Esa na obloze

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Esa na obloze

Příspěvek od TonyHazard »

Tuto knihu jsem si koupil nedávno a přečetl jsem ji jak se říká,,jedním dechem,,a tady je krátký popis.Cituji :
Esa...Od vzniku stíhacího letectva v letech první světové války elita leteckých sil všech bojujících států.Pro přiznání statutu esa musel stíhací pilot sestřelit pět nepřátelských letadel.V letech druhé světové války se tohoto úspěchu podařilo dosáhnout hned devětadvaceti československým pilotům.Letci bojovali na všech frontách války,proslavili se ale především na nebi bojující Francie a Velké Británie.Kniha Jiřího Rajlicha,renomovaného leteckého historika,přináší portréty všech těchto mužů.
Zde je seznam :Kuttelwascher,František,Vašátko,Peřina,Smik,Stehlík,Mansfeld,Šrom,Kučera,Cukr-Cooper,
Plzák,Jícha,Vybíral,Doležal,Fejfar,Dygrýn-Ligotický,Prchal,Chábera,Klán,Světlík,Příhoda,
Bobek,Fürst-Fiřt,Krátkoruký,V.Kučera,Hanuš,Janouch,Čížek a Půda.
Kniha se jmenuje ,,ESA NA OBLOZE a je od JIŘÍHO RAJLICHA,,vydalo ,,NAŠE VOJSKO
kniha má 216 stran,obsahuje barevné obrázky(letadla)a fotografie.
V knize jsou také uvedeny vzdušná vítězství nejúspěšnějších stihačů na obou stranách.
Cenu už bohužel nevím,asi pro mě nebyla tak důležitá.Případné dotazy zodpovím.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Dík za popis, už si vzpomínám, mám ji v knihovně. Jïž jméno autora je dostatečnou zárukou kvalitních a oboustranně ověřených informací. Jde o přehledně zpracovanou publikaci, kdy je každý pilot, který dosáhl dle francouzského způsobu počítání sestřelů min. 5-ti jistých na několika stránkách věcně představen.
Ke knize mám jedinou výhradu a ta směřuje k prvnímu dojmu - obalu. Kniha je o čs. letcí (té správné strany - zapomeňte na Režňáka) a největší část obalu zabírá rozstřílené Bf 109E-4 s Huricanem Mk.I v pozadí. :roll:
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Esa na obloze

Příspěvek od TonyHazard »

Pro Jája : Buď máš jinou knihu nebo jiné vydání.Tady na obale je Hurrican Mk.1 (NN-J) na polním letišti a obrázek Hurricanu Mk.1 RF-R ,R4175. a zadní straně skupinka pilotů s částí kormidla z německého letadla.Název knihy je žlutý.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Jája píše:té správné strany - zapomeňte na Režňáka
Otirat si hubu o mrtveho, to je fakt cin hodnej "chlapa"... :sad:
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Mrtvej nebo ne, byl na spatny strane, tak vo cem je rec...
válka je vůl
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Rec je o tom, ze Jaja to nespomenulk jen tak, stacilo spomenout ze je to o stihacich bojujicich v Britanii. Jenze on si asi potreboval stlumit sve komplexy, ze nikdo z vasich stihacu nedosahl 32 sestrelu. On zastance spravne strany, co ma avatar protagonistu te spatne strany...
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

M1A2 Abrams píše:...Jenze on si asi potreboval stlumit sve komplexy, ze nikdo z vasich stihacu nedosahl 32 sestrelu.
promin, ale tohle jsi napsal jako bys byl blb, ber to v klidku :wink:
válka je vůl
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Fatale píše:promin, ale tohle jsi napsal jako bys byl blb, ber to v klidku :wink:
Ja si to klidne uznam, ze to tak vyznelo - to taky byl zamer. Mne ta ma veta pripada rovnako "plnohodnotna" jako tato: "Kniha je o čs. letcí (té správné strany - zapomeňte na Režňáka)"

Jan Reznak si rozhodne nezaslouzi (rozhodne ne po lidske strance) aby byl posuzovan nekym kdo ma avatar nakeho nacistickeho kvítka a jeste tu mluvi o "te spravne strane".

Hmm a jinak k te knize - typicka Rajlichovina. Neni to spatne, nic lepsiho zrejme uz ale asi nebude.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Ja na ty vete neshledavam nic spatnyho, Reznak nebyl na strane tech hodnych, ale naopak na strane jednech z nejvetsich darebaku cely historie, at se ti to libi nebo ne, to je treba pro mne osobne dostatecnej duvod k tomu, abych ho neobdivovat, byt byl udajne vynikajici pilot. Jestli si myslis, ze to je neco proti Slovakum, tak se mylis, treba Smika asi musi uznavat naprosto kazdej...

btw: ty jsi znal Reznaka osobne? daval jsem sem na palbu do "interview" jeho rozhovor, byl docela dost zajimavej, bohuzel uz je naktivni :(
válka je vůl
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Esa na obloze

Příspěvek od TonyHazard »

Pánové,vraťte se k tématu,vaše diskuze se zvrhla špatným směrem. :sad: a hodnocení knihy od ,,M1A2 Abrams není na místě.Rajlich je uznávaný letecký historik a čerpal z faktů.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Fatale píše: ty jsi znal Reznaka osobne?
Jo mel sem tu cest se s nim 2krat setkat. Byl velice prijemny pan, ktery nemel problem odpovidat na neustale se opakujuce otazky od ludi co ho navstevovali. Jedine co mne mrzi, ze sem nemohl byt na jeho pohrbu.

TonyHazard - rajlichovina nemala byt urazka.
Uznavany historik mozna je, ja mu to neberu a taky to respektuju - klobouk dolu. Avsak znam dost lidi, kteri nad nekterymi jeho pociny skripou zubami - napr. Tatransti orli nad Kubani. Take nektre pasaze v jeho knihach se opakuji, co obcas neprida na ctivosti, kdyz to clovek musi cist opet.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

M1A2 Abrams píše:Jo mel sem tu cest se s nim 2krat setkat. Byl velice prijemny pan, ktery nemel problem odpovidat na neustale se opakujuce otazky od ludi co ho navstevovali. Jedine co mne mrzi, ze sem nemohl byt na jeho pohrbu.
Nebyl jsi v ty parte kluku, co ho nechavali zalitat si il-2?
válka je vůl
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Pilot Rezňak

Příspěvek od Milda »

Abramsi, prosím kde Ty bydlíš, že takto píšeš? Jak můžeš napsat slovo ,,Vaši"! Byli jen a jen čs,letci a Ti ,,Tvojí" byli na druhé straně barikády i kdyby jsi se rozkrájel! Na Vaší generaci je vidět, jak Vám cpou do hlavy ,,historii" až je mi smutno! Kdyby byl výsledek války obrácený, tak bychom tu my nebyli! Nikdo! Na to nezapomeň!!!
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Pilot Rezňak

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Milda píše:Abramsi, prosím kde Ty bydlíš, že takto píšeš? Jak můžeš napsat slovo ,,Vaši"! Byli jen a jen čs,letci a Ti ,,Tvojí" byli na druhé straně barikády i kdyby jsi se rozkrájel! Na Vaší generaci je vidět, jak Vám cpou do hlavy ,,historii" až je mi smutno! Kdyby byl výsledek války obrácený, tak bychom tu my nebyli! Nikdo! Na to nezapomeň!!!
Precti si celou debatu, obzvlst mezi mnou a Fatale. Tu vetu jsem nemyslel vazne. A jsem rad, ze mne tak dobre znas, ze vis jak ja mam historii nacpanou v hlave - hmm, holt skusenosti, to je vysada te Vasi generace...

Fatale - ne, ty kluky sice zbezne znam ale v tom letani jsem prsty nemel :D Ja jsem se s nim nejprve nahodne setkal skrze jedneho znameho v Piestanoch, pak jsem si s nim dohod schuzku. Ale to jsou udalosti stare temer 5 let.
Ty znas ty kluky co s p. Reznakem "osedlali" Il-2?
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Osobne "znam" jen jednoho z nich, asi 2x jsem s nim byl v hospode (bylo nas tam vicero), takze spis jsme kecali pres net, ted uz jsem ho nejakou dobu nevidel, cetl jsem o tom, napsali neco jako reportaz, zkusim to dohledat, ale mam obavu, ze uz to bude mimo provoz :(
válka je vůl
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Jo, tu reportaz bych i ja rad videl. tez to nemohu nikde najit, slibil mi to jeden znamen ale to je takova slubotechna. Ale kdyby se neco naslo tak i to posunu, ok?
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Esa

Příspěvek od Milda »

ABRAMSI, Ty jsi mě nepochopil, nebo mě nechceš pochopit! Fatale má pravdu, ne Ty! Vyser se na zkušenosti ,,generací"! p.Režňák byl třeba dobrý člověk, hodný, vynikající pilot ale sloužil špatné věci, zrovna jako Hartmann a jeho kolegové! My o nich můžeme mluvit, konstatovat,uznat jejich mistrovství ve zbraních ale to je tak asi všechno! Už mi rozumíš?
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

téma Režnák přesuňme sem :wink: :
http://palba.cz/viewtopic.php?p=34202#34202
válka je vůl
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Esa

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Milda píše:ABRAMSI, Už mi rozumíš?
Ne.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Já Tobě už jo!
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“