Vrtulníková výsadková loď Type 075

Vše, co patří do této zajímavé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13943
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Vrtulníková výsadková loď Type 075

Příspěvek od Rase »

Type_075.jpg

Čínská vrtulníková výsadková loď Type 075

Námořnictvo Čínské lidové republiky dnes, 25. září 2019, slavnostně převzalo první ze tří vrtulníkových výsadkových lodí Type 075. Vývoj byl zahájen roku 2011 a prototypovou jednotku postavila společnost CSSC (China State Shipbuilding Corporation) v loděnici Hudong-Zhonghua v Šanghaji. právě tato společnost stojí i za čtyřmi výsadkovými dokovými loděmi typu 071. Type 075 představuje čínský ekvivalent k americké třídě Wasp. Čínské plavidlo o výtlaku 40 000 tun má podle dostupných informací být zhruba 250 m dlouhé a dosahovat rychlosti 23 uzlů. Je mimochodem třetí největší vrtulníkovou výsadkovou lodí na světě. Plavidlo má klasickou koncepci s průběžnou letovou palubou a ostrovem na pravoboku. Na palubě se nachází šest přistávacích míst pro vrtulníky, které parkují na palubě nebo podpalubí. Celkem jich má loď nést až 28 kusů. Na zádi se nachází rozměrný dok pro vyloďovací čluny a vznášedla typu 726. Může nést na své palubě až 30 vrtulníků, další obrněná vozidla a pojmout stovky mariňáků. Podle čínských námořních expertů mají v budoucnu hrát právě vrtulníkové výsadkové lodi velmi důležitou úlohu v prosazování čínských námořních zájmů, v některých ohledech i podstatnější než letadlové lodě. Pokud jde o další naplánované vrtulníkové výsadkové lodě třídy Type 075, tak druhé bude předáno v roce 2020 a třetí 2021.

Zdroj:
https://www.navalnews.com/naval-news/20 ... -for-plan/
https://www.forbes.com/sites/hisutton/2 ... b156201519
https://www.scmp.com/news/china/militar ... helicopter
https://www.scmp.com/news/china/militar ... on-amateur
Naposledy upravil(a) Rase dne 28/10/2022, 10:38, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13943
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vrtulníková výsadková loď Type 075

Příspěvek od Rase »

První čínská vrtulníková výsadková loď Type 075 byla spuštěna na vodu vloni a předána ke zkouškám námořnictvu. Letos v dubnu byl spuštěn na vodu druhý kus, aktuálně probíhají dokončovací práce, a ve výstavbě je třetí. Pokud bude čínské námořnictvo spokojeno s výsledky, budou patrně objednány další plavidla této třídy. Docela se ukazuje, že takovéto lehké lodě jsou dnes velice populární a zavedlo je kupříkladu Japonsko (Ósumi), Itálie (Trieste), Španělsko (Juan Carlos I.), USA (Wasp a America), Turecko (Anadolu), Francie (Mistral), Egypt (Mistral), Brazílie (Atlântico), Austrálie (Canberra) a Jižní Korea (Dokdo). V závorce je název třídy, samotných plavidel existuje nebo je plánováno více kusů. V jakém stavu je ruská třída Ivan Rogov bohužel netuším, naposled jsem zachytil, že by měly být založeny kýly obou lodí.

EFXzms6VAAAnq00.jpeg
Naposledy upravil(a) Rase dne 28/10/2022, 10:38, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1707
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: Vrtulníková výsadková loď Type 075

Příspěvek od mikhail »

Rase píše:První čínská vrtulníková výsadková loď Type 075 byla spuštěna na vodu vloni a předána ke zkouškám námořnictvu. Letos v dubnu byl spuštěn na vodu druhý kus, aktuálně probíhají dokončovací práce, a ve výstavbě je třetí. Pokud bude čínské námořnictvo spokojeno s výsledky, budou patrně objednány další plavidla této třídy. Docela se ukazuje, že takovéto lehké lodě jsou dnes velice populární a zavedlo je kupříkladu Japonsko (Ósumi), Itálie (Trieste), Španělsko (Juan Carlos I.), USA (Wasp a America), Turecko (Anadolu), Francie (Mistral), Egypt (Mistral), Brazílie (Atlântico), Austrálie (Canberra) a Jižní Korea (Dokdo). V závorce je název třídy, samotných plavidel existuje nebo je plánováno více kusů. V jakém stavu je ruská třída Ivan Rogov bohužel netuším, naposled jsem zachytil, že by měly být založeny kýly obou lodí.
2 Výsadkové lode triedy Ivan Rogov plánujú Rusi preberať do stavu námorníctva od roku 2026. Ale ako ich poznáme, skôr by som tipoval rok 2030 :D
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Odpovědět

Zpět na „Čína (ČLR)“