Vtipy

Galerie, Album, výroky o válce.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 978
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše:jeho zpopularizování je dáno hrou Dračí doupě a mečem bastard, jehož název byl zvolen kvůli tomu, aby neasocioval urážku
Bastard není výmysl Dračího doupěte, říkalo se tak dlouhýmu meči, že jo Rase?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Dzin »

Ataman
Jasně, bylo to určité opovržlivé označení. Tedy, že měl rukojeť tzv. jeden a půl ruční, ale současně jeho čepel neměla tomu odpovídající délku, tedy nebyla o moc delší, než u klasického jednoručního meče. Tedy takoví "zparchantělý meč". Výmysl DrD není ten název, ale jeho zpopularizování v této podobě, přeci jen, kdo by chtěl máchat "mečem parchantem", ne?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vtipy

Příspěvek od skelet »

Vzhledem k tomu, že slovo bastard se používá v němčině, tak se dá předpokládat, že se to k nám přeneslo z Němčiny, nikoliv z nějaké pofidérní hry.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Dzin »

To ano, ale jak jsem psal, jde o zpopularizování tohoto názvu. Na začátku 90. let jsem na název "meč bastard" narazil prakticky výhradně jen v této hře. Jinde se obvykle používal název "jeden a půl ruční meč" případně "dlouhý meč".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vtipy

Příspěvek od skelet »

Tož gratulujeme, že jsi ji hrál. Já na ni narazil až v TBBT
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Vtipy

Příspěvek od Skeptik »

Slovo bastard pochází z francouzského "bâtard" ... cosi jako "počatý ve stodole" a označovali se jim levobočci šlechticů a služebných či jiných osob nízkého původu.

Z němčiny pochází jiné české slovo, znamenající totéž ... panchart ... v německém originále "banchart" tedy "ten co byl udělán na lavici".

Původní české slovo pro tyto mimomanželské děti (bastardy a pancharty) bylo dnes již nepoužívaný "kopřivák" ... že to odkazovalo na stvoření "na louce" a ne loži manželském netřeba vysvětlovat.

Tolikož z jazykovědného okénka v sekci "VTIPY" :wink:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Dzin »

skelet
Mě se líbila fantasy a v té době jsem strašně žral Pána prstenů. A najednou přišel kamarád, že má úplně novou hru přesně o tomhle a jestli si ji chci zahrát.
Oni tam ty názvy zbraní a zbrojí měli často takové všelijaké, měli jak meč bastard tak dlouhý meč (tedy identické zbraně) a nebo třeba kroužkovou zbroj měli dnes už asi nepoužívaným názvem drátěná zbroj.

Skeptik
Je to prospěšné, vtipy jsou hodně často založeny na slovních hříčkách a tudíž je dobré být poučen v jazykovědě. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vtipy

Příspěvek od skelet »

Z německého Bastard (středohornoněmecké basthart) ze starofrancouzského bastart (současná podoba bâtard); ve francouzštině zřejmě vzniklo ze slovního spojení fils de bast — fils = „syn“, základové slovo má nejasný původ, obvykle se spojuje se středolatinským bastum („sedlo“), tedy ve smyslu „počatý na improvizovaném lůžku“, neboť sedla při cestování často sloužila za lůžka, existují však i jiné výklady.[1] Koncovka -ard má pejorativní význam.[2]
Jinými slovy Skeptiku nejsme ve sporu.
https://cs.m.wiktionary.org/wiki/bastard
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Vtipy

Příspěvek od hydrostar »

Ještě ke slovu Хуй.
Před pár lety při výuce ruského jazyka můj kolega ze Slovenska použil výraz chuj při překladu v okamžiku, kdy se do toho zamotal. Naša učitelnica původem z Běloruska se velice urazila a vysvětlila nám, že se jedná o jednu z nejsprostších nadávek v ruštině. Přirovnat se dá k výrazu do piči. Pokud chce Rus použít mírnější jdi do prdele, tak použije výraz йти на три буквы neboli jdi na tři písmena odkazující se na nejsprostší nadávku v Rusku. Vysvětlit jí, že ve slovenštině se jedná o jednu z nejběžnějších nadávek podobné českému vole, bylo celkem složité. No docela zajímavá diskuse to byla.

Jinak Dzine, ten překlad byl dost dobrý. To se podobalo překladu knížky Pan Kaplan má třídu stále rád. Kdy vtipy z angličtiny musel překladatel vlastně napsat novou knihu s vtipy v češtině. Prostě s jazykem se musí umět vyhrát.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Dzin »

hydrostar píše:Jinak Dzine, ten překlad byl dost dobrý. To se podobalo překladu knížky Pan Kaplan má třídu stále rád. Kdy vtipy z angličtiny musel překladatel vlastně napsat novou knihu s vtipy v češtině. Prostě s jazykem se musí umět vyhrát.
To mi povídej. Pro zábavu tak trochu taky překládám a někdy člověk musí úplně změnit text, aby vystihl smysl, který to dává rodilému mluvčímu. Mě v tomhle byl inspirací Kantůrek a jeho Zeměplocha, kdy také jsou do mnohdy dost odlišné knihy od originálu. Ale co vím, tak Pratchet to vždy velmi schvaloval a oceňoval. Proto také díky za ocenění, to vždy potěší. :D
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 978
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše:Mě v tomhle byl inspirací Kantůrek a jeho Zeměplocha
:up: Lepší sis asi vybrat nemoh!
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Dzin »

To jo, měl jsem i to štěstí, že jsem se s ním i párkrát setkal, byť bohužel ne nějak blíže.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4277
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Vtipy

Příspěvek od Alfik »

Potkali se tuhle v pekle Čingischán, Napoleon a Cézar.
"Kdybych měl pár tanků, dobyl bych celou Germánii!" Naparuje se Cézar.
"To já, kdybych měl pár kulometů, dobyl bych celý svět!" Vece Čingischán.
"Kdybych měl ČT, nakecal bych každému, že jsem u Waterloo vyhrál..." Odvětí suše Napoleon.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3942
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Vtipy

Příspěvek od Scotty87 »

Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Vtipy

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Obrázek
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vtipy

Příspěvek od Dzin »

Obrázek

Tohle mě opravdu rozštíplo a ještě teď se tomu směji. :D :D :D
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Vtipy

Příspěvek od zzz »

Nevím jak u Vás, ale u nás jsme zrušili obcházení s koledníky s prosbou pro potřebné. Bo čínský vir :cry:

Tak aspoň vtípek, který je z twitteru Policie ČR:
Pátráme po organizované skupině neznámých pachatelů!

Jsou minimálně tři a na dveře domů a bytů zaznamenávají šifru K†M†B† Používají bílou křídu a jsou maskovaní!

Nepokoušejte se je zadržet, jsme jim v patách!
https://twitter.com/PolicieCZ/status/13 ... 4707510273
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Vtipy

Příspěvek od vodouch »

Čtyři muži, dvacetiletý, třicetiletý, čtyřicetiletý a padesátiletý, leží v trávě na břehu řeky, popíjejí pivo a klábosí. Najednou dvacetiletý zvolá:
"Koukněte, chlapi, támhle naproti jsou ženské. Pojďte, doplaveme tam a užijeme si."
Třicetiletý na to:
"Jasně, ale pak se vrátíme zase sem."
Čtyřicetiletý povídá:
"Nepočkáme, jestli nepoplavou ony k nám?"
A padesátiletý křičí:
"Chlapi, utíkejte! Už sem plavou!"
Obrázek
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Vtipy

Příspěvek od HONZIK11 »

...Podařilo se také údajně ukořistit dva protiletadlové kanony (zřejmě ZU-23-2), 13 pušek AK-47, puškové zásobníky a vulkanizační svěrku (přístroj pro opravu pneumatik)
V podstatě jim už stačí jen prostřelovat pneumatiky.

V Nigerii maji vojenskou kořist pod kontrolou . https://www.armadninoviny.cz/nigerie-na ... haram.html
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Vtipy

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

"Kapitán ruského námořnictva ukradl dva 13tunové lodní šrouby ze svého vlastního torpédoborce"

https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... .sznhp.box
Odpovědět

Zpět na „Fotografie, vtipy, citáty“