Skeptik
- S tím co píšeš až na jednu výjimku nemám námitek. To je o spekulaci o "útoku RA". Jde o to, že Solonin ji neodvíjí z toho co píšeš, tedy že doktrína RA je postavena na zachycení útoku nepřítele a přechodu do protiútoku. Právě to co víme je, že v roce 1941 se RA připravovala pouze na útok na nepřítele a ne už na případné zachycení jeho útoku. Minimálně nebyly tyto přípravy zveřejněny.
Například jediné dvě zveřejněné štábní cvičení bojových operací v prostoru budoucích bojů, z ledna 1941, se zaobírají jen a pouze tématem útočné operace. Sice v rámci scénáře se u nich píše o spouštěcím útoku ze strany nepřítele (Němců), ale tato činnost zde není nijak nacvičována a vše začíná tak, že RA se nachází v nástupištích na svém území a nepřítel (Němci) v obraných postaveních na svém území.
Podobných věcí je dost a dost a když jsme ještě chodil Jiří Fidler, tak přesně vystihl podstatu dnešního vědění, že na základě něho je stejně pravděpodobné, že se Sověti chystali k obraně jako že se chystali k útoku.
- K tomu zase musíš vzít i další věci. Třeba to, že bylo realizováno rozmístěný vojsk dle posledního vypracovaného (zveřejněného) plánu tzv. Žukovova preventivního úderu. Navíc i ze Solonina plyne, že jednotky RA musely být ve výchozích postavení pro útok, protože i on v jiné části uvádí umístění mechanizovaných sborů RA, jako hlavní úderné a ofenzivní síly. A to je ve výchozích prostorech případné útočné operace, známé výběžky.
Samozřejmě, nebylo nikdy přesně zveřejněno, v jaké stavu se nacházelo rozvinutí vojsk RA podle plánů, protože nebyl nikdy zveřejněn kompletní plán, podle kterého RA jednala a další věci, ale stále existují silné indicii proto se domnívat, že to nebylo tak strašné. Zde opět viz. výše poslední věta.
- Vzpomínky jsou hezká věc, ale my máme alespoň částečně zveřejněné archivní údaje. Z nich víme, že mezi 12. - 15. červnem nařídil GŠ přisunout divize západních VO k hranicím a následně 14. - 19. června vydal rozkaz k zaujetí příslušných polních velitelstvích. Či-li je vidět, že RA zaujímala bojová postavení před samotným útokem a nejednalo se jen o velitelství. Naopak, ty následovaly až za jednotkami. V tom byl právě možná zakopaný pes, protože právě část velitelství byla zastižena na cestě.
Právě to co píšeš, o činnosti různých velitelů noc před útokem, Solonin dovozuje svoje závěry o přípravě bojů. Právě i tam píše, že sice vyrazili "za zábavou", ale vrátili se poměrně brzy a potom "byli připraveni u telefonů".
Jak jsme psal výše, ono to částečně nekoresponduje s tím, co víme z archivů, kdy víme, že byl vydán rozkaz k zaujetí polních velitelství, ale v rámci většiny pamětí sovětských velitelů se toto vůbec nereflektuje. Otázka potom zní proč?
Podobně i bylo zveřejněno, že lidový komisariát vydal rozkaz k zamaskování letišť, skladů a techniky už 19. 6. Problém většinou byl v tom, že vrchní velení dávalo poměrně velké časové termíny. Ovšem zase, paměti vydání tohoto rozkazu vůbec nereflektují a opět je příhodné se prát, proč?
- Zde tě klidně za slovo chytat budu, protože zase tak odlišné hodnocení nemáme.

Podle mě je totiž chyba, že se v historickém a mediálním prostoru na dlouho uchytila otázka "proč Němci nedobyli Moskvu?" a ta stále rezonuje. Přitom by bylo daleko příhodnější ptát se "jak je možné, že se Němci vůbec k Moskvě dostali?".
Mirek58
Ale on byl zaujat i druhý sled. Zmíněné přesunované armády neměly tvořit druhý sled, ale zálohu vrchního velení. A její přesun měl být dokončen nejpozději do 26. 6. (dle Vatutinovi zprávy) resp. k tomuto datu mělo být ukončen přesun všech vyčíslených divizí, kterých ale bylo víc, než požadoval zveřejněný Žukovův plán.