zzz píše:Vcelku by mě zajímalo názor těch kdo říkají "po 1990 všechno blbě", co by udělali oni, kdyby oni vládli? Tj. kdyby byli na pozici česko-slovenského premiéra od 1990 = pana JUDr. Mariána Čalfy (rodák z východoslovenského Trebišova). A co by dělali na místě jeho nástupce - JUDr. Vladimíra Mečiara jako premiéra Slovenské republiky.
No jo no, já bych šel možná až ke Gorbačovovi

Odběratelem tanků ze
ZŤS byl východní blok, ten se rozpadl, a najednou nebyla potřeba. X-krát už v tomto vláknu napsáno! Útlum zažívalo zbrojení kvůli zmírnění mezinárodního napětí už před rokem 1989. To mi je jasný. Komunisti chtěli přejít na civilní výrobu, ale mezitím se celé RVHP rozpadlo na prvočinitele. Reforma ekonomiky se jevila jako nezbytná, jenže někteří usoudili, že nejdříve bude nutné rozbít dosavadní hospodářské struktury. Transformace těžkého průmyslu by nebyla jednoduchá záležitost, část lidí bylo nutné propustit tak jako tak. Ti v kapitalistickém zřízení našli uplatnění v obslužném sektoru, ale na rozdíl od Číny, komunisti SSSR odmítali tržní prvky.
Jen prostě nezatracuji vše, mohla se udělat transformace podniků částečně zaměřená na modernizace tanků T-72 (u novo-výroby problém s přebytky a licencí), pochopitelně ne už v takových počtech jako kdysi. Snad už bylo lepší v té době
gró některých podniků zakonzervovat a čekat na lepší časy. Jenže na to neměl nikdo koule. Menší podniky mají prostě pružnější struktury, ale zase nedokáží udělat velké věci, leda v kooperaci. Divoká privatizace a rozpad státu, totiž zbrojení stejně vůbec nepomohl.
Reálnější mohlo být vyvíjet a vyrábět obrněné transportéry založené na zkušenostech s OT-64, ale bez investic, spolupráce s Čechy (využití prvků s podvozků Tatra, leč privatizace), by to nešlo a výsledek byl nejistý, kvůli odběratelům. V Martině by Slováci vyráběli pancéřové korby.
seabee píše:Krásnou okázkou "neformální síly" V. Havla je vodní dílo Gabčíkovo/Nagymaros. Když se na federální úrovni rozhodlo o zastavení výstavby, řeklo Slovensko "tůdle!" a klidně si to dostavělo. Proč to neudělalo se ZTS Martin?
V tom si ale už mohli úřadovat Slováci za Mečiara sami. Definitivně si to pak položili. Problémem však už bylo rozparcelování jednotlivých fabrik a ztracení celkové schopnosti něco vyrábět, třeba i lokomotivy. Fabriky mohly přejít i na jinou výrobu, ale odbyt traktorů a Zetor byl zprivatizován. Ovšem i odbyt traktorů rozpadem RVHP klesl, obchodní síť v Jižní Americe byla zprivatizována, zájem projevil John Deere. Dnes
Zetor engineering nabízí obrněná auta, když se nejdříve spojil se slovenskou firmou IPM Engineering - vývoj, zakázka pro českou armádu mu však unikla.
Rozpad federace pak zpřetrhal kooperační a subdodavatelské vztahy. O jejich obnovení se pokusil Strnadův holding
Czechoslovak Group (CSG), ale už na bázi majetkových vztahů a úvěrování, koupil ZVS Dubnica nad Váhom, Vítkovické strojírny, a další.
Jinak nejsme ve sporu, že prostě došlo k rozsáhlému omezování zbrojní výroby během tří let, ani případné civilní programy by to nedokázaly kompenzovat v plné míře.
Nicméně je třeba vzít do úvahy, že pohrobci zbrojních podniků mají potenciál do dneška. Mezitím se však muselo projít marasmem, pak je začal Strnad skupovat. Ať jde o podniky
TATRA, pohrobky Tesly Pardubice -
ELDIS (aktivní radary) či
RETIA- lidí z vývoje, ze zkušenostmi si prostě založili menší podniky, tam přetáhli některé lidi z výroby, atd.
ERA - vlastník Omnipol, pasivní radary, nástupce Tamary - Věra.
Poptávka po zbraních a vojenské technice ve světě v posledních letech sílí. Přebytky jsou pryč, a je vyžadovaná nová technika a modernizace.
Zdroj:
NÁRODNÍ ZBROJAŘSKÉ OBROZENÍ
Strnad uměl dělat obchody, firmy synergicky spojil, co dříve bylo pod státem, ale rozkulačilo se. U nás byl stát neschopnej hlavně v 90.letech, kdy se říkalo, že soukromý vlastník to bude dělat lépe, možná ano, ale to úplně neplatilo o prvních zbohatlících, ty podniky většinou vytunelovali. Už nemá smysl brečet nad rozlitým mlékem a pociťovat přitom nějakou fatální tíhu. Vše mělo svůj průběh, který byl takový jaký byl, ale je třeba vidět zatím i velký background lidí, vývojářů, vztahů, atd.