Zde viz náčrt

, pod kterým byl popisek, Guadalcanal mapa 7. a 8. srpna 1942 /v tabulce jsou směry vylodění námořní pěchoty, Guadalcanal, Tulagi a Gavutu/, náčrt byl několikrát zvětšen. Na náčrtu jsou ještě pak další japonské zářijové i říjnové a i další útoky. Patrná jsou místa vylodění Japonců na východě, poloostrůvek Taivu. Dobře je vidět základní zubatý obrys obranného perimetru americké námořní pěchoty, vybudovávaný po osmém srpnu 1942, a neustále v čase vylepšovaný. Jsou tam i další důležitá, místa, města, osady a body, které jsou pak vzpomenuty v textu. Zubatým obranným perimetrem protéká do moře řeka Lunga a západně od ní, je vidět řeka Matanikau, s šipkou, kam námořní pěšáci prováděli útoky, aby rozbíjeli před svým obranným perimetrem japonská shromáždiště. Jeden z těchto útoků bude nyní popsán i s první bodákovou ztečí Japonců za bílého dne…
Rota Love, kterou vedl kapitán Spurlock, vyrazila k útoku z tábořiště, ke kterému se dostala večer 19. srpna 1942 v 21,00, a postupovala pak severním směrem k malé pobřežní vesničce Matanikau (zde viz náčrt

, pod kterým byl popisek _ostrovy_Guadalcanal, Tulagi, Gavutu a Florida, náčrt je volně na několika webech a zde byl zmenšen. Po otevření mapy, je vidět i místo, kde nad řekou Lungou západně, je řeka Matanikau a směrem k moři i vesnička Matanikau. Patrná jsou i místa, která jsou pak v textu celého útoku, při výpadu k řece Matanikou. Jednalo se výpad, který byl první, ale určitě nebyl poslední, v celém tomto tažení.). Prakticky jen po pár stovkách metrů postupu, narazila rota Love na potíže v podobě neznámého a špatně prostupného terénu. O chvíli později narazila na Japonce. Vzápětí byli dva velitelé čet zabiti a několik mužů bylo zraněno palbou z automatických zbraní. Spurlock však nevelel zastavit, ale naopak postupovat a probíjet se k pobřeží.
Ve stejné době byla rota Baker, které velel kapitán Hawkins, blokována na východním břehu řeky Matanikau, přesnou japonskou kulometnou palbou a nemohla se ani hnout, a už vůbec ne překročit řečiště.
Třetí rota kapitána Hardyho ml., která se měla po svém vylodění přibližovat od západu, ve stejné době ještě nebyla na svém místě. A to v době, kdy průzkumníci roty Love, kapitána Spurlocka zastavili na pokraji džungle, která v těchto místech obepínala skupinu opuštěných chatrčí z palmového listí, a byla označena jako vesnice Matanikau. Zde byl předvoj Hardyho roty napaden japonskou střelbou a nemohl postupovat ani dopředu, ani do stran, a jen velice dobře Japoncům střelbu oplácel.
O chvíli později se Japonci přeskupili „k prvé bodákové zteči“, která zasáhla v Tichomoří americkou námořní pěchotu a byla uskutečněna „za denního světla“.
Ani ne „ za deset minut bylo po všem – pro Japonce“. Japonce zasáhlo 6 automatických Browningů, které kosilo útočníky zepředu i ze stran, několik málo Japonců, kteří se ke zteči nepřipojili, vypálilo pár ran, ale pak prchali, směrem k výběžku Cruz. Bylo napočítáno pětašedesát mrtvých nepřátel; námořní pěchota měla čtyři zabité a jedenáct raněných“.
V době řežby s Japonci na bodák, se Hardyho třetí rota Love vylodila z Higginsových člunů blízko vesnice Kokumbony, a to po poměrně dobrodružné plavbě, při které byla ostřelována, nejprve z japonské ponorky a poté hned, též nepřesnou střelbou, ze dvou japonských torpédoborců. Z těchto důvodů se rota kapitána Hardyho opozdila. Její vylodění však bylo úspěšné a rozprášení japonští obránci Kokumbony uprchli do džungle.
V stejné době kapitán Spurlock a jeho muži provedli obhlídku, sebrali zbraně, deníky a jiné dokumenty a odpluli lodí do Kukumi (na mapě KUKUM).
Fakt, že srážka s Japonci dopadla dobře, bylo plně zásluhou chladnokrevnosti, odhodlanosti a bdělosti kapitána Spurlocka a jeho mužů, a i když nemělo zcela vliv na celkový výsledek operace, přinesla i tato šarvátka pro námořní pěchotu mnohá poučení, poslechněme si, co z divizních zápisů o tom napsal pozdější, brigádní generál námořní pěchoty Samuel P. Griffith II, tehdy na Guadalcanalu major a podplukovník, na str. 82., cituji:
„Spojení jako obvykle selhalo. Znovu se ukázalo, že fonické radiopřístroje jsou za daných terénních podmínek naprosto bezcenné. Koordinace pohybu značně rozptýlených jednotek se hroutila. Spurlockův pochod jasně ukázal, kolik času a energie je v džungli zapotřebí k přemístění jednotky, i když není větší než rota. Dne 19. srpna to stálo čtyři vyčerpávající hodiny, než rota urazila necelou míli.“
Byl stejný den, 19. srpna 1942, kdy americký prezident Roosevelt (zde viz foto

, pod kterým byl popisek, F_D_Roosevelt, foto je volně přístupné na několika webech.), telegrafoval Stalinovi do Moskvy: „Získali jsme, jak se domnívám, záchytný bod v jihozápadním Pacifiku a pro Japonce bude krajně obtížné nás z něho vypudit. Ztratili jsme tam značný počet lodí, ale výhoda, kterou jsme získali, za tuto oběť stála. Jsme odhodláni vyvíjet nadále na nepřítele silný tlak.“
Bylo nanejvýš pravděpodobné, hraničící s jistotou, že prezident Roosevelt tehdy nedostal a nemohl si přečíst hlášení admirála Ghromleyho ze 16. a17. srpna 1942, které zaslal tehdy Kingovi a admirálu Nimitzovi. V hlášeních ComSoPac upozorňoval své nadřízené, že „Japonci by mohli Guadalcanal dobýt zpět, jestliže tam nebude vysláno více podpůrných letadlových lodí a posil.“ Sám Ghromley (zde viz foto

, pod kterým byl popisek viceadmirál Ghromley_Robert_foto zde bylo zvětšeno, a je majetkem Wikipedie.) později napsal, „že by byl, mírně řečeno, překvapen, kdyby byl četl opis prezidentova telegramu sovětskému maršálovi. V této době neměli ani Japonci, ani Američané v jižním Pacifiku dosti prostředků, aby mohli vyvíjet větší tlak, ale v Tokiu a Rabaulu už plánovači načrtli způsob, jak dupnout velmi zhurta a to co nejdříve Američanům na prsty.“
Příprava Japonců k útoku. Bitva na řece Ilu.
Japonské vrchní velitelství pozemního vojska dostalo dne 10. srpna 1942 zprávu, která potvrzovala dřívější zpravodajský odhad, „že americký výsadek na Šalamounových ostrovech je bezvýznamný´. Tato zpráva tvrdila, že invazi na Guadalcanal, Tulagi a Gavutu, vlastně provedl americký svazek „o několika tisících mužích, jejichž morálka je nízká a jejichž úkolem je pouze zničit letiště a vzdálit se“. Zajímavostí byl zpravodajský zdroj, který zprávu podával. Zdrojem zde tohoto chybné hodnocení zde byl „japonský vojenský přidělenec v Moskvě. Císařské námořnictvo nebylo už tedy samo, kdo balamutil pozemní vojsko.“
Ještě stejného 10. srpna 1942 odpoledne, se admirál Nagano (zde viz foto
, pod kterým byl popisek, Osami Nagano, foto je volně na několika webech.) sešel s generálem Sugajamou (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_general Hajime Sugujama, foto je volně na několika webech.) a výsledkem jednání obou složek pobyla „Nová ústřední dohoda“, která vytyčovala pro obě složky, jak námořnictvo, tak pozemní vojsko, působení v budoucí operaci na Východní Nové Guineji a na Šalamounových ostrovech. Bojová operace měla být provedena „ve shodě se změněnou situací“. „Ústřední dohoda“ hlavně zdůrazňovala význam ustavičného tlaku na Port Moresby a „ukládala veliteli 17. pozemní armády generálu Hjukatakovi, aby okamžitě dobyl Tulagi a Guadalcanal s jednotkami, které mu budou ihned přiděleny“.
Odbor japonského pozemního vojska císařského vrchního velitelství Hjukatakovi okamžitě přidělil 35. pěší brigádu a dva zesílené pluky k válečnému stavu jeho 17. armády.
Měla to však „háček“, který znamenal, že podepsaný dokument, nijak zvlášť, nepomohl zlepšit situaci v generálově armádě.
Totiž jeden z nově přidělených pluků byl ještě na Filipínách, a na Paulusu byla i 35. brigáda. Jediný útvar, který byl nejblíže novému válčišti, byl 28. pěší pluk, kterému velel plukovník Kjanao Ičiki (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_Japanese_Colonel_Ichiki, foto je volně přístupné na několika webech.), byl to pluk, který se měl vylodit a dobýt atoly Midway, ve stejnojmenné bitvě, a který byl v té době na Guamu a připravoval se k návratu do Japonska. Víme, že tehdy, v Bitvě u Midway, se k nějakému útoku na atoly, Ičikiho pluk vůbec nedostal.
Bylo 12. srpna 1942, když se zástupce náčelníka Generálního štábu pozemního vojska, generálporučík Motirake Tanabe, začal starat, aby velitel 17. pozemní armády, generál Hjakutake, dostal vše potřebné a věděl, co má vůbec dělat, a zaslal mu formou pokynu rozkaz v depeši, která zněla: „O rozsahu operací potřebných k opětnému dobytí strategických bodů na Šalamounových ostrovech rozhodne velitel pozemních vojsk na základě vlastního odhadu nepřátelské situace. Vrchní velitelství se domnívá, že bude možno uvažovat o použití 35. pěší brigády a aobského odřadu, bude-li toho situace vyžadovat.
Jelikož za nynějších okolností je především třeba přihlížet k taktické příležitosti, považuje se za vhodné, aby, bude-li to možné, byly tyto oblasti dobyty zpět neprodleně, za použití pouze Ičikiho odřadu a speciálního námořního výsadku (citace z překladu japonských dokumentů v tomto článku, byly převzaty ze Seventeenth Army Operations, přeloženo do češtiny - Operace sedmnácté armády, sv. I, OCMH, list 8-51. AC 34.) .“
Seznámení se s touto depeší je důležité pro další dění ze dvou důvodů:
1/ Je to proto, že i tento dokument svědčí o přílišné sebedůvěře, „jíž se oddávalo císařské Vrchní velitelství“.
2/ proto, „že je předobrazem politiky dílčích akcí, která se rozhodnou měrou podílela na sérii porážek“, které Japonci na Guadalcanalu utrpěli.
Zde je však také správné podotknout, že se našli i někteří členové císařského vrchního velitelství, kteří byli velmi ostře proti tomu, aby se nalodil pouze Ičikiho odřad a speciální námořní výsadek. Ze stejných historických pramenů, jako předtím, pak pochází příklad, že jedním z těchto důstojníků, který byl proti tomu, byl plukovník Susumu Nišjura, a zde jeho neúspěšná anabáze, která došla až k Tódžovi (zde viz foto

, na kterém je Tódžó, ministerský předseda, foto je volně na několika webech), tehdy nejen ministrovi války císařského Japonska, ale i ve funkci ministerského předsedy, za tím, aby tomu bylo jinak, a došlo k vyslání více jednotek. Cituji doslova z českého překladu:
„Někteří členové císařského vrchního velitelství byli ostře proti tomu, aby se nalodil pouze Ičikiho odřad a speciální námořní výsadek. Jedním z těchto důstojníků (bývalý Tódžův štábní tajemník, nyní šéf administrativního oddělení v odboru vojska císařského vrchního velitelství) byl plukovník Susumu Nišjura. Když o plánu uslyšel, připomněl, ´což už se tak často stalo´: V Nomanhanu, kde jsme bojovali proti Rusům, a později znovu a znovu v Číně jsme nasazovali síly, které na úkol nestačily.“
Plukovník Nišjura byl prý svou „snad předtuchu“ natolik znepokojen, že zavolal ministerského předsedu a zároveň tehdy i ministra obrany Tódža do jeho sídla tajným telefonem (který, tehdy jako jeho bývalý tajemník, stále znal). A vypověděl mu vše, co věděl: „Ale on (Tódžó) odpověděl, že nemůže nic dělat; generál Sugjama rozhodl, a on nebude zasahovat.“
Nišjura pak ještě, stále se nevzdávajíc, požádal o rozhovor svého šéfa. Také narazil. Śugujama jej mlčky vyslechl a poté řekl: „Rozkazy byly vydány. Nemohou být zrušeny.“
A tak se plukovník vrátil do své pracovny a později napsal tato slova: „Nic se už nedalo dělat. Nebylo by bývalo lepší několik dní počkat, shromáždit větší síly a neopakovat dřívější chyby? Přesto jsem jedině mohl doufat v úspěch plukovníka Ičikiho.“
Určitě moudrá slova, ale zařadí se do faktu, že „Po bitvě bývá každý generál“.