OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj rozpadavajuce sa exponaty ? Ty si kedy bol naposledy v muzeu SNP, v Nemeckej, alebo Kalisti ? Vo vojenskom muzeu v Piestanoch je stav exponatov v dezolatnom stave do oci bijucy a tato institucia ma byt garant zlepsenia v Muzeu SNP, ktore je v lepsom stave ? Ved je to az vtipne. Preco sa vojaci nevedia postarat ani o svoje exponaty? Radsej ich poziciavaju kdeakym proruskym miliciam, nech s nimi nemaju robotu. :roll:

Juraj to, co pises je vsetko len teoretizovanie. Ak by sa cela institucia vzala tak, ako je a presla pod MO, budis. Ale toto delenie, o ktorom bolo vcera diskutovane uplne znici vsetko, co vybudovali za poslednych povedzme 10 rokov. Ale v konecnom dosledku je to ludom jedno. 99 % ludi na Slovensku nechape o co v tom konflikte ide. A ze chceju priclenenie muzea SNP vojaci ? A ? Co ja vsetko chcem. Jasne, ze chceju priclenit top instituciu k svojmu VHU, lebo konecne budu robit poriadne vysledky a budu mat kredit v zahranici. Ich snahu o priclenenie uplne chapem.

Preco by chcel byt Micev riaditelom VHU, teda institucie, ktora je v porovnani s Muzeom SNP slabsia, neznamejsia, ma kopec problemov (vid. archiv) a nevenuje sa vyhradne 2. sv. Tomu nerozumiem.

Cely problem je, ze ludia, ktory sa do veci nerozumeju a s historiou nikdy nic spolocne nemali, poucuju ludi, ktori 2.sv. cely zivot ziju, ze toto nasilne prevzatie bude prinosom. Ako pisem, take smutno smiesne.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Juraj Tichý píše:Tým, že je SNP v prvom rade vojenská akcia, tak sa presun pod VHM doslova pýta a...
Pýtal by sa, ak by nefungovalo dobre. Tak fungovalo dobre či nie?

Juraj Tichý píše:... pýtajú si ho aj vojaci (to nie je Naďov výmysel),
To nech si pýtajú, ale nárok naň automaticky nemajú. Ja si pýtam nové BMW ako služobné auto, a tiež mi ho šéf nekúpi.
Ale aj takto sa dajú dosiahnuť 2% :rotuj:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Cely svet bezi na spajani mensich celkov do vacsich a na spolupraci. Len tu na SVK sa tvarime, že atomizacia je to najlepšie na svete.

V Piesťanoch som bol nedavno. Sice stav exponatov nie je idealny, ale aspon sa nerozpadavaju.

Mne je jedno pod kym to bude. Ale aby kazde muzeum na SVK malo vlastneho riaditela a vlastnu administratívu je neefektívne.

Prechodom muzea SNP pod vojakov sa nic nezničí, nic nepadne, nic sa neposunie desat rokov do zadu. To je blud. Koho sa to dotkne sú administratívne krysy, ktoré vždy vedia najviac kričať, prečo ich je treba a prečo sa niečo nedá.
Ak to v januári ´22 prejde pod VHU, tak som si istý, že po roku zistíme, že sa nič nedeje a Múzeum SNP funguje ako doteraz, akurát s lepším financovaním.

Julesak:
áno aj takto sa dajú dosiahnuť 2%. Všade v armádach NATO sú toto oprávnené výdavky pre výpočet obranných výdavkov. Je tam toho ešte dosť, čo naši spojenci si zarátavajú a mi nie. Vrátane vládnej letky, dôchodkoch zo Soc.poistovne,...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj, teraz to neber v zlom, ale myslel som ti, ze ako dejepisar budes v tomto lepsie zosietovany. To, ze Muzeum SNP strati obornikov je zial fakt. Uz ked sa to ku mne dostalo, tak myslim, ze to je take verejne tajomstvo. Cize ziadny blud, len si zle informovany.

V expoziciach SNP som ja ziadne rozpadavajuce sa exponaty nevidel, zato vo vojenskom muzeu v Piestanoch som ich videl pozehnane. Takze urobime capa zahradnikom. Vojaci sa nevedia postarat o svoje exponaty, ale chceju dalsie. Vojaci robia ani nie tretinu z vyskumu Muzea SNP k 2.sv., ale chceju rozkazovat Bystrici. Tak toto bude urcite krok spravnym smerom. :roll:

A kricuce administraticne krysy ? Juraj poznas pracu Miceva ? Lebo je jedno, ci fandis OLANO a Nadovi, alebo nie, ale Micev je proste kapacita. Tam nemame vobec o com diskutovat. Okrem toho ved ponukol svoju funkciu, ked to ma zachranit muzeum. Tak preco je prave on problem ?

Jo a subjekty sa do väcsich celkov sa sice spajaju, ale poviem to takto, urcite neprevezmu potraviny Terno stredoeuropsku siet Billa/REWE, ale naopak.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

https://bbonline.sk/muzeum-snp-zagarazo ... -techniky/

Nejde o OLANO a Naďa.

Kľudne nech Muzeum SNP prevezme VHU. Kľudne. Ufinancuju to? Nie.
Kto má peniaze? Armáda. O nič iné nejde. Armáda bude financovať Muzem SNP a tie peniaze, ktoré dnes MKSR posiela Muzeu SNP, sa poslu inym podvyživeným múzeám v zriadovateľskej pôsobnosti MKSR.

A nemá to nič s dejepisom, lebo výskum je absolutne jedno z ktorej kasičky pridu do bystrice peniaze. To muzeum môže ďalej fungovať presne tak ako funguje. Neexistuje jediný relevantný dôvod, prečo by sa to malo zmeniť a vsetko je to len strasenie a vyhrazanie sa.
Akurát to treba dotiahnuť do konca, cele VHU z Bratislavy presťahovať do Bystrice a vojenský archív z Trnavy tiež.

EDIT:
Zaujímavé, že pán Mičev sa chcel inšpirovať u Militärhistorisches Museum der Bundeswehr (Vojensko-historické múzeum nemeckých ozbrojených síl v Drážďanoch) pri modernizácii múzea, ktorú neurobil.
https://www.webnoviny.sk/bude-na-sloven ... o-vyzerat/
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše: Kľudne nech Muzeum SNP prevezme VHU. Kľudne. Ufinancuju to? Nie.
Kto má peniaze? Armáda. O nič iné nejde. Armáda bude financovať Muzem SNP a tie peniaze, ktoré dnes MKSR posiela Muzeu SNP, sa poslu inym podvyživeným múzeám v zriadovateľskej pôsobnosti MKSR.
Hmm. Tak ale ved tu roky diskutujeme o tom, ze nasa armada je podvyzivena, ze nema ani na ponozky a nech sa koncentruje na core bussiness a argumentujeme tu s tym, ze nech sa modernizuju len tie primarne dolezite veci a potom po rokoch pride argument: armada je bohata, tak nech riesi aj muzejnictvo ? Nechapem. Tak uz sa ma armada tak super, ze mame vsetko nakupene, ze uz mozeme platit aj 5 milionove projekty obnovy Muzea SNP ? Mimochodom Muzeum SNP je pod rezortom kultury od roku 1957.
A nemá to nič s dejepisom, lebo výskum je absolutne jedno z ktorej kasičky pridu do bystrice peniaze. To muzeum môže ďalej fungovať presne tak ako funguje. Neexistuje jediný relevantný dôvod, prečo by sa to malo zmeniť a vsetko je to len strasenie a vyhrazanie sa.

Tak ked to funguje a jedine, co treba spravit je podporit MK SR, preco sa proste nenabudgetuju prostriedky pre MK ? Myslim, ze Julesak trafil klinec po hlavicke, ide o umele navysovanie rozpoctu obrany na tie pomyselne 2 % nic ine.
Juraj Tichý píše: Zaujímavé, že pán Mičev sa chcel inšpirovať u Militärhistorisches Museum der Bundeswehr (Vojensko-historické múzeum nemeckých ozbrojených síl v Drážďanoch) pri modernizácii múzea, ktorú neurobil.
https://www.webnoviny.sk/bude-na-sloven ... o-vyzerat/
No ved dobre. Tak sa inspiroval. Cele to okolo Miceva je take typicke dnesnemu Slovensku. Dnes sa stal terc Micev, zajtra to bude niekto iny. Dolezite je, ze nesuhlasi s planom strany, tak ho treba verejne znemoznit.

EDIT:Preklep
Naposledy upravil(a) niko dne 2/6/2021, 16:02, celkem upraveno 1 x.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2627
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Micev hlavne bol prezidentský kandidát, je to SMERak a tam by som videl asi prvotnú motiváciu ako mu klepnut po prstoch. Lebo nič iné táto organizačná zmena nie je.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

niko píše:
Juraj Tichý píše: Kľudne nech Muzeum SNP prevezme VHU. Kľudne. Ufinancuju to? Nie.
Kto má peniaze? Armáda. O nič iné nejde. Armáda bude financovať Muzem SNP a tie peniaze, ktoré dnes MKSR posiela Muzeu SNP, sa poslu inym podvyživeným múzeám v zriadovateľskej pôsobnosti MKSR.
Hmm. Tak ale ved tu roky diskutujeme o tom, ze nasa armada je podvyzivena, ze nema ani na ponozky a nech sa koncentruje na core bussiness a argumentujeme tu s tym, ze nech sa modernizuju len tie primarne dolezite veci a potom po rokoch pride argument: armada je bohata, tak nech riesi aj muzejnictvo ? Nechapem. Tak uz sa ma armada tak super, ze mame vsetko nakupene, ze uz mozeme platit aj 5 milionove projekty obnovy Muzea SNP ? Mimochodom Muzeum SNP je pod rezortom kultury od roku 1957.
...
Niko :up: presne toto ma napadlo hneď keď chceli Múzeum SNP napojiť na kapitolu MO SR...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Juraj Tichý píše:...Kto má peniaze? Armáda. O nič iné nejde. Armáda bude financovať Muzem SNP a tie peniaze, ktoré dnes MKSR posiela Muzeu SNP, sa poslu inym podvyživeným múzeám v zriadovateľskej pôsobnosti MKSR...
Som si nevšimol, že by armáda mala financií navyše. Ja som bol v tom, že tie peniaze z rozpočtu SR, ktoré boli pre Múzeum SNP v kapitole MK sa presunú do kapitoly MO. Ale pokiaľ to má byť tak, že síce sa MK "zbaví" múzea, ale financie jej zostanú, tak logiku tejto zmeny moc nechápem. Jedine ak by už teraz MO malo peňazí toľko, že nevie čo s nimi.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Flader: Ja vidím snahu dosiahnuť 2% HDP a zároveň však do tých 2% zarátavať to čo si tam zarátavajú aj spojenci. Čiže vládnu letku, vojenské múzeum, dôchodky civilných zamestnancov OS a MO, etc.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Logistická podpora cvičenia Slovenský štít 20/21

Prípravy na cvičenie Slovenský štít boli započaté.

príslušníci z veliteľstva brigády ako i z podriadených útvarov v dobe od 31. mája až do 25. júna vykonávajú v priestoroch CV Lešť reálnu logistickú podporu cvičiacim jednotkám ako napríklad vybudovanie táborov v poľných podmienkach, autoparku, zabezpečenie stravovania, opráv, skladovania, prevozu a prepráv rôzneho druhu materiálu a techniky. Cvičenie Slovenský štít je najrozsiahlejšie medzinárodné cvičenie na územní Slovenskej republiky, a preto si celkové plánovanie a príprava jeho logistickej podpory vyžiadalo týždne koordinácie. V prospech cvičiacich jednotiek z brigády bojového zabezpečenia ako logistická podpora je nasadených celkovo 247 profesionálnych vojakov, 73 kusov rôznej techniky a 61 kontajnerov.

https://veps.mil.sk/96093/?pg=1
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nemecko je pre Slovensko najdôveryhodnejší zahraničný partner a podpora členstva SR v NATO sa od roku 2018 zvýšila o 13 percent.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu GLOBSEC Trends 2021, výsledky ktorého zverejnila organizácia GLOBSEC vo štvrtok na tlačovej konferencii.

GLOBSEC je nepolitická mimovládna organizácia so sídlom v Bratislave. Jej hlavná aktivita je od roku 2005 každoročné organizovanie GLOBSEC Bratislava Global Security Forum.
Od svojho založenia v roku 2005 sa GLOBSEC Global Security Forum každý rok koná v Bratislave. Stala sa jednou z 5 významnejších bezpečnostných konferencií vo svete a najvýznamnejšou konferenciou v krajinách strednej a východnej Európy.

https://www.teraz.sk/slovensko/globsec- ... 253Bsearch
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »


V dnešnej dvadsiatej ôsmej časti relácie Azimut 24/7 sa zblízka pozrieme na medzinárodné cvičenie vojakov protivzdušných obrán slovenských a poľských ozbrojených síl. Prvé dva májové týždne precvičovali v Centre výcviku Lešť postupy na zladenie činností a plánovali, viedli a vykonávali operácie proti vzdušným cieľom lietajúcim v rôznych letových hladinách a vzdialenostiach. Spolu s pozemnými poľsko-vzdušnými časťami na cvičení participovala aj mechanizovaná rota 12. mechanizovaného práporu a prápor ISTAR.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Spartany sú dobre rozlietané, ktovie, kedy by mohol prísť ďalší (ďalšie)?

https://cvd.mil.sk/96114/?pg=1
"Alea iacta est"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

OBRANA 6/2021 sa v ústrednej rubrike Téma venuje stavu našich pozemných síl, ich potrebám, perspektívam a rozpracovaným modernizačným projektom. Tému dopĺňa rozhovor s veliteľom Pozemných síl OS SR genmjr. Ivanom Pachom. Reportéri nás zavedú na slovensko-poľské cvičenie jednotiek protivzdušnej obrany Combined Effort v Lešti a do martinskej výcvikovej základne. Obrana prináša informácie o komplexnom hodnotení obrany SR za rok 2020 aj o možnostiach čerpania mimorozpočtových zdrojov v rezorte obrany. Športová rubrika približuje úspech zápasníkov z VŠC Dukla.
https://mosr.sk/obrana-62021/

Odporúčam prečítať tému modernizácie. Sú tam celkom zaujímavé útržky plánov do budúcna (jedna brigáda na pásoch, druhá na kolesách, motorizovaný prápor na 4x4 v PzS, uvažujú sa nové tanky, nie modernizácia T-72... )
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2627
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Toto je tiež zaujímavá informácia! Z obrany 6/2021

„Máme aj raketometný oddiel,
disponuje raketometmi Modular, plánuje sa nákup špeciálnej
raketometnej munície, ktorá by mala mať dosah až do 80 –
150 km. Raketomet musí byť kompatibilný s touto muníciou,
bude môcť plniť úlohy, ničiť ciele na oveľa väčšie vzdialenosti.“

Mam taky pocit, že Slovensko bude takou stredoeurópskom kópiou Fínska, čo sa armády a výzbroje týka.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Hlavne Slovensko, kedze ma tolko prostriedkov, kolko ma musi budovat svoju strategicku vyhodu na delostrelectve.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2627
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Presne tak, v konečnom dôsledku rozhoduje vždy palebna sila.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

NATO enhanced Forward Presence Battle Group Latvia
Cvičenie SCOOTER CONTROL bolo zamerané na navádzanie a opravy paľby delostrelectva z vrtuľníka
zdroj: https://www.facebook.com/ozbrojenesily/ ... 1274201322
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Alterego
Příspěvky: 4
Registrován: 24/3/2021, 09:17

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Alterego »

mňa zas zaujala zmienka o samohybnom 120mm mínomete
A delostrelectvo? „Cieľom projektu je do
roku 2024 zabezpečiť integrovaný delostrelecký palebný
systém pre OS SR a zefektívniť palebnú podporu pre naše
mechanizované jednotky. Na dosiahnutie tohto cieľa sú rozpracované projekty samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2,
DELOSYS-u, prieskumných prostriedkov a samohybného mínometu kalibru 120 mm,“
konšpirácia: môže to byť výhoda vo výbere pre nové BVP pre CV 90, nakoľko zo Slovenska boli dodané hlavne pre 120mm mínomet na základe CV90
https://www.armadninoviny.cz/slovenske- ... adivo.html

ZŤS Metalurg skončil, ale písalo sa, že v CSG to vi epokryť iný podnik (duplicitné kapacity! - jedná sa o podnik z ich portfólia na Slovensku či Česku?
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“