraštruktúra VzS dostane dlhodobí rámec s každoročným prísunom peňazí.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

S letiskom TN nie sme v spore, Spartany tam majú x krát vyššiu pridanú hodnotu pre OSSR, kedže Kuchyňa je naozaj mimo všetké posádky OSSR, mimo Stredisko špecíalnych síl a podobne. Turbolety detto.
To že odídu z Malaciek neznamená, že sa to letisko zruší. VPD prežije, letiskový radar detto, je to súčasť výcvikového priestoru.
Ak sa má investovať po 10 rokoch opäť do Malaciek pre prijatie a dožitia MiG-29, tá predchádzajúca investícia asi bola diskutabilná a jednorázová. Ako to plánujú s Malackami a F-16? Ďalšia reko?
Sprevádzkovať Trenčín by nemuselo byť drahšie ako to reko Malaciek. Trenčín potrebujeme pre LOT, pre MiG už síce nie, ale pre F-16 asi áno, pre Spartany a BH takisto.
Investíciou do Malaciek a Sliača nie som presvedčený, či sa nájde politická vôľa dať nejakú spevnenú VPD pre Prešov a aj tak len odkladanú rekonštrukciu Trenčína. Očakávať, že si urobí LOT na vlastnú réžiu..aj keby, premietne sa do servisu všetkého čo nám lieta a možno aj lietať bude ako LUH, 2.taktická letka.
Ohľadom Prešova. Jeho opustením stojánky prežijú, radary a tráva detto.Veža je tam nová, vydrží. Kasárenská časť ostane funkčná, radar môže ostať tiež. Reálne nás zaujíma len 9xBH, možno raz LUH. Mi-17 už asi nie.
K tej bezpečnosti: Na zhoršenie bezpečnostnej situácie ohľadne Ruska sme zareagovali zrušením bojových vrtuľníkov, okresaním transportných vrtuľníkov, zrušením vojenskej časti Košického letiska. Oholením na kosť bojovej časti letectva. 2. taktická vlastne tiež neexistuje. Pozemné sily sú tam na BVP-1 a uazoch a Defendroch. 9xBH tam nie je game changer (spomeniem aj Zuzany v Michalovciach a ISTAR, mopr) Pre mňa bolo vôčšou chybou zrušnia vojenskej časti Košíc, letiska pre všetky príležitosti a možnosti.
Ten presun BH z PO do TN je oproti tomu kozmetický. Tých 16 vrtuľníkov v Prešove je papierovo, LZPS tam môže ostať, tie ďalšie Mi-17M + možné Nikove Mi-171 z Ministerstva vnútra detto.
Takže Sliač a Trenčín aktívne pre armádu, Prešov kľudne s Ministerstvom vnútra ak tak chceme strážiť východné krídlo a Malacky dať do dlhodobého "útlmu" ako bol doteraz Trenčín, aj pre Pohodu.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ja len k tomu Presovu. V okoli mame buducy aeromobilny 23.mop, vysadkovu rotu ISTAR a krizovku VP. To moze byt +- 700 vojakov naviazanych na letecky transport. Ak spocitam Zilincanov a velitelstvom a skolou, tak na take cislo asi nepridem. Aj ked daleko neuteka.Plus pri PO mame aj mechanizovanu brigadu a bigosi cvicia s vrtulnikmi tiez. Cize mat vrtulnikovu zakladnu pri takejto koncentracii aeromobilnych a vysadkovych jednotiek je viac ako ziaduce. Ba priam naopak, ziadalo by si to presunut tam aj nejake L-410, nech je moznost vysadkov aj z lietadiel. Samozrejme k tomu blizkost vychodneho kridla NATO a "vesela" ukrajinska hranica. To je minimalne pre mna peknych par argumentov, preco to tam nerusit.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ak sa LZMC opustia, to letisko to neprežije.
Prehladovy radar je uz davno po dobe zivotnosti a novy stoji 7,7mil€.
Nema zmysel opustit zakladnu a ďalej do nej investovat. To postrada akúkoľvek logiku.
Letisko Malacky nie je súčasťou strelnice. Su to samostatne útvary.

Pri diskusii sa skusme drzat faktov. Rozhodnutie o zruseni bojovych vrtulnikov prislo v roku 2011.
Po krize ba Ukrajine sa rozhodlo o nákupe BH.
Vojenská časť letiska Košice, bola vycvikovou zakladnou. To predsa nebola žiadna vojenská prevádzka, s bojovymi strojmi, ktora sa dala zachovať. Doby letectva ČSSR, ktoré potrebovalo stovky pilotov boli nenávratne preč.
Okrem toho, VVŠ skoncila 2004, 10 rokov pred zmenou pomerov na Ukrajine.
Rovnako aj rozhodnutie o znizeni poctu Migov na 12 prislo v 2004.
Fakt prosím, skúsme sa držať faktov.

V PO nie je 16 vrtuľníkov papierovo.
9xBH, 7xMi17. Zaroven 4 odstavené Mi17(tie bez vrtulovych listov) a jeden prenajatý cvičný vrtulnik. Tak je to na wiki o VzS a tu si spravuje nejaký insider, ktorý má presné info.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Ak to LZMC neprežije, tak to neprežije. Logiku to má, hovorí sa tomu investovanie/neinvestovanie do obrannej infraštruktúry. Problémom je, že LZMC nie je 24/7, Prešov detto.
Ak je kríza Ukrajine dôvod na kúpu BH, to mi niekto fakticky dajte vedieť, ako sa mohli kúpiť v konfigurácii ako sú. Lebo to ako reakciu na tú krízu nevyzerá.
Ich dozbrojenie nie je faktom, takisto ako PH a/alebo LUH. Len jedná z možností. Preto sa tu bavíme o možnostiach, nie o faktoch.

Košice boli ako Sliač, vojenská a civilná prevádzka. To ich zrušenie sme prežili bez ujmy. Vlastne, stíhačky nám teda môžu pristávať iba na Sliači a BTS, Malacky asi až po "modernizácii".

Prešov má na wiki papierové počty, ak budem mať čas a zregenerovanú pečeň, zistím s radosťou viac a dám vedieť. Fakticky, ako na tom sú reálne.
(Tie bezlisté už nie sú myslím ani na stojánkach. A ani "listé" v spomínaných počtoch)
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Matesaax
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 18/10/2019, 11:08

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Matesaax »

Nevěřím,že by armáda zrušila letiště v Kuchyni.Po Sliači je to jediná plnohodnotná letecká základna schopná přijmout prakticky jakékoliv letadlo a navíc je zde možný provoz bojových letadel,proto také letiště slouží jako záloha pro Sliač.Navíc v sousedství je VVP Zahorie s leteckou střelnicí a letiště poblíž je ideální volba.
Když už by se mělo nějaké letiště rušit,tak se logicky nabízí Prešov,však už to také měl párkrát nahnuté.Argumenty,že je to jediná základna na východě nemají opodstatnění,protože vzhledem k travnaté dráze je jeho využití dost omezené a v případě potřeby lze pro vrtulníky použít např. letiště v Košicích.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Doplnok k info o Prešovskej základni.
Parcelizácia viď mapa, plus spomínaná paralelná štvrprúdová cesta I/18 s letiskom je vo vlastníctve Slovenskej správy ciest. Bez vecného bremena v prospech MO SR.
Na mape vidno aj pozemky pod R4 vo vlastníctve Národnej diaľničnej spoločnosti.
Medzi kasárenskou časťou a leteckou základňou sú parcely vo vlastníctve Rímskokatolíckej cirkvi mimo spojovacej cesty. Cez paralelnú cestu I/18 okrem drobných vlastníkov tam má veľké parcely CTP invest.
Obrázek
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Zbaviť sa ktoréhokoľvek z 3 letísk je hlúposť. VzS sú momentálne poddimenzované, ale to sa snáď časom zlepší. To neustále osekávanie musí raz skončiť. Už teraz je všetko osekané nie an kosť, ale skôr už majú OSSR niektoré končatiny amputované. Práve Kuchyňa má pre prípadný rozvoj v OSSR jedno plus. Je to momentálne jediné čisto vojenské letisko. Stále sa tu argumentuje, že potrebuje modernizáciu. To ale potrebujú všetky 3 (najlepšie je na tom ale Prešov, kde už sa investovalo). Zrušenie alebo obmedzenie civilnej prevádzky v TN by taktiež nebolo úplne zadarmo. Letisko síce nepriamo vlastní MO, ale je to civilné letisko. A koľko by stálo postaviť na LZMC hangár pre Spartan a koľko by stálo presťahovať celé DK do TN?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Zvyýraznil som červenou čo patrí MOSR. Miesto na dráhu tam je.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Matesaax: Ale zavretím LZMC sa ušetrí milióny EUR. Zavretím LZPW vlastne nič. Je to jeden areál s práporom logistiky, čiže naďalej ostraha, údržba,...

Pravdu však má vlastne Flader.
Kto čítal dokument ÚHP - Revízia výdavkov na obranu?
Snažíme sa tu ušetriť pár miliónov € ročne na prevádzke leteckej základne a pritom ÚHP identifikovalo úspory na personálnych nákladoch 123mil€ ročne.
Pričom na prebujnelej veliteľskej štruktúre to je 77mil€ ročne. Len GŠ má 353 tabuľkových miest, pričom podľa vlastného dokumentu, sa chceli v roku 2011 redukovať na 200 miest.
Máme proste príliš veľa dôstojníkov s príliš vysokými mzdami vo veliteľských štruktúrach.
A po odčlenení 23.mopr pod VeSŠO, 2.mb ostali len dva prápory. Prápor ISTAR, tankový prápor, del. oddiel majú prejsť pod 1.mb, z ktorej vznikne ťažká brigáda.
Tak ma vlastne napadá, či 2.mb nezanikne a vojaci z 21. a 22. nebudú presunutý do 11., 12. a 13. Čím by sa naplnenosť stavov dostala z 77% možno aj nad 90%. Keďže to by mal byť tiež z jeden cieľov. Lebo mať veliteľstvo 2.mb s dvomi prápormi... :lol:

Výsluhové dochodky sa ročne dotujú 90mil€, aj keď podľa dokumentu sa reformou z 2013 tato suma bude znižovať a v dlhodobom horizonte dosiahne 0,01% HDP (9mil€ v sucasnych cenach) Ale to si ešte počkáme.

Dokument pre mňa rozhodne ukázal množstvo zaujímavých zákutí výdavkov na obranu.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od zzz »

Juraj Tichý píše:Dokument pre mňa rozhodne ukázal množstvo zaujímavých zákutí výdavkov na obranu.
Juraj - samozřejmě souhlasím, že je důležité se dívat nejen na detail, ale také na celek. Akorát upozorňuji na to, že soudobé vojenské výdaje jsou logicky utajované. Tj. nepředpokládám, že laik dokáže posoudit efektivnost celkových výdajů na obranu ...myslím si to proto, že se laik nedostane k údajům.

Ono stačí se podívat např. na fiktivní rozpočtové projekty japonského námořnictva ve 30.-tých letech, když IJN chtělo superbitevní Jamato+Musaši. Jasně, že na tohle "fingování" šlo přijít, např. metodou "druhé nohavice", ale nejprve by laik musel znát detaily, že jde o kalhoty tj. že má očekávat druhou nohavici. :idea:

Zjednodušeně řečeno - moc toho nezjistíš, když se budeš dívat na celkové výdaje na zbrojení. Možná něco zjistíš u konkrétních obranných projektů či u konkrétních jednotek. Ale k celkovým údajům se nedokážeš dostat na potřebný detail. Neber to vůbec jako výtku, spíše jako názor člověka, který se často snaží dívat nejen na detail, ale taky na celek.... ani z období WW2 není pravidlem, že jsou veřejně dostupné údaje pro posouzení celku.


Mnohem přínosnější by bylo pokračovat v debatě o letištích- které priorioritně, které možná a které vůbec.

Mě se na Trenčínu líbí např. že při letu na Blavu jsou kousek na jih Piešťany, kde teoreticky může použít 2 km VPD. Podobně i Prešov.... je-li z jakéhokoliv důvodu problém, tak letadlo s pevnými křídly může použít kousek vzdálené Košice. U vrtulníku není až tak velká potřeba nějaké dlouhé betonové záložní VPD

Jaké nejbližší teoreticky použitelné letiště pro letadla s pevným křídlem má Sliač? Žilina? Popř. Trenčín anebo Poprad?
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“